رفع ایرادات در شنا

ما انسان هستیم و به هر کاری هم که مشغول باشیم بازهم کارهایمان ۱۰۰ درصد کامل نخواهد بود. همین موضوع درمورد ورزش شنا و انجام حرکات آن هم درست است. به این معنی که هرچقدر هم تلاش کنیم باز هم حرکات ما ایراداتی خواهد داشت که باید رفع شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم راجع‌به رفع ایرادات در شنا توضیح دهیم و آن را بطور کامل بررسی کنیم.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

رفع ایرادات در شنا

هرچقدر هم حرفه‌ای باشیم باز باید در انجام یک سری تمرینات مراقب باشیم. چرا که ممکن است حرکات دست یا پایمان ایراداتی داشته باشد. مثلا اکثر شناگران حتی از نوع حرفه‌ای هم در انجام حرکات دست‌وپای شنای پروانه دارای ایراداتی هستند که بعد از تلاش زیاد رفع می‌شود. اگر شما هم قصد دارید که ایرادات احتمالی تمرینات شنای خود را برطرف کنید، حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب رفع ایرادات در شنا:

 • نگاهی کلی به ورزش شنا
 • اصلاح شنا
 • رفع ایرادات در شنا قورباغه
 • رفع ایرادات در شنا کرال سینه و پشت
 • رفع ایرادات در شنا پروانه
 • حرف آخر
 • سوالات متداول

نگاهی کلی به ورزش شنا

ورزش شنا یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال کامل‌ترین انواع ورزش حرفه‌ای است. شنا کردن را انسان‌ها از همان روزهای اولی که در کنار رودخانه‌ها و چشمه‌ها سکنی گزیدند، آموخته‌اند. چرا که یادگیری شنا برای جلوگیری از غرق شدن لازم بوده و انسان‌ها خواه ناخواه باید آن را می‌آموختند.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در منزل مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

نگاهی کلی به ورزش شنا
نگاهی کلی به ورزش شنا

اما امروزه این ورزش از جنبه اجباری بودن خارج شده و به یک حرفه بسیار جذاب تبدیل شده است. طوری که فدراسیون بین‌المللی شنا در سال ۱۹۰۷ برای نظم‌دهی به انواع سبک شنا تشکیل شده است و امروزه مسابقات بسیار حرفه‌ای در سطح بین‌المللی و کشوری در انواع سبک شنا برگزار می‌شود. 

به طور خلاصه شنا یک ورزش کامل است، به این معنا که در آن هم حرکات هوازی وجود دارد و هم حرکات قدرتی. پس یادگیری آن نیازمند انرژی بالا و البته ممارست در انجام تمرینات گسترده است. طوری که بدون مربی امکان رشد حرفه‌ای در این ورزش وجود ندارد. همچنین سنگین بودن حرکات نیازمند زمان زیادی است تا بتوان در آن حرفه‌ای شد.

به همین دلیل در ادامه ابتدا به بررسی رفع ایرادات شنا در ۴ سبک اصلی آن پرداخته و در آخر مقاله نیز یکی از حرفه‌ای‌ترین دوره‌های آموزش شنا را برای رفع این ایرادات به شما معرفی خواهیم کرد.

اصلاح شنا

آیا کسی را سراغ دارید که در انجام حرکات یک ورزش دلخواه بدون کوچکترین ایرادی عمل کند؟ اگر چنین شخصی را سراغ دارید احتمالا یا یکی از قهرمانان آن ورزش است یا اینکه مربی کارکشته‌ای است؛ 

اصلاح شنا
اصلاح شنا

پس طبیعی است اگر در ابتدای یادگیری شنا، یک سری ایرادات در انجام حرکات دست یا پای شما وجود داشته باشد. در ادامه به اصلاح شنا در ۴ سبک اصلی این ورزش یعنی شنای قورباغه، شنای کرال سینه، کرال پشت و شنای پروانه می‌پردازیم.

رفع ایرادات در شنا قورباغه

شنای قورباغه یکی از سبک‌های اصلی ورزش شنا است که در آن شناگر درست مانند یک قورباغه دست‌وپا زده و شنا می‌کند.یکی از ایراداتی که ممکن است در این سبک شنا وجود داشته باشد، درست انجام ندادن حرکات پا است.

رفع ایرادات در شنا قورباغه
رفع ایرادات در شنا قورباغه

حرکت پا در این سبک شنا اینگونه است که شناگر ابتدا پاها را با فاصله ۱۵ سانتی‌متری از هم درون سینه جمع کرده طوری که کف پاها به سمت بیرون آب باشد. سپس باید همزمان با دور شدن پاها از هم، کف پاها عمد بر کف آب شود طوری که آب پشت شناگر را به عقب براند.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

این حرکت عموما همراه با ایراداتی است که برای رفع آن می‌توان به گوشه استخر رفته و دست‌ها را به دیواره استخر متصل کنید (پله‌ها را بگیرید مثلا) و حرکت را جلسه‌ای نیم ساعت تمرین کنید طوری که کامل به آن عادت کنید.

رفع ایرادات در شنا کرال سینه و پشت

برای رفع ایرادات شنا در سبک‌های کرال سینه و پشت باید به این نکته توجه داشته باشید که مهم‌ترین حرکات این سبک‌ها هماهنگی دست‌ها و چرخش سر است. حرکت اینگونه است که وقتی شما یکی از دست‌های خود را در حالت کشیده و با قصد تکمیل دایره به درون آب می‌برید، باید سرتان نیز همزمان به سمت آن دست بچرخد.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

رفع ایرادات در شنا کرال سینه و پشت
رفع ایرادات در شنا کرال سینه و پشت

هماهنگی حرکات دست و سر یکی از مشکلاتی است که نیاز به رفع ایرادات شنا در این دو سبک دارد. برای رفع آن بهترین کار این است که از دوستتان بخواهید پاهای شما را گرفته یا روی تخته شنا دراز بکشید و حرکات دست و سر را چه به صورت کرال سینه چه به صورت کرال پشت تا حدی تمرین کنید که برایتان کاملا جا بیفتد.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

رفع ایرادات در شنا پروانه

شنای پروانه نیز یکی دیگر از سبک‌هایی است که حرکات آن به خاطر پیچیده بودن نیاز به اصلاح شنا دارد. حرکاتی مثل هماهنگ کردن دست‌ها و سر، که در آن همزمان با بیرون آمدن جفت دست نیاز است که سر از آب بیرون آمده و شناگر نفس بکشد، از جمله سخت‌ترین حرکات کل سبک‌های ورزش شنا است و احتمال انجام آن با ایراد بسیار زیاد است.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

رفع ایرادات در شنا پروانه
رفع ایرادات در شنا پروانه

برای تمرین کردن و رفع ایرادات احتمالی در این حرکت لازم است شناگر روی تخته شنا دراز کشیده و این حرکت را تمرین کند. همچنین شیرجه زدن در سر جای خود به اصلاح ایرادات احتمالی در این حرکت کمک بسیار می‌کند.

حرف آخر رفع ایرادات در شنا

در این مقاله سعی کردیم به رفع ایرادات شنا در هر ۴ سبک اصلی شنا بپردازیم. به همین دلیل ابتدا خود ورزش شنا و اینکه چرا ممکن است در انجام حرکات آن ایراد پیش بیاید را بررسی کردیم. سپس به تک‌تک سبک‌ها پرداخته و ایرادات احتمالی که در انجام حرکات آنها ممکن است پیش آید را بررسی کردیم.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

در نهایت نیز توضیح دادیم که چطور می‌توان با استفاده از انجام بعضی تمارین به رفع این ایرادات پرداخت. اما گفتیم که بهترین راه برای عملی کردن این موضوع ثبت‌نام در دوره‌ شنای یک مربی با تجربه است. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض ثبت‌نام کنید تا به بهترین شکل ایرادات احتمالی حرکات شما در ورزش شنا رفع شود.

سوالات متداول رفع ایرادات در شنا

 • آیا رفع ایرادات در شنا ممکن است؟

بله. هر کسی با تلاش و انجام تمرین ویژه زیر نظر مربی با تجربه می‌تواند ایرادات موجود در حرکات شنا را رفع کند.

 • مهم‌ترین ایراد موجود در شنای قورباغه کدام است؟

در شنای قورباغه حرکت پا یکی از حرکاتی است که احتمال بوجود آمدن ایراد در آن زیاد است.

 • بهترین وسیله برای تمرین شنا و رفع ایرادات آن کدام است؟

تخته شنا یکی از بهترین وسایلی است که می‌توان برای رفع ایرادات شنا از آن استفاده کرد.

 • بهترین کار برای اصلاح شنا کدام است؟

تمرین زیر نظر یک مربی با تجربه بهترین کار برای رفع ایرادات احتمالی در ورزش شنا است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

188 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست