آیا شنا چاق می کند؟

ممکن است با این سوال که آیا شنا چاق می کند؟ روبه‌رو باشید، بهتر است اول تفاوت چاقی با افزایش وزن را درک کنید. وقتی روی ترازو قدم می‌گذارید، عدد نمایش داده شده وزن کل بدن شما است.این عدد هیچ تفاوتی در ترکیب بدن شما ایجاد نمی‌کند. به عنوان مثال، فردی که درصد چربی بدن کمتری اما حجم عضلانی زیادی دارد، می‌تواند به وزن فردی با درصد چربی بدن بالا با توده عضلانی کم باشد.
شنا، به دلیل کالری‌هایی که می‌سوزاند، به کاهش چربی بدن کمک می‌کند، اما همچنین به دلیل تأثیر دیگری که از تمرین مداوم ناشی می‌شود، این پتانسیل را دارد که وزن شما را بیشتر کند.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آیا شنا چاق می کند

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که پس از شنا شاهد افزایش وزن خواهند بود. اما باید به شما بگوییم که اصلا اینطور نیست و برخی از رفتارها و رژیم غذایی شما پس از افزایش وزن می‌شود. در این مقاله قصد داریم به سوالاتی مانند آیا شنا چاق می کند؟ پاسخ دهیم. همچنین به اهمیت شنا در کاهش وزن و اینکه چرا برخی از شناگران وزنشان افزایش می‌باید بپردازیم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

در  زیر به آنچه که در مقاله آیا شنا چاق می کند؟ قرار است به آن بپردازیم، اشاره شده می‌شود. 

 • چرا شنا یک تمرین خوب است؟
 • کاهش چربی در اثر شنا
 • تفاوت چاقی با افزایش وزن
 • چرا برخی افراد هنگام شنا وزن اضافه می کنند؟
 • چگونه در حین شنا کالری بیشتری بسوزانیم؟
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

چرا شنا یک تمرین خوب است؟

شنا یکی از بهترین تمرینات ورزشی است.

شنا برای افراد در سنین و توانایی‌های مختلف قابل دسترسی است و یک گزینه عالی برای تمرینات متقابل یا یک برنامه تمرینی اولیه است. دلایلی که ما می‌گوییم شنا یک ورزش عالی برای افراد است عبارتند از:

 • افزایش مقاومت بدن: هنگامی که شنا می کنید، به طور فعال در برابر آب کار می کنید. چگالی اب ۸۰۰ برابر بیشتر از هوا است؛ از این رو شنا می‌تواند یک ورزش مناسب برای سوزاندن کالری باشد.
 • تمرینی برای کل بدن: شنا تقریباً روی تمام عضلات بدن شما کار می‌کند. وقتی می دوید یا دوچرخه سواری می‌کنید، تنها از برخی از اعضای بدن استفاده می‌کنید اما در شنا از تمام  بدن خود استفاده می‌کنید. 
 • تنظیم ریتم تنفس: شنا شما را مجبور می‌کند که یک الگوی تنفسی دقیق داشته باشید که می‌تواند سخت باشد و ضربان قلب شما را بالاتر می‌برد! می‌توانید با الگوهای تنفسی مختلف بازی کنید تا خود را بیشتر به چالش بکشید.

کاهش چربی در اثر شنا

طبق گفته شورای ورزش آمریکا، شنا یکی از کارآمدترین انواع تمرینات برای سوزاندن کالری است. فردی با وزن ۶۳ کیلوگرم در هر دقیقه که با سرعت متوسط ​​شنا می‌کند حدود ۹ کالری می‌سوزاند.

 یک فرد ۷۲ کیوگرمی حدود ۱۰.۳ کالری در دقیقه و یک فرد ۸۱ کیوگرمی حدود ۱۱.۶ کالری در دقیقه می‌سوزاند. این بدان معنی است که یک فرد بین۶۳ تا ۸۱ کیلوگرم می‌تواند تقریباً ۲۷۰ تا ۳۴۸ کالری در یک تمرین ۳۰ دقیقه ای بسوزاند. برای کاهش چربی خود، باید ۳۵۰۰ کالری بیشتر از آنچه مصرف می‌کنید بسوزانید.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

بنابراین، فردی با وزن ۶۳ تا ۸۱ کیلوگرم می‌تواند در ۱۰ تا ۱۳ تمرین ۳۰ دقیقه‌ای شنا به این عدد برسد.

تفاوت چاقی با افزایش وزن

ممکن است با این سوال که آیا شنا چاق می کند؟ روبه‌رو باشید، بهتر است اول تفاوت چاقی با افزایش وزن را درک کنید. وقتی روی ترازو قدم می‌گذارید، عدد نمایش داده شده وزن کل بدن شما است.

این عدد هیچ تفاوتی در ترکیب بدن شما ایجاد نمی‌کند. به عنوان مثال، فردی که درصد چربی بدن کمتری اما حجم عضلانی زیادی دارد، می‌تواند به وزن فردی با درصد چربی بدن بالا با توده عضلانی کم باشد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا، به دلیل کالری‌هایی که می‌سوزاند، به کاهش چربی بدن کمک می‌کند، اما همچنین به دلیل تأثیر دیگری که از تمرین مداوم ناشی می‌شود، این پتانسیل را دارد که وزن شما را بیشتر کند.

چرا برخی افراد هنگام شنا وزن اضافه می کنند؟

توجه به این نکته مهم است که همه افراد هنگام شنا وزن اضافه نمی‌کنند و همه وزن کم نمی‌کنند؛ بنابراین یک پاسخ خوب برای سوال آیا شنا چاق می کند، دریافت نمودید.

با این حال، اگر متوجه شدید که وزن شماحتی پس از ثابت ماندن در تمرینات بیشتر می‌شود، ممکن است به این دلیل باشد:

اگر شما یک شناگر هستید، احتمالاً با گرسنگی پس از شنا بسیار آشنا هستید!

در حالی که شنا کالری زیادی می‌سوزاند، ممکن است میزان کالری که در طول هر تمرین می‌سوزانید بیش از حد تخمین بزنید. در نتیجه ممکن است پرخوری کنید و کالری بیشتری به بدن خود اضافه کنید! اگر برای مدت طولانی حفظ شود، می‌تواند باعث افزایش وزن شود. برای کمک به مهار گرسنگی، مطمئن شوید که در طول روز به درستی کالری می‌سوزانید و قبل از تمرین، یک میان وعده خوب میل کنید.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا تحمل وزن نیست

شنا یک فعالیت تقریبا موثر در وزن است. به دلیل ماهیت بی وزنی این ورزش، کالری کمتری نسبت به دویدن یا سایر تمرینات زمینی می‌سوزانید. اگر کاهش وزن برای شما یک هدف اصلی است، شنا هنوز هم می‌تواند مناسب باشد. فقط باید به آموزش خود کمی متفاوت برخورد کنید. برای شروع برنامه آموزش خصوصی شنا توسط حامد پور فیض با ما تماس بگیرید.

آب دمای بدن شما را تنظیم می‌کند

اگر در استخر سردتری شنا می‌کنید، آب به کنترل دمای بدن شما کمک می‌کند؛ زیرا در طول شنا به صورت جنین‌وار در خود جمع شده و فشار بیشتری به خودتان می‌آورید. بنابراین تاثیر شنا در افزایش وزن، در این حالت صفر است.  بیشتر استخرها احتمالاً بین ۷۹ تا ۸۲ درجه فارنهایت هستند. این بدان معناست که بدن شما مجبور نیست به اندازه دویدن یا ورزش در باشگاه انرژی برای خنک کردن شما صرف کند.

در حین حضور در استخر همچنان عرق می کنید، پس حتما آب فراوان بنوشید!

اگر استخر شما خیلی داغ باشد، بدن شما می‌تواند بیش از حد گرم شود که می‌تواند خطرناک باشد. حتماً بر دمای خود نظارت داشته باشید و در صورت نیاز بیشتر استراحت کنید.

افزایش توده عضلانی

وقتی شنا را به طور منظم شروع می‌کنید، در قسمت‌هایی که قبلاً زیاد از آن استفاده نمی‌کردید مانند شانه‌ها، پشت و قسمت مرکزی بدن عضله می‌سازید. در اینجا تاثیر شنا در افزایش وزن را باید روی افزایش توده عضلانی خود ببینید. همانطور که می‌گویند، وزن ماهیچه بیشتر از چربی است. زمانی که چربی بدن را از دست می‌دهید و عضله به دست می‌آورید، افزایش عدد در ترازو معمول است. عضله بیشتر به شما کمک می‌کند از صدمات جلوگیری کنید و سریعتر شنا کنید. هر دو مورد خوب است!

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

اگر در حال حاضر بسیار عضلانی هستید، ممکن است عضله جدید زیادی به دست نیاورید، اما بدن شما شروع به حفظ آب بیشتری با افزایش تمرین شما می‌کند که منجر به افزایش کمی از وزن شما می‌شود.

چگونه در حین شنا کالری بیشتری بسوزانیم؟

اگر کاهش وزن برای شما اولویت است، سعی کنید این متغیرها را با هم ترکیب کنید تا اثربخشی تمرینات شنای خود را افزایش دهید.

 • فرکانس: بهتر است در هفته چهار شنا ۳۰ دقیقه ای انجام دهید تا دو شنای یک ساعته. اگر ۳۰۰۰ متر را در یک ساعت شنا می‌کنید، مسافت را به چهار جلسه ۱۵۰۰ متری تقسیم کنید.
 • مسافت: به طور کلی، شنا کردن در مسافت‌های طولانی تر کالری بیشتری می‌سوزاند.
 • شدت: سرعت کار و فواصل استراحت کوتاه‌تر را به کار ببرید تا قلبتان به تپش برسد!
 • کرال: هر چهار حرکت را شنا کنید تا خود را به روش‌های جدید به چالش بکشید.
 • بسیاری از مردم ست‌های انفرادی مختلط را چالش برانگیزتر از ست‌های آزاد می‌دانند.
 • تجهیزات: باله‌ها، پاروها، اسنورکل و موارد دیگر را با هم مخلوط کنید تا تمرین خود را تغییر دهید و مقاومت بیشتری برای ایجاد قدرت ایجاد کنید.

سخن پایانی

حالا که با تاثیر شنا در افزایش وزن آشنا شدید، برای آموزش شنا یا دریافت کلاس‌های خصوصی با حامد پورفیض می‌توانید به وبسایت مستر سوییمر مراجعه کنید و در کلاس‌های آموزش خصوصی شنا توسط حامد پور فیض ثبت نام کنید. اگر وزن و سلامتی برای شما بسیار مهم است می‌توانید در کلاس‌ شنا ثبت نام کنید. همانطور که در ابتدای مقاله به شما گفته شد شنا یک ورزش مناسب برای همه افراد در همه سنین است.

سوالات متداول درباره اینکه آیا شنا چاق می کند؟

 • آیا شنا باعث افزایش یا کاهش وزن می شود؟

مانند همه انواع ورزش‌های قلبی عروقی، شنا کالری می‌سوزاند و می تواند به کاهش وزن کمک کند.

 • آیا شنا باعث افزایش چربی شکم می‌شود؟

با توجه به این که در ورزش شنا از تمام اندام‌های بدن استفاده می‌شود، پس قطعا شنا می‌تواند در کاهش چربی شکم کمک کند.

 • برای کاهش وزن چه مدت باید شنا کنیم؟

توصیه می‌شود برای کاهش وزن هر هفته حداقل ۲.۵ ساعت شنا کنید و برای حفظ وزن یک ساعت بعد از آن شنا کنید. برای سوزاندن ۳۵۰۰ کالری شما باید حدود ۷ ساعت شنا کنید.

 • بعد از شنا برای کاهش وزن چه بخوریم؟

پس از یک جلسه شنا، توصیه می‌شود شناگران غذاهای سالم بخورند که در عرض یک ساعت پس از خروج از استخر، سطح انرژی و مواد مغذی را دوباره جبران می‌کند. غذای خوب برای خوردن بعد از تمرین شامل مرغ، بوقلمون، ماهی روغنی، کورن، کره بادام زمینی، شیر کم چرب و پنیر است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

261 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست