آموزش شنا قورباغه

در این صفحه از سایت مستر سوییمر به آموزش شنا قورباغه خواهیم پرداخت. این آموزش، شامل آموزش استارت قورباغه، آموزش حرکت پا در قورباغه، آموزش حرکت دست در قورباغه، آموزش بدن و سر در قورباغه، آموزش تنفس در شنا قورباغه، آموزش برگشت در قورباغه و آموزش شنا قورباغه سربالا می‌شود. همچنین شما می‌توانید برای آموزش خصوصی شنا قورباغه در تهران با شماره ۰۹۱۲۲۲۷۵۲۳۱ تماس بگیرید.

آموزش خصوصی شنا تلفن : 09122275231

آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر
آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر

آموزش شنا قورباغه

شنای قورباغه یکی از آسان‌ترین و جذاب‌ترین شناهایی است که امروزه به کارآموزان یاد داده می‌شود. این شنا که معروف‌ترین بک و ژست شنا است، با تکنیک‌های خاصی همراه می‌شود تا بتواند بدن را در آب به سمت جلو ببرد. در مسابقات رسمی شنای قورباغه را یکی از انواع مهم شنا می‌دانند و بر اساس آن رقابت‌های ورزشی شنا را انجام می‌دهند. این شنا با توجه به ویژگی‌های جذاب و منحصر به فردی که دارد، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

شناگران اغلب اوقات برای این که بتوانند مسیرهای طولانی در آب را پشت سر بگذارند از شنای قورباغه استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که نه تنها در استخرها بلکه در دریاها و دریاچه‌ها نیز برای انجام عملیات غریق نجات، شنای قورباغه را به کار می‌گیرند. از این رو آموزش شنا قورباغه از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

افرادی که می‌خواهند شنای قورباغه انجام دهند باید بدانند که این سبک به انرژی کمتری نسبت به سایر شناها نیاز دارد و بدن شما را خسته نمی‌کند. همچنین شما می‌توانید شنای قورباغه را به راحتی و در زمانی کوتاه یاد بگیرید. اگر به دنبال آموزش گام به گام شنای قورباغه هستید، می‌توانید از دوره‌های آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض استفاده کنید.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در خانه مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب:

 • آموزش شنا قورباغه
 • آموزش شنا قورباغه چیست؟
 • آموزش شنا قورباغه چگونه است؟
 • چطور شنا قورباغه انجام دهیم؟
 • تدریس شنا قورباغه
 • آموزش شنا قورباغه حرفه‌ای
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

آموزش شنا قورباغه چیست؟

همان طور که گفتیم، شنای قورباغه یکی از انواع شنا است که در مسابقات مورد استفاده قرار می‌گیرد و در میان چهار نوع شنای اصلی قرار دارد. این شنا محبوبیت زیادی بین علاقمندان به ورزش شنا دارد و یادگیری آن آسان است. البته توجه داشته باشید که در حال حاضر شنای قورباغه نوعی شنای کند و کم سرعت هم به حساب می‌آید.

همچنین می‌توانید برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

امروزه افراد زیادی وجود دارند که به دنبال آموزش شنا قورباغه هستند تا بتوانند به صورت مبتدی ورزش شنا را آغاز کرده و سپس تا حرفه‌ای شدن پیش بروند. در شنای قورباغه بدن شما باید به حالت افقی بر روی آب قرار گیرد. سپس دست‌ها هر دو به قسمت جلویی بدن بروند و در نهایت کف دست و ساعد به قسمت زیرین شکم بروند. در حرکت بعد، دست‌ها مجددا به جلو آمده و همین روند تا انتهای شنا طی می‌شود.

پاها نیز در شنای قورباغه حالتی خاص پیدا می‌کنند. پای فرد شناگر همواره باید به آب فشار آورد و بدن را به سمت جلو حرکت دهند. در واقع پا با ضربه زدن به آب این عمل را انجام می‌دهد. برخی از مربیان نام شنای تجارتی قورباغه را به این نوع از شنا داده‌اند.

آموزش شنا قورباغه چگونه است؟

به طور کلی آموزش شنا قورباغه شامل ۴ حرکت اصلی می‌شود. توصیه ما در مستمر سوییمر به شما عزیزان این است که هر کدام از حرکات را به طور جداگانه و با تمرین و تکرار زیاد یاد بگیرید تا بتوانید بدن خود را با آب هماهنگ‌ کرده و در آب پیشروی کنید. حرکات دست، حرکات پا، تنفس و هماهنگی بدن از جمله حرکاتی است که در این شنا آموزش داده می‌شوند:

 • حرکت دست در شنا قورباغه

برای این که شنا را آغاز کنید ابتدا باید حرکات دست را یاد بگیرید. در گام اول لازم است که شما بدن خود را بر روی آب شناور کنید. سپس دست‌ها را بالای سر خود ببرید و به طور موازی در مقابل بدن قرار دهید. در این حالت دست‌های شما کشیده شده و به هم چسبیده‌اند.

همچنین می‌توانید برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

حال باید سعی کنید با دست‌های خود یک ۵ فرضی را بر روی آب بکشید. گاهی اوقات ممکن است مربی برای اثر بخش‌تر کردن آموزش شنا قورباغه از عبارت سیب چاقو استفاده کند. در واقع دست شما زمانی که کشیده می‌شود، حالت چاقو دارد و زمانی که می‌چرخد، یک سیب را بر روی آب می‌کشد. توجه داشته باشید هنگامی که قرار است عدد پنج خیالی را بر روی آب بکشید باید تمامی انگشتان دست شما به هم چسبیده باشند تا بدن بهتر در آب پیشروی کند. همچنین دقت داشته باشید که دست‌های خود را بیشتر از عرضی که شانه‌هایتان دارد باز نکنید.

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که خیلی از شناگران مبتدی با آن مواجه می‌شوند این است که دست‌های خود را بیش از حد باز می‌کنند و عدد ۵ بزرگی را می‌کشند. در واقع زمانی که دست‌های شما نزدیک قفسه سینه می‌شود، باید جمع شود.‌ در غیر این صورت نه تنها انرژی زیادی از شما گرفته می‌شود، بلکه ممکن است بدن به خوبی به سمت جلو حرکت نکند. در نهایت هم دست‌ها را به حالت اولیه که همان حالت کشیده است، بازگردانید و مجددا حرکات فوق را انجام دهید.

 • حرکت پا شنا قورباغه

برای انجام حرکات پا نیز بدن شما باید بر روی آب شناور باشد. شل بودن اولیه بدن و شناور بودن آن بر روی آب در آموزش شنا قورباغه از اهمیت زیادی برخوردار است. هنگام تمرین حرکت پا بهتر است که دست شما به طور موازی در بالای سرتان قرار بگیرد و از تخته شنا هم استفاده شود.

اغلب اوقات مربیان برای این که تسلط و تمرکز اولیه را به شنا آموز یاد بدهند، از تخته شنا استفاده می‌کنند. برای این که پاهای خود را در شنای قورباغه حرکت بدهید، ابتدا لازم است که پاها را جمع کنید. جمع کردن پاها باید به سمت بدن باشد. همچنین پاها باید از قسمت پشتی بدن جمع شوند و زانوها از هم فاصله بگیرند. فاصله بین زانوها باید به اندازه عرض شانه باشد.

بعد از این که پای خود را جمع کردید، با پا آب را به قسمت داخلی بدن هل بدهید و سپس پاهای خود را صاف کنید. حال باید پای خود را مجددا به همان حالت قبلی در بیاورید و در آب حرکت کنید. در اینجا آموزش شنا قورباغه برای شکل گیری و حرکت پاها به اتمام می‌رسد اما همواره باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید.

پاهای خود را به طور آهسته جمع کنید اما زمانی که می‌خواهید پا را صاف کنید باید این فرآیند را سریع انجام دهید. هیچ وقت سعی نکنید پای خود را پرتاب کنید بلکه باید سرعت عمل خود را بالا ببرید و پای خود را با فشار وارد آب کنید تا سرعت شما در پیشروی در آب افزایش پیدا کند.‌

همچنین می‌توانید برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

به عنوان یک نکته مهم توجه داشته باشید که کف پاهای شما همواره باید کشیده باشد. اگر کف پا بیشترین سطح در آب را تصرف کند، راحت‌تر بدن را حرکت می‌دهد.

 • نفس گیری در شنا قورباغه

بخش سوم از آموزش شنا قورباغه به تنفس در آب اختصاص دارد. این حرکت یکی از مهم‌ترین حرکت‌هایی است که در شنای قورباغه وجود دارد. نفس گیری در شنای قورباغه همزمان با آغاز حرکات دست انجام می‌شود. زمانی که دست‌های خود را در آب حرکت می‌دهید، باید آرام آرام سر خود را نیز بالا بیاورید و شش‌های خود را پر از هوا کنید.

از سوی دیگر زمانی که حرکات دست‌های شما برای بار اول در حال اتمام است، باید همزمان سرتان وارد آب شود. برای این که بتوانید نفس گیری در شنای قورباغه را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، به تمرین و تکرار نیاز دارید؛ پس از همان اوایل آموزش شنا قورباغه نفس گیری را نیز به همراه سایر حرکات تکرار کنید.

 • هماهنگی عضلات در شنا قورباغه

از آنجایی که در شنای قورباغه حرکاتی مثل حرکات دست، حرکات پا و نفس گیری انجام می‌شوند و از همه مهم‌تر این که تمامی این حرکات باید با هم انجام گیرند، هماهنگی اعضای بدن با هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

هماهنگی بدن بدین صورت است زمانی که بدن بر روی آب شناور می‌شود و دست‌ها حرکت خود را آغاز می‌کنند، پاها نیز حرکت کنند و همزمان نفس‌گیری هم انجام شود. برای افراد مبتدی این کار کمی سخت است چرا که این افراد فعلا تعادل لازم برای هماهنگ کردن بدن خود را ندارند، اما پس از کمی تمرین و تکرار اعضای بدن با هم‌ هماهنگ شده و سرعت حرکت در شما افزایش پیدا می‌کند.

توجه داشته باشید که در آموزش شنا قورباغه بسیار اهمیت دارد که با اتمام حرکات دست، حرکات پا و تنفس به پایان برسند تا بدن برای مرحله بعدی شنا آماده شود؛ پس قبل از آغاز شنا و وارد آب شدن، با آرامش کامل حرکات را تمرین کنید تا با مکث‌ها و تکرار حرکات آشنا باشید. در این صورت شنای قورباغه نیز به بهترین شکل ممکن پیش می‌رود.

چطور شنا قورباغه انجام دهیم؟

همان طور که گفتیم برای انجام دادن شنای قورباغه شما باید دست‌های خود را به قسمت جلویی بدن ببرید و کف و ساعد دست را به سمت شکم بکشید. در اینجا نوعی دایره به وجود می‌آید که آب را به سمت بدن کشیده و سپس پس می‌کشند. این چنین است که دست‌ها حرکت کرده و بدن را به سمت جلو می‌کشند.

پاها نیز مدام به آب ضربه زده و با وارد کردن فشار به آب، انرژی لازم برای پیشروی به سمت جلو را به دست می‌آورند. شما باید از مربیان زبده برای آموزش شنا قورباغه کمک بگیرید تا در نهایت به صورت حرفه‌ای شنا کنید.

تدریس خصوصی شنا قورباغه

پس از این که با تدریس شنا قورباغه آشنایی کامل پیدا کردید باید با مهم‌ترین خطاهای که افراد مبتدی و یا حتی افراد خرفه‌ای در شنای قورباغه با آن مواجه می‌شوند هم آشنایی پیدا کنید. گاهی اوقات کار آموزان به اشتباه زانوهای خود را بیشتر از عرض شانه باز می‌کنند. این کار باعث می‌شود که حرکات پا در شنای قورباغه به درستی انجام نشود و در نتیجه سرعت شنا کردن کاهش پیدا کند.

گاهی اوقات هم شناگرها پنجه‌های پای خود را به ساق پا نزدیک می‌کنند که انجام این حرکت هم اشتباه است. در این شرایط کف پا به سمت خارجی بدن تمایل پیدا می‌کند و نمی‌تواند سطح زیادی از آب را تحت فشار قرار دهد.

کشیدن زانو به زیر شکم هم ‌کار اشتباهی است. اگر بخواهید حین انجام حرکات شنای قورباغه زانوهای خود را به سمت شکم بکشید، انرژی بیشتری را نسبت به حالت عادی برای شنا کردن نیاز دارید. در این صورت بدن هم به خوبی سمت جلو حرکت نمی‌کند. پس در هنگام آموزش شنا قورباغه به این خطاها توجه داشته باشید.

آموزش شنا قورباغه حرفه ای

شاید شما هم جزو افرادی باشید که می‌خواهید آموزش شنای قورباغه را به شکلی حرفه‌ای پشت سر بگذارید. در این صورت لازم است که یک سری تمرینات لازم برای حرفه‌ای شدن را انجام دهید:

 1. یکی از تمرینات لازم برای حرفه‌ای شدن در شنای قورباغه این است که شناگر در لبه استخر بنشیند و همان طور که با ساق دست به کف زمین تکیه داده است، پای خود را وارد استخر کند. در این تمرین زانوها باید فاصله‌ای اندازه عرض شانه داشته باشند. ساق پا هم باید یک دایره فرضی را در زیر آب ترسیم کند.
 2. تمرین بعدی که در آموزش شنا قورباغه به شناگران داده می‌شود، تمرین شناور کردن بدن بر روی آب است. در این حالت شما دست‌های خود را از لبه استخر می‌گیرید و سپس بدن خود را در حالت افقی بر روی آب قرار می‌دهید. بهتر است در این حالت تمرین ضربه زدن به آب را هم انجام دهید تا بتوانید حرکات پای خود را سریعتر کنید. توجه کنید که زانوهای شما به هنگام ضربه زدن به آب باید به هم چسبیده باشند.
 3. هنگام تمرین شنای قورباغه باید از تخته‌های شنا نیز استفاده کنید. برای متعادل ساختن دست‌ها بر روی آب و بهبود حرکات پا استفاده از تخته لازم است.
 4. تمرین دیگر در آموزش شنا قورباغه، تمرین تنفس است. در این تمرین شما باید حالت صحیح قرار گرفتن سر در آب را آموزش ببینید و سپس به کمک اصول نفس گیری، تنفس کنید. همچنان که در حال تنفس کردن هستید باید دست‌های خود را نیز حرکت دهید تا بدنتان هماهنگی لازم را پیدا کند.

کلام آخر

شنای قورباغه که یکی از چهار نوع شنای اصلی در ورزش شنا به شمار می‌آید، آسان‌ترین نوع شنایی است که امروزه به شنا آموزان مبتدی آموزش داده می‌شود. در آموزش شنا قورباغه چهار حرکت اصلی یعنی حرکت پا، حرکت دست، تنفس و حرکات هماهنگ کننده به شنا آموز آموزش داده می‌شود. شما برای این که بتوانید در شنای قورباغه حرفه‌ای شوید لازم است که با خطاها و تمریناتی که مخصوص بهتر کردن مهارت انجام این نوع از شنا است، آشنایی پیدا کنید و آن‌ها را به کار بگیرید. در صورت نیاز می‌توانید از دوره‌های تخصصی آموزش شنا حامد پور فیض بهره ببرید.

سوالات متداول در براه آموزش خصوصی شنا قورباغه

 • حرکات چهارگانه شنای قورباغه کدام است؟

حرکات پا، دست، تنفس و حرکات هماهنگی بدن جزو حرکت‌های چهارگانه شنا قورباغه هستند.

 • در شنای قورباغه حرکت پاها باید چگونه باشد؟

جمع کردن پا باید آهسته صورت گیرد، اما صاف کردن پا باید به سرعت انجام شود.

 • حالت دست‌ها در شنای قورباغه چگونه است؟

دست‌ها در ابتدا به موازات بدن کشیده می‌شوند و سپس به حالت ۵ به سمت عقب بر می‌گردند.

 • منظور از هماهنگی در شنای قورباغه چیست؟

زمانی که در شنای قورباغه دست، سر و پا به طور همزمان حرکات خود را آغاز کرده و به طور همزمان این حرکات را به پایان برسانند، هماهنگی صورت گرفته است.

آموزش استارت در شنا قورباغه

آموزش استارت در شنا قورباغه موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. این نوع شنا به‌خاطر سبک خاصی که دارد ما را یاد شناکردن قورباغه‌ها می‌اندازد به همین دلیل آن را شنای قورباغه‌ای می‌نامند. یکی از الزامات یادگیری هر موضوعی پرداختن به تاریخچه آن موضوع، چگونگی راه‌یافتن آن به میان مردم و در نهایت مراحل آموزش آن است.

این موضوع در مورد آموزش انواع سبک شنا نیز درست است. به همین دلیل است که در این مقاله ابتدا به تعریف شنای قورباغه می‌پردازیم، سپس مراحل آموزش استارت در شنا قورباغه را توضیح داده و در نهایت چگونگی انجام آن را بررسی می‌کنیم. اگر برای شما هم سؤال پیش‌آمده که به‌طورکلی استارت در شنای قورباغه چیست و چرا مهم است، حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

 • شنای قورباغه چگونه است
 • حرکات کلی شنای قورباغه
 • مراحل یادگیری شنای قورباغه
 • نحوه استارت در شنا قورباغه
 • حرف آخر
 • سؤالات متداول

استارت شنای قورباغه چگونه است

شاید بتوان گفت قدیمی‌ترین سبک شنا در جهان شنای قورباغه باشد. علت آن هم این است که در این نوع شنا شناگر سرش را بیرون از آب گرفته و به‌سادگی می‌تواند تنفس کند. به همین دلیل انجام آن از دیگر انواع شنا ساده‌تر است. این شنا کاربردی‌ترین نوع بوده و آموزش آن ساده‌تر از دیگر سبک‌های شنا است. کاربرد اصلی آن شنا در مسافت‌های طولانی با کمترین خستگی بوده و به همین دلیل از دیرباز در میان انسان‌ها رواج داشته است.

امروزه مسابقات جهانی شنای قورباغه در المپیک و به طور جدا در مسابقات شنای جهانی برگزار می‌شود و دارای طرفداران و قهرمانان بسیار است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید مهم‌ترین مرحله انجام شنای قورباغه همان حرکت استارت است. به همین خاطر موضوع این مقاله را آموزش استارت در شنا قورباغه در نظر گرفته‌ایم. اما چرا این حرکت مهم‌ترین حرکت در شنای قورباغه بوده و البته روش درست انجام آن کدام است؟

حرکات کلی شنا قورباغه

اگر بخواهیم راجع به آموزش استارت در شنا قورباغه توضیح دهیم، در ابتدا لازم است که حرکات کلی شنای قورباغه را توضیح دهیم. شنای قورباغه در اصل از حرکت ساده تشکیل شده است. مرحله اول آن همان استارت است.

استارت عبارت است از شیرجه زدن در آب با سرهای کشیده به سمت جلو. برای بهتر فهمیدن این حرکت به شیرجه زدن قورباغه در آب دقت کنید. بعد از فرورفتن در آب سر میان دودست قرار گرفته و حرکت بعدی حرکت پاها است. پاها به‌صورت نوسانی باز و بسته می‌شود و در حرکت سوم نوبت به نوسانی باز شدن دست‌ها می‌رسد.

دست‌ها به سمت جلو کشیده شده و از دو طرف به‌صورت نوسانی باز می‌شوند. تمام این حرکات باید هماهنگ باهم انجام شوند. در شنای قورباغه مهم‌ترین نکته برای حفظ تعادل هم‌زمان بودن جمع‌شدن دست‌وپا و البته کشیده شدن آن‌هاست.

مراحل یادگیری استارت شنای قورباغه

حال که حرکات کلی انجام شنای قورباغه را متوجه شدیم لازم است مراحل آموزش این سبک شنا را توضیح دهیم. دانستن این مراحل به بهتر انجام دادن و یادگیری حرکت استارت در شنا قورباغه کمک خواهد کرد.

آموزش این مراحل موضوعی نیست که بتوان تنها به‌صورت تئوری آن را آموخت، با این حال توضیح آن‌ها برای بهتر فهمیدن استارت در شنای قورباغه اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل لازم است این مراحل گفته شود. در ادامه هر مرحله را به طور جدا توضیح داده‌ایم.

یادگیری حرکات پاها در استارت قورباغه

یادگیری درست حرکات پاها به اجرای حرکت استارت در شنا قورباغه کمک بسیار می‌کند. به طور کلی انجام این حرکت با افقی قرارگرفتن روی آب شروع می‌شود.

بعد از اینکه پاها به صورت کاملاً کشیده زیر آب قرار گرفت، باید زانوها جمع شوند و با فاصله 30 سانتی‌متری از هم قرار می‌گیرند. کف پاها باید رو به بالا باشد؛ اما از آب بیرون نزند. سپس قبل از اینکه زانوها به داخل شکم برخورد کند پاها به‌تدریج و به‌صورت نیم‌دایره از طرفین باز شده و کف پاها از حالت افقی به حالت عمود در می‌آید.

انجام این حرکت به‌درستی و هم‌زمان با حرکات دست باعث می‌شود شما به‌صورت قورباغه‌ای شنا کرده و به جلو بروید. انجام این حرکات نیاز به تمرین و ممارست زیاد دارد. اما می‌توان همراه با یک کمکی این تمرین را به‌درستی انجام داد.

اگر شخص دیگری باشد که دست‌های شما را گرفته و به شما در افقی قرار گرفتن روی آب کمک کند، آنگاه به‌سادگی می‌توانید این حرکات را انجام دهید.

هرچند در نهایت باید به‌تنهایی انجام شود، اما در ابتدا کمک یک شخص بسیار مفید بوده و باعث می‌شود در این امر پیشرفت کنید. هرچند انجام این کار نیازمند تلاش و پشتکار زیاد است؛ اما رعایت چند نکته باعث می‌شود بتوانید ساده‌تر آن را انجام دهید.

نکات حرکات پاها

در یادگیری حرکات پای شنای قورباغه نکاتی وجود دارد که حاصل تجربه و دانش مربیان شنا در طول سالیان است و برای هر مبتدی که قصد دارد این حرکات را یاد بگیرد، می‌تواند مفید باشد. در ادامه تعدادی از این مهم‌ترین نکات را توضیح می‌دهیم.

تاب دادن پا در استخر

از نکاتی که به یادگیری استارت در شنا قورباغه کمک زیاد می‌کند، تاب‌دادن پا در لبه استخر است. کافی است در قسمت کم‌عمق استخر کنار لبه نشسته و پاها را درون آن قرار دهید. سپس شروع کنید به تکان دادن پاها و به‌اصطلاح تاب دادن آن درون آب.

کمک گرفتن از دیگران در استارت قورباغه

از دیگر نکاتی که استارت در شنا قورباغه را آسان‌تر می‌کند، کمک خواستن از دیگران است. برای این کار کافی است دست‌ها را به لبه استخر قرار داده و از کس دیگر بخواهید که پاهای شما را گرفته و به شما در درست انجام‌دادن حرکات پا کمک کند.

یادگیری حرکات دست‌ ها در استارت قورباغه

دومین قسمت بدن که برای انجام شنای قورباغه لازم است حرکات ویژه‌ای با آن انجام دهید، دست‌ها هستند. شنای قورباغه به‌واسطه هماهنگی حرکات دست‌ها و پاها انجام می‌شود به همین دلیل انجام حرکات دست‌ها باعث تکمیل شدن آن می‌گردد. اما حرکات دست‌ها در شنای قورباغه کدام است؟

در این سبک شنا دست‌ها به‌صورت کشیده به سمت جلو قرار گرفته و کف دست‌ها به سمت بیرون نشانه می‌رود. سپس یک حرکت نیم‌دایره از اطراف شکل گرفته و آب جلوی صورت شکافته می‌شود. اما همین که دست‌ها به انتهای مسیر نیم دایره‌ای خود رسید باید از زیر سینه برگردد. برگشت دست‌ها به‌صورت چسباندن کف دست‌ها به هم و آب جلوی صورت را شکافتن پیش می‌رود. این حرکت به‌صورت نوسانی تکرار شده و با هماهنگی با حرکات پاها شنای قورباغه را شکل می‌دهد.

یکی از اولین اقدامات برای اینکه بتوانید حرکات دست را به‌خوبی انجام داده، این است که شخصی به شما کمک کند. کمک‌کننده می‌تواند مربی شما یا یکی از دوستانتان باشد. این شخص با گرفتن پاهای شما و به‌آرامی هل دادن شما به جلو به درست انجام شدن حرکات دست شما کمک می‌کند.

یادتان باشد که بخش حرکات دست نه‌تنها در شنای قورباغه بلکه در یادگیری هر سبک شنای دیگری بسیار مهم است. تا جایی که عده‌ای از شناگران حرفه‌ای حرکات دست شناگران را مهم‌ترین بخش یادگیری دانسته و تأکید زیادی دارند که درست یادگیری این حرکات کل پروسه آموزش شنای قورباغه یا هر شنای دیگری را تشکیل می‌دهند.

نکات مهم در انجام حرکات دست ها

در امر یادگیری حرکات دست شنای قورباغه یک سری نکات که به‌صورت تجربی فهمیده شده وجود دارد که به شما برای استارت در شنا قورباغه نیز کمک می‌کند. در ادامه دو عدد از این حرکات را توضیح می‌دهیم که بتوانید به بهترین شکل حرکات دست در شنای قورباغه را یاد بگیرید.

آموزش نفس گیری

یکی از نکات مهم در آموزش حرکات دست شنای قورباغه عبارت است از افزایش قدرت نفس‌گیری. برای اینکه قدرت تنفس شما در شنای قورباغه بیشتر شود لازم است که سر زیر آب فروبردن و تنفس گیری را به‌خوبی تمرین کنید.

نفس خود را حبس کرده و تا مدتی که تحمل دارید زیر آب نگه دارید. با تکرار این تمرین می‌توانید قدرت نفس‌گیری خود را افزایش داده و در انجام شنای قورباغه بهتر عمل کنید.

کمک گرفتن از دیگران

 باید حرکات دست‌ها در شنای قورباغه به‌خوبی آموخته شود. برای همین اگر از شخصی برای یادگیری این حرکات کمک بگیرید بسیار مفید خواهد بود. می‌توانید از دوستی بخواهید که زیر سینه‌تان را گرفته و مانع از فرورفتن شما در آب شود. با بودن در این شرایط می‌توانید به‌سادگی حرکات دست را تمرین کرده و آن را به‌خوبی یاد بگیرید.

نحوه استارت در شنا قورباغه

در نهایت بعد از توضیح حرکات دست و پا در شنای قورباغه نوبت به آموزش استارت در شنا قورباغه می‌رسد. شما برای اینکه استارت مناسبی در شنای قورباغه داشته باشید باید بعد از شیرجه در آب، سر خود را میان دو دست قرار داده و به صورت افقی روی آب قرار بگیرید.

سپس تا سه شماره دست‌ها را کامل باز می‌کنید تا به انتهای لگن برسد. حرکات پا را شروع کنید تا سر شما به روی آب بیاید. پس از آن تا سه بشمارید و دست‌ها را به جلو کشیده و حرکات دست‌ها را شروع کنید.

حرف آخر

تمام نکات گفته شده زمانی به‌درستی و ب ادقت کامل انجام می‌شود که یک مربی با تجربه و دلسوز شما را در این امر یاری کند. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض ثبت‌نام کرده و به‌درستی کل حرکات و البته حرکت استارت در شنا قورباغه را بیاموزید. استاد پورفیض با تجربه زیاد در آموزش انواع سبک شنا و البته داشتن قهرمانی‌های زیاد در مسابقات شنا بهترین مربی برای آموزش شنای قورباغه و البته استارت در این شنا است.

سؤالات متداول درباره استارت در شرنا قورباغه

 • قدیمی‌ترین سبک شنای دنیا چه نوع شنایی است؟

شنای قورباغه به‌خاطر ساده بودن و کاربردی که برای شنا در مسافت طولانی دارد، قدیمی‌ترین سبک شنا است.

 • آیا برای استارت خوب در شنای قورباغه حرکات پا مهم است؟

بله یادگیری حرکات پا در شنای قورباغه به انجام درست استارت در این شنا کمک زیادی می‌کند.

 • آیا حرکات دست در یادگیری استارت شنای قورباغه مهم است؟

حرکات دست نیز به‌اندازه حرکات پا در یادگیری استارت در شنای قورباغه مهم است.

 • استارت در شنای قورباغه چه اهمیتی دارد؟

مهم‌ترین حرکت برای اینکه بتوان یک شنای قورباغه مناسب ارائه داد، همان استارت آن است.

آموزش حرکت پا در شنا قورباغه

یکی از بهترین مدل‌ها در ورزش شنا، شنای قورباغه است. در واقع شنای قورباغه یکی از قدیمی‌ترین و البته پرطرفدارترین نوع در شنا به شمار می‌آید که از قدیم تا کنون رواج داشته است. در این نوع از شنا فرد می‌تواند به راحتی تنفس کند، دست و پای خود را تکان دهد و به راحتی بدن خود را حرکت دهد.

آموزش پای قورباغه با مستر سوییمر
آموزش پای قورباغه با مستر سوییمر

از آنجایی که در مسابقات شنا شنای قورباغه از جایگاه خوبی برخوردار است و همواره در زیر مجموعه چهار نوع شنای اصلی وجود دارد، باید هر شناگری ترفندهای انجام آن را یاد بگیرد. به همین دلیل ما هم می‌خواهیم شنا را با آموزش حرکت پا در شنا قورباغه آشنا کنیم. در صورتی که تمایل دارید چگونگی حرکت دادن پا در شنای قورباغه را به خوبی یاد بگیرید، می‌توانید از دوره‌های آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض استفاده کنید.

در ادامه آموزش حرکت پا در قورباغه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

 • نحوه انجام شنای قورباغه
 • حرکت پا در شنای قورباغه
 • نکات مهم در زمینه یادگیری حرکات پا در شنای قورباغه
 • اشتباهات مهم در حرکت پا شنا قورباغه
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

نحوه انجام شنای قورباغه

اغلب اوقات از شنای قورباغه برای شنا کردن در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود. این نوع از شنا که امروزه کندترین نوع شنا هم شناخته شده است، برای نجات دادن افرادی که در آب غرق می‌شوند هم بسیار مناسب است. ضمن این که یادگیری شنای قورباغه نیز بسیار آسان است.

برای انجام شنای قورباغه شما ابتدا باید بدن خود را به صورت افقی بر روی آب قرار دهید و سپس دست‌های خود را به قسمت جلویی بدن خود ببرید. به گونه‌ای که هر دو دست شما آب را بغل کرده باشند.

حرکت دست در این نوع از شنا به گونه‌ای است که گویی آب به سمت بدن کشیده شده و سپس رها می‌شود. در همین حین پاها نیز وارد عمل می‌شوند و با ضربه زدن به آب، بدن را به جلو هدایت می‌کنند. با انجام این کار ممکن است مفاصل یا زانوی پای شما کمی فشار را متحمل شود. در ادامه آموزش حرکت پا در شنا قورباغه با تمامی نکاتش در اختیارتان قرار گرفته است. با ما در مستمر سوییمر همراه باشید.

حرکت پا در شنای قورباغه

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که حرکت پا در شنای قورباغه به چه صورت است‌. لازم به ذکر است که حرکت را در این نوع از شنا باید دقیق و با هماهنگی دست، سر و بدن انجام شود. در غیر این صورت شناگر غرق می‌شود. به همین دلیل لازم است که هر شناگری با گذراندن دوره آموزش حرکت پا در شنا قورباغه، این شنا را به خوبی انجام دهد.

در آموزش حرکت پا در شنا قورباغه به شناگر گفته می‌شود که ساق پای خود را به سمت کمر و باسن خم کند. در این حین زانوهای پا حدود ۱۵ سانت از یگدیگر دور می‌شوند. توجه داشته باشید که قبل از این که پنجه‌های پا با باسن یا کمر برخورد کند، زانوها مجددا خم شده و پاشنه پا به سمت بیرون هل داده می‌شود. حال که شناگر از این مرحله عبور کرد، کف پای خود را  به گونه‌ای حرکت می‌دهد که پا به آب فشار وارد کند؛ سپس دایره‌ای ترسیم می‌شود که می‌تواند شناگر را به سمت جلو حرکت دهد. در نهایت بدن شکل افقی می‌گیرد تا بتواند دوباره حرکات پای ذکر شده را انجام دهد‌.

آموزش حرکت پا در شنا قورباغه به چند روش مختلف به فرد شناگر ارائه می‌شود. در روش اول شناگر بر روی لبه استخر یا بر روی تخته‌های مخصوص آموزش شنا قرار می‌گیرد تا بتواند حرکات پا را تکرار و تمرین کند. در همین حین مربی تمامی نکات لازم برای حرکت دادن پا را به شناگر یاد می‌دهد.

نکات مهم در زمینه یادگیری حرکات پا در شنای قورباغه

این که شما به عنوان یک شناگر از نکات مهمی که در انجام حرکات پا در شنای قورباغه وجود دارند، مطلع شوید و آن‌ها را پیاده‌سازی کنید، باعث می‌شود که بهتر شنا کنید. برخی از نکات در ادامه ذکر شده‌اند:

 • توجه داشته باشید که پای شما در این نوع از شنا، هرگز نباید از آب خارج شود. برای این که پاشنه پاهای شما از آب بیرون نیاید لازم است که زانوهای خود را حین انجام حرکات شنا به شکم خود نزدیک‌تر کنید. در این صورت کف پای شما به آب ضربه می‌زند و بدن نیز به سمت جلو حرکت می‌کند.
 • اگر بتوانید بین حرکات دست و پای خود در شنای قورباغه هماهنگی ایجاد کنید، بدون شک قدرتمندتر شنا خواهید کرد.
 • شناگر به هنگام ضربه زدن به آب باید تمام قسمت‌های پای خود را از باسن و ران گرفته تا کف پا را درگیر کند تا بتواند به خوبی به سمت جلو هدایت شود.
 • مچ پای شناگر باید کاملا انعطاف داشته باشد تا بتواند حرکت و جنبشی عالی را برای راندن بدن به جلو انجام دهد.
 • شناگر باید قبل از این که در آب حرکات پای شنای قورباغه را انجام دهد، در خشکی هم تمرین کند. این کار سبب می‌شود که در آب شنای قورباغه بهتر انجام شده و روند آموزش حرکت پا در شنا قورباغه به خوبی پیش برود.

اشتباهات مهم در حرکت پا شنا قورباغه

برخی از افرادی که در حال گذراندن دوره‌های آموزش حرکت پا در شنای قورباغه هستند از خود می‌پرسند که چرا نمی‌توانیم به خوبی این شنا را انجام دهیم. جواب آن ساده است. به دلیل برخی از اشتباهات رایجی که در این شنا وجود دارند!

یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی که شنای قورباغه دارد این است که فرد شناگر پاهای خود را بیش از ۱۵ سانت از هم فاصله می‌دهد. همچنین این فرد ممکن است زانوهای خود را بیش از حد باز و بسته کند. استانداردترین حالت برای باز و بسته کردن زانوها حالتی است که زانوها به عرض شانه‌ها از هم دور شوند.

اشتباه دیگری که افراد شناگر پس از گذراندن دوره آموزش شنای قورباغه ممکن است مرتکب آن شوند این است که به هنگام ضربه زدن به آب پنجه‌های پای خود را به سمت ساق می‌برند. در صورتی که این کار اصلا درست نیست؛ چرا که باعث می‌شود کف پا از آب خارج شده و پنجه‌ها نیز حالت استاندارد خود را از دست دهند.

خطای دیگری که برخی از شناگران انجام می‌دهند این است که زانوی خود را به زیر شکم می‌برند. اگرچه بهتر است زانو نزدیک شکم باشد، اما بردن زانو به زیر شکم تنها و تنها از سرعت حرکت شما کم می‌کند و هیچ سود دیگری هم ندارد.

سخن پایانی

آموزش حرکت پا در شنا قورباغه یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که حین یادگیری شنا متوجه شناگران می‌‌شود. حرکت دادن پا در شنای قورباغه آنقدر اهمیت دارد که دانستن ریز به ریز نکات آن به بهبود شنای شما کمک شایانی می‌کند. با توجه به این نکات است که در مسابقات ملی، جهانی یا حتی مسابقات منطقه‌ای می‌توانید بهترین رتبه‌ها را کسب کنید؛ پس لازم است که قبل از هر کاری باید بدانید که در شنای قورباغه پاها چگونه حرکت کنند. چنانچه می‌دانید به آموزش حرکت دادن پا در شنای قورباغه نیازمند هستید، می‌توانید از دوره‌های آموزشی حامد پور فیض استفاده کنید.

سوالات متداول درباره حرکت پا در شنا قروباغه

 • فاصله پاها در شنای قورباغه چقدر است؟

فاصله پاها در شنا قورباغه به اندازه عرض شانه‌ها یا ۱۵ سانتی‌متر است.

 • چرا نباید پاها در شنای قورباغه از آب بیرون باشند؟

پاها نباید در سبک شنا قورباغه بیرون باشد؛ زیرا باعث کندی شنا می‌شوند.

 • اگر به هنگام ضربه زدن به آب پنجه پا به سمت ساق برود، چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانیکه کف پا در شنا از آب خارج شود، حالت استاندارد پنجه از بین می‌رود.

 • آیا پا در شنای قورباغه باید نزدیک شکم باشد؟

بله. در شنا قورباغه باید پا نزدیک شکم، اما نباید به آن برخورد کند.

آموزش حرکت دست در شنا قورباغه

شنای قورباغه، یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های شنا در دنیا محسوب می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم یکی از مهم‌ترین حرکاتی که در انجام شنای قورباغه نقش کلیدی دارد؛ یعنی آموزش حرکت دست در شنا قورباغه را توضیح دهیم. این حرکت را می‌توان یکی از مهم‌ترین و البته ظریف‌ترین حرکاتی که در شنای قورباغه انجام می‌شود دانست.

آموزش دست قورباغه با مستر سوییمر
آموزش دست قورباغه با مستر سوییمر

اگر مدتی است که می‌خواهید شنای قورباغه را بیاموزید یا اینکه به‌تازگی این ورزش را شروع کرده‌اید و هدفتان این است که در شنای قورباغه به مهارت بالا دست پیدا کنید، حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. چرا که قرار است در حین توضیح آموزش حرکت دست در شنا قورباغه شما را با دنیای وسیع سبک شنای قورباغه و نکات کلی آن آشنا کنیم. سبکی که شاید ساده‌ترین روش شنا باشد، اما پر از ظرافت و زیبایی است.

فهرست مطالب آموزش حرکت دست شنا قورباغه

 • توضیحی کلی در مورد شنای قورباغه
 • مراحل کلی آموزش شنای قورباغه
 • حرکت پاها در شنای قورباغه
 • حرکت دست در شنا قورباغه
 • نکات آموزش حرکت دست در شنا قورباغه
 • حرف آخر
 • سؤالات متداول

توضیحی کلی در مورد شنای قورباغه

مشخص است که برای توضیح آموزش حرکت دست در شنا قورباغه لازم است که در ابتدا یک بررسی کلی روی شنای قورباغه داشته باشیم. همان‌طور که گفتیم، شنای قورباغه یکی از ساده‌ترین انواع شنا است و دقیقاً به‌خاطر همین سادگی آن است که قدیمی‌ترین سبک شنا نیز محسوب می‌شود. اما چرا نام آن را شنای قورباغه نهاده‌اند؟

اگر به حرکات یک قورباغه قبل از پریدن درون آب و شنا کردنش در آب دقت کنید، متوجه یک سری حرکات خاص می‌شوید که باعث شده بتواند هم در آب به مدت طولانی شنا کند و هم این‌که راحت نفس بگیرد. پرش قورباغه درون آب همراه است با یک جهش مستقیم با دست‌های روبه‌جلو به درون آب. این حرکت تا مدت چند ثانیه به‌صورت حرکت افقی زیر آب ادامه داشته تا زمانی که برای اولین‌بار سر قورباغه بیرون می‌آید.

اما در ادامه دست‌های قورباغه به‌صورت جانبی و با تشکیل یک نیم‌دایره ادامه داشته و همچنین پاهایش از بغل و هماهنگ با دست‌ها به‌صورت نیم‌دایره قورباغه را به جلو می‌راند. نکته اصلی در شنای قورباغه کمک‌کردن دست‌ها به کنار رفتن آب از جلوی صورت قورباغه، بالا آمدن سر از آب بعد از هر حرکت و در نهایت حرکت پاها به‌صورت کوبنده و جلوبرنده است. کلی این حرکات را وقتی با هم انجام دهید متوجه خواهید شد که بسیار ساده بود و در واقع بهترین نوع شنا محسوب می‌شود. اما آیا حرکات دست صرفاً برای تشکیل یک نیم‌دایره به‌منظور کنارزدن آب و جلو بردن بدن است؟ عجله نکنید. در ادامه با توضیح آموزش حرکت دست در شنا قورباغه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

مراحل کلی آموزش شنای قورباغه

توضیح آموزش حرکت دست در شنا قورباغه به خوبی توضیح نیازمند توضیح کلی در مورد چگونگی یادگیری و انجام شنای قورباغه است. آموزش تمام حرکاتی که در شنای قورباغه انجام می‌شود به شما کمک می‌کند تا بهتر لزوم حرکات دست و نحوه درست انجام دادن آن‌ها را بیاموزید. به همین دلیل در ادامه بطور کامل راجع به کلیت حرکاتی که در شنای قورباغه باید انجام شود و البته روش درست آن توضیح جامعی خواهیم داد.

حرکت پاها در شنای قورباغه

اولین حرکتی که در شنای قورباغه آموزش داده می‌شود حرکت پاها است. برای افراد مبتدی که قصد دارند برای اولین‌بار این حرکت را انجام دهند لازم است که از یک تخته شنا استفاده شود. شما با دراز کشیدن روی تخته شنا به‌صورت افقی و دراز کردن پاهایتان، می‌توانید حرکات پا را به‌درستی آموزش‌دیده و اجرا کنید.

روش کار به این صورت است که بعد از افقی قرار گرفتن روی آب زانوهایتان را خم کرده و پاها را تا قبل از رسیدن به شکم جمع کنید. باید مراقب باشید که در این جمع‌شدن پاها فاصله 15 سانتی‌متری میان زانوهایتان رعایت شود و به هم برخورد نکنند. همچنین سعی کنید کف پاهایتان به سمت بالا اما همچنان داخل آب قرار گیرد.

بعد از اینکه پاها جمع شد، نوبت به باز کردن آن می‌رسد. برای باز کردن پاها لازم است که به‌تدریج پاها از هم دور شده و از بغل همراه با عمودی شدن کف پا بر آب، ‌باز گردد. این حرکت با ترسیم یک نیم‌دایره از طرفین انجام شده و باعث عقب راندن آب و جلو بردن بدن می‌گردد.

برای بهتر درک‌کردن حرکت پاها به پاهای یک قورباغه در حین شنا کردن توجه کنید. ببینید که چطور یک قورباغه پاهایش را به‌صورت ضربتی و تا حد نهایی کشیده کرده و سپس سریع آن‌ها را جمع می‌کند. اما انجام این حرکت بدون توجه به آموزش حرکت دست در شنا قورباغه به‌تنهایی نمی‌تواند باعث حرکت شما در آب گردد. قبل از اینکه حرکت دست‌ها را توضیح دهیم لازم است نکاتی را برای بهتر انجام‌دادن حرکت پاها گوشزد کنیم.

تکان دادن پا در استخر

از جمله حرکاتی که به حرکت پاها کمک کرده و البته باید همراه با آموزش حرکت دست در شنا قورباغه انجام شود، حرکت پاها در قسمت کم‌عمق استخر است. به لبه استخر در قسمت کم‌عمق رفته و پاهای خود را در آن آویزان کنید. سپس سعی کنید پاهای خود را به‌صورت متناوب تاب دهید. این کار به افزایش قدرت و سرعت پاهای شما کمک کرده و باعث می‌شود بتوانید بهتر حرکت پاها را در شنای قورباغه انجام دهید.

کمک گرفتن از دیگران

از دیگر نکات کمک‌کننده به یادگیری حرکت پاها و البته آموزش حرکت دست در شنا قورباغه ، کمک‌گرفتن از دیگران برای انجام حرکت پاها است. شما با دراز کردن دست‌های خود را به جلو و کمک خواستم از کسی برای گرفتن آن می‌توانید به‌صورت افقی روی آب قرار گرفته و پاهای خود را مطابق نکاتی که گفته شد در آب حرکت دهید. هم‌زمان با تکان‌دادن پاها شخص کمک‌کننده باید شما را همراه با خود به جلو ببرد تا جلو رفتن به‌واسطه حرکت پاها را به‌خوبی حس کنید.

حرکت دست در شنا قورباغه

حال که راجع به حرکت پاها در شنای قورباغه توضیح دادیم، نوبت به آموزش حرکت دست در شنا قورباغه می‌رسد. برای درست انجام‌دادن این حرکت نیز می‌توانید از تخته شنا استفاده کنید. در ابتدا دست‌های خود را به سمت جلو و به حالت کشیده درآورید طوری که پشت‌دست‌هایتان روی‌هم قرار گیرد.

آموزش تمرین شنا قورباغه با یک دست
آموزش تمرین شنا قورباغه با یک دست

سپس تلاش کنید که از بغل، دست‌ها را به‌صورت نیم‌دایره به حرکت درآورده و آب را از جلوی صورت خود کنار بزنید. هم‌زمان با این کار و زمانی که دست‌ها به لگن رسید، سرتان را از زیر آب بالا آورده و نفس بگیرید. سپس بعد از نفس گرفتن هم‌زمان با اینکه سر خود را زیر آب می‌برید، از زیر سینه دست‌ها را به سمت جلو برده و آب را شکاف دهید.

جلو بردن دست‌ها باید در ابتدا به‌صورت کف دستان به‌هم‌چسبیده انجام شود تا بیشترین شکاف آب ایجاد گردد. سپس دست‌ها که به انتها رسید در قسمت انتهایی هم‌زمان دست‌ها را چرخانده و پشت آن‌ها را به هم بچسبانید. بعد که دوباره پشت‌دست‌ها به هم چسبید نوبت به تکرار کنارزدن آب و بالا آوردن سر از آب می‌رسد.

هم‌زمان انجام‌دادن این حرکات با حرکت پاها است که شنای قورباغه را تشکیل می‌دهد. شاید در نگاه اول انجام این حرکات با هم دشوار به نظر برسد؛ اما بعد از چند تمرین متوجه خواهید شد که ساده‌ترین نوع شنا بوده و بدن خودش به‌صورت ذاتی این نوع شنا بسیار هماهنگ است. تنها قسمتی که شاید از ابتدا کمی برای شما دردسرآفرین باشد هماهنگی دست‌ها و بیرون آوردن سر از آب است. اما آموزش حرکت دست در شنا قورباغه همراه با رعایت یک سری نکات که در ادامه توضیح می‌دهیم بهتر انجام می‌شود.

نکات آموزش حرکت دست در شنا قورباغه

نکاتی که قرار است در ادامه راجع به آن‌ها توضیح دهیم حاصل تجربه طولانی‌مدت شاگردان و مربیان گوناگونی است که در این زمینه تلاش کرده‌اند. رعایت این نکات به شما کمک می‌کند که بهتر بتوانید حرکات دست در شنای قورباغه را انجام داده و آموزش حرکت دست در شنا قورباغه را به بهترین شکل تکمیل کنید. اما این نکات کدام است؟

با دست های جدا تمرین کنید

اولین نکته برای بهتر انجام‌دادن آموزش حرکت دست در شنا قورباغه این است که با دست‌های مختلف تمرین کنید. یعنی سعی کنید روی تخته شنا دراز کشیده و با یک‌دست تخته را بگیرید و با دست دیگر حرکات دست را تمرین کنید. این کار به تقویت دست‌ها و البته اجرای ظریف‌تر حرکت دست کمک می‌کند. برای اینکه بتوانید تعادل خود را روی آب حفظ کنید بهتر است پاهای خود را روی جسمی شناور قرار دهید تا پایتان درون آب فرو نرود.

در قسمت کم عمق تمرین کنید

نکته بعدی که به آموزش حرکت دست در شنا قورباغه کمک می‌کند، تمرین در قسمت کم‌عمق استخر است. یک پای خود را جلوتر از سر و سینه قرار داده و پای دیگر را عقب‌تر از آن. سپس از ناحیه کمر خم شده و روی آب به‌صورت افقی قرار گیرید.

سعی کنید سر خود را زیر آب برده و کلیه حرکات دست را تمرین کنید. بعد از هر نوسان کامل دست‌ها، سر خود را از زیر آب بیرون آورده و نفس بگیرید. با این کار می‌توانید بدون اینکه از کسی کمک بگیرید یا نگران حفظ تعادل بدنتان باشید حرکت دست‌ها را به‌خوبی تمرین کرده و بیاموزید.

حرف آخر

تمام نکاتی که راجع به آموزش حرکت دست در شنا قورباغه لازم بود بدانید را در این مقاله گفتیم. اما تنها خواندن تئوری و تنهای تمرین‌کردن شنای قورباغه برای یادگیری آن کافی نیست. شما باید حتماً زیر نظر یک مربی باتجربه و دارای دانش کافی مبادرت به انجام این کار کنید.

به همین دلیل پیشنهاد ما به شما ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. این مربی با داشتن تجربه فراوان در امر آموزش انواع سبک شنا به‌صورت حرفه‌ای، می‌تواند به‌خوبی شما را در مسیر یادگیری حرکات دست شنای قورباغه و به‌طورکلی دیگر نکات آن همراهی کند.

سؤالات متداول درباره حرکت دست قورباغه

 • آیا یادگیری شنای قورباغه ساده است؟

شنای قورباغه یکی از ساده‌ترین سبک‌های شنا در دنیا است؛ اما یادگیری آن نیاز به تلاش کافی دارد.

 • حرکات دست شنای قورباغه چقدر اهمیت دارد؟

از مهم‌ترین حرکاتی که در شنای قورباغه باید به‌خوبی انجام شود، حرکات دست است.

 • چگونه می‌توان حرکات دست شنای قورباغه را آموخت؟

شما با انجام تمرینی که در آموزش حرکات دست شنای قورباغه وجود دارد می‌توانید آن را خوبی بیاموزید.

 • آموزش شنای قورباغه نیاز به مربی دارد؟

بله. آموزش شنای قورباغه زیر نظر یک مربی باتجربه بسیار ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

آموزش سر و بدن در شنای قورباغه

یکی از آسان‌ترین انواع شنا و البته لذت بخش‌ترین نوع، شنای قورباغه است. این نوع از شنا که در انواع و اقسام مسابقات ورزشی کاربرد دارد، جزو ۴ نوع شنای برتر هم هست. علاقه‌مندان به شنای قورباغه با توجه به ویژگی‌هایی گه این نوع از شنا دارد، به آن توجه دارند و همواره در عرصه‌های جهانی از آن استفاده می‌کنند.

برای مثال شنای قورباغه برای مسیرهای طولانی بسیار مناسب است و اغلب برای نجات دادن افرادی که در معرض غرق شدن هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شنا به راحتی انجام می‌شود و می‌تواند انرژی کمتری را از فرد شناگر اخذ کند.

 برخی از شناگران شنای قورباغه را شنایی مفرح می‌دانند. البته این در صورتی است که شنای قورباغه با حرکات درست سر، گردن، دست و پا همراه شود. به همین دلیل ما در مستمر سوییمر لازم دانستیم که شما عزیزان را با آموزش سر و بدن در شنا قورباغه آشنا کنیم. لازم به ذکر است که جهت کسب آموزش‌های تخصصی می‌توانید از دوره‌های آموزش شنا حامد پورفیض استفاده کنید.

در ادامه آموزش سر و بدن در شنا قورباغه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

 • شنای قورباغه چگونه انجام می شود؟
 • حرکت پا در بدن در شنای قورباغه
 • ضربه های بدن به آب در شنای قورباغه
 • چرا نباید پا از آب خارج شود
 • حرکت دست در بدن در شنای قورباغه
 • حرکات سر و تنفس در شنای قورباغه
 • هماهنگی میان حرکات دست و پا در شنا قورباغه
 • چه تمرین هایی باعث هماهنگی حرکات دست و پا در شنای قورباغه می شود؟
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

شنای قورباغه چگونه انجام می شود؟

قبل از این که در مورد حرکت سر و بدن در شنای قورباغه با شما صحبت کنیم، می‌‌خواهیم کلیاتی را در مورد این نوع از شنا بیان کنیم. برای این که به بهترین شکل ممکن شنا کنید، باید بتوانید دست، پا، سر و بدن خود را با هم هماهنگ کنید. در واقع برای قهرمان شدن تنها همین هماهنگی لازم است.

به طور کلی در شنای قورباغه شناگر باید خود را به صورت افقی بر روی آب رها کند و با استفاده از دست‌های خود آب را به سمت بدن خود بکشاند؛ سپس شناگر باید دست‌های خود را به سمت زیر شکم خود ببرد و آن‌ها را به بالای سر خود هدایت کند تا آب را پس زده و به سمت جلو حرکت کند. در این شنا سر، دست و بدن همواره در حال حرکت هستند.

حرکت پا در بدن در شنای قورباغه

از آنجایی که قسمت اعظمی از بدن ما را پاها در بر گرفته‌اند، لازم است که با چگونگی حرکت دادن پا در شنای قورباغه آشنا باشیم. در مجموع در شنای قورباغه بدن به حالت شناور بر روی آب قرار می‌گیرد و ساق پا به سمت باسن می‌رود.

استانداردترین حالت قرار گرفتن پا در بدن حالتی است که پا ۱۵ سانت از پای دیگر فاصله داشته باشد؛ سپس پیش از این که قسمت پاشنه پا به باسن برسد، پنجه پا به سمت زانو نیز تمایل پیدا می‌کند و در نهایت پاشنه پا به داخلی‌ترین قسمت بدن می‌رود. اکنون ساق دو پای شناگر به طور همزمان با هم حرکت کرده و یک دایره فرضی را به وجود می‌آورد که بدن فرد شناگر را پیش می‌برد.

 پس از این که مرحله فشار وارد کردن به آب را پشت سر گذاشتید، پاها را از حالت نیم دایره بودن و خمیدگی خارج می‌کنید و سپس آن‌ها را به طور کشیده در کنار یکدیگر قرار می‌دهید. این به گونه‌ای است که بدن حالت افقی اوليه خود را پیدا کند.

ضربه های بدن به آب در شنای قورباغه

اکثر ضربه‌هایی که به آب وارد می‌شود با پا انجام می‌گیرد. افراد مبتدی برای این که بتوانند به خوبی آموزش سر و بدن در شنای قورباغه را فرا گیرند، لازم است که از تخته‌های مخصوص شنا استفاده کنند. به کمک این وسیله شناگر تاکتیک‌های صحیح ضربه زدن بدن به آب را یاد می‌گیرد و می‌تواند روند آموزشی را بهتر پیش ببرد.‌ این در حالی است که آموزش پیشروی بدن در آب به کمک شنای قورباغه نیز در همین حین به فرد ارائه می‌شود.

توجه داشته باشید که به هنگام استفاده از تخته‌های مخصوص شنا و حرکت دادن بدن به کمک این تخته‌ها، دست‌های شما باید کشیده باشند تا تخته بتواند بدن را به سمت جلو ببرد؛ پس شانه‌ها را کاملا وارد آب کنید، اما سر را از آب بیرون ‌نگه دارید و به حرکت دادن پاهای خود ادامه دهید. لازم به ذکر است که شما می‌توانید دوره‌های آموزش سر و بدن در شنا قورباغه را با مستمر سوییمر پشت سر بگذارید.

چرا در شنا قورباغه نباید پا از آب خارج شود؟

شاید شما هم شنیده باشید که بسیاری از مربیان هنگام توصیف حالت بدن در شنای قورباغه به این نکته اشاره می‌کنند که پا نباید از آب خارج شود، اما به نظر شما چرا نباید چنین اتفاقی بیفتد؟

خارج شدن پا از آب باعث می‌شود که پاشنه پا حالت استاندارد خود را از دست دهد و شنا کردن را دشوار کند. در کل زمانی که پاشنه پای شما در قسمت زیرین آب باشد، پا به خوبی می‌تواند به آب ضربه بزند و بدن را به سمت جلو ببرد. تنها در این صورت است که نیروی وارده به آب توسط کف پا تاثیرات خود را بر جای می‌گذارد. با توجه به این که حدود 50 درصد در پیشروی بدن در آب با استفاده از شنای قورباغه بر عهده پا است، باید به حرکاتی که پا انجام می‌دهد توجه زیادی کنید.

حرکت دست در بدن در شنای قورباغه

قسمت دیگری از بدن ما که با آب درگیر می‌شود، دست است. در شنای قورباغه دست‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند. پس باید هنگام آموزش سر و بدن در شنا قورباغه، چگونگی حرکت دادن دست‌ها را نیز به خوبی یاد بگیرید. دست‌های شما باید حدود 15 الی 20 سانت با هم فاصله بگیرند و به اتفاق یکدیگر حرکت کنند. در این حالت کف دست شما به طور مورب باید به سوی قسمت‌های خارجی بدن ‌تمایل داشته باشند.

با فاصله دادن دست‌ها از یکدیگر، آرنج دست خم می‌شود. زمانی هم که آرنج دست شما خم شود، دست‌ها در حول محور طولی حرکت می‌کنند. این را بدانید که همیشه آرنج‌ دست شما باید به سمت بالا حرکت کند. در این صورت بدن کشش خود را خواهد داشت. همچنین این را بدانید که ارتفاع آرنج نباید از ارتفاع سر و شانه بیشتر باشد، بلکه باید نسبت به ساعد دست یا کف دست بالاتر باشد. تنها در این صورت است که شناگر می‌تواند سر و بدن خود را به خوبی حرکت داده و به سمت جلو برود.

حرکات سر و تنفس در شنای قورباغه

زمانی که شما دست‌های خود را از هم دور می‌کنید و آن‌ها را کش می‌دهید، سر آرام آرام از آب خارج می‌شود. در این صورت زمانی که شما به مرحله وارد آوردن فشار به آب برسید، سرتان کاملا از آب خارج می‌شود. در اینجا شما باید عمل دم و بازدم یا تنفس را انجام دهید و برای ادامه شنا کردن آماده شوید.

توجه داشته باشید که هنگام کشش سر باید از آب بیرون بیاید. هر گونه تاخیر در این زمینه ممکن است شنا کردن را با مشکل مواجه‌ کند. همچنین ‌توجه‌ داشته باشید که زمانی که فرآیند دم را انجام می‌دهید، سینه شما باید از آب خارج و بدن حالت افقی به خود گرفته باشد.

نکته دیگری که در آموزش سر و بدن در شنا قورباغه حائز اهمیت است، کشیدگی بدن است. در مرحله‌ای که قرار است شما دست خود را بکشید، باید صورتتان کم کم وارد آب شود و سپس به تدریج بیرون بیاید. شما می‌توانید نکات تکمیلی در این زمینه را از ما در مستمر سوییمر بپرسید.

هماهنگی میان حرکات دست و پا در شنا قورباغه

حال که دانستید که سر و بدن چگونه باید در آب قرار بگیرند تا شنای قورباغه به خوبی انجام شود، با مسئله دیگری مواجه می‌شوید. مسئله هماهنگی حرکات دست و پا در شنای قورباغه!

زمانی که شما می‌خواهید شنا کردن را آغاز کنید، دست‌هایتان کاملا کشیده هستند و سرتان نیز بین دو دست قرار دارد. بدن شما هم به طور افقی بر روی آب قرار گرفته است. در مرحله‌ای که قرار است شما دست‌های خود را بکشید، به طور همزمان پایتان هم باید حرکت کند. در واقع فشار آوردن به پا در همین زمان آغاز می‌شود.

 شما باید دست‌ها و پاهای خود را به گونه‌ای حرکت دهید که با هم هماهنگی داشته باشند. یعنی چنین نباشد که دست زودتر از پا حرکت کند یا سر دیرتر از حرکت کردن دست از آب خارج شود. در این صورت نه تنها شنا کردن را یاد نخواهید گرفت، بلکه ممکن است از شنا کردن متنفر هم شوید؛ پس لازمه‌ی آموزش سر و بدن در شنای قورباغه این است که شما نکات مهم و تاکتیک‌های شنا کردن را پیش از انجام عملیات شنا یاد گرفته و به آن‌ها مسلط شوید.

چه تمرین هایی باعث هماهنگی حرکات دست و پا در شنای قورباغه می شود؟

برای این که بهتر به سمت جلو حرکت کنید، خوب است که با پای خود به دیواره‌های استخر فشار بیاورید.

 • زمانی که می‌خواهید خود را در آب حرکت دهید باید دست‌ها و پاهای شما کاملا کشیده باشند و آمادگی لازم برای حرکت کردن را داشته باشند.
 • تنفس کردن را مرحله به مرحله انجام دهید. البته در اینجا باید به کمک نکاتی که در آموزش سر و بدن در شنای قورباغه ذکر شده‌اند، سر خود را به آرامی از آب خارج کرده و دم و بازدم را به شکلی اصولی انجام دهید.

سخن پایانی

شنا کردن آن هم به صورت حرفه‌ای یکی از نیازهایی است که افراد مبتدی دارند. سبک قورباغه یکی از انواع شنا است که هر فردی باید به عنوان یک شناگر ماهر آن را یاد بگیرد. چگونگی قرار گرفتن بدن و سر در این نوع از شنا از اهمیت زیادی برخوردار شده است. پس طبیعی است که آموزش سر و بدن در شنای قورباغه مهم باشد. ما در این مطلب کمی راجع به این آموزش‌ها با شما صحبت کردیم. برای گذراندن دوره‌های تخصصی آموزش شنا می‌توانید از دوره‌های آموزشی تخصصی شنا حامد پور فیض استفاده کنید.

سوالات متداول درباره حرکت بدن و سر در شنا قورباغه

 • سر باید چگونه در آب قرار بگیرد؟

 با شروع شنای قورباغه، سر وارد آب می‌شود و کمی بعد که دست‌ها کشیده شدند، بالا می‌آید تا نفس بگیرد. سپس مجددا سر وارد آب شده و ادامه شنا انجام می‌شود.

 • در شنای قورباغه دست‌ها در چه فاصله‌ای از یکدیگر قرار می‌گیرند؟

در سبک شنای قورباغه دست‌ها باید ۱۵ الی ۲۰ سانت از یکدیگر فاصله داشته باشند.

 • چه تمریناتی برای بهتر شدن شنای قورباغه لازم است؟

تمرین هماهنگی سر و بدن، تنفس کردن، تمرین آمادگی برای شنا و تمرینات مرتبط با حرکت برای بهتر شدن شنای قورباغه لازم هستند.

 • دلیل این که در حرکت بدن پاها نباید از آب خارج شوند، چیست؟

 با خارج شدن پا از آب ضربه زدن به آب و حرکت به سمت جلو سخت می‌شود؛ پس لازم است که حین شنا کردن پاها در زیر آب باشند.

آموزش تنفس در شنا قورباغه

تنفس در شنای قورباغه، تکنیک‌های مختلفی دارد؛ اما آنچه که از همه بیشتر اهمیت دارد، موقعیت سر در هنگام تنفس است. برخی از شناگران در حین شنا، سر خود را روی آب نگه می‌دارند که باعث می‌شود راحت‌تر تنفس کنند. البته در این حالت بدن در یک حالت اریب قرار می‌گیرد و سرعت شناگر را کاهش می‌دهد.

نکته بسیار مهمی که باید موردتوجه قرار دهید این است که برای یادگیری تکنیک‌های مختلف شنای قورباغه و سایر حرکات شنا، باید در یک کلاش شنای با کیفیت شرکت کنید و شنا را به‌صورت کاملاً اصولی بیاموزید. کلاس‌های خصوصی شنا حامد پورفیض از جمله کلاس‌هایی است که در آن شنا را به‌صورت کاملاً تکنیکی و اصولی آموزش خواهید دید.

فهرست مطالب آموزش تنفس در شنا قورباغه:

 • شنای قورباغه
 • زمان دم و بازدم در شنای قورباغه
 • نکات تکمیلی تنفس در شنا قورباغه
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

شنای قورباغه

شنای قورباغه یکی از رایج‌ترین رشته‌های شنا است. یکی از دلایل محبوبیت این رشته در شنا این است که نفس‌کشیدن در حین شنا آسان است. به همین خاطر نیز، شنای قورباغه جزء اولین حرکاتی است که در کلاس‌های شنا به شناگران آموزش داده می‌شود. علاوه بر این، انرژی کمتری از شناگر می‌گیرد؛ بنابراین برای شنا در مسافت‌های طولانی بسیار مناسب است.

در این شنا، بدن به‌صورت افقی بر روی آب قرار می‌گیرد. کف دست‌ها روی هم قرار می‌گیرد و آب توسط ساعد به زیر شکم کشیده می‌شود. در این حرکت پاها با فشار و ضربه آب را به سمت عقب هل می‌دهند.

زمان دم و بازدم در شنای قورباغه

تنفس در شنا قورباغه به ویژه در زمان دم و بازدم، یا هر نوع حرکت دیگری در شنا، همیشه باید از طریق دهان انجام شود نه از طریق بینی. یک واقعیت ساده این است که دهان ما بزرگ‌تر از بینی ما است؛ بنابراین می‌تواند هوای بیشتری را در زمان کوتاه‌تر استنشاق و بازدم کند. این کار نفس‌کشیدن را در حین شنا آسان‌تر از نفس کشیدن از طریق بینی می‌کند.

در مورد اینکه چقدر دهان خود را باز کنید بستگی به مقدار هوای موردنیاز شما دارد که باتوجه‌به میزان خستگی شما هنگام شنا مشخص می‌شود. همچنین بستگی به بزرگی دهان شما دارد.

چه زمانی در شنا قورباغه نفس بکشیم؟

در طول تنفس در شنا قورباغه در هر بار که سر روی آب قرار می‌گیرد، باید یک‌بار عمل نفس‌گیری انجام شود. به‌عبارت‌دیگر، باید به ترتیب با هر بار کشیدن دست و پا، نفس خود را داخل و خارج کنید. به روش‌های مختلفی می‌توان عمل نفس‌گیری در شنای قورباغه را انجام داد. برای مثال هنگامی که دست‌ها به داخل آب بازمی‌گردند، سر از آب بیرون می‌آید و عمل دم انجام می‌شود. یکی از مزایای این روش این است که جلوی حرکت ممتد بدن در آب را می‌گیرد و باعث کاهش سرعت شناگر می‌شود.

در روش دیگر که معمولاً توسط شناگران ماهر انجام می‌شود. عمل تنفس در پایان مرحله پیشرانی و ابتدای مرحله بازگشت انجام می‌شود. در روش سوم نیز سر شناگر در وسط عمل کشش دست‌ها از آب خارج می‌گردد. شناگران مبتدی معمولاً از روش آخر بهره می‌گیرند.

نکات تکمیلی تنفس در شنا قورباغه

 • هنگام عمل دم سر نباید دیر از آب خارج گردد.
 • در هنگام عمل دم بدن شما نباید تا سینه از آب خارج گردد.
 • در زمان حرکت دو دست به سمت جلو بهتر است کف دست‌هایتان رو به سطح آب قرار بگیرد تا به قدرت کمتری برای بازشدن آنها از ناحیه آرنج داشته باشید.
 • این شنا نیاز به انرژی کمی دارد و به همین خاطر نیز برای مسافت‌های طولانی مناسب است.

سخن پایانی

شنا قورباغه از جمله ابتدایی‌ترین و راحت‌ترین حرکات شنا است. تکنیک تنفس در شنا قورباغه بسیار آسان‌تر از سایر حرکت‌ها است. البته این سادگی دلیل بر این نیست که در هر کلاس شنایی ثبت‌نام کنید. شنا را باید به‌صورت اصولی و زیر نظر یک مربی باتجربه بیاموزید. پیشنهاد ما به شما کلاس‌های خصوصی شنا حامد پورفیض است.

سؤالات متداول درباره نفس کشیدن در شنا قورباغه

 • چرا شنای قورباغه برای مسافت‌های طولانی مناسب است؟

زیرا شنا قورباغه انرژی کمی می‌خواهد.

 • برای بهتر نفس کشیدن در شنای قورباغه چه کنیم؟

بهترین روش تنفس در شنا قورباغه این است که سر همواره در سطح آب باشد.

 • هنگام دم در شنا قورباغه بدن شناگر تا چه میزان باید خارج از آب باشد؟

تنفس در شنا قورباغه و به ویژه در زمان دم بهتر است بدن شناگر تا سینه از آب بیرون نباشد.

آموزش برگشت در شنا قورباغه

شنای قورباغه، یکی از سبک‌های شنا محسوب می‌شود که از دیرباز توسط انسان انجام می‌شده است. این شنا به دلیل سادگی اجرا قدیمی‌ترین سبک شنا محسوب شده و در واقع از حرکات پیچیده‌ای تشکیل نشده است. با این حال انجام آن به‌صورت حرفه‌ای نیازمند دقت در یک سری حرکات ظریف است. حرکاتی که اگر به‌خوبی تمرین نشوند انجام آن با مشکل همراه خواهد بود. به همین دلیل در این مقاله تصمیم داریم یکی از این حرکات، یعنی آموزش برگشت در شنا قورباغه را توضیح دهیم.

این حرکت جزوی از شنای قورباغه محسوب شده و انجامش نیازمند تلاش و تمرکز زیاد است. اگر شما هم تازه با شنا قورباغه آشنا شده‌اید و چیز زیادی از برگشت در شنای قورباغه نمی‌دانید، نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم آموزش برگشت در شنا قورباغه را به طور کامل توضیح دهیم.

فهرست مطالب آموزش برگشت در شنا قورباغه:

 • نگاهی کلی به شنای قورباغه
 • مراحل یادگیری شنای قورباغه
 • آموزش حرکات پا در شنا قورباغه
 • آموزش حرکات دست در شنا قورباغه
 • آموزش استارت در شنا قورباغه
 • آموزش برگشت در شنا قورباغه
 • حرف آخر
 • سؤالات متداول

نگاهی کلی به شنای قورباغه

شنای قورباغه یکی از 4 سبک اصلی است که توسط فدراسیون جهانی شنا (FINA) معرفی شده و در کنار سبک‌های کرال سینه جلو، کرال سینه پشت و شنای پروانه هرسال در سطح بین‌المللی مسابقات حرفه‌ای در آن برگزار می‌شود. این سبک به‌خاطر سادگی در اجرا قدیمی‌ترین نوع شنایی است که انسان از ابتدا بکار برده و به همین خاطر می‌توان آن را به‌عنوان اولین آموزش شنا به شناگران آموخت.

با این حال یادگیری حرکات آن به همین سادگی هم نیست و نیازمند تلاش و البته نظارت یک مربی کاربلد دارد. برای انجام شنای قورباغه به یادگیری چند حرکت اساسی نیاز دارید. اولین حرکت شیرجه مناسب یا در اصطلاح استارت در شنا قورباغه است. سپس حرکات دست‌وپا که باید به‌صورت هماهنگ اجرا شوند و در نهایت حرکتی که می‌خواهیم در مورد آن توضیح دهیم؛

یعنی آموزش برگشت در شنا قورباغه که برای هنگامی است که به پایان استخر رسیده‌اید و قصد دارید در مسیری که رفته‌اید، برگردید. هرچند حرکت برگشت در سطح شنای قورباغه آماتور چندان کاربرد ندارد؛ اما اگر بخواهید در این سبک شنا حرفه‌ای شوید، نیاز دارید تا این حرکت را به‌خوبی بیاموزید.

مراحل یادگیری شنای قورباغه

در ادامه برای آنکه بتوانیم بهتر به آموزش برگشت در شنا قورباغه بپردازیم، باید در ابتدا تمام مراحل یادگیری شنای قورباغه را توضیح دهیم. ترتیب مسیر یادگیری با ترتیب حرکاتی که در شنای قورباغه انجام می‌شود، متفاوت است.

کسی که در شنای قورباغه حرفه‌ای شده، در ابتدا با یک استارت مناسب وارد آب می‌شود، سپس با سرعت و قدرت بالا حرکات دست و پا را اجرا کرده تا طول مسیر استخر را بپیماید و در نهایت با رسیدن به انتهای استخر، از حرکت برگشت در شنا قورباغه استفاده می‌کند تا به نقطه شروع برگردد. اما در مسیر آموزش، ما ابتدا حرکات پا، سپس حرکات دست، بعد حرکت استارت و در نهایت حرکت برگشت را آموزش می‌بینیم. به همین دلیل در ادامه ترتیب دوم را توضیح داده‌ایم.

آموزش حرکات پا در شنا قورباغه

از اولین تمریناتی که انجام آن برای آموزش برگشت در شنا قورباغه نیز بسیار مناسب است، حرکات پا در شنای قورباغه است. برای یادگیری حرکات پای شنای قورباغه لازم است که ابتدا شناگر روی یک تخته شنا به‌صورت افقی دراز کشیده؛ ولی پاهایش درون آب بماند. سپس پاها را تا داخل شکم خم کرده و تا قبل از برخورد آن‌ها به شکم در فاصله 15 سانتی‌متری از هم طوری نگه دارد که کف پاها به سمت بالا باشد.

حال به‌تدریج که پاها به سمت کنار باز می‌شود کف پاها نیز به‌صورت عمود بر سطح آب درآمده و آب پشت سر را به عقب می‌راند. این حرکت باعث می‌شود بدن به سمت جلو رفته و شناگر حرکت کند. نکته مهم در انجام این تمرین درست اجرا کردن چرخش کف پا از سمت بالا به سمت عمود بر سطح آب و البته حفظ فاصله زانوها از همدیگر و شکم است.

تمرینی برای بهتر انجام دادن حرکت پاها

برای اینکه بتوانید حرکات پا را بهتر انجام دهید، بهترین راه این است که از شخصی برای اجرای آن کمک بگیرید. این کمک گرفتن هم به این صورت خواهد بود که آن شخص دستان شما را گرفته و شما سعی می‌کنید با افقی دراز کشیدن روی سطح آب و اجرای تمرینات پا، همراه با شخص به سمت جلو حرکت کنید. اگر بتوانید با تکرار این تمرین حرکات پای خود را تقویت کنید، آنگاه آموزش برگشت در شنا قورباغه برایتان ساده‌تر می‌شود.

آموزش حرکات دست در شنا قورباغه

مرحله بعدی برای آموزش برگشت در شنا قورباغه عبارت است اجرای درست حرکات دست. شاید کلیدی‌ترین حرکت در شنا قورباغه همین حرکات دست باشد. پس یادگیری اصولی آن‌ها بسیار مهم است. اما حرکات دست شامل چه مواردی است؟ در ابتدا باز هم نیاز است که شناگر با دراز کشیدن روی تخته شنا و با حفظ تعادل بدن اقدام به آموزش این حرکات کند.

بعد از اینکه شناگر از تعادل بندش مطمئن شد، کف دست‌ها را به هم چسبانده و از زیر سینه (درون آب) به سمت جلو کشیده می‌کند. هنگامی که دست‌ها به نهایت کشیدگی‌شان رسیدند شناگر باید سریعاً دست‌ها را از هم جدا کرده و با چرخانده هر دست تا 180 درجه، آب روبروی سر را از بغل کنار بزند. با این کار دست‌ها یک نیم‌دایره تشکیل داده و آب کنار زده می‌شود. این حرکت باعث جلو رفتن بدن و حرکت شناگر در آب می‌شود.

تکرار این حرکت هم‌زمان است با رفتن سر زیر آب و بالا آمدن آن برای نفس گیری. البته نوع دیگری از شنای قورباغه هم هست که در آن سر در تمام مسیر حرکت بالای آب باقی می‌ماند. با این حال چه در حالتی که سر زیر آب برود و بالا بیاید چه در این نوع شنای قورباغه که سر بیرون آب باقی می‌ماند، آموزش برگشت در شنا قورباغه یکسان بوده و در هر دوی این نوع شنای قورباغه از اهمیت یکسانی برخوردار است.

تمرینی برای بهتر انجام دادن حرکت دست ها

در یادگیری حرکات دست در شنای قورباغه نیز رعایت یکسری نکات و تمرین باعث می‌شود بتوان آن را بهتر انجام داد. این تمرین درست مانند تمرین کمکی برای پاها عبارت است از کمک‌گرفتن از شخصی دیگر.

در این حالت نیز شخص دیگری باید باشد تا پاهای شناگر را از پشت گرفته و کمک کند تا به جلو برود. اما نکته مهم اینجاست که این شخص نباید مچ پاهای شما را بگیرد؛ بلکه تنها از زیر دست‌هایش را زیر پاها قرار می‌دهد تا شناگر بتواند حرکات دست را انجام داده و در آب حرکت کند.

آموزش استارت در شنا قورباغه

تمرین بعدی برای بهتر انجام‌دادن آموزش برگشت در شنا قورباغه، انجام حرکت استارت است. در حرکت استارت شناگر چگونه شیرجه‌زدن در آب و استارت سریع شنای قورباغه را می‌آموزد. روش کار به این صورت است که ابتدا شناگر با کشیدن دست‌ها به جلو درون آب شیرجه می‌زند. بعد از اینکه درون آب شیرجه زده شد شناگر به‌سرعت حرکات پا را شروع کرده و بعد از 3 ثانیه سرش را از آب بیرون می‌آورد تا تنفس بگیرد.

بعد از آن دوباره سر زیر آب رفته و شناگر با آغاز حرکات دست شروع به شنای قورباغه می‌کند. ادامه این استارت همان شنای قورباغه است؛ اما چون استارت سرعتی انجام شده، سرعت شنای قورباغه در این حالت بیشتر می‌شود. مهم‌ترین نکته در استارت شنای قورباغه نفس گیری خوب زیر آب و البته هماهنگی 3 ثانیه اول با حرکات دست است. همچنین هرچه سرعت حرکات پا بیشتر باشد در ادامه سرعت شنای قورباغه بیشتر خواهد بود.

تمرینی برای بهتر انجام دادن استارت شنای قورباغه

برای اینکه بهتر بتوانید استارت شنای قورباغه را انجام دهید و البته باعث شوید آموزش برگشت در شنا قورباغه به خوبی پیش رود، بهتر است یک تمرین کمی را به صورت زیر انجام دهید. در قسمت کم‌عمق آب در گوشه استخر قرار گرفته و پاهای خود را به دیواره تکیه دهید.

سپس با یک تکان پا خود را با سرعت به‌صورت افقی روی آب پرتاب کنید تا درست مانند استارت، یک شروع پرسرعت داشته باشید. در این صورت می‌توانید به‌سادگی تمرینات مربوط به استارت شنای قورباغه را تمرین کرده و یاد بگیرید.

آموزش برگشت در شنا قورباغه

بعد از اینکه تمام تمرینات گفته شده را انجام دادید، نوبت به آموزش برگشت در شنا قورباغه می‌رسد. این حرکت برای زمانی است که شما به انتهای استخر رسیده‌اید و نیاز دارید که با سرعت تمام برگردید و ادامه مسیر را طی کنید.

هنگامی که به دیواره می‌رسید، با دو دست دیواره را لمس کرده و بعد از پرتاب خود سریع پاها را به داخل شکم جمع کنید. در این صورت با برعکس شدن بدن باید دست‌ها را کشیده کرده و به سمت کف استخر به‌صورت مایل نشانه بروید. بعد از اینکه بدنتان با زاویه اندکی به سمت کف استخر نشانه رفت سریعاً حرکات شنای قورباغه را شروع کنید.

حرف آخر

آموزش برگشت در شنا قورباغه مستلزم این است که دیگر حرکات دست‌وپای شنای قورباغه را به‌خوبی بیاموزید و البته این موضوع تحقق نمی‌یابد مگر اینکه بتوانید زیر نظر یک مربی با تجربه و دانش بالا این حرکات را تمرین کنید. به همین خاطر پیشنهاد ما به شما ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. این مربی با داشتن تجربه فراوان در امر آموزش شنا و البته کسب مقامات مختلف در مسابقات شنا در همه سبک‌ها می‌تواند بهترین راهنمای شما در آموزش برگشت در شنا قورباغه باشد.

سؤالات متداول درباره آموزش برگشت در شنا قورباغه

 • یادگیری شنا قورباغه شامل چند مرحله است؟

در یادگیری شنا قورباغه شناگر باید 4 مرحله چگونگی استارت، حرکات پا، حرکات دست و البته برگشت را بیاموزد.

 • آیا حرکات پا در آموزش برگشت شنای قورباغه اهمیت دارد؟

بله درست اجرا کردن حرکات پا تاثیر بسیار زیادی در آموزش برگشت در شنای قورباغه دارد.

 • آیا حرکات دست برای بهتر یادگیری برگشت در شنای قورباغه مهم است؟

در یادگیری برگشت در شنا قورباغه حرکات دست درست به‌اندازه دیگر حرکات اهمیت دارد.

 • برای یادگیری برگشت در شنای قورباغه به مربی نیاز داریم؟

یادگیری برگشت در شنای قورباغه یک تمرین حرفه‌ای محسوب می‌شود و یادگیری آن بدون حضور مربی بسیار سخت و تقریباً غیرممکن خواهد بود.

شنا قورباغه سر بالا

شنا با توجه به اینکه ورزشی بسیار خلاقانه است دارای سبک‌های مختلفی است. از دیرباز تاکنون نیز انواع و اقسام مختلف شنا در میان ملل مختلف به وجود آمده و به نمایش گذاشته شده است. در این مقاله می‌خواهیم نوعی از شنای قورباغه به نام شنا قورباغه سر بالا را توضیح دهیم. اینکه این زیرشاخه از شنای قورباغه چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه انجام می‌شود از موضوعات مورد بررسی ما است.

همچنین قرار است چگونگی آموزش آن، مراحل آموزش آن و بهترین روش یادگیری این سبک را هم به شما توضیح دهیم. اگر در ابتدای کار یادگیری شنا هستید یا تصمیم گرفته‌اید شنا قورباغه سر بالا را یاد بگیرید، حتماً تا پایان مقاله با ما همراه باشید. چرا که قرار است یک سری نکات راجع به شنای قورباغه سربالا به شما گفته شود که شاید تا قبل از این نمی‌دانستید.

فهرست مطالب آموزش شنا سربالا قورباغه:

 • شنای قورباغه چیست
 • انواع شنا قورباغه
 • تفاوت شنای قورباغه و شنا قورباغه سر بالا
 • شنا قورباغه سر بالا چیست
 • چگونه شنا قورباغه سر بالا انجام دهیم
 • آموزش خصوصی شنا قورباغه سر بالا
 • حرف آخر
 • سؤالات متداول

شنای قورباغه چیست

آیا تابه حال به نحوه شنا‌کردن یک قورباغه دقت کرده‌اید؟ قورباغه‌ها موجوداتی دوزیست هستند. یعنی هم توانایی زندگی در آب را دارند و هم زندگی در خشکی. به همین دلیل شنا کردن قورباغه به‌صورت پیوسته در زیر آب بوده و گاهی سر خود را برای نفس‌کشیدن به بالای آب می‌آورند. این سر بیرون آوردن نیز برای این است که گاهی نفس بگیرند. اما اگر ما انسان‌ها بخواهیم شنای قورباغه انجام دهیم باید چه‌کار کنیم؟

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که شنای قورباغه یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های شنای دنیا محسوب می‌شود. دلیل آن هم سادگی این سبک شنا است. به طور کلی شنای قورباغه درست مانند شنا کردن قورباغه‌ها است. یعنی دست‌وپا از طرفین نیم‌دایره تشکیل داده و یا سر بیرون آب قرار می‌گیرد یا گاهی با هر حرکت بیرون‌آمده تا شناگر نفس بگیرد. اما شنا قورباغه سر بالا جزو کدام مورد بوده و چگونه انجام می‌شود؟

انواع شنا قورباغه

در قسمت قبل توضیح دادیم که شنای قورباغه، یا شامل شنای قورباغه با سر بیرون از آب می‌شود که بسیار ساده بوده و هر کسی توانایی یادگیری آن را دارد یا اینکه شامل شنای حرفه‌ای قورباغه است که با هر حرمت سر زیر آب رفته و دوباره برای نفس گرفتن بالا می‌آید. شنا قورباغه سر بالا همان نوع اول شنای قورباغه است که در آن سر شناگر تمام مدت به‌صورت صاف و بیرون آب قرار می‌گیرد.

در شنای قورباغه‌ای که سر به طور متناوب زیر آب رفته و بالا می‌‌آید، شناگر باید به مراحل حرفه‌ای رسیده باشد. چرا که هماهنگ کردن سر با حرکات دست‌وپا موضوعی دشوار محسوب شده و نیازمند تمرین زیاد است.

به طور کلی این نوع شنای قورباغه دارای همان حرکات دست و پایی است که در شنای قورباغه کلی وجود دارد؛ اما یک سری‌کارهای ظریف مثل چگونگی بالا نگه‌داشتن سر در حین تمرین و تعادل بدن در زمان شنا کردن نیز وجود دارد که باعث تمایز میان این زیرشاخه از شنای قورباغه با نوع اصلی آن گشته است.

تفاوت شنای قورباغه و شنا قورباغه سر بالا

همان‌طور که توضیح دادیم، تفاوت اصلی شنا قورباغه سر بالا با شنای قورباغه در حرکات سر و بالا نگه‌داشتن آن در طول شنا است. اما این تنها تفاوت موجود میان این سبک شنا با شنای قورباغه اصلی نیست. در شنای قورباغه شما پاهای خود را از زانو جمع کرده و تا قبل از برخورد به شکم به داخل بدن می‌کشید. سپس سعی می‌کنید با حفظ حالت افقی پایین تنه آن‌ها را هم زمان را دست‌هایی که تا زیر سینه آمده‌اند کشیده کرده و به جلو رفتن بدن کمک کنید.

این کار با شکافتن آب جلوی صورت با دست‌ها انجام می‌شود. چرا که وقتی آب جلوی صورت شکافته شود راحت‌تر می‌توانید سر خود را بیرون آورده و نفس بگیرید. تکرار این فرایند و هماهنگی دست‌ها و پاها در انجام آن شنای قورباغه را تشکیل می‌دهد.

اما در شنا قورباغه سر بالا مرحله‌ای که دست‌ها آب جلوی صورت را بشکافند وجود ندارد و تنها کافی است که آب را شکافته و بدن را به جلو بکشند. همچنین سر همواره بیرون آب بوده و مرحله نفس گیری حذف می‌گردد.

با این حال حفظ تعادل پاها و افقی ماندن پایین تنه کمی مشکل شده و نیاز به تمرین دارد. چرا که سر بالا باعث می‌شود مقداری از بالاتنه به‌صورت قوسی درآمده و همین قوسی شدن باعث می‌گردد که پاها برای حفظ تعادل بدن به سمت پایین تمایل پیدا کنند. از این نظر باید از قبل تمرین کرد که پاها کاملاً نیافتند و حالت افقی پایین‌تنه را حفظ کنند.

شنا قورباغه سر بالا چیست

با توضیحاتی که داده شد، در تعریف شنا قورباغه سر بالا می‌توان گفت همان شنای قورباغه است؛ اما به‌جای اینکه سر زیر آب رفته و هماهنگ با حرکات دست به بالای آب بیاید، بیرون از آب مانده و مرحله نفس گیری حذف می‌شود. در این شنا مهم‌ترین فاکتور جلوگیری از خستگی سر و افتادن آن و حفظ تعادل پایین تنه و بالاتنه است. طوری که اگر بالاتنه ما قوس برداشت در حین شنا کردن پایین‌تنه‌مان به سمت پایین تمایل پیدا نکند.

اگر این تمایل رخ دهد آنگاه دو اتفاق ناخوشایند رخ خواهد داد. یکی اینکه ما برای بازگرداندن پایین تنه به حالت اول نیازمند صرف انرژی اضافی می‌شویم و این صرف انرژی اضافی ما را زود خسته کرده و مانع شناکردن ما می‌گردد.

دوم هم اینکه خود پایین‌تنه متمایل به پایین یک اصطکاک در مقابل آب محسوب شده و سرعت ما را در شنای قورباغه می‌گیرد. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توان با انجام تمرین گوناگون مانع از این اتفاق شد.

چگونه شنا قورباغه سر بالا انجام دهیم

برای انجام شنا قورباغه سر بالا لازم است که سه مرحله طی کنید. سه‌مرحله‌ای که اگر بخواهید شنای قورباغه را هم بیاموزید باید طی شود. با این حال گذراندن این مراحل برای آموزش شنای قورباغه سربالا دارای نکات ظریفی است که فقط مختص این حالت بوده و به همین دلیل دارای تفاوت اندکی با مراحل آموزش شنای قورباغه است. هرچند این تفاوت‌ها چندان زیاد نیست، بااین‌حال باعث شده که آن‌ها را جدا از هم در نظر بگیرند.

حرکات دست در شنا قورباغه سر بالا

اولین مورد یادگیری حرکات دست در این سبک شنا است. برای تمرین حرکات دست در شنای قورباغه سربالا در مرحله اول لازم است که از یک تخته شنا استفاده کنید. روی تخته به‌صورت افقی دراز کشیده و سعی کنید سرتان را بالاتر از آب بگیرید. حال دست‌ها را از زیر سینه با کف‌های به‌هم‌چسبیده به سمت جلو دراز کنید.

با این کار آب جلوی سینه شما شکافته می‌شود. سپس در انتهای مسیر آن‌ها را 180 درجه بچرخانید طوری که پشت‌دست‌ها به هم متصل گردد. حال دست‌ها را از هم باز کرده و به‌صورت نیم‌دایره از قسمت کناری بدن تا لگن انتقال دهید. با این کار بدن شما اندکی به سمت جلو جابه‌جا می‌شود چرا که آب را کنار زده‌اید. در انجام این تمرین حتماً مراقب باشید که تعادل پایین تنه شما حفظ شود.

حرکت پاها در شنا قورباغه سر بالا

بعد از تمرینات دست نوبت به تمرین پاها در شنا قورباغه سر بالا می‌رسد. برای انجام این تمرین یا می‌توانید از کسی کمک بگیرید تا دستان شما را به سمت جلو نگه دارد یا اینکه روی تخته شنا قرار گیرید. در این تمرین هدف این است که بتوانید حرکت پاها را به‌صورت افقی انجام دهید، درحالی‌که سرتان به سمت بالا و بیرون آب نگه داشته شده است. به این منظور کافی است پاها را از زانو به سمت داخل شکم خود خم کنید.

مراقب باشید که در هنگام انجام این کار زانوهایتان به هم برخورد نکند. سپس قبل از اینکه پاها به شکم برسند آن‌ها را نگه داشته و کف پاها را به سمت بالا نشانه بگیرید. حال به‌تدریج که در حال باز کردن پاها هستید آن‌ها را به سمت کنار از هم دور کرده و کف پاها را عمود بر سطح افقی آب کنید. البته پاها نباید از آب بیرون‌زده شود. نکته اصلی در انجام این کار این است که آب پشت سر شما عقب رانده شده و بدن شما به سمت جلو حرکت کند.

تمرین بالا نگه داشتن سر

همان‌طور که گفتیم مهم‌ترین چالش در انجام شنا قورباغه سر بالا این است که بتوانید سرتان را بالا نگه داشته و درعین‌حال تعادل بدنتان حفظ شود. یکی از بهترین تمرین‌ها برای این کار این است که پاهای خود را خلاف جهت هم یکی جلوتر از بدن و دیگری عقب‌تر از آن قرار داده و به‌صورت افقی روی آب خم شوید. البته باید این کار را در قسمت کم‌عمق آب انجام دهید.

سپس سرتان را بالا نگه داشته و حرکات دست را انجام دهید. بعد از اینکه در حرکات دست ماهر شدید سعی کنید در همان قسمت کم‌عمق با یک تکان پا بدن خود را به‌صورت افقی روی آب انداخته و با حفظ سربالا چندثانیه‌ای به‌صورت سربالا شنا کنید. این تمرین بدن شما را هماهنگ کرده و آن را به انجام شنای قورباغه سربالا عادت می‌دهد.

آموزش خصوصی شنا قورباغه سر بالا

به نظرتان انجام کلیه این تمرینات برای یادگیری شنا قورباغه سر بالا به‌تنهایی ممکن است؟ از آنجا که شما قرار است تازه با این نوع شنا آشنا شوید لازم است که حتماً آن را زیر نظر یک مربی باتجربه و آگاه تمرین کنید. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. استاد پورفیض با داشتن تجربه بسیار بالا در آموزش انواع سبک شنا و البته قهرمانی‌های متعدد در مسابقات شنا بهترین راهنمای شما در یادگیری هر نوع شنایی بخصوص شنای قورباغه سربالا خواهد بود.

حرف آخر

آنچه که در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض بود. اینکه این نوع شنا را چرا قورباغه سربالا می‌نامند، روش یادگیری آن کدام است، چرا شنای قورباغه سربالا با شنای قورباغه عادی فرق دارد، چه نکاتی را برای یادگیری این نوع شنا باید رعایت کرد و از همه مهم‌تر در چه دوره‌ای می‌توان آن را به‌خوبی یاد گرفت توضیح داده شد. امیدواریم این مطلب آموزشی برای شما مفید بوده باشد.

سؤالات متداول درباره شنا قورباغه سربالا

 • آیا شنای قورباغه انواع مختلفی دارد؟

بله شنای قورباغه انواع مختلفی دارد که شنا قورباغه سر بالا یکی از این انواع است.

 • تفاوت شنای قورباغه با شنای قورباغه سربالا در چیست؟

حرکات دست‌وپا در هر دو شنا یکی است؛ اما در شنای قورباغه سر به‌صورت متناوب از آب بیرون می‌آید؛ ولی در شنای سربالای قورباغه سر کاملاً از آب بیرون می‌ماند.

 • مراحل یادگیری شنای قورباغه سربالا کدام است؟

برای یادگیری شنای قورباغه سربالا لازم است که حرکات دست، حرکات پا و تمرین بالا نگه‌داشتن سر انجام شود.

 • آیا برای یادگیری شنا قورباغه سر بالا به مربی نیاز داریم؟

بله بهترین روش یادگیری شنای قورباغه سربالا ثبت‌نام در کلاس‌های خصوصی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست