رکورد شنا ۱۰۰ متر

مسابقات جهانی شنا یا  مسابقات المپیک در مسافت‌های مختلفی برگزار می‌شود. یکی از مسافت‌هایی که رقابت در آن زیاد است، شنای ۱۰۰ متر است. شنای ۱۰۰ متر در دو بخش زنان و مردان برگزار می‌شود. به خاطر اینکه ۱۰۰ متر مسافتی است که اکثر شناگران می‌توانند در آن خوب بدرخشند، این آیتم دارای طرفداران زیادی است و برای همین رکورد شنا ۱۰۰ متر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا رکورد زدن در این آیتم برای شناگران حرفه‌ای بسیار دشوار است. برای همین قصد داریم در ادامه این رکورد را مورد بررسی قرار دهیم و شناگران مرد و زنی که دارای رکورد جهانی هستند را به شما معرفی کنیم.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

رکورد شنا 100 متر

انواع شنا ۱۰۰ متر

رکورد شنا ۱۰۰ متر برای همه انواع شنا که شامل شنای قورباغه، کرال پشت، پروانه و آزاد می‌شود ثبت شده است. در مسابقات جهانی و المپیک، شناگران در سه آیتم اصلی ۵۰ متر، ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر به رقابت می‌پردازند و هر سه این آیتم‌ها نیز در هر ۴ سبک شنا وجود دارد. قبل از اینکه رکورد شنا ۱۰۰ متر را در هر سبک شنا بررسی کنیم لازم است که کمی درباره خود انواع سبک شنا توضیح دهیم تا بهتر متوجه شوید شناگران در چه نوع مسابقات شنایی رکورد می‌زنند.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

رکورد شنا ۱۰۰ متر کرال سینه

رکورد شنا ۱۰۰ متر شنای کرال سینه یکی از حرفه‌ای ترین سبک‌های شنا است که در آن شناگر کل بدن خودش را مانند یک تخته چوب روی آب انداخته و با یکی در میان وارد کردن دستانش در آب، به کنار زدن آب از جلوی راهش کمک می‌کند. در این سبک شنا پاهای شناگر نیز مانند پارو از پشت بالا و پایین می‌رود تا یک نیروی محرکه اضافی برای جلو رفتن شناگر در آب ایجاد کند.

رکورد شنا ۱۰۰ متر کرال پشت

شنای کرال پشت دقیقا مانند شنای کرال سینه است ولی با این تفاوت که در این نوع شنا، شناگر به پشت خوابیده و با هر حرکت دست سرش را به سمت دست کشیده شده می‌چرخاند و پاها نیز در راستای بدن به شکلی مستقیم بالا می‌آید تا مانند کرال سینه، نیروی محرکه لازم برای جلو رفتن بدن را فراهم کند. این شنا با اینکه طرفدار زیادی دارد اما رقابت در آیتم‌های آن بسیار دشوار است.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در خانه مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

رکورد شنا ۱۰۰ متر قورباغه

شنای قورباغه را اکثر کسانی که قصد دارند شنا بیاموزند، در همان مراحل اولیه می‌آموزند. یادگیری این شنا ساده بوده و سرعت شنا بوسیله آن بسیار زیاد است. با این حال در سطح حرفه‌ای، لازم است که شناگر حسابی تمرین کرده باشد و حرکات دست و پا را به درستی اجرا کند. در این شنا، شناگر مانند قورباغه دستانش را همزمان به صورت نیم دایره از جلوی سینه باز می‌کند تا آب کامل کنار رفته و همزمان با آن پاها نیز به سمت عقب باز می‌شود تا نیروی محرکه لازم برای جلو رفتن بدن وی ایجاد شود.

رکورد شنا ۱۰۰ متر پروانه

شنای پروانه چهارمین سبک شنا است که رقابت در آیتم‌های آن بسیار دشوار است. این شنا از ترکیب شنای کرال سینه و قورباغه بوجود آمده است. شنای پروانه به گونه‌ای است که شناگر با اجرای آن کمترین مقدار اصطکاک را مقابل بدن خود حس کرده و برای همین با سرعتی خیلی زیاد در آب پیش می‌رود. با این حال به خاطر زود خسته شدن بدن شناگر، رقابت در این سبک شنا در سطح حرفه‌ای بسیار دشوار است.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

رکورد مردان در شنا ۱۰۰ متر

در هر ۴ سبک شنای قورباغه،کرال سینه، کرال پشت و شنای پروانه آیتم مسابقات شنای ۱۰۰ متر وجود دارد. رکورد شنا ۱۰۰ متر در این سبک اینگونه حساب می‌شود که هنگام مسابقه هر شناگری که بتواند مسیر ۱۰۰ متری را در زمان کوتاه‌تری شنا کند، رکورد وی ثبت شده و با کمترین رکوردی که تا قبل از او ثبت شده مقایسه می‌شود تا اگر کمتر از آن بود، به عنوان رکورد شنا ۱۰۰ متر جدید ثبت شود. در هر ۴ سبک گفته شده رکورد شنای ۱۰۰ متر مردان در دست شناگران زیر است:

  • رکورد شنا ۱۰۰ متر آزاد مردان: سزار سیه لو از کشور برزیل با ثبت رکورد ۴۶.۸۶
  • رکورد شنا ۱۰۰ متر کرال پشت مردان: ایرن پیرسل از ایالات متحده آمریکا با ثبت رکورد ۵۱.۹۴
  • رکورد شنا ۱۰۰ متر قورباغه مردان: کامرون فن در بورگ از آفریقای جنوبی با ثبت رکورد ۵۸.۴۶
  • رکورد شنا ۱۰۰ متر پروانه مردان: مایکل فلپس از ایالات متحده آمریکا با ثبت رکورد ۴۹.۸۲

رکورد زنان در شنا ۱۰۰ متر

در مسابقات شنای زنان چه در سطح مسابقات جهانی چه در المپیک، در آیتم ۱۰۰ متر رکوردهایی ثبت شده است که به عنوان رکورد شنا ۱۰۰ متر زنان شناخته می‌شود. این رکوردها در هر کدام از سبک‌های قورباغه، کرال سینه، کرال پشت و پروانه به نام شناگران زن زیر ثبت شده است:

  • رکورد شنا ۱۰۰ متر آزاد زنان: بریتا اشتفن از کشور آلمان با ثبت رکورد ۵۲.۰۷
  • رکورد شنا ۱۰۰ متر کرال پشت زنان: جما اسپوفورت از کشور انگلستان با ثبت رکورد ۵۸.۱۲
  • رکورد شنا ۱۰۰ متر قورباغه زنان: روتا میلوتایت از آلبانی با ثبت رکورد ۱:۰۴.۳۵
  • رکورد شنا ۱۰۰ متر پروانه زنان: دنا وولمر از ایالات متحده آمریکا با ثبت رکورد ۵۵.۹۸

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

پر افتخارترین شناگران تاریخ

هر جا نام پرافتخارترین شناگران مسابقات المپیک و مسابقات جهانی شنا آورده می‌شود، امکان ندارد که کسی نام مایکل فیلیپس را بر زبان جاری نکند. مایکل فیلیپس علاوه بر کسب چندین طلای جهانی در آیتم‌های مختلف شنا، دارای رکورد شنا ۱۰۰ متر پروانه نیز هست که هنوز کسی نتوانسته آن را بشکند. در میان زنان نیز ربکا سانی از ایالات متحده آمریکا پرافتخارترین شناگر زن دنیا محسوب می‌شود. با اینکه ربکا سانی در شنای ۱۰۰ متر رکوردی ندارد اما در شنای شنای مختلط ۱۰۰*۴ توانسته چند بار رکورد خودش را بشکند. همچنین توانسته در شنای مختلط امدادی ۲۰۰*۴ که بسیار دشوار است، رکورد بزند و نامش را در تاریخ شنای زنان دنیا جاودان کند.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم درباره اینکه رکورد شنا ۱۰۰ متر چیست و در کدام انواع سبک شنا ثبت شده توضیح دهیم. متوجه شدیم که شناگران در هر ۴ سبک شنای آزاد، کرال پشت، قورباغه و پروانه به رقابت در شنای ۱۰۰ متر می‌پردازند و در میان مردان و زنان در مسابقات جهانی شنا و المپیک، رکوردهای خوبی برای این آیتم ثبت شده است. در پایان امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد و بتوانید از اطلاعاتی که کسب کردید استفاده کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

624 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست