رکورد شنا پروانه

شنا پروانه از جمله دشوارترین انواع شنا است که از ترکیب شنای کرال سینه و شنای قوباغه به دست آمده است. این سبک شنا چندین سال است که در مسابقات جهانی و المپیک برگزار می‌شود و شناگران زیادی از کشورهای مختلف دنیا برای رقابت در آن حاضر می‌شوند. برای همین علاقه مندان به ورزش شنا خیلی دوست دارند بدانند که رکورد شنا پروانه جهانی در بخش‌های مختلف دست چه کسانی است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا درباره این رکورد در بخش مردان و زنان به طور کامل توضیح دهیم.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

رکورد شنا پروانه

شنای پروانه چیست

در قرن ۱۹ وقتی که در لندن مسابقات شنا برگزار می‌شده است، شناگران دست به خلاقیتی زده و برای اینکه بتوانند مسیر استخر را با سرعت بیشتری طی کنند، یک شنای ترکیبی که از دو سبک شنا قورباغه و کرال سینه ساخته شده را به نمایش می‌گذارند که به نام شنای پروانه شناخته می‌شود. علت نام گذاری این سبک شنا به شنای پروانه این است که شناگران وقتی این نوع شنا را به نمایش می‌گذارند، حرکات دست و پای آن‌ها به گونه‌ای است که گویی یک پروانه روی سطح آب در حال بال زدن و پرواز است.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

در شنای پروانه، شناگر با دو دست خود که به صورت کشیده به سمت جلو نشانه می‌رود، آب را از جلوی صورت خود کنار می‌زند زیرا برای داشتن سرعت بیشتر لازم است که حتما سر شناگر به زیر آب برود و آب کمترین مقاومت را در برابر حرکت به جلوی شناگر ایجاد کند. با کنار زدن آب، سر بالای آب آمده و شناگر نفس می‌گیرد تا بتواند همین کار را تکرار کند. همزمان نیز پاها از پشت آب را به عقب می‌رانند و ترکیب حرکات دست و پا باعث می‌شود که بدن شناگر مانند یک پروانه با سرعتی زیاد به سمت جلو برود. پس طبیعی است اگر رکورد شنا پروانه در میان دیگر سبک‌های شنا بازه زمانی بسیار کوتاهی داشته باشد.

انواع مسابقات شنای پروانه

رکورد شنا پروانه در مسابقات جهانی در دو آیتم ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر ثبت می‌شود. همچنین این مسابقه برای زنان و مردان به یک شکل برگزار می‌شود. آیتم ۱۰۰ متر شنای پروانه دارای زمان رکورد کمتری است و البته آیتم ۲۰۰ متر نیازمند زمان بیشتری است تا پیموده شود. مقدار رکورد نیز اینگونه مشخص می‌شود که هر سال در مسابقات جهانی یا هر ۴ سال یک بار در مسابقات المپیک، مدت زمان شنای شناگرانی که نفر اول شده‌اند را با قهرمان‌های قبلی مقایسه می‌کنند و اگر این مدت زمان کوتاه‌تر از کمترین رکورد ثبت شده بود، آن را به عنوان رکورد جدید مسابقات شنا پروانه در نظر می‌گیرند. برای اینکه این رکوردها را دقیق‌تر بررسی کنیم، در ادامه رکورد شنا پروانه را برای هر دو آیتم ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر در بخش زنان و مردان به صورت جدا توضیح خواهیم داد.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در خانه مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

رکورد شنا پروانه مردان

رکورد شنا پروانه مردان عموما در مسابقات المپیک ثبت می‌شود. با این حال هستند شناگرانی که توانسته‌اند در مسابقات جهانی نیز رکورد جدیدی به دست آورند. در دو آیتم شنای پروانه ۱۰۰ و ۲۰۰ متر مردان، رکوردداران شامل:

  • رکورد شنا پروانه ۱۰۰ متر مردان: کائلب درسل با ثبت رکورد ۴۹.۴۵ از ایالات متحده آمریکا
  • رکورد شنا پروانه ۲۰۰ متر مردان: کریستوف میلاک با ثبت رکورد ۱:۵۱.۲۵ از کشور مجارستان

نکته جالب این است که در پایان مقاله توضیح خواهیم داد که رکورد شنا پروانه در سطح مسابقات ملی ایران چقدر است.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

رکورد شنا پروانه زنان

در مسابقات جهانی شنای پروانه بخش زنان نیز درست مانند بخش مردان، این مسابقه در دو آیتم ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر برگزار می‌شود. هر کدام از این آیتم‌ها دارای رکوردهایی هستند که در زیر آورده شده‌اند:

  • رکورد شنا پروانه ۱۰۰ متر زنان: دانا وولمر با ثبت رکورد ۵۵.۹۸ از ایالات متحده آمریکا
  • رکورد شنا پروانه ۲۰۰ متر زنان: جیائو لیانگ با ثبت رکورد ۲:۰۴.۰۶ از کشور چین

جالب است بدانید میسی فرانکلین، دانا وولمر، شانون وریلند و آلیسون اشمیت که همگی از کشور آمریکا هستند، در تاریخ شنای زنان دنیا جزو پر افتخارترین شناگران محسوب می‌شوند.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

ثبت رکورد شنا پروانه ۲۰۰ متر در سطح ملی

شاید برای شما سوال باشد که رکورد شنا پروانه ۲۰۰ متر در سطح ملی، چه مقدار است و نام این رکورددار چیست. رکورد شنای پروانه ۲۰۰ متر مردان در سطح ملی، به نام متین بالسینی ثبت شده است. این شناگر حرفه‌ای کشورمان رکورد مورد نظر را زمانی به دست آورد که در مسابقات جهانی شنا در ابوظبی شرکت کرده بود. رکوردی که متین بالسینی در این مسابقات ثبت کرد برابر ۱:۵۸.۵۳ است که در مقایسه با رکورد جهانی آن یعنی ۱:۵۱.۲۵ رکورد خوبی محسوب می‌شود.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

ثبت این رکورد باعث شده که این شناگر در رده ۲۹ جهانی قرار گیرد. در زمینه ثبت رکورد شنای پروانه و البته دیگر سبک‌های شنا، شناگران آمریکایی همیشه موفق عمل کرده‌اند. حتما نام مایکل فیلیپس که پرافتخارترین ورزشکار المپیک است را شنیده‌اید. با اینکه شناگران ایرانی هنوز به این سطح از افتخار آفرینی نرسیده‌اند، اما با رکوردی که متین بالسینی ثبت کرد، امید زیادی به جامعه شنای ایران تزریق شده است.

حرف آخر

در این مقاله توضیح دادیم که رکورد شنا پروانه در چه بخش‌هایی ثبت شده و رکوردداران این سبک شنا در میان زنان و مردان چه کسانی هستند. همچنین درباره ثبت رکورد شنای پروانه در سطح ملی مرتبط با آیتم ۲۰۰ متر نیز توضیح دادیم که چه اتفاق مهمی برای جامعه شنای ایران محسوب می‌شود. این اطلاعات به شما کمک می‌کند بتوانید بهتر با شنای پروانه و رکوردهای جهانی شنا آشنا شوید. در پایان امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد و بتوانید از آن‌ها بهره کافی ببرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

1,419 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست