آیا شنا قد را بلند میکند؟ 

شناکردن، از جمله فعالیت‌هایی است که به واسطه تاثیراتی که بر روی جسم و روح می‌گذارد، توسط رده‌های مختلف سنی به عنوان یک فعالیت مفید ورزشی انتخاب می‌شود. یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که در خصوص شنا کردن عنوان می‌شود تاثیرآن بر روی استخوان بندی بدن، به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی و تاثیر شگرف آن در افزایش قد است.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آیا شنا قد را بلند میکند؟

 به همین خاطر یکی از رایج‌ترین سوالاتی که افراد در این  حوزه ورزشی دارند، آن است که آیا شنا قد را بلند میکند؟ و اگر جواب مثبت است این فرایند به چه شکلی صورت می گیرد. به همین جهت ما قصد داریم تا در ادامه به بیان پاسخ برای این سوالات و رفع ابهام از آن بپردازیم. 

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

آن‌چه که در مقاله آیا شنا قد را بلند میکند؟ مورد بررسی قرار می‌گیرد؛

  • تاثیر شنا بر روی قد افراد 
  • بهترین سبک شنا در افزایش قد 
  • تاثیر شنا بر روی قد افراد 
  • سخن پایانی 
  • سوالات متداول

تاثیر شنا بر روی قد افراد

موارد متعددی وجود دارد که بر روی قد افراد تاثیر می‌گذارند؛ مواردی مانند وراثت و ژنتیک. با این حال نمی‌توان از تاثیر عوامل جانبی و فعالیت‌های موثر در تغییر استخوان‌بندی بدن و افزایش قد غافل شد.

تاثیر شنا بر روی قد افراد


در حقیقت فعالیت‌های متنوعی وجود داشته که از آنها به عنوان فعالیت‌های موثر در راستای افزایش قد یاد می‌شود از جمله ورزش شنا.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شناکردن امری است که توسط بسیاری از اشخاص متخصص در جهت افزایش قد توصیه می‌شود، البته حتما باید به این نکته اشاره کرد که شنا زمانی می‌تواند به افزایش قد کمک کند که درست و اصولی صورت گرفته و مهمترین رکن یعنی ( تداوم) در آن رعایت شود؛ پس شما با یک بار استخر رفتن یا با استخر رفتن‌های بدون تناسب و نامنظم نمی‌توانید توقع افزایش قد داشته باشید.

حال سوال این است که چگونه شنا بر روی قامت تاثیر گذاشته و می‌تواند موجب افزایش قد شود؟
در پاسخ باید گفت؛ شنا از جمله ورزش‌هایی است که به طور مستقیم بر روی سیستم بدن و استخوان‌بندی تاثیر گذاشته و با انجام حرکات کششی دست و پا که در این ورزش صورت می‌گیرد ساختار بدن و به دنبال آن ستون فقرات دچار گسترش ‌می‌شود، همین کششی بودن حرکات و گسترش آن سبب افزایش قد خواهد‌ شد. 

در واقع از فعالیت‌هایی مانند والیبال بسکتبال و شنا به عنوان ورزش‌های افزایش قد یاد می‌شود چرا که؛ تمامی این ورزش‌ها یک وجه مشترک با یکدیگر داشته و آن حرکات کششی است که در بدن  صورت می‌گیرد.

به این شکل که فرد در تمامی این ورزش‌ها با کشیدن مداوم دست خود به جلو و بالا و همینطور حرکات کششی بدن و ستون فقرات و پاها به اصلاح ساختار بدن کمک کرده و سبب می‌شود تا فرم بدن به شکل درستی شکل گرفته و علاوه بر اینکه فرد با مشکلاتی مانند قوز شدن و این موارد روبه‌رو نخواهد شد، در مقابل افزایش قد را نیز شاهد خواهد بود.
یکی دیگر از دلایلی که در افزایش قد در ورزش شنا موثر است قدرت و فشار آب است.

چرا که در چنین حالتی فرد اثرات جاذبه را که بر بدن و ستون فقرات وارد می‌شود را خنثی می‌کند. به بیانی دیگر همه ما در طول زندگی تحت تاثیر نیروی جاذبه هستیم، همین نیروی جاذبه سبب می‌شود تا طناب‌های نخاعی به یکدیگر نزدیک شده و ما در طولانی مدت با کوتاهی قد روبرو شویم.

 در حالی که شنا کردن در آب سبب می‌شود تا نیروی جاذبه خنثی شده و این طناب‌های نخاعی کمتر مورد فشار واقع شود. هنگامی که شما با یک شناگر حرفه‌ای روبرو می‌شوید قطعاً متوجه اندام و تنه بلند او خواهید شد، در حقیقت این تنه بلند در تمامی شناگران یک امر مشهود است و علت اصلی آن نیز راحتی ستون فقرات از هرگونه فشار جاذبه و در نتیجه افزایش مایع دیسک است .

خود مایع دیسک در زمانی که افزایش یابد به تقویت و استقامت غضروف‌های بدن کمک می‌کند. تقویت غضروف‌ها در مقابل جاذبه از بدن مقاومت بیشتری نشان خواهد داد و به همین خاطر است که شناگران در طول زمان، کمتر شاهد کاهش قد خواهند بود‌. 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

همچنین یکی از دلایل اصلی افزایش قد، به کمک ورزش شنا تاثیر این ورزش در آزادسازی هورمون‌های رشد در بدن است. در واقع در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی که این هورمون‌ها فعال است، شنا کردن به صورت منظم و با ایجاد تاثیرات مثبت روحی و جسمی در بدن سبب می‌شود تا هورمون‌های رشد به خصوص در دوران بلوغ آزاد شده و تاثیر بیشتری در افزایش قد فرد بگذارند.

به همین خاطر اگر قصد دارید تا از شنا به عنوان ورزشی در راستای افزایش قد فرزندانتان استفاده کنید، می‌توانید از سنین ۴ سال به بعد آن‌ها را به این حرفه‌ مفید وارد کنید.

بهترین سبک شنا در افزایش قد

ما در ورزش شنا با سبک‌های مختلفی مواجه هستیم  وهر کدام از این سبک‌ها تاثیرات متفاوت یا مشترکی را بر روی بدن خواهند گذاشت. یکی از سوالات رایج در حوزه شنا آن است که کدام سبک شنا بیشترین تاثیر را در افزایش قد دارد؟

بهترین سبک شنا در افزایش قد
بهترین سبک شنا در افزایش قد

در پاسخ باید گفت؛ شناهایی می‌توانند بیشترین تاثیر را در افزایش قد بگذارند که  درصد حرکات کششی دست و پا در آنها بیشتر بوده و همچنین حرکات گسترش ستون فقرات و درگیر شدن عضلات بدن در آنها بالا باشد مثل؛ شنای پروانه.

 از شنای پروانه به عنوان یکی از بهترین سبک‌های شنا در کاهش وزن ، افزایش قد و اصلاح فرم بدن یاد می‌شود؛ چرا که در این ورزش تمامی عضلات دست که مهمترین تاثیر را در افزایش قد داشته فعال بوده و با ایجاد حرکات پروانه‌ای در بدن و همچنین حرکات منظم پا به دنبال حرکات دست ما همزمان با کاهش فشار نیروی جاذبه بر بدن و افزایش حرکات کششی مواجه هستیم. 

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

همین امر تاثیر این سبک از شنا را بر روی افزایش قد دو برابر خواهد کرد. از دیگر سبک‌های شنا که می‌تواند در افزایش قد موثر باشد شنای کرال سینه است؛ چرا که در این شنا، شما مدام با حرکات کششی دست و پرتاب آنها به جلو روبه‌رو هستید. همین حرکات کششی و پرتاب دست به سمت جلو در طولانی مدت تاثیر بسیار شگرفی را در افزایش قد ایفا خواهد کرد. از شنای سگی نیز به عنوان یکی دیگر از شناهای مناسب و موثر در افزایش قد به خصوص برای کودکان یاد می شود.

سخن پایانی درباره افزایش قد با شنا 

شنا از جمله فعالیت‌هایی است که می‌توان تا مدت‌ها از تاثیرات مثبت و خاص آن گفت. این ورزش آبی و هوازی، یکی از موثرترین راه‌ها در جهت افزایش قد و افزایش سلامت بدن است، به همین جهت می‌تواند گزینه خوبی برای انتخاب حرفه ورزشی کودکان و بزرگسالان باشد.

افزایش قد با شنا 
افزایش قد با شنا

 مراکز شنای متعددی در سطح کشور فعال بوده که هر یک با برخورداری از مربیانی کاربلد و زبده به آموزش این حرفه می‌پردازند. مانند مرکز شنای مستر سوییمر. این مرکز شنای آموزش خصوصی با برخورداری از مربیانی با تجربه و ماهر از جمله استاد حامد پورفیض در تمامی رده‌های سنی و در تمامی سطوح مبتدی، پیشرفته و مسابقات به تعلیم حرفه شنا می‌پردازد.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

سوالات متداول شنا درباره اینکه آیا شنا قد را بلند میکند؟

  • شنای پروانه چگونه به گسترش ستون فقرات کمک می‌کند؟

در شنای پروانه دست‌ها به سمت جلو و در راستای بدن و همینطور پاها نیز موازی و به صورت مستقیم به پشت بدن کشیده می‌شوند. همین قرار گرفتن بدن در دو جهت مخالف موجب می‌شود تا ما با گسترش ستون فقرات‌ و افزایش قد مواجه باشیم. 

  • با انجام چه فعالیت‌ها و رعایت چه مواردی می‌توان تاثیر افزایش قد در شنا را بیشتر کرد؟

انجام فعالیت‌های مکمل در کنار ورزش شنا مانند حرکات کششی دست و پا و داشتن یک تغذیه مناسب و سالم تا حد زیادی تاثیر شنا در اصلاح ستون فقرات و افزایش قد را بیشتر خواهد کرد.

  • بهترین میانگین زمانی شنا برای افزایش قد چه مقدار است؟

۴ یا ۵ روز در هفته  تمرین شنا و روزانه حدود ۲ الی ۳ ساعت از بهترین میانگین‌های زمانی است که اگر به طور منظم و پیوسته انجام شود، می‌تواند تاثیر شگرف و قابل مشاهده‌ای را بر روی قد شما بگذارد. 

  • آیا شنا کردن زیاد می‌تواند تاثیر منفی بر روی قد بگذارد؟

شنا به نوبه خود تاثیر منفی به روی بدن یا حتی قد ندارد؛ با این حال اگر شنا به طور اصولی و صحیح انجام نشود می‌تواند سبب گودی کمر و یا ضعف عضله شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

294 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست