آموزش پا دوچرخه

ورزش شنا مهارتی برای شناور ماندن در آب است، شنا یعنی افراد بدون هرگونه کمک درون آب حرکت کنند، فراگیری این ورزش در مواقع اضطراری زندگی انسان را نجات خواهد داد. شنا یکی از دوست داشتنی‌ترین ورزش‌ها در بین همه است، افرادی که شنا را در استخر انجام می‌دهند احساس آرامش و نشاط  می‌کنند. 

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آموزش پا دوچرخه

محل ورزش شنا، عموما استخر است و از سنین پایین تا کهنسالی میتوان از آن لذت برد، از فواید این ورزش کاهش اضطراب، پرورش عضلات و انعطاف بدن را می توان نام برد. فراگیری حرکات مربوط به پا در ورزش شنا از اساسی‌ترین حرکات این رشته است. این حرکات یکی از موارد امتحانی در آموزش‌های نجات غریق نیز می‌باشد، ناجیان باید به مدت چند دقیقه و بدون استفاده از دست فقط با حرکات پا بدن خود را بر روی آب نگه دارند. 

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

در واقع این حرکات که در جهت‌های مختلف صورت می‌گیرد به همراه حرکات دست در زیر آب، بدن شما را در سطح آب به گونه‌ای نگه می‌دارد که سر از آب بیرون بماند، شما می‌توانید برای رفع خستگی و یا نجات افراد، حرکت مختص پا را به کار ببرید. در ادامه این مطلب از مجموعه مستر سوییمر قصد داریم به آموزش پا دوچرخه، یکی از حرکات کاربردی و مورد علاقه شناگران بپردازیم.

فهرست مطالب آموزش پا دوچرخه:

 • حرکت پا دوچرخه چگونه است؟
 • پا دوچرخه چیست؟
 • تدریس پا دوچرخه
 • فواید یادگیری پا دوچرخه
 • چگونه پا دوچرخه بزنیم
 • چرا شنا پا دوچرخه خوب است؟
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

حرکت پا دوچرخه چگونه است؟

افراد مبتدی که در مراحل اولیه آموزش شنا هستند، از اینکه به شکلی عمودی در آب قرار داشته باشند و پاهایشان به کف استخر نرسد حس ناامنی و ترس را در خود می‌بینند، کسب مهارت در حرکت پای دوچرخه به این منظور است که مبتدیان بتوانند در قسمت عمیق استخر قرار گرفته و حرکت پا دوچرخه را تمرین کنند.

برای یادگیری و آموزش کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

حرکت پا دوچرخه چگونه است؟
حرکت پا دوچرخه چگونه است؟

آموزش این حرکت به شکل مرحله به مرحله صورت می‌گیرد و با آموزش، تمرین و استمرار زیاد میتوان در این حرکت مهارت به دست آورد:

مرحله اول

برای یادگیری این حرکت ابتدا تمرینات را خارج از آب انجام دهید، برای انجام این حرکت به شکل قرار گرفته بر روی دوچرخه حالت بگیرید، زانوها خم و بدن به جلو متمایل شود، در این حالت پاها را به صورت جداگانه از زمین بلند کنید و زانو خود را به طرف سینه بیاورید، سپس با فشار کف پا، آن را به سمت زمین بازگردانید.

برای یادگیری و آموزش کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

از این نکته آگاه باشید که پاها به شکل متناوب و متوالی این حرکت را انجام دهند و مسیر حرکتی پاها به شکل عدد ۸ باشد، بعد از بلند شدن پا از سطح زمین و در هنگام بازگشت آن پا را کمی به سمت بیرون ببرید تا فاصله پاها کمی از عرض شانه بیشتر باشد.

مرحله دو

بعد از تمرین کردن حرکت‌های پا، به سمت تمرین تکنیک‌های دست در حرکت پای دوچرخه بروید، دست‌ها در همان حالت قبلی و به شکل نشستن روی دوچرخه در جلو سینه و شکم به هم نزدیک شوند و سپس با چرخیدن دست‌ها از قسمت مچ، آنها از یکدیگر دور کنید.

به این نحو که آب را با کف دستها در مقابل خود جمع کرده و سپس آن را به سمت طرفین پخش کنید، فراموش نکنید که حرکت دست‌ها از محدوده سینه بیشتر نباشد.

برای یادگیری و آموزش قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

مرحله سه

تمرین پا در مرحله اول را شروع کنید و به آرامی حرکتهای دست را با آن همراه کنید، سعی کنید حرکات دست و پا دوچرخه را به شکل همزمان را تمرین کنید.

مرحله چهار

حرکات مرحله اول را با رفتن در بخش کم عمق آب به شکلی که سطح آب حداکثر تا چانه باشد تکرار کنید، در این مرحله سعی شود در هنگام تمرین حرکات پا، بدن ضمن حفظ حالت دوچرخه خود به صورت معلق روی آب قرار گیرد، حرکت پا دوچرخه به شما کمک می‌کند تا سر در بالای سطح آب بماند.

مرحله پنج

پس از انجام تمرینات حرکات پا دوچرخه در مرحله قبل، در این مرحله حرکات دست نیز به همراه حرکات پا و به شکل متناوب اجرا شود تا در حرکت پا دوچرخه مهارت کسب کنید.

مرحله شش

برای مهارت مضاعف در حرکت پا دوچرخه، یک تمرین دیگر نیز وجود دارد، ابتدا مانند لاک‌پشت در آب غوطه‌ور شوید و پس از معلق بودن در آب دست‌ها را آزاد کنید تا پاها نیز رها شوند، سپس حرکات پا دوچرخه را شروع کنید، اگر قسمت بالایی تنه شما عمود نباشد در آب غوطه‌ور باقی می‌ماند.

برای یادگیری و آموزش پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

مرحله هفت

پس از کسب مهارت در حرکت پا دوچرخه، دست‌ها را در مقابل سینه قرار دهید، آرام سر خود را از آب بیرون بیاورید و ضمن معلق بودن در آب حرکات کامل پا دوچرخه را انجام دهید، فراموش نکنید که مهارت حرکت پا دوچرخه به مرور زمان و با تمرین مداوم به نحو مطلوب به اجرا در خواهد آمد و شما میتوانید با به کار بردن نیروی کم در سطح آب معلق بمانید.

پا دوچرخه چیست؟

به طور مختصر حرکت پا دوچرخه به این شکل است که ریه‌های خود را از هوا پر کنید و قسمت بالایی تنه را کمی به جلو خم کنید به طوری که با خم شدن به سمت جلو پاها از قسمت ران به عقب نرود تا زاویه ای بین پاها و بالا تنه در قسمت لگن و ران ایجاد شود.

پا دوچرخه چیست؟
پا دوچرخه چیست؟

به عبارت دیگر پاها در زیر سینه قرار بگیرند، سینه و شش‌های مملو از هوا را روی آب قرار دهید و انگشت‌ها را ببندید و با کف دست‌ها جهت حفظ تعادل خود آب را به طرفین حرکت دهید، در همان حالت پاها را به طرفین باز کرده و مانند حرکت رکاب زدن در دوچرخه سواری پاها را حرکت بدهید.

حتما پاها از قسمت ران به طرفین حرکت کنند و باز شوند، پاها در همان وضعیت به آب ضربه بزنند، میزان هوای درون ریه‌های خود را با کمی هواگیری و تخلیه در شش‌ها حفظ کنید، مربی جهت آموزش حرکت پا دوچرخه شما را به قسمت عمیق می‌برد، جایی که آب تا زیر چانه شما بیاید.

در حالی که مربی در کنار شما است، زیر بغل شما را می‌گیرد و آن را به سمت بالا میکشد، شما حرکت پا دوچرخه را شروع می‌کنید، مربی هرگاه که شما به طرف زیر آب بروید شما را به سطح آب باز می‌گرداند و پس از تمرینات از کمک خود را کم کرده تا به میزان حرکات دست و پاهای شما افزوده شود.

تدریس پا دوچرخه

تدریس پا دوچرخه
تدریس پا دوچرخه

پا دوچرخه در شنا حرکتی است که به کمک آن شناگران می‌توانند به شکلی عمودی در آب باقی بمانند، این در حالی است که صورت خارج از آب باشد، با این حرکت شناگران قادر هستند نفس‌گیری را هم انجام دهند و از فرو رفتن تمام بدن به زیر آب جلوگیری شود، نکته جالب این است با این حرکات در هیچ جهتی حرکتی ندارید.

فواید یادگیری پا دوچرخه

افرادی که شنا کردن را بلد نیستند در زمان غرق شدن عموما دست و پا می‌زنند، اما به دلیل اصولی و منظم نبودن این حرکات و داشتن اضطراب ناشی از عدم نفس‌گیری صحیح، این حرکات نمی‌توانند مفید باشند.

فواید یادگیری پا دوچرخه
فواید یادگیری پا دوچرخه

شناگران اغلب از راههایی مانند حرکت نیم دایره برای دست‌ها و حرکاتی منظم برای پاها به منظور شناور ماندن در سطح آب استفاده می‌نمایند.

 • حرکت پا دوچرخه یقینا موثرترین و کارآمدترین روش برای باقی ماندن در سطح آب است، این حرکت در ابتدا کمی دشوار است و نیاز به تمرینات زیاد دارد.
 • تاکید می‌کنیم که این حرکت یکی از حرکات پایه‌ای و اصولی در ورزش شنا است و به شناور ماندن در سطح آب و حفظ تعادل کمکی اساسی می‌کند.
 • خلاصه آموزش این است که روی یک صندلی نشسته و تمرین کنید، پاها را بیشتر از عرض شانه باز کنید، مچ پاها را به طرف ساق‌ها برده، به نحوی که با کف پا بتوان ضربه وارد کرد، به آرامی پاها را از قسمت زانو خم و راست کنید.

چگونه پا دوچرخه بزنیم

برای حرفه‌ای شدن در حرکت پا دوچرخه به شکلی نرم به صورت جفتی و تکی پا را به شکل کشیدن دایره‌های متوالی از قسمت زانوها حرکت بدهید. بعد از انجام تمرینات در بیرون آب، به آب داخل شده و میله کنار دیواره استخر را بگیرید، بارها این حرکت را تمرین کنید. برای جلسات بعد می‌توانید با کمک یک تخته شنا این حرکت را در درون آب انجام دهید، این نکته را بدانید که نباید از آب ترسید. باید به آن اعتماد کرد و هرگز تمرینات را رها نکنید.

چگونه پا دوچرخه بزنیم
چگونه پا دوچرخه بزنیم

بعد از تسلط کافی به حرکت پا دوچرخه، حرکت دست دوچرخه را انجام می‌دهیم. حرکت پا دوچرخه سبب شناور شدن و حفظ تعادل می شود. برای شروع حرکت دست باید آب را یک مانع فرض کنید، با کف دست‌ها آب را از جلو به طرفین حرکت بدهیم، دست از قسمت آرنج خم می‌شود و به جای اول خود برمی‌گردد. مراقب باشید دست‌های شما از محدود سینه باز‌تر نشود، بعد از تسلط در خشکی به قسمت عمیق آب وارد شده و حرکات دست و پا دوچرخه را همزمان اجرا کنید. 

چرا شنا پا دوچرخه خوب است؟

چرا شنا پا دوچرخه خوب است؟
چرا شنا پا دوچرخه خوب است؟
 • در حالت عادی شناور ماندن روی آب کار دشواری است؛ اگر نتوانید این کار را انجام دهید ممکن است زندگی شما در معرض خطر قرار گیرد. نا امید نباشید برای این کار مدت‌ها تمرین لازم است تا این کار شکل بگیرد و با تلاشی چند روزه انجام این کار امکان ندارد.
 • افراد چاق که بدن آنها دارای چربی بیشتر است، ماندن روی آب برایشان راحت‌تر از افراد لاغر و یا عضلانی است، دلیل این امر چگالی چربی است که عامل غوطه‌ور ماندن روی آب است.

سخن پایانی آموزش پا دوچرخه

اگر در زمان آموزش شنا برای شما آسیبی به وجود آمد، کار را ادامه دهید و دلسرد نشوید. با تمرین زیاد عضلات بدن شما مناسب این ورزش می‌شود. برای حرفه‌ای شدن در حرکات شنا، باید زیر نظر مربیان مجرب این حرکات را به شکلی اصولی آموزش ببینید تا آماده این ورزش شوید و بتوانید از این ورزش مفرح لذت ببرید.

هر حرکت به هر نحو که در آب انجام شود با مقاومت از سوی آب روبه‌رو خواهد شد. شنا عضلاتی مانند بازوها، عضلات سرینی، ناحیه باسن و سرشانه‌‌ها را درگیر میکند، در هر ساعت شنا حدود ۵۰۰ و در مسابقات حدود ۷۰۰ کالری سوزانده می‌شود. 

سعی شود در انواع شناها قدرت پاها یکسان باشند که این مشکل با تمرین مداوم حل می‌شود؛ اگر در زمان حرکت دوچرخه پایین می‌روید، این مشکل به این دلیل است که قدرت پا دوچرخه است. بهتر است که با کف پاها آب را به گردش در بیاورید و سپس به سمت پایین نیرو وارد کنید.

شما اولین قدم را برای شنا برداشته‌اید، ممکن است در طی تمرینات به دفعات آب روی صورت شما بیاید یا سر شما کمی وارد آب شود، در این وضعیت ابتدا آرام باشید؛ سپس به آرامی هوا را از بینی خارج کرده و قدرت پاها را بالا ببرید تا دوباره به حالت غوطه‌ور برگردید.

برای رسیدن به این مهارت به مرکز آموزش شنای مستر سوییمر مراجعه کنید، در این مرکز این آموزش‌ها به شکل کامل و توسط اساتید حرفه‌ای مانند استاد حامد پورفیض انجام می‌شود. این مرکز از بروزترین امکانات بهره می‌برد و با استادانی حرفه‌ای انواع شناها را به شکل جامع آموزش میدهند.

در پایان همچنان تاکید می‌شود که در این ورزش رعایت موارد ایمنی و پیشگیری از آسیب‌ها اولویت اول است، فراگیری آموزش و انجام تمرینات مداوم و مستمر در پیشگیری از آسیب موثر است.

سوالات متداول آموزش پا دوچرخه

در این جا سوالات متداولی وجود دارد که در هنگام شنا با آن ها رو به رو میشویم، به آنها پاسخ داده تا ابهامات شما در این موارد برطرف شود:

 • در هنگام اجرای پا دوچرخه دست‌ها در چه حالتی باشند؟

در هنگام شنا دستهای ما مانند پارو عمل می‌کنند، آب با کل دست باید لمس شود تا بتوانیم حرکتها را انجام دهیم.

 • حرکات شنا را به شکل صحیح انجام می‌دهم اما چرا نتیجه نمی‌گیرم؟

در هر نوع شنا انگشتان شما نباید انقباض داشته باشند، به عبارت دیگر انگشت‌ها نه زیاد باز و نه زیاد بسته باشند تا مانعی برای حرکت نشوند.

 • چرا در زمان حرکت پای دوچرخه بدنم به سمت چپ و راست حرکت می‌کند؟

ضربه‌های پای راست و پای چپ شما نیروی یکسانی به آب وارد نمی‌کنند، یعنی یکی از پاها آرام و دیگری با شدت بیشتر به آب  ضربه وارد میکند.

 • آیا شنا و مخصوصا حرکات پا (پا دوچرخه) بر کاهش وزن اثر دارند؟

بله؛ در هر صورت ورزش شنا و حرکت پا دوچرخه بر تمام عضلات بدن تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش می‌شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

454 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست