سونا خشک و فواید آن 

شنا و به دنبال آن قرارگیری در سونا خشک یکی از تفریحات مناسب برای تمامی رده‌های سنی است. این امر در کنار مفرح بودن خود میتواند همراه با فواید زیادی نیز همراه باشد. سونا خشک یکی از قسمت‌های استخر است که انرژی مورد نیاز خود را از گرمای موجود در فضا به دست آورده است.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

سونا خشک و فواید آن

این گرمای خشک عامل اصلی فواید و مزیت‌های سونا خشک است؛ به همین خاطر ما قصد داریم تا در این مقاله به سونا خشک و فواید آن بپردازیم. 

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب سونا خشک و فواید آن :

  • سونا خشک چیست؟
  • سونا خشک چه فوایدی دارد؟
  • سخن پایانی
  • سوالات رایج پیرامون شنا و سونا خشک

سونا خشک چیست؟

سونا خشک عموما به شکل اتاقک‌های چوبی ساخته می‌شود. کف و دیواره‌های این محیط از چوب تشکیل شده و برای راحتی فرد استفاده کننده درون آن سکو‌ها و محل‌هایی برای نشستن تعبیه شده است. این محیط از گرمای بسیار زیادی برخوردار است.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در منزل مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

سونا خشک چیست؟ 
سونا خشک چیست؟

علت گرمای اصلی در سونا خشک، کوره‌های بزرگی است که به تولید گرمای مصنوعی می‌پردازند البته مشعل این نوع از کوره در بیرون از سونا قرار دارد. گرمای موجود در سونای خشک بدون بخار و رطوبت بوده و از این جهت کاملا با سونای بخار متفاوت است. به جهت افزایش گرمای موجود در این اتاق از سنگ‌ها و چوب‌های پذیرنده گرما استفاده می‌شود، به عنوان نمونه چوب به کار برده شده در سونای خشک عموما چوب ترمووود است. 

سونا خشک چه فوایدی دارد؟

سونا خشک از فواید و مزیت‌های زیادی برخوردار است. از سویی دیگر ماندن و قرارگیری در این محیط به نسبت سونا بخار راحت‌تر بوده و فرد می‌تواند مدت زمان بیشتری را در این محیط سپری کند.

سونا خشک چه فوایدی دارد؟ 
سونا خشک چه فوایدی دارد؟

از جمله مهم‌ترین فواید سونا خشک می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ 

۱_ سونا خشک بر روی سلامت پوست تاثیرگذار است.

سونا خشک می‌تواند از طریق پاکسازی سلول‌های مرده و پاکسازی عمیق، به سلامت پوست کمک کند. این قابلیت در نتیجه عرق کردن عمیق داخل پوست رخ داده و موجب می‌شود تا پوست به طور عمقی و از زیر تمیز شود. همچنین سونا خشک تاثیر زیادی در از بین بردن باکتری‌های سطح پوست و لایه اپیدرم دارد. بنا بر تحقیقات انجام شده سونا خشک با تاثیر روی مویرگ‌ها و بهبود گردش خون موجب نرمی پوست و جلوگیری از چین و چروک زودرس می‌شود. 

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

۲_ سونا خشک در زیبایی موها تاثیر می گذارد.

قرار گیری در سونا خشک سبب تحریک غده‌های موجود در سر خواهد شد. با تحریک این غدد، ترکیباتی که سبب نرم و مرطوب شدن موی سر می‌شود، آزاد خواهند شد. همچنین باید گفت ماندن در سونای خشک می‌تواند سبب خون‌رسانی بهتر در سر شده که خود این امر در رشد موها، جلوگیری از ریزش و تقویت پیاز مو موثر است. 

۳_سونا خشک در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

استفاده متناوب از سونای خشک میتواند به تولید و افزایش گلبول‌های سفید بدن کمک کند. از آنجایی که گلبول‌های سفید مهم‌ترین نقش را در مبارزه با بیماری و حفظ سلامت بدن ایفا می‌کنند. با افزایش این گلبول‌ها بدن مقاومت بیشتری در مقابل بیماری پیدا خواهد کرد. 

۴_ سونا در لاغری و کالری سوزی موثر است.

طبق مطالعات انجام شده قرارگیری در محیط سونا خشک، سبب افزایش ضربان قلب و اکسیژن رسانی به بدن خواهد شد. این امر موجب می‌شود تا شما بیشتر از حد معمول عرق کرده و در این هنگام است که بدن شروع به کالری سوزی می‌کند. 

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

سونا در لاغری و کالری سوزی موثر است
سونا در لاغری و کالری سوزی موثر است

طبق بررسی‌های موجود ممکن است شما طی یک جلسه قرارگیری در سونا خشک حدود ۵۰۰ گرم عرق کنید که از این ۵۰۰ گرم، ۳۰۰ گرم کالری مصرف می‌شود. البته اگر قصد دارید تا از طریق سونا خشک فرایند لاغری را طی کنید، حتما باید موارد مکمل برای تاثیر بخشی بیشتر را رعایت کرده و از مصرف آب پس از سونا غافل نشوید. 

۵_ سونا خشک بروز آلزایمر را تا حد زیادی کاهش می دهد

یکی از تاثیرات عجیب و چشمگیر سونا خشک تاثیر آن در کاهش آلزایمر تا حدود ۶۵ درصد است. در واقع طبق اطلاعات موجود اگر به طور منظم از سونا خشک استفاده شود و زمان ماندگاری حدود ۱۹ دقیقه و با درجه ۱۷۶ فارنهایت باشد، امکان ابتلا به آلزایمر تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. 

۶_ سونا خشک در بهبود عملکرد قلب و عروق بدن نقش دارد.

سونا خشک تاثیرات بسیار زیادی بر روی قلب و عروق بدن دارد و می‌تواند به عنوان یک راه‌حلی مناسب برای کاهش خطرات قلبی به حساب آید. به عنوان نمونه و طبق مطالعات صورت گرفته استفاده از سونا برای ۲ الی ۳ بار در هفته و هر بار با  ۱۷۴ درجه فارنهایت خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل سکته و ایست قلبی را کاهش دهد.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

 چنانچه استفاده از سونا خشک برای مدت ۴ تا ۷ بار در هفته باشد، خطر تا حدود ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت. البته باید گفت کسانی که بیماری قلبی شدید داشته یا از ضعف شدید قلبی رنج می‌برند، بهتر است تا از سونا بخار استفاده نکرده و یا مدت استفاده را کاهش دهند.
سونا خشک در تنظیم فشار خون بالا نیز موثر است، به گونه‌ای که استفاده از سونا خشک برای ۲ بار درهفته می‌تواند فشار خون بالا را پایین آورده و آن را منظم کند. 

۷_ سونا می تواند در کاهش استرس و حال خوب تاثیر بگذارد.

سونا خشک با شل کردن عضلات بدن و تنظیم و بهبود گردش خون سبب تولید اندورفین در بدن می‌شود. اندورفین هورمونی است که سبب شادی و حال خوب می‌شود، همین امر می‌تواند در کاهش استرس و دفع انرژی‌های منفی بدن نیز موثر باشد.

۸_ سونا خشک می تواند در کاهش درد عضلات و مفاصل موثر واقع شود.

یکی از قابلیت‌های به خصوص سونای خشک شل کردن عضلات است. با شل شدن عضلات و پس از آن گرما بخشی مفاصل، درد‌ها و مشکلات تسکین خواهد یافت. همچنین سونا خشک با خون‌رسانی بهتر سبب رفع آسیب‌های بدن، بریدگی و کبودی می‌شود. عموم ورزشکاران پس از فعالیت‌های بدنی از سونای خشک برای شل شدن و رفع گرفتگی عضلات و همینطور دفع سموم بدن و اسید لاکتیک استفاده می‌کنند. از سویی دیگر سونا خشک با آزادسازی اندورفین تحت گرمای شدید سبب می‌شود تا بیمار درد کمتری را تجربه کرده و به جای آن حس بهتری جایگزین خواهد شد. 

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

۹_سونا خشک می تواند سبب تقویت عضلات و بهبود هورمون رشد شود.

استفاده منظم از سونای خشک تاثیر چشمگیری در آزاد سازی و بهبود هورمون‌های رشد دارد به گونه‌‌ای که با هر بار استفاده از سونا حدود ۳۰۰ درصد هورمون رشد افزایش خواهد یافت. با افزایش این هورمون عضلات بدن تقویت شده و و آتروفی این عضلات کاهش خواهد یافت. به همین خاطر بهتر است ورزشکاران پس از ورزش در جهت جلوگیری از فرسودگی و تقویت عضلات خود از سونا خشک استفاده کنند. 

۱۰_سونا خشک در سم زدایی از بدن نقش دارد.

تعریق بدن در سونا خشک مهم‌ترین نقش را در سم زدایی از بدن دارد. به گونه‌ای که از طریق عرق کردن موادی چون سرب، نیکل، مس، جیوه و مواد شیمیایی موجود در بدن خارج خواهد شد. از آنجایی که سونا خشک تاثیر زیادی در تحریک غدد بدن و به دنبال آن تعریق دارد، یکی از روش‌های موثر در سم زدایی از بدن شناخته می‌شود.

سخن پایانی پیرامون شنا و سونا خشک

بسیاری از افراد رفتن به استخر، شنا و استفاده از سونا خشک و بخار را در زمره تفریحات محبوب خود می‌دانند. این امر می‌تواند بسیار روح بخش بوده و دارای مزیت‌های زیادی برای بدن باشد. به همین خاطر است که بسیاری  از اشخاص به دنبال یادگیری شنا و کسب مهارت در این زمینه هستند. ما برای این امر (مرکز شنای مستر سوییمر) را معرفی می‌کنیم.

مرکز شنای مستر سوییمر با برخورداری از محیطی تمیز و بهداشتی و دارا بودن مربیانی قابل و ماهر از جمله استاد حامد پورفیض در تمامی رده‌های سنی و در تمامی سطوح و سبک‌های مختلف به آموزش شنا می‌پردازد.

سوالات رایج پیرامون شنا و سونا خشک

  • آیا استفاده از سونا خشک در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا موثر است؟

    استفاده از سونا خشک می‌تواند در تولید و افزایش گلبول‌های سفید بدن موثر باشد. خود این امر روند بهبود در سرماخوردگی و آنفولانزا را تسریع می‌بخشد، از سوی دیگر قرارگیری در این محیط می‌تواند در عفونت‌های سینوسی نیز موثر باشد. البته سونا خشک در خصوص بیمارانی که با نفس تنگی شدید مواجه هستند مانند بیماران کرونایی مناسب نیست. 

  • آیا استفاده از سونا خشک در بهبود خواب نقش دارد؟

سونا خشک با آزاد کردن اندورفین و همینطور با گرم کردن بدن و برطرف کردن درد عضلات و مشکلات می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود روند خواب بگذارد . تحقیقات نیز نشان داده است که افراد پس از استفاده از سونای خشک خواب عمیق‌تری را تجربه کرده‌اند. 

  • موارد مکمل برای افزایش تاثیر سونا خشک در لاغری چیست؟

سونا خشک در کالری سوزی و لاغری تاثیر دارد. با این حال برای افزایش این تاثیر باید از رژیم‌های غذایی اصولی، ورزش، و حرکات مورد نیاز برای قسمت لاغری بهره گرفت. در حقیقت اگر هدف لاغری است صرف قرارگیری در سونا خشک نمی‌تواند تاثیر زیادی برای شما بگذارد. 

  • آیا استفاده از سونا خشک برای اشخاص بیمار مناسب است؟

استفاده از سونا خشک بستگی به نوع بیماری شما دارد؛ چرا که سونا می‌تواند برای بیماری‌هایی چون درد مفاصل و گرفتگی عضلات مناسب باشد. از سوی دیگر برای عده‌ای دیگر از بیماران تجویز نشود. به همین خاطر نمی‌توان یک نسخه را برای تمامی اشخاص تجویز نمود و چنانچه دارای بیماری خاصی هستید بهتر است قبل سونا با پزشک معالج خود مشورت کنید. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

746 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست