رکورد شنا دنیا دست کیست

شاید اکثر ما نام مایکل فلپس را به عنوان رکورددارترین شناگر دنیا در مسابقات المپیک شنیده باشیم. مایکل فلپس یکی از پرافتخارترین شناگران در مسابقات المپیک است که هر وقت نام رکورد شنا به میان می‌آید، نام او نیز در ذهن تداعی می‌شود. اما مایکل فلپس تنها در مسابقات شنای المپیک رکورددار است. در حالی که در مسابقات جهانی شنا و دیگر انواع مسابقات اشخاص دیگری رکورد شنا دنیا را در دست دارند. در این مقاله قصد داریم به این سوال که رکورد شنا دنیا دست کیست در تمام ابعاد و وجوه آن پاسخ دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا این موضوع را برای شما کامل روشن کنیم.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

رکورد شنا دنیا

انواع سبک شنا در مسابقات جهانی

به طور کلی دو نوع مسابقات شنا در سطح جهانی برگزار می‌شود که یکی مسابقات جهانی شنا است و دیگری مسابقات شنای المپیک. در هر کدام از این مسابقات نیز سبک‌های شنایی که شناگران در آن به رقابت می‌پردازند با دیگری متفاوت است. در مسابقات جهانی شنا، هر ۴ سبک شنای قورباغه، کرال سینه، کرال پشت و پروانه مورد سنجش قرار می‌گیرد و برای همین در هر کدام رکورد شنا در دستان شناگری خاص است.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

برای اینکه بدانیم رکورد شنا دست کیست لازم است ابتدا به صورت مختصر با هر کدام از این سبک شناها آشنا شویم:

شنای قورباغه: در این سبک شنا، شناگر حرکات دست و پایش به شکل قورباغه بوده و دست‌ها هماهنگ با پاها باز و بسته می‌شوند.

شنای کرال سینه: این مدل شنا همان است که شناگر مانند یک تخته چوب صاف روی آب افتاده و دست‌ها یکی در میان به بالا رفته و در حالت کشیده آب را می‌شکافد تا بدن شناگر به جلو رود.

شنای کرال پشت: اگر حرکات دست و پایی که شناگر هنگام شنای کرال سینه به نمایش می‌گذارد، این بار با خوابیدن از پشت روی آب انجام شود، شنای کرال پشت نامیده می‌شود.

شنای پروانه: شنای پروانه یکی از سریع‌ترین انواع شنا است که اجرای آن مهارت خاصی نیاز دارد. در این نوع شنا دست‌های شناگر با هم از بالا وارد آب شده و با هر حرکت دست، شناگر باید نفس بگیرد تا بتواند دوباره سرش را از آب بیرون آورده و به حرکت ادامه دهد.

در مسابقات شنای جهانی از هر ۴ سبک تست گرفته می‌شود. برای همین باید بررسی کنیم که در هر سبک رکورد شنا دنیا دست کیست تا پاسخ ما دقیق باشد.

رکورد شنا دنیا در مسابقات جهانی

در این جا فهرستی از رکوردداران مسابقات جهانی شنا را در هر سبک لیست کرده‌ایم. مدت زمان رکورد نیز آورده شده تا بهتر با آن‌ها آشنا شوید:

رکورد شنای قورباغه ۵۰ متر: کامرون فن دربوزگ با ثبت زمان ۲۶.۶۷

رکورد شنای قورباغه ۱۰۰ متر: کامرون فن دربورگ با ثبت زمان ۵۸.۴۶

رکورد شنای قورباغه ۲۰۰ متر: آکیهیرو یاماگوچی با ثبت زمان ۲.۰۷.۰۱

رکورد شنای کرال ۵۰ متر: کلیمنت کولسنیکوف با ثبت زمان ۲۲.۱۱

رکورد شنای کرال ۱۰۰ متر: ایرن پیرسل با ثبت زمان ۵۱.۹۴

رکورد شنای کرال ۲۰۰ متر: ایرن پیرسل با ثبت زمان ۱.۵۱.۹۲

رکورد شنای پروانه ۵۰ متر: رافائل مونیوز با ثبت زمان ۲۲.۴۳

رکورد شنای پروانه ۱۰۰ متر: مایکل فلپس با ثبت زمان ۴۹.۸۲

رکورد شنای پروانه ۲۰۰ متر: مایکل فلپس با ثبت زمان ۱.۵۱.۵۱

انواع سبک شنا در مسابقات المپیک

در مسابقات شنای المپیک اما سبک شنای قورباغه وجود ندارد و به جای آن سبک شنای آزاد گذاشته شده است. در سبک شنای آزاد، شناگر می‌تواند از هر کدام از سبک‌های شنایی که در آن مهارت دارد استفاده کند تا رکورد بزند. در مورد مسابقات شنای المپیک نیز لیستی از رکوردهای جهانی را آورده‌ایم تا مشخص شود رکورد شنا دست دست کیست و مدت زمان آن چقدر است.

رکورد شنای آزاد ۵۰ متر: کائلب درسل با ثبت زمان ۲۱.۰۷

رکورد شنای آزاد ۱۰۰ متر: کائلب درسل با ثبت زمان ۴۷.۰۲

رکورد شنای آزاد ۲۰۰ متر: مایکل فلپس با ثبت زمان ۱.۴۲.۹۶

رکورد شنای کرال ۱۰۰ متر: رایان مورفی با ثبت زمان ۵۱.۸۵

رکورد شنای کرال ۲۰۰ متر: تایلر کلاری با ثبت زمان ۱.۵۳.۴۱

رکورد شنای ۱۰۰ متر پروانه: کائلب درسل با ثبت زمان ۴۹.۴۵ (برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.)

رکورد شنای ۲۰۰ متر پروانه: کریستوف میلاک با ثبت زمان ۱.۵۱.۲۵

با توجه به این فهرست می‌توان گفت که رکورد شنا دنیا دست کیست پاسخی یکسان ندارد و برای هر سبک شخص متفاوتی است که هم در مسابقات جهانی شنا آن را بررسی کردیم و هم در مسابقات شنای المپیک.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در خانه مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

رکورد شنای پهلوانی دنیا در دست یک ایرانی

بد نیست بدانید که در مسابقات شنای پهلوانی دنیا یک ایرانی به نام دکتر علی دولتشاهی است. علی دولتشاهی در مسابقات شنای پهلوانی دنیا در سال ۲۰۰۵ توانست رکورد این نوع شنا را بزند و همچنان بعد از گذشت چند سال، کسی نتوانسته این رکورد را بشکند. نام وی در گینس نیز ثبت شده است. مسابقات شنای پهلوانی در اصل همان شنای سوئدی است که اجرای آن بسیار دشوار است و به ماهیچه‌هایی بسیار قوی نیاز دارد. نا گفته نماند که علی دولتشاهی، این قهرمان لرستانی علاوه بر اینکه رکورددار این سبک شنا در دنیا است، مسئول یک سری کارهای خیرخواهانه در استان لرستان نیز هست و برای همین یک پهلوان واقعی است.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

حرف آخر

اینکه رکورد شنا دنیا دست کیست در این مقاله به طور کامل بررسی شد. دریافتیم که برای پاسخ به این سوال باید ابتدا انواع مسابقات شنا در سطح جهانی را بشناسیم و سپس هر سبک را بررسی کنیم تا مشخص شود رکورد شنا دنیا در آن مسابقات و سبک شنا در دستان کیست. در پایان امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده و بتوانید از این اطلاعات جهت افزایش دانش خود در زمینه ورزش شنا استفاده کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

325 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست