آموزش شنا از چه سنی مناسب است؟

هر ساله در سراسر جهان کودکان بسیاری در اثر غرق‌شدن، جان خود را از دست می‌دهند. نداشتن مهارت‌های لازم برای شنا و عدم نظارت بزرگسالان، از جمله مهم‌ترین عواملی است که باعث این اتفاق دردناک می‌شود. آموزش شنا به کودکان، از این جهت که از غرق‌شدن آنها جلوگیری می‌کند، بسیار مهم است. از طرف دیگر شنا به تناسب اندام و حفظ سلامتی روحی و جسمی‌شان نیز کمک می‌کند. در ادامه این صفحه از سایت مستر سوییمر به اینکه آموزش شنا از چه سنی مناسب است؟ خواهیم پرداخت.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آموزش شنا از چه سنی مناسب است؟

اما آموزش شنا از چه سنی مناسب است؟ در این مقاله به پاسخ این پرسش خواهیم پرداخت. پس از فاکتور سن، مهم‌ترین نکته، کیفیت کلاس یا دوره‌ای که کودک شما باید بگذراند نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کلاس‌های خصوصی حامد پورفیض از جمله بهترین‌ها است که شنا به طور اصولی به کودکان شما خواهد آموخت.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب آموزش شنا از چه سنی مناسب است؟:

 • سن مناسب شنا برای کودکان
 • صبر یک عنصر کلیدی است!
 • پس از ثبت نام، بهترین راه برای یادگیری شنا چیست؟
 • برای انتخاب کلاس های شنا به چه نکاتی توجه کنیم؟
 • روش های نظارت بر کودک خود در داخل یا نزدیک آب
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

سن مناسب شنا برای کودکان

تحقیقات زیادی در مورد اینکه چه سنی برای شروع آموزش شنا «بهترین» است، در دسترس نیست. اما مطالعات حاکی از آن است که کودکان در حدود چهارسالگی، آمادگی لازم برای یادگیری نفس گیری در آب و مهارت‌های اولیه شنا را دارند. هر ساله شاهد غرق شدن کودکان بسیاری در آب هستیم. اگر کودکان مهارت‌های اولیه شنا را بیاموزند، احتمال غرق شدن آنها به حداقل می‌رسد. 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

سن مناسب شنا برای کودکان
سن مناسب شنا برای کودکان

علاوه بر این والدین کودک هم باید در حین آموزش با او همراه باشند و او را زیر نظر بگیرند. سعی کنید کودکانتان را در دوره‌های با کیفیت و مطمئن ثبت‌نام کنید. دوره با کیفیت، دوره‌ای است که در آن شنا به‌صورت اصولی و بر اساس توانایی‌های کودکتان، به او آموزش داده شود. از طرفی هزینه کلاس هم از اهمیت بالایی برخوردار است. متأسفانه برخی افراد سودجو با دریافت هزینه‌های هنگفت، خدمات ناچیزی در اختیار هنرآموزان می‌گذارند.

صبر یک عنصر کلیدی است!

گاهی اوقات والدین فرزندان خود را در سنین پایین در کلاس‌های شنا ثبت‌نام می‌کنند و سپس آنها را قبل از آنکه مهارت‌های لازم را کسب کنند، از کلاس رفتن منع می‌کنند. برای اینکه فرزندان شما را به‌خوبی بیاموزند، باید صبر و حوصله به خرج دهید؛ در غیر این صورت به نتیجه مطلوبی نخواهید رسید. 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

صبر یک عنصر کلیدی است!
صبر یک عنصر کلیدی است!

البته گاهی هزینه کلاس‌ها به‌قدری سرسام‌آور است که خانواده‌ها توان پرداخت ندارند. از سوی دیگر با همه‌‌گیری ویروس کرونا، خانواده معمولاً سلامتی و امنیت فرزندشان را در اولویت قرار می‌دهند. برخی از خانواده‌ها نیز معتقدند که تمرکز روی یادگیری شنا، باعث شده کودک از انجام سایر وظایف خود سر باز بزند. 

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

پس از ثبت نام، بهترین راه برای یادگیری شنا چیست؟

اگر می‌خواهید فرزند شما مهارت‌ها را به‌خوبی فرا گیرد و شناکردن را فراموش نکند، نباید تنها به جلسات شنا بسنده کنید؛ بلکه باید در مواقعی که وقتتان آزاد است او را به رودخانه‌های کم‌عمق یا استخر خانه‌تان ببرید تا مهارت‌های آموخته را تکرار و تمرین کند. 

پس از ثبت نام، بهترین راه برای یادگیری شنا چیست؟هیچ موفقیتی کسب نمی‌شود مگر با تمرین مستمر! تحقیقات نشان داده است که برای تقویت مهارت‌های شنا در کودکان، آنها باید حداقل ۳ بار در هفته شنا کنند.

علاوه بر این، شما به‌عنوان والدین کودک وظیفه دارید همواره بر کار او نظارت داشته باشید تا در مواقع خطر به‌سرعت به کمک او بشتابید. برای مثال شما باید مهارت‌های CPR را به‌خوبی آموخته باشید.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

برای انتخاب کلاس های شنا به چه نکاتی توجه کنیم؟

به دنبال کلاس‌ها و مربیانی باشید که از دستورالعمل‌هایی پیروی می‌کنند که به طور حرفه‌ای بر آموزش تکنیک‌های مختلف شنا تمرکز دارند و از همه مهم‌تر اینکه ایمنی کودک برایشان در اولویت است. همه کودکان باید بیاموزند که چگونه از زیر آب به سطح برگردند. مربیان باید پیشرفت کودکان را ارزیابی کنند و به طور مداوم در مورد سطح مهارت آنها تصمیم بگیرند.

برای انتخاب کلاس های شنا به چه نکاتی توجه کنیم؟
برای انتخاب کلاس های شنا به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای کودکان در هر سنی که هستند، به دنبال کلاس‌هایی باشید که:

 • زیر نظر مربیان مجرب و واجد شرایط اداره شوند. مربیان شنا باید از افراد با سابقه و شناخته شده باشند و مدرک معتبر آموزش شنا داشته باشند. مربیان شنا همچنین باید غریق نجات باشند و مدرک معتبر CPR و کمک‌های اولیه داشته باشند.
 • نکات ایمنی خوب در داخل، روی آب و نزدیک آب به آنها آموزش داده شود. کودکان باید یاد بگیرند که هرگز به‌تنهایی یا بدون نظارت بزرگسالان شنا نکنند. مربیان باید به کودکان بیاموزند که همیشه از والدین، ناجیان غریق یا مربیان شنا اجازه بگیرند قبل از اینکه وارد استخر یا آب‌های آزاد مانند دریاچه شوند.
 • کودکان بزرگ‌تر باید بیاموزند که اگر شخص دیگری را در آب دیدند که در حال غرق‌شدن است چه کاری انجام دهند و چگونه کمک بگیرند.
 • حتماً وقت بگذارید و ابتدا یک کلاس را از نزدیک تماشا کنید که آیا برای فرزند شما مناسب است یا خیر. 

علاوه بر این، برای کودکان زیر ۴ سال، به دنبال کلاس‌هایی باشید که:

 • شامل «نظارت لمسی» باشد. هر زمان که نوزادان و کودکان نوپا در داخل یا اطراف آب هستند، یک فرد بزرگسال باید در آب کنار او باشد. اگر نمی‌توانید با فرزندتان در آب باشید، به دنبال کلاس‌های خصوصی باشید که آموزش ۱ به ۱ ارائه می‌دهند.
 • خلوص آب را چک کنید. کودکان خردسال احتمال دارد آب بیشتری را قورت دهند، بنابراین ضدعفونی ‌کردن آب و حفظ سطح مناسب کلر بسیار مهم است. کودک شما همچنین باید ملزم به پوشیدن لباس شنای مناسب برای جلوگیری از پخش مواد زائد بدن در آب باشد.
 • آب را گرم نگه دارید. در حالت ایده‌آل، آموزش شنا و ایمنی در آب برای کودکان ۳ سال و کمتر باید در آب گرم شده با دمای ۸۷ تا ۹۴ درجه فارنهایت انجام شود.

روش های نظارت بر کودک در داخل یا نزدیک آب

نظارت صحیح در آب، حتی اگر کودک شما در حال یادگیری شنا باشد، یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از غرق شدن است. 

روش های نظارت بر کودک در داخل یا نزدیک آب
روش های نظارت بر کودک در داخل یا نزدیک آب

برای نظارت مؤثر و ایمن نگه‌داشتن کودک خود در طول زمان شنا، به‌خاطر داشته باشید:

 • توجه دقیق و مداوم داشته باشید. حواس خود را با سایر فعالیت‌ها (مانند مطالعه، بازی، استفاده از تلفن همراه و …) پرت نکنید، حتی اگر نجات‌غریق در آنجا حضور داشته باشد.
 • از مصرف الکل یا مواد مخدر در اطراف آب بخصوص هنگام نظارت بر کودک، خودداری کنید.
 • نوزاد یا کودک خردسال را در آب یا نزدیک آن تحت مراقبت کودک دیگری رها نکنید.
 • همیشه هنگام قرارگرفتن در نزدیکی آب‌های آزاد مانند دریاچه‌ها یا رودخانه‌ها از جلیقه نجات استفاده کنید. 
 • والدین و کودکان بزرگ‌تر، باید CPR و تکنیک‌های نجات ایمن را برای واکنش به غرق‌شدن یک فرد در آب بیاموزند.

سخن پایانی درباره سن شنا

ثبت‌نام در کلاس‌های شنا باکیفیت، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که بیش از هر چیزی باید مدنظر قرار دهید. کودک شما باید شنا را زیر نظر یک مربی حرفه‌ای و با تجربه بیاموزد. مربی شنا کودک شما باید مدارک و گواهی‌های لازم برای آموزش شنا را کسب کرده باشد؛ بنابراین پیش از هر اقدامی ابتدا راجع به مربی مورد نظر تحقیقات لازم را انجام دهید. پیشنهاد ما به شما، کلاس‌های خصوصی حامد پورفیض است. مهارت‌های شنا در این کلاس‌ها به‌صورت کاملاً اصولی آموزش داده می‌شوند.

سؤالات متداول سن مناسب آموزش شنا

 • مناسب‌ترین سن برای آموزش شنا، چه سنی است؟

مناسب ترین سن برای آموزش شنا حدود ۴ سالگی است.

 • آیا حضور والدین در هنگام آموزش شنا به کودک الزامی است؟

نظارت والدین بر روند یادگیری شنا کودکان کمک زیادی به کودک می‌کند؛ اما الزامی ندارد.

 • کلاس شنا باکیفیت، چگونه است؟

کلاس شنا با کیفیت باید توسط یک مربی شنا رسمی و حرفه‌ای اداره شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

398 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست