تمرینات شنا مکمل بدنسازی

شنا یکی از ورزش‌های بسیار مهیج و کامل محسوب می‌شود. این ورزش هم یک ورزش هوازی به شمار می‌رود و هم حرکتی جنبشی. یعنی ورزش شنا تمام خواص یک ورزش کامل را دارد. با این حال همانند دیگر ورزش‌های حرفه‌ای مثل بوکس و کشتی دارای بدنسازی مختص خود است. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم راجع به تمرینات مکمل بدنسازی شنا توضیح دهیم. در ادامه این صفحه از مستر سوییمر با تمرینات شنا مکمل بدنسازی آشنا خواهیم شد.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

تمرینات مکمل بدنسازی شنا

یعنی قصد داریم هر آنچه راجع به تمرینات شنا مکمل بدنسازی مثل لزوم اجرا، چگونگی انجام آن و البته مراحل کلی این تمرینات لازم است بدانید را در ادامه به طور کامل توضیح دهیم. اگر به صورت حرفه‌ای ورزش شنا را دنبال می‌کنید یا چنین قصدی دارید، حتما تا پایان مقاله با مستر سوییمر همراه باشید؛ چرا که نکات بسیار جالبی قرار است گفته شود که حتما برایتان جذاب خواهد بود.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب تمرینات شنا مکمل بدنسازی:

 • چرا در کنار شنا بدنسازی کنیم؟
 • تمرینات شنا مکمل بدنسازی شامل چه حرکاتی است؟
 • کاربردهای تمرینات شنا مکمل بدنسازی 
 • تغذیه مناسب تمرینات شنا مکمل بدنسازی
 • حرف آخر
 • سوالات متداول

چرا در کنار شنا بدنسازی کنیم؟

حتما اولین سوالی که برای شما ایجاد شده این است که با وجود اینکه ورزش شنا یک ورزش کامل است، چه نیازی به انجام تمرینات شنا مکمل بدنسازی دارد؟

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در منزل مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

چرا در کنار شنا بدنسازی کنیم؟
چرا در کنار شنا بدنسازی کنیم؟

اگر در هنگام ورزش شنا تمام آنچه که از یک ورزش کامل انتظار داریم برآورده می‌شود، چرا باید بدنسازی کنیم؟ راستش هر ورزشکار حرفه‌ای تا یک حدی می‌تواند با استفاده از تمرینات ورزشی تخصصی خودش عضلاتی قوی ایجاد کند. بدنسازی در یک سطح حرفه‌ای برای برتری هر ورزشکاری که در حال رقابت با رقیبانش است، یک تمرین مکمل لازم است. 

قدرت عضله‌سازی و پایدار کردن ماهیچه‌ها برای تمرینات اصلی هر ورزشی یک حدی دارد. مثلا اگر شما تنها به صورت حرفه‌ای بوکس را دنبال کنید، اما هیچ تمرینات بدنسازی در کنارش انجام ندهید، آنگاه شاید عضلاتی قوی در بدنتان ایجاد شود اما پایدار و قدرتمند نخواهند بود.

به همین دلیل شنا نیز مانند هر ورزش حرفه‌ای دیگری نیازمند انجام تمرینات اصولی بدنسازی است. اما بدنسازی برای شناگران با بدنسازی متناسب برای بوکسران و کشتی‌گیران و هر ورزش حرفه‌ای دیگری تفاوت دارد. در ادامه می‌خواهیم به صورت تخصصی این تمرینات ویژه را بررسی کنیم.

تمرینات شنا مکمل بدنسازی شامل چه حرکاتی است؟

اگر تاکنون بدنسازی انجام داده باشید؛ پس با تعداد زیادی از حرکاتی که در تمرینات شنا مکمل بدنسازی انجام می‌شود،.آشنا هستید. به همین خاطر با تمرینات بسیار پیچیده‌ای روبه‌رو نخواهید بود، اما چگونگی انجام این تمرینات حتما و حتما باید زیر نظر یک مربی حرفه‌ای انجام شود؛

تمرینات مکمل بدنسازی شنا شامل چه حرکاتی است؟
تمرینات شنا مکمل بدنسازی شامل چه حرکاتی است؟

چرا که تفاوت اصلی بدنسازی شنا با بدنسازی معمولی در چگونگی انجام حرکات است. ممکن است حرکات یکسان باشد، اما چگونگی انجام آن تفاوت دارد. همچنین تعیین وزن وزنه‌ها نیز بسیار اهمیت دارد که البته باید توسط مربی تعیین شود. با این حال در ادامه حرکات کلی که باید در بدنسازی شنا انجام شود را آورده‌ایم که آشنایی کلی با این تمرینات داشته باشید.

حرکات سریع و سبک

انجام تمرینات اصلی بدنسازی مثل کار با دمبل‌های کوچک، در تمرینات شنا مکمل بدنسازی بصورت سریع و سبک انجام می‌شود. یعنی باید یکسری دمبل سبک انتخاب شود که بتوان با آن‌ها تمرینات اصلی بدنسازی مثل جلو بازو، ساعد، پشت بازو را با سرعت بیشتر از معمول انجام داد.

شنا کرال سینه و پشت

یکی از مهمترین تمرینات بدنسازی، تمرینات مربوط به کرال سینه و پشت است؛ چرا که مهمترین عضله در شنا، کرال سینه و پشت است. همانطور که می‌دانید کرال سینه عضله تعیین‌کننده در شنای آزاد با هر استایلی است. در واقع این عضله نقش پیش برنده بالاتنه شناگر را بر عهده دارد. به همین دلیل انجام تمرینات کرال جلو و پشت با استفاده از حرکات پرس سینه، کرال جلو، کرال پشت، زیر بغل و تمام تمرینات سینه اهمیت زیادی دارد. 

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا قورباغه

حرکت قورباغه یکی دیگر از تمرینات شنا مکمل بدنسازی محسوب می‌شود. این تمرینات آمادگی بدن برای انجام شنای قورباغه و زیرآبی را بیشتر کرده و به تقویت سینه و زیربغل کمک می‌کنند. عموما شامل حرکات جلو سینه، پشت سینه، جانبی، زیر بغل و البته شانه و سرشانه است. شما در این تمرینات عضلات جانبی زیر بغل و کمر خود را تقویت می‌کنید که البته جزو عضلات اصلی برای شنای قورباغه محسوب می‌شود. همچنین تقویت شانه و سر شانه از جمله مهمترین اهداف انجام حرکت قورباغه است.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا پروانه

عضلات سینه‌ای، مرکزی، پشتی و شانه از جمله مهمترین عضلات در انجام دسته حرکات پروانه مرتبط با تمرین‌های مکمل بدنسازی شنا محسوب می‌شود. حرکات تمرینی که برای تقویت این عضلات انجام می‌شود عبارتند از پرس سینه از جلو، پرس سینه مرکزی، حرکات سینه از پشت و البته شانه و سرشانه. این حرکات باعث تقویت عضلات بالاتنه می‌شود. عضلاتی مثل سینه و شانه که در انجام شنای پروانه بسیار اهمیت دارند. شما باید برای آماده کردن بدن خود به منظور انجام شنای پروانه این تمرینات را به نحو احسن انجام دهید. 

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

حرکات پا

در نهایت نوبت به حرکات پای تمرین مکمل بدنسازی شنا می‌رسد. عضلات پا در اجرای شنا نقشی بسیار حیاتی دارند. پا در کنار بالاتنه شنا کردن را ممکن می‌کند. به همین دلیل انجام تمرینات پا مثل پرس پا و طناب زدن برای داشتن عضلاتی قوی بسیار اهمیت دارند.

 این تمرین عضلات پشت پا و ساق و کشاله ران را تقویت می‌کنند. با توجه به اینکه تمام استایل‌های شنا به حرکت پاها نیاز دارند؛ پس انجام تمرینات عضلات پا تنها محدود به سبک خاصی در شنا نیست، بلکه همه شناگران با هر سبک و استایلی نیاز دارند که این تمرینات را انجام دهند. 

کاربردهای تمرینات شنا مکمل بدنسازی

لزوم انجام تمرین های بدنسازی شنا را دریافتیم. اما یک سوال دیگر نیز پیش می‌آید و آن هم این است که انجام این تمرین‌ها به طور کلی چه کاربردی دارند؟ مهمترین کاربرد این تمرینات تقویت عضلات بدن شناگران است اما جدای از این کاربرد، دیگر چه فوایدی دارند؟ 

کاربردهای تمرینات مکمل بدنسازی شنا
کاربردهای شنا تمرینات مکمل بدنسازی

شنا ورزشی بسیار آسیب‌رسان است. به این معنی که اگر بدن آماده نباشد، تمرینات شنا می‌توانند باعث کوفته شدن عضلات شوند. به همین دلیل انجام این تمرینات باعث می‌شود که عضلات شناگر از قبل آمادگی لازم را داشته باشند و در هنگام ورزش شنا آسیب نبینند. از طرفی همین تمرینات باعث می‌شوند شکل‌گیری عضلات و تکنیکی‌تر شدن حرکات شنا با سرعت بیشتری پیش برود. 

مثلا تمرینات سرشانه باعث می‌شود که عضلات این ناحیه دارای فرمی مناسب برای انجام سریع تعویض دست و در نتیجه بالاتر رفتن سرعت شناگر شود. یا از طرفی تمرینات کرال پشت قدرت شناگر را در شنای از پشت کرال بیشتر شده و بهتر بتواند مانور دهد؛ پس کاربردهای این تمرین‌ها تنها برای تقویت عضلات نیست، بلکه تکنیک شناگران در انجام حرکات تخصصی شنا را نیز بالا می‌برد. به همین دلیل تمرینات بدنسازی شنا باید به شکلی حرفه‌ای و زیر نظر مربی با تجربه انجام شود.

تغذیه مناسب تمرینات شنا مکمل بدنسازی

حال که لزوم و البته کاربردها و مزایای انجام تمرینات شنا مکمل بدنسازی را متوجه شدیم، لازم است که در مورد تغذیه مناسب برای انجام این حرکات نیز توضیح دهیم. بسیاری از افراد حرفه‌ای معتقدند که مصرف مکمل‌های ورزشی در کنار انجام تمرین های بدنسازی شنا بسیار ضروری است؛ چرا که بدن ما نیاز دارد در کنار انجام حرکات سنگین شنا و بدنسازی به خوبی تغذیه شده و هم کربوهیدرات مورد نیازش تامین شود و هم مواد قندی و پروتئین به آن برسد. 

تغذیه مناسب تمرینات مکمل بدنسازی شنا
تغذیه مناسب تمرینات شنا مکمل بدنسازی

به همین خاطر بسیاری از شناگران حرفه‌ای روی به مصرف مکمل‌هایی آورده‌اند که همه این مواد غذایی را به صورت پودر در اختیار بدن آن‌ها قرار می‌دهد. اما اینکار اگر لازم باشد انجام شود حتما باید زیر نظر مربی حرفه‌ای و باید با برنامه غذایی که مربی توصیه می‌کند، باشد. با این حال در ادامه یک سری منابع غذایی چه به صورت مکمل چه به صورت طبیعی معرفی می‌کنیم تا بیشتر با تغذیه مورد نیاز شناگران آشنا شوید. 

 • مکمل‌های غذایی پیشنهادی عبارتند از: پروتئین وی، اسید فسفاتیدیک، کراتین، بتا آلانین، آرژنین، ملاتونین، ویتامین D، چربی‌های آنابولیک و کافئین. 
 • منابع غذایی مورد نیاز برای تمرینات شنا مکمل بدنسازی عبارتند از: تخم مرغ، سینه مرغ، پرتقال، سیب، شیر، ماهی قزل آلا، اسفناج، جوانه گندم، گوشت گاو، برنج قهوه ای، چغندر، حبوبات، طالبی، آب پنیر.

حرف آخر تمرینات شنا مکمل بدنسازی 

در این مقاله سعی کردیم هر آنچه در مورد تمرینات شنا مکمل بدنسازی لازم است بدانید را توضیح دهیم. با این حال انجام این کار تنها زمانی معنی دارد و شدنی است که زیر نظر یک مربی حرفه‌ای انجام گیرد. پیشنهاد ما به شما برای شروع این تمرینات، ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. شما با ثبت نام در این دوره می‌توانید هم انواع شنا را به شکل عالی آموزش ببینید و هم حرکت‌های بدنسازی شنا را به درستی اجرا کنید. تجربه بالای این مربی راهنمای بسیار خوب شما در مسیر حرفه‌ای شدن خواهد بود. 

سوالات متداول تمرینات شنا مکمل بدنسازی

 • آیا شنا کردن نیاز به بدنسازی دارد؟

بله شناگران حرفه‌ای باید حتما در کنار تمرین‌های مخصوص شنا، تمرینات بدنسازی متناسب نیز داشته باشند.

 • آیا بدنسازی شنا با بدنسازی عادی تفاوت دارد؟

از آنجا که بدنسازی شنا برای آماده کردن بدن شناگران طراحی شده، اجرای حرکاتش با اجرای حرکات عادی بدنسازی تفاوت دارد.

 • کدام حرکات در بدنسازی شنا اهمیت بیشتری دارند؟

در اجرای حرکات تمرینات شنا مکمل بدنسازی، انجام تمرین‌های مربوط به همه عضلات بالاتنه و البته پا به یک اندازه اهمیت دارد.

 • آیا بدنسازی شنا نیاز به مربی دارد؟

بله. حرفه‌ای بودن سطح حرکات تمرینات بدنسازی شنا نیازمند آموزش یک مربی با تجربه است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

299 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست