شنا یاد گرفتن چگونه است؟

قصد شنا یاد گرفتن دارید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ شاید در ابتدا یادگیری شنا کمی دلهره‌آور باشد اما نگران نباشد تکنیک‌هایی وجود دارد که شما با انجام آن‌ها می‌توانید به یک شناگر حرفه‌ای تبدیل شوید. با انجام تاکتیک‌های زیر کمی از دلهره شما کم می‌شود و به سرعت می‌توانید شنا کردن را یاد بگیرید.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

شنا یاد گرفتن چگونه است؟

قبل از شروع باید بگوییم که هیچ وقت برای شنا یاد گرفتن دیر نیست. اگر در کودکی این فرصت را نداشتید، می‌توانید به راحتی در بزرگسالی شنا یاد بگیرید. در قدم اول، بودن در آب ممکن است عجیب، ناآشنا و حتی کمی نگران کننده باشد. اما با گذشت زمان عادت خواهید کرد، سطحی از اعتماد به نفس را به دست می‌آورید که ممکن است قبلا تصورش را نمی‌کردید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

هنگامی که شنا یاد گرفتید، می‌توانید از مزایای مختلفی بهره مند شوید. به عنوان مثال، شنا یک شکل عالی از ورزش است. همچنین آرامش بخش است؛ می‌تواند استرس شما را کاهش دهد و اعصاب شما را آرام کند. گاهی ۱۵ دقیقه در آب ممکن است تمام چیزی باشد که برای تقویت روحیه خود نیاز دارید. شروع کار آسان است. هفت نکته ساده در مورد شنا یاد گرفتن را بخوانید.

فهرست مطالب شنا یاد گرفتن چگونه است:

 • شنا یاد گرفتن را از کجا شروع کنیم؟
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

شنا یاد گرفتن را از کجا شروع کنیم؟

شنا یاد گرفتن را از کجا شروع کنیم؟
شنا یاد گرفتن را از کجا شروع کنیم؟

شماره ۱ – به قسمت کم عمق آب یا استخر بروید

اگر زمان کمی را در آب سپری کرده باشید، ترس از آب طبیعی است. یکی از راه های غلبه بر ترس از آب این است که از قسمت کم عمق استخر شروع کنید. در آنجا، می‌توانید در آب بایستید و بر اساس سطح راحتی خود، پای خود را رو ببرید. در حالی که سر خود را به زیر آب می‌برید حبس کردن نفس را تمرین کنید. باید بدانید که هر زمان که بخواهید می‌توانید برای نفس کشیدن سر خود از آب بیرون بیاورید.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شماره ۲ – عینک بخرید

در صورت استفاده از عینک، مشاهده زیر آب بسیار آسان تر است. علاوه بر این عینک‌، شنا را راحت‌تر می‌کنند؛ زیرا از ورود آب به چشم جلوگیری می‌کند. توانایی دید واضح در حالی که سرتان زیر آب است، یاد گرفتن شنا را لذت بخش تر می‌کند.

شماره ۳ – زمان زیادی را در آب بمانید

اگر می‌خواهید یک شناگر ماهر شوید و با اب احساس راحتی کنید باید مدت زمان بیشتری را در آب بمانید. هرچه زمان بیشتری را صرف کنید، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و شناگر بهتری خواهید شد.

زمان زیادی را در آب بمانید
زمان زیادی را در آب بمانید

درست است که اختصاص زمان برای صعود منظم به استخر می‌تواند دشوار باشد، اما این تنها راه برای یادگیری شنا است. به خاطر داشته باشید، لازم نیست هر روز تمرین کنید. به نظر می‌رسد هفتگی یک جلسه زمان کافی باشد. بین جلسات بیشتر از یک هفته فاصله بیندازید. گاهی ممکن است پیشرفت رو به جلو برای شما دشوار باشد. استخر شنای سرپوشیده برای تمام طول مناسب باز است، بنابراین نیازی نیست شما همیشه نگران محل و پیدا کردن استخر برای شما باشید.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

شماره ۴ – صورت خود را در آب فرو ببرید

 

صورت خود را در آب فرو ببرید
صورت خود را در آب فرو ببرید

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای بزرگسالانی که در حال یاد گرفتن شنا هستند، نگه داشتن صورت خود در آب است. ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی کنند، حتی گاهی می‌تواند منجر به اضطراب خفیف شود. به استثنای کرال پشت، هر کرالی مستلزم آن است که صورت شما در بخش قابل توجهی از زمان زیر آب باشد. راحتی و اعتماد بخش مهمی در یادگیری شنا است.

احساس راحتی در آب یک امر تمرینی است. در اینجا چند ایده وجود دارد:

 • شنا را از قسمت کم عمق استخر شروع کنید؛
 • تمرین حبس نفس خود را در حالی که چشمان شما باز است (عینک کمک می‌کند)؛
 • از بازوهای خود برای حرکت در زیر آب در حالی که نفس خود را حبس کرده اید استفاده کنید؛
 • هرچه بیشتر تمرین کنید، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شماره ۵ – حرکت شنای آزاد را بیاموزید

برای شناگران باتجربه حرکات شنای آزاد آسان است. اما در واقع، شنای آزاد از چندین شکل تشکیل شده است که به طور هماهنگ عمل می‌کنند و حرکت صاف و کارآمد در آب را ایجاد می‌کنند.

هنگامی که در بزرگسالی شنا یاد می‌گیرید، شنای آزاد را به عنوان یک حرکت شنا در نظر نگیرید. در عوض، آن را به عنوان یک سری کرال در نظر بگیرید که هر کدام نیاز به توجه دارند. هنگامی که دستان خود وارد آب می‌شوند، روی مچ دست خود تمرکز کنید. در حالی که دستانتان از بالای سر به سمت باسن حرکت می‌کنند، روی موقعیت آرنج و ساعد تمرکز کنید. به چرخش بدن خود، کرال و نحوه بازدم هنگام چرخش سر در آب به سمت پایین توجه کنید.

هنگامی که به آن دست پیدا کنید شنای آزاد آسان است. اما تسلط بر تمام حرکات فردی که کرال را تشکیل می‌دهند، مهم است.

شماره ۶ – استفاده از باله‌ها را در نظر بگیرید

هنگام یادگیری شنای آزاد، اگر در حال حرکت در آب هستید، باله مفید است. به خصوص در ابتدا باله‌ها می‌توانند برای این منظور ارزشمند باشند. آن‌ها حرکت رو به جلو را که برای یادگیری حرکت شنای ازاد نیاز دارید به شما می‌دهند.

شماره ۷ – در کلاس های شنا ثبت نام کنید

اگر علاقه‌مند به شنا یاد گرفتن در بزرگسالی هستید، توصیه می‌شود از فردی با تجربه درس بگیرید. به این ترتیب، از همان ابتدا تکنیک کرال مناسب را یاد خواهید گرفت. همچنین از ایجاد عادات بدی که مانع پیشرفت شما می‌شود، اجتناب خواهید کرد.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

مربیان مجموعه حامد پورفیض سال‌ها تجربه آموزش شنا به بزرگسالان و کودکان را دارند. بسیاری از آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا از مبتدی تا پیشرفته پیش بروید. 

سخن پایانی درباره شنا یاد گرفتن 

شنا یک مهارتی است که می‌تواند جان شما را نجات دهد. وقتی شنا بلد باشید، می توانید با خیال راحت از فعالیت های آبی مانند موج سواری لذت ببرید. شنا همچنین یک تمرین عالی است. بدن شما را وادار می‌کند تا در برابر مقاومت کار کند،و عضلات، قلب و ریه‌های شما را تقویت می‌کند. بهترین راه برای شنا یاد گرفتن، شرکت در کلاس‌های آموز شنا است. در این مقاله چند تکنیک ساده برای یادگیری شنا را به شما آموزش دادیم.

سوالات متداول شنا یاد گرفتن

 • شنا یاد گرفتن را باید از کجا شروع کنیم؟

اولین قدم برای یاد گرفتن شنا احساس راحتی در آب است. زمانی که شما بتوانید به خوبی در اب و استخر احساس راحتی داشته باشید می‌توانید سایر تکنیک‌ها را نیز آموزش ببینید.

 • چه مدت طول می‌کشد تا شنا یاد بگیریم؟

برای بزرگسالانی که هیچ ترسی از آب یا محدودیت‌های فیزیکی ندارند، می‌توانند شنا را در عرض ۲۰ تا ۲۵ ساعت پس از آموزش یاد بگیرند. اگر هفتگی نیم ساعت شنا کنید، به این معنی است که می‌توانید ظرف یک سال شنا را یاد بیرید. البته، برخی از افراد آن را با سرعت بیشتری طی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

 • آیا شنا یاد گرفتن سخت است؟

یاد گرفتن شنا برای کسانی که با آب احساس راحتی دارند سریع و آسان خواهد بود. ترس از آب یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که بسیاری از افراد شنا را یاد نمی‌گیرند، اما یادگیری آن مهارت سختی نیست.

 • آیا در هر سنی می‌توان شنا یاد گرفت؟

بله نکته قابل توجه این است که برای یادگیری شنا محدودیت سنی وجود ندارد و افراد با هر رده سنی می‌توانند شنا یاد بگیرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

161 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست