آیا استخر و شنا روزه را باطل می کند؟

عده زیادی از شناگران هستند که به خاطر شنای حرفه‌ای نمی‌توانند حتی یک روز هم از تمرینات شنای خود باز بمانند. برای همین این افراد وقتی به ایام رمضان می‌رسند، دچار ابهام می‌شوند که آیا شنا روزه را باطل می کند؟ یا نه. در این مقاله قصد داریم درباره این موضوع یک توضیح کامل ارائه دهیم تا مشکل این افراد و در کل کسانی که دوست دارند در ایام روزه داری شنا کنند برای همیشه حل شود. اگر شما هم جزو آن روزه دارانی هستید که دوست دارد در ایام رمضان شنا کند اما نمی‌داند که این کار روزه او را باطل می‌کند یا نه، تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ سوالتان را بگیرید.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آیا استخر و شنا روزه را باطل می کند؟

حکم برخورد با آب در ایام رمضان

آیا تا به حال جایی شنیده‌اید که افراد روزه دار از برخورد با آب در زمان‌هایی که روزه هستند اجتناب کنند؟ مثلا حمام نروند یا اگر موقعیتی پیش آمد در طبیعت آب تنی نکنند. علت اینکه چنین کاری در ایام روزه داری منع نشده این است که حکم کلی برخورد با آب در ایامی که روزه هستید این است که تا زمانی که آب درون حلق و بینی شما نرفته باشد، روزه شما سر جایش خواهد بود. برای همین حتی اگر دهانتان را هم بشورید بدون اینکه آبی درون حلقتان وارد شود، روزه شما باطل نمی‌شود.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

جدای از این حکم کلی، جزئیات برخورد با آب در هنگام شنا کردن کمی پیچیده تر است. در هنگام شنا ممکن است که حرکات بدن شما شرایطی ویژه پیش آورد که باعث باطل شدن روزه شما شود. برای همین پاسخ به این سوال که آیا شنا روزه را باطل می کند؟ نیازمند توضیح دقیق‌تر است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

احکام مربوط به شنا در ایام روزه داری

بنا به نظر فقها و متخصصان دینی، ۸ موقعیت وجود دارد که ممکن است هنگام شنا روزه شما باطل شود. این ۸ موقعیت در ادامه به صورت خلاصه آورده شده است:

  • هنگام شنا باید مراقب باشید سر شما کامل درون آب نرود وگرنه روزه شما باطل خواهد شد.
  • اگر چنانچه ناخواسته آب استخر وارد حلق شما شود موردی ندارد اما باید مراقب باشید این کار آگاهانه انجام نشود.
  • اگر قصد دارید سرتان را زیر آب کنید بدون اینکه روزه شما باطل شود، ابتدا نصف سرتان را درون آب ببرید و سپس نصفه دیگر را وارد آب کنید تا مشکلی برای روزه شما پیش نیاید.
  • چنانچه هنگام شنا شک کردید که آیا تمام سر شما زیر آب رفته یا نه، روزه شما باطل نمی‌شود.
  • اگر بدون اینکه زیر دوش آب رفته و ناگهان درون آب شیرجه بزنید، روزه شما باطل خواهد بود. برای اینکه بتوانید در ایامی که روزه دارید با خیال راحت درون استخر شیرجه بزنید ابتدا زیر دوش آب بروید.
  • هنگام رفتن زیر دوش آب سعی کنید به شکل غسل ارتماسی بدن خود را نشورید زیرا این کار باعث می‌شود روزه شما باطل شود.
  • چنانچه آب به درون گوش شما وارد شود، روزه باطل نمی‌شود.
  • اگر که فقط سر خود را درون آب ببرید در حالی که بدن شما بیرون آب باشد، لازم است که قضای آن روزه را بگیرید.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در خانه مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

شنا با رعایت اصول زیر روزه را باطل نمی کند

نتیجه تمام احکامی که در قسمت قبل در پاسخ به این سوال که آیا شنا روزه را باطل می کند؟ یا نه این می‌شود که قبل از شیرجه درون استخر زیر دوش آب بروید، سپس از بینی بند استفاده کنید تا هنگام شنا آب درون بینی شما نرود و همچنین تا جایی که می‌توانید با دهان بسته شنا کنید تا ناخواسته آب استخر درون حلقتان وارد نشود و روزه تان را باطل کند. این احکام برای شنا در هر آبی یکسان است.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

برای همین اگر در ایامی که روزه گرفته‌اید قصد داشتید در دریا شنا کنید این ۸ مورد را رعایت کنید تا روزه شما باطل نشود. تا این جا احکام مربوط به برخورد سر و بدن روزه دار با آب را توضیح دادیم. اما در استخرها بخشی به نام سونا و جکوزی نیز وجود دارد که با رفتن به آن جا ممکن است بخار غلیط آب به درون دهان و بینی شما وارد شود. در این مورد باید چکار کرد تا روزه باطل نشود؟

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

آیا سونا و جکوزی روزه را باطل می کند

برای اینکه سوال آیا شنا روزه را باطل می کند؟ به طور کامل پاسخ داده شود لازم است که حکم مربوط به استفاده از سونا و جکوزی در ایامی که روزه گرفته‌ایم هم مشخص شود. بالاخره سونا و جکوزی مکان‌هایی هستند که با قرارگیری درون آن‌ها ممکن است مقدار زیادی بخار آب درون حلق و بینی ما وارد شود. در این مورد حکم این است:

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

قرار گیری در معرض بخار آب موجود در سونا و جکوزی و رفتن این بخار درون حلق و بینی به خودی خود روزه را باطل نمی‌کند، اما اگر مقدار بخار درون دهان به اندازه‌ای شود که به شکل آب درآمده و روزه دار آن را قورت دهد، روزه باطل خواهد شد.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا شنا روزه را باطل می کند؟ برای همین ابتدا حکم شنا و کلا برخورد با آب (آب تنی در دریا، رفتن زیر دوش آب و…) را بیان کردیم و در ادامه ریز جزئیات حکم شنا در ایام روزه داری را توضیح دادیم. در پایان امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده و بتوانید ورزش مورد علاقه خود را در ایام رمضان هم دنبال کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

235 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست