رکورد شنا کرال پشت

شنا کرال پشت یکی از انواع شنا است که در آن شناگر از پشت روی آب خوابیده و با حرکات دست بدنش را روی آب به جلو می‌برد. اجرای این شنا نسبت به دیگر انواع شنا کمی دشوار بوده و نیازمند مهارت بیشتری است. برای همین در این مقاله قصد داریم درباره رکورد شنا کرال پشت در مسابقات جهانی و المپیک توضیح دهیم. این رکورد البته در مردان و زنان متفاوت است و برای همین هر کدام را در ادامه بررسی می‌کنیم. اگر برای شما هم سوال پیش آمده که رکورد جهانی شنای کرال پشت دست چه کسانی است، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

رکورد شنا کرال پشت

معرفی شنا کرال پشت

شنا یکی از ورزش‌های باستانی است که انسان‌ها به طور تجربی آن را آموخته و به نسل‌های بعد منتقل کرده‌اند. حرکات دست و پا برای حرکت در آب می‌تواند به شکل‌های مختلفی انجام شود. براساس چگونگی اجرای حرکات دست و پای شناگر می‌توان انواع شنا را شناسایی و تقسیم بندی کرد. در کل ۴ مدل شنا هست که بسیار مهم بوده و در مسابقات جهانی شنا و المپیک، شناگران در این ۴ سبک شنا به رقابت با یکدیگر می‌پردازد. این ۴ سبک شامل: کرال سینه، کرال پشت، قورباغه و پروانه. هر کدام از این انواع شنا، مسابقات مخصوص خود را دارند. در ادامه مقاله رکورد شنا کرال پشت در انواع این مسابقات توضیح داده می‌شود، اما پیش از آن باید با اصول و چگونگی اجرای خود کرال پشت آشنا شویم.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

شنا کرال پشت به اینصورت اجرا می‌شود که شناگر به پشت روی آب افتاده و بدنش را کاملا صاف نگه می‌دارد تا بتواند با حرکات دست و پا بدنش را در آب حرکت دهد. حرکات دست و پایی که در این نوع شنا اجرا می‌شود نیز اینگونه است که پاها به صورت کشیده قرار گرفته و تنها سر جای خود بالا و پایین می‌شوند تا مانند موتور پشت یک قایق موتوری نیروی محرکه لازم برای جلو رفتن بدن را تامین کنند. از طرفی دست‌ها نیز یکی در میان در هماهنگی با سر به صورت کشیده بالا رفته و با قدرت درون آب فرو می‌آیند تا آب شکافته شده و بدن شناگر مانند یک چوب صاف روی آب با سرعت زیاد حرکت کند.

انواع مسابقات شنا کرال پشت

مسابقات شنا کرال پشت در مسابقات جهانی شنا و المپیک، براساس مسافتی که شناگر باید در رقابت با دیگر شناگران طی کند به ۳ نوع تقسیم می‌شود: شنا کرال پشت ۵۰ متر، شنا کرال پشت ۱۰۰ متر و شنا کرال پشت ۲۰۰ متر. هر شناگری که بتواند این مسافت را (بسته به انتخابش) در مدت زمان کمتری طی کند، او برنده مسابقه خواهد بود. در میان برندگان سال‌های مختلف نیز شناگرانی وجود دارند که کمترین زمان ممکن را ثبت کرده‌اند و برای همین جزو لیست رکورد شنا کرال پشت هستند. در ادامه این رکوردداران را به طور جدا برای مردان و زنان معرفی می‌کنیم.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در خانه مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

رکورد شنا کرال پشت مردان

در طول چندین سال برگزاری مسابقات شنای جهانی و المپیک، تعداد بسیار زیادی شناگر مرد توانسته‌اند مدال بگیرند و برای کشور خود افتخار آفرینی کنند. در این میان اما رکورد شنا کرال پشت مردان در دست چند شناگر است که شامل:

  • رکورد شنای کرال پشت ۵۰ متر مردان: کلیمنت کولسنیکوف از روسیه با ثبت زمان ۲۳.۱۱
  • رکورد شنای کرال پشت ۱۰۰ متر مردان: ایرن پیرسل از ایالات متحده آمریکا با ثبت زمان ۵۱.۹۴
  • رکورد شنای کرال پشت ۲۰۰ متر مردان: ایرن پرسیل از ایالات متحده آمریکا با ثبت زمان ۱:۵۱.۹۲

رکورد شنا کرال پشت زنان

در بخش شنای زنان نیز، هر ساله تعداد زیادی زن شناگر از کشورهای مختلف در مسابقات شنای جهانی و البته هر ۴ سال یک بار در المپیک شرکت می‌کنند که تعدادی از آن‌ها موفق به مدال آوری شده و تعداد بسیار کمتری موفق به ثبت رکورد می‌شوند. لیست رکورد شنا کرال پشت زنان شامل:

  • رکورد شنای کرال پشت ۵۰ متر زنان: ژائو چینگ از کشور چین با ثبت زمان ۲۷.۰۶
  • رکورد شنای کرال پشت ۱۰۰ متر زنان: جما اسپوفورت از کشور انگلستان با ثبت زمان ۵۸.۱۲
  • رکورد شنای کرال پشت ۲۰۰ متر زنان: میسی فرانکلین از کشور ایالات متحده آمریکا با ثبت زمان ۲:۰۴.۰۶

آیا این رکوردها شکسته شده اند؟

خیلی کم پیش می‌آید که ورزشکاری بتواند در سطح جهانی در یک ورزش خاص رکورد بزند اما نادرتر از آن این است که ورزشکاری در آینده چنان تلاش کند که این رکورد را بشکند و نام خودش را به جای ورزشکار قبلی به عنوان رکورددار جدید به جهان معرفی کند. این اتفاق در شنای کرال پشت مردان ۵۰ متر در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

رکورد شنا کرال پشت مردان ۵۰ متر تا قبل از ظهور هانتر آرمسترانگ در مسابقات شنای جهانی در دستان کلیمنت کولسینوف با مدت زمان ۲۳.۱۱ بود اما آرمسترانگ توانست با ثبت زمان ۲۲.۷۱ این رکورد را بشکند. در شنای کرال ۵۰ متر رقابت سنگین‌تری میان شناگران وجود دارد زیرا طی کردن ۵۰ متر در کمترین زمان هدف دست یافتنی‌تری است تا ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر. شنا کرال پشت انرژی زیادی از شناگر می‌گیرد و برای همین رقابت در آن نیازمند سطح آمادگی بدنی خیلی بالایی است.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

حرف آخر

در این مقاله درباره رکورد شنا کرال پشت تا جایی که لازم بود توضیح دادیم. به اینصورت که ابتدا خود شنا کرال پشت را و چگونگی اجرای آن را توضیح دادیم، سپس انواع مسابقات شنای کرال پشت را معرفی کردیم و درنهایت در هر کدام رکوردداران مرد و زن را معرفی کردیم. در پایان امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

809 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست