آشنایی با انواع ژست شنا

آیا تاکنون به حیواناتی که در آب شنا می‌کنند توجه کرده‌اید؟ آیا می‌دانید چه تاکتیک‌هایی و چه حرکاتی برای به وجود آمدن ژست شنا لازم است؟ حیوانات اغلب آرام، لذت بخش و آسان شنا می‌کنند اما شنای انسان همانند شنای حیوانات نیست.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آشنایی با انواع ژست شنا

شنای انسان‌ها افزون بر این که لذت بخش است، هیجانی هم هست. افزون بر این که مفرح است، نفس گیر هم هست. پس باید هر فردی به عنوان یک شناگر ماهر با انواع ژست شنا یا همان انواع شنا به زبان خودمان آشنا باشد. جهت آشنایی با انواع ژست شنا شما عزیزان را به مطالعه ادامه این مطلب دعوت می‌کنیم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ژست شنا از دوره‌های آموزش شنای حامد پور فیض استفاده کنید. فهرست مطالب انواع ژست شنا:

 • انواع ژست در شنا
 • کرال سینه
 • شنا کرال پشت
 • شنای قورباغه یا  Sidestroke
 • شنای آزاد
 • شنای پروانه
 • فواید ورزش شنا
 • عضلات درگیر در حرکت شنا
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

انواع ژست در شنا

ژست یا سبک در شنا از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه انواع مختلفی از سبک‌ها برای شنا هستند که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند.

شنای کرال سینه، شنای کرال پشت، شنای پروانه، شنای قورباغه و شنای آزاد این انواع را تشکیل می‌دهند.

کرال سینه

این سبک از شنا کردن یک سبک سرعتی است که در مسابقات شنا از اهمیت زیادی برخوردار شده است. یادگیری شنای کرال سینه کمی دشوار است اما پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مربوطه، تکنیک‌های شنای کرال سین ملکه ذهن یک فرد می‌شود.

 در این نوع از شنا شما باید بدن خود را رو به پایین در آب قرار دهید. به گونه‌ای که این بدن حالت کشیده پیدا کند. سر هم باید در مرکز فاصله بین دو شانه قرار بگیرد و حالتی ثابت داشته باشد. البته برای نفس گرفتن لازم است که هر از گاهی گردن بچرخد.

این نوع از شنا به کمک دست‌ها بدن انسان را پیش می‌برد. شما با کرال سینه مدام در حال زدن ضربه فلاتر هستید و بازوهای خود را از جلوی سر وارد آب کرده و سپس از پشت آن‌ها را خارج می‌کنید.

توجه داشته باشید که در شنای کرال سینه حرکت لگن و اندام فوقانی بدن از اهمیت زیادی برخوردار شده‌اید. اگر قرار است به خوبی در آب شنا کنید، لازم است که لگن خود را خوب حرکت دهید. در واقع زمانی که تنه شما با لگن هماهنگی لازم را پیدا می‌کنید و دست‌ها متناوب حرکت می‌کنند، بدن شما آب را به خوبی می‌شکافد و پیش می‌رود. در نهایت هم شنا به سرعتی‌ترین حالت ممکن انجام می‌شود.

حرکت پاها در شنای کرال سینه از اهمیت زیادی برخوردار است. پای شما باید به شکل شلاقی و متناوب در آب حرکت کند. یعنی ساق یکی از پاها در قسمت بالا و ساق پای دیگر در قسمت پایین قرار بگیرد. تکرار این حرکت باعث افزایش تعادل فرد شناگر در روی آب می‌شود.

آموزش شنا کرال سینه

از آنجایی که این ژست از شنا در مسابقات کاربرد فراوانی دارد، لازم دیدیم که شما را با آموزش شنای کرال سینه نیز آشنا کنیم. برای انجام کرال سینه مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا باید حالت بدن خود را تنظیم کنید. برای این کار زاویه سر خود را تنظیم کنید. توجه داشته باشید که اگر سر زیاد وارد آب شود، پا بالا می‌ماند و اگر پا زیاد وارد آب شود، سر حالت استاندارد خود را از دست می‌دهد. برای این که بتوانید این زاویه را تنظیم کنید، یک قسمت خاص از استخر را که در رو به رویتان هست را انتخاب کرده و سپس بر روی همان قسمت متمرکز شوید.
 • دست‌ها را در کنار بدن قرار دهید و به ارامی آن‌ها را بالای سر برده و سپس از زیر سینه بیرون بیاورید. حرکات دست شما نباید به گونه‌ای باشد که انگار بدن به آب ضربه می‌زند. 
 • در مرحله بعد شما باید نفس گیری کنید اما چگونه؟! در کرال سینه باید یک سمت بدن را انتخاب کنید و در هر بار از همان سمت نفس بگیرید. به آرامی سر خود را از آب بیرون بیاورید و پس از دم و بازدم، سر را مجددا وارد آب کنید و شنا کردن را ادامه دهید
 • پا نیز باید حرکت شلاقی داشته باشد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا کرال پشت

زمانی که صحبت از آشنایی با انواع ژست شنا به میان می‌آید، کرال پشت به عنوان یکی از ساده‌ترین ژست‌های شنا خودنمایی می‌کند. این ژست از شنا باعث می‌شود که فرد شناگر در هر ساعت حدود ۵۸۸ کالری بسوزاند. در شنای کرال پشت صورت شما رو به آسمان است و بدنتان به حالت افقی بر روی اب قرار می‌گیرد.

یکی از اصلی‌ترین عیب‌هایی که شنای کرال پشت دارد این است که فرد نمی‌تواند رو به روی خود را ببینید اما نفس کشیدن در این نوع از ژست شنا آسان است. در کرال پشت دست‌های شناگر یکی پس از دیگری به سمت عقب رفته و سپس از کنار گوش شناگر عبور می‌کنند. 

برای انجام کرال پشت شما باید دست‌های خود را صاف نگه دارید و زمانی که دست‌هایتان به آب نزدیک شدند، زاویه مچ دست را تغییر دهید. حال که دست‌ها را وارد آب کردید، آرنجی که قبلا صاف بوده است را خمیده کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله دست شما فقط و فقط باید از ناحیه آرنج خم شده باشد. در این صورت شناگر غرق می‌‌شود.

بر خلاف کرال سینه که در ان حرکت پا به شکل شلاقی است، در کرال پشت حرکت پا به صورت ضربدری است. در این ژست از شنا هر یک از پاها به طور متناوب پس از دیگری بالا و پایین شده و به آب ضربه می‌زنند. البته شباهتی که مدل پا در کرال پشت با کرال سینه دارد این است که ساق پا در هر دو ژست حالت شلاقی پیدا می‌کند تا بتواند تعادل بدن را حفظ کند. پا در شنای کرال پشت انرژی مورد نیاز خود را از لگن دریافت می‌کند. به همین دلیل است که حرکت پا از ران به سمت پایین است. البته ساق پا حرکت بیشتری دارد و بهتر می‌تواند پا را پرتاب کند.

کدر مورد لگن و شکم و بالاتنه  کرال پشت هم باید بگوییم که هماهنگی حرکات این سه قسمت اهمیت زیادی در سرعت شناگر دارد. اگر بتوانید بدن خود  به خوبی با هماهنگی اجزای مختلف آن حرکت دهید، آب بهتر شکافته می‌شود و سرعت حرکت در آب افزایش پیدا می‌کند.

 آموزش شنا کرال پشت

پس از آشنایی با کرال پشت که یکی از بهترین انواع ژست شنا است، می‌خواهیم بدانیم که این نوع از شنا چگونه انجام می‌شود:

 • پاها، کمر و بدن خود را در آب قرار دهید.
 • سر خود را تا جایی که‌ گوش‌ها قرار دارند وارد آب کنید. باقی سر باید به گونه‌ای از آب بیرون باشد که چشم‌ها سقف استخر را مشاهده کنند.
 • سرتان را کمی عقب ببرید و سپس دستتان را از کنار گوش به سمت جلو هل بدهید. در واقع دست شما باید در کنار بدن قرار بگیرد.
 • حال نوبت به چرخش بدن می‌رسد. این چرخش در ناحیه لگن و سینه انجام بورزد.  توجه داشته باشید که به هنگام چرخیدن پای شما باید به همراه لگن شما حرکت کند. اگر صرفا لگن یا صرفا پا حرکت کند، شناگر سرعت چندانی پیدا نخواهد کرد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

نکه: به عنوان یک نکته مهم توجه داشته باشید تا زمانی که در کرال پشت بدن شما شل نباشد و تا زمانی که بدن بر روی آب رها نشود، حرکت به سمت جلو راحت نخواهد بود.

شنای قورباغه یا Sidestroke

یکی از قدیمی‌ترین ژست‌های شنا، شناس قورباغه است. این نوع از شنا که با نام تکنیک شما از پهلو هم شناخته می‌شود، جزو ساده‌ترین انواع ژست شنا هم هست. افرادی که به تازگی می‌خواهند شنا کردن یاد بگیرید، ابتدا با شنای قورباغه باید آغاز کنند. در این نوع از شما نفس‌گیری آسان است و پیشروی به جلو هم راحت‌تر از سایر ژست‌های شنا است‌.

اگر می‌خواهید شنای قورباغه را انجام دهید اولین کاری که باید بکنید این است که بدن خود را به صورت توافقی بر روی آب قرار دهید. سپس هر دو دست خود را همزمان به جلو برده و آن‌ها را به عقب بیاورید. این کار باعث می‌شود که شما بتوانید به سمت جلو حرکت کنید.

در شنای قورباغه زمانی که دست شناگر به سمت پایین کشیده می‌شود، سر این فرد بالا آمده و نفس گیری می‌کند. 

پس از انجام حرکت دست‌ها باید در کسری از ثانیه پاها حرکت کنند. پاها حالتی مثل پای قورباغه پیدا می‌کنند. یعنی زانوها خم شده و پاها از قسمت ران به هم نزدیک می‌شوند. این خم شدن زانو به بالای آب ماندن بدن فرد شناگر کمک زیادی می‌کند. 

در این نوع از شنا زمانی که فرد احساس می‌کند زیر پایش خالی است، می‌توانید زانوی خود را خم کرده و سریعا به سطح آب بیاید. به همین دلیل اغلب غریق نجات این نوع از شنا را برای نجات دادن افراد مورد استفاده قرار می‌دهند. 

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنای آزاد

یکی دیگر از انواع ژست شنا، شنای آزاد است. این نوع از شنا افزون بر این که یک ژست خاص و یک سبک خاص است، نوعی شنای مسابقه‌ای مهم هم به شمار می‌آید. این نوع از شنا یک سبک شنای کلی است و تمامی سبک‌های شنا را در بر می‌گیرد.

اگر تا کنون مسابقات شنای آزاد را مشاهده کرده باشید حتما می‌دانید که در شنای آزاد هر کسی هر سبکی که دوست دارد را انتخاب کرده و با آن مسابقه می‌دهد. شنای آزاد را شنای front crawl هم می‌نامند.

شنای پروانه

یکی دیگر از دشوارترین انواع شنا، شنای پروانه است. این نوع از شنا تقریبا شبیه به شنای قورباغه است اما کمی دشوار‌تر از این شنا انجام می‌شود. در ژست پروانه شما باید پای خود را به شکلی اصولی در آب حرکت دهید که انجام این کار به تبحر زیادی نیاز دارد.

دست شما در شنای پروانه به آرامی از کنار بدن به قسمت فوقانی سر حرکت می‌کند و مستقیما از قسمت جلو آب را شکاف می‌دهند. حرکات دو دست همزمان انجام می‌شوند. پس از این که آب را به کمک دست به قسمت‌های کناری راندید، می‌توانید سر خود را بالا بیاورید و نفس گیری کنید.

پاها نیز در شنای پروانه حرکتی خاص دارند. با حرکت دادن پاها شما باید موجی را در ناحیه کمر خود احساس کنید که از پایین خارج می‌شود. یعنی همانند یک ماهی در آب حرکت کنید و پاهای خود را همزمان به سمت بالا و پایین ببرید.

این را بدانید که در صورتی که شنای پروانه به شکل استاندارد انجام نشود، بدن شناگر و گردن آن دچار مشکل می شود. پیش از به کار گرفتن این ژست از انواع ژست شنا باید دوره‌های آموزشی مربوط به شنای پروانه را بگذرانید.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

فواید ورزش شنا

آشنایی با انواع ژست شنا و به طور کلی انجام ورزش شنا فرایند زیادی را با خود به همواره راه دارد.

شنا کردن باعث می‌شود که:

 • کالری بدن شما بسوزد و تناسب اندام شما بهبود پیدا کند.
 • قلب تقویت شود و هر گونه بیماری از شش یا ریه شما دور بماند.
 • حجم ماهیچه‌ها نسبت به قبل افزایش پیدا کند و بدن مقاوم‌تر شود.
 • بیمار‌های قلبی یا بیماری‌هایی مثل دیابت از بدن دور بمانند.
 • وزن اضافه بدن از بین برود.

عضلات درگیر در حرکت شنا

زمانی که بدن شنا کردن را آغاز می‌کند، عضلات زیادی با آب درگیر شده و حرکت می‌کنند. این که این عضلات چگونه قرار بگیرند و این که عضلات درگیر شده چگونه حرکت کنند می‌تواند در سلامت آینده بدن شما نقش موثری را ایفا کند.

 در کل مشکلات زیر در ورزش شنا درگیر می‌شوند:

 • زمانی که دست شما روی آب که بالاتر از سطح زمین است قرار بگیرد، عضلات سینه درگیر می‌شوند.
 • زمانی که پای شما در هوا معلق باشد و به زمین تکیه نداشته باشد، عضلات بالای سینه درگیر شده و حجیم می‌شوند.
 • در شنای قورباغه عضلات سرشانه متحول شده و با آب درگیر می‌شوند.
 • با حرکات پا عضلات ران و شکم با آب درگیر می‌شوند.

توجه داشته باشید که شنا اگر درست انجام شود، می‌تواند سلامت و تندرستی بدن را تا حد زیادی افزایش دهد. پس با درگیر ساختن عضلات بدن خود در این ورزش، بدن خود را سالم کنید!

سخن پایانی

ما در این مطالب در مورد انواع ژست شنا با شما صحبت کردیم. در حال حاضر سبک‌ها و ژست‌های مختلفی از شنا وجود دارند. سبک آزاد، سبک پروانه، سبک قورباغه، سبک کرال پشت و سبک کرال سینه از جمله این سبک‌ها هستند. شنای قورباغه و کرال پشت جزو آسان ترین نوع از شنا هستند. شما برای یادگیری شنا را شکل اصولی می‌توانید از دوره‌های آموزش شنای حامد پور فیض بهره می‌شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

سوالات متداول درباره انواع ژست شنا

 • آیا شنا ژست‌های مختلفی دارد؟

بله؛ انواع ژست شنا شامل کرال پشت، سینه، شنا قورباغه، آزاد و پروانه است.

 • در میان انواع ژست شنا، کدام سبک سرعتی است؟

سبک شنا کرال سینه، ژست سرعتی است.

 • ساده‌ترین ژست در شنا، کدام سبک است؟

کرال پشت ساده‌ترین سبک و ژست شنا است.

 • خاص‌ترین ژست شنا کدام است؟

شنا آزاد، جز سبک شنای خاص است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست