تاریخچه شنا

مطالعه تاریخچه هر موضوعی، جزو جذاب‌ترین مطالب پیرامون آن محسوب می‌شود. مثلا یکی از جالب‌ترین موضوعات برای هر انسانی مطالعه تاریخچه ماجراجویی‌های علمی و جغرافیایی است. اگر باور ندارید کافی است یک یادآوری کنید که کدام لحظات تاریخی در ذهن شما با غرور ثب شده است؟

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

تاریخچه شنا

مثلا هر انسانی تاریخچه اختراع تلفن یا اولین پرواز انسان با هواپیما را با اشتیاق مطالعه می‌کند. یا برای مثال سفر کریستف کلمب برای کشف قاره آمریکا و لحظه کشف جاذبه توسط نیوتن، همه در ذهن ما با شعف و شور یادآوری می‌شود. تاریخچه شنا نیز سرشار از این لحظات جذاب است.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

در این مقاله قصد داریم تاریخچه شنا را از دوران تمدن‌های اولیه بررسی کنیم و نشان دهیم که چگونه شنا به ورزشی که امروزه در المپیک و مسابقات جهانی جایگاهی ویژه دارد تبدیل شده است. اگر شما هم کنجکاوید در مورد این تاریخچه پر فراز و نشیب اطلاعات کسب کنید و با لحظات درخشان و شکست‌های عبرت‌آموز آن آشنا شوید، حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید. قرار است کلی نکته جالب با هم بیاموزیم. 

فهرست مطالب تاریخچه شنا:

  • تاریخچه شنا بخش باستانی
  • تاریخچه شنا بعد از میلاد مسیح
  • تاریخچه شنا در قرون وسطی
  • تاریخچه شنا در دوران مدرن
  • تاریخچه شنا و اختراع انواع سبک ها
  • سوالات متداول

تاریخچه شنا بخش باستانی

به نظرتان می‌توان با قطعیت گفت که ورزش شنا توسط کدام ملت و تمدن اختراع شده است؟ شواهد نشان داده که مردمان هر تمدن باستانی که کنار رودخانه‌ها و نهرهای پر آب زندگی می‌کرده‌اند، شنا کردن را از ابتدای کودکی می‌آموخته‌اند. علت آن هم منطقی است.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

تاریخچه شنا بخش باستانی
تاریخچه شنا بخش باستانی

زندگی در کنار رودخانه‌ها و نهرهای پر آب خطر غرق شدن را در پی داشت. به همین خاطر لازم بود که افراد شنا کردن را بیاموزند. مردمان تمدن‌هایی مثل مصر باستان، بین‌النهرین، آشور، یونان و برخی نواحی ایران باستان همه می‌دانستند چگونه شنا کنند. البته قدیمی‌ترین سند مربوط به شناگری انسان متعلق به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

همچنین شواهدی دال بر اینکه این تمدن‌ها به علاوه تمدن چین، ژاپن و هند در برنامه نظامی خود مسابقات و تعلیم شنا میان سربازان برگزار می‌کردند هم وجود دارد. 

تاریخچه شنا بعد از میلاد مسیح

آموختن شنا به طبقات سرباز، مبارز و اشراف در حکومت‌هایی که بعد از میلاد مسیح قدرت داشتند یک امر عادی محسوب می‌شود. اما بد نیست بدانید که اولین مسابقات شنای رسمی که بطور مرتب برگزار گردد در یونان باستان برگزار می‌شده است.

تاریخچه شنا بعد از میلاد مسیح
تاریخچه شنا بعد از میلاد مسیح

همچنین شواهدی وجود دارد دال بر اینکه قهرمانان مسابقات المپیک در یونان و روم شنا را جزو تمرینات همیشگی خود قرار داده بودند. همچنین شواهدی دال بر برگزاری مسابقات شنا در ژاپن بعد از میلاد مسیح نیز وجود دارد.

اولین استخرهای عظیم شنا که به منظور مسابقات طراحی شده باشند در رم انجام شده است. همچنین گفته می‌شود که اولین بار رومیان نخستین استخر آب گرم جهان را به منظور تمرین و مسابقات شنا برای اشراف و سربازان ساخته‌اند.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

تاریخچه شنا در قرون وسطی

دنیای قرون وسطی، دنیای انواع بیماری‌ها به خصوص طاعون و وبا بود. به همین دلیل در این قرون تمایلی میان اروپاییان برای شنا کردن و راه‌اندازی استخر شنا وجود نداشت؛ چرا که امکان سرایت این بیماری‌ها بیشتر می‌شد.

تاریخچه شنا در قرون وسطی
تاریخچه شنا در قرون وسطی

همزمان با این دوران در تمدن اسلامی به خصوص نواحی مشخصی از ایران، تنها شاهد این هستیم که در حمام‌ها چیزی شبیه به استخرهای کوچک به نام چال حوض ساخته می‌شده که بیشتر محل آبتنی کودکان بوده و البته از آن برای کیسه کشیدن و ریلکس کردن بزرگسالان نیز استفاده می‌شده است. البته این چال حوض‌ها هم چندان بهداشتی نبوده و به همین دلیل اکثریت مردم مایل به استفاده از آن نبودند. 

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

تاریخچه شنا در دوران مدرن

اولین استخرهای بزرگ و سرپوشیده مشابه چیزهایی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد در شهر لندن سال ۱۸۰۰ ساخته شد. در این شهر حدود ۶ استخر با تخته شیرجه وجود داشت و به همین دلیل اولین فدراسیون شنا در سال ۱۸۳۷ و به مرکزیت بریتانیا ساخته شد. سپس در سال ۱۸۴۶ بود که نخستین مسابقات شنای امروزی در مسافت ۴۴۰ یارد در استرالیا برگزار شد.

تاریخچه شنا در دوران مدرن
تاریخچه شنا در دوران مدرن

اولین باشگاه شنای جهان نیز که به نام متروپولیتین شناخته می‌شود در شهر لندن و در سال ۱۸۶۹ تاسیس شد که بعدها به انجمن شنای غیرحرفه‌ای تغییر نام داد. بطورکلی در سال‌های ۱۸۸۲ تا ۱۸۸۹ انجمن‌های ملی شنا در بیشتر کشورهای اروپایی راه‌اندازی شد. اتفاقی که زمینه ساز شکل‌گیری فدراسیون جهانی شنا   (FINA)در سال ۱۹۰۷ گشت.

تاریخچه شنا و اختراع انواع سبک ها

همانطور که می‌دانید امروزه شنا در ۴ سبک کرال سینه، کرال پشت، قورباغه و پروانه دنبال می‌شود. اما آیا هر ۴ سبک گفته شده از زمان باستان مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند؟ یا اینکه به مرور شکل گرفتند؟

تاریخچه شنا و اختراع انواع سبک ها
تاریخچه شنا و اختراع انواع سبک ها

تا مدت‌ها در سال‌های ۱۸۷۰ تا اوایل ۱۹۰۰ تنها شنای مورداستفاده، شنای قورباغه با بعضی سبک‌هایی که از آن بوجود آمده، بودند. در این میان شنای انگلیسی پهلو دست بالا هم اختراع شده بود که در آن دست‌ها هنگام استراحت بیرون آب قرار می‌گرفت. تا اینکه تروجن، یکی از شناگران بزرگ تاریخ با مشاهده نوع شنای بومیان آمریکا متوجه شد که می‌توان این استراحت را به تناوب و برای دو دست در نظر گرفت.

با این حال حرکات پا همچنان حرکات پای قورباغه بود. اما پیشرفت بعدی شمانی رخ داد که دریافته شد می‌توان با حرکات ضربتی پا نیز این شنا را انجام داد و اینگونه بود که شنای کرال سینه متولد شد. 

سبک کرال سینه و پروانه

در حقیقت شنای کرال سینه و نوع پیشرفته‎‌تر آن شنای پروانه در آمریکا متولد شد. با اینکه ریچارد کاویل استرالیایی و هموطنش سسیل هیلی نوع ابتدایی شنای کرال سینه را به اروپا برده بودند، اما در سال ۱۹۵۶ بود که شنای کرال آمریکایی به جهانیان معرفی شد و به‌سرعت کل اروپا و جهان را فتح کرد. 

جالب است بدانید که در المپیک لندن ۱۹۴۸، با اینکه تفاوتی میان سبک قورباغه و پروانه وجود نداشت، اما ۸ نفر اول مسابقات شنای قورباغه به خاطر عدم وجود همین تفاوت توانستند از شنای پروانه استفاده کرده و با سرعت بیشتری از شناگران با سبک قورباغه به خط پایان مسابقات برسند. در واقع شنای پروانه با نمایش قدرتی که داشت به جهانیان شناسانده شد و بعد از آن بود که به عنوان یک سبک جدای شنا پذیرفته شد. 

سوالات متداول تاریخچه شنا

  • آیا می‌توان تاریخچه شنا و اختراع آن را متعلق به یک تمدن خاص دانست؟

خیر. در زمان‌های باستان تمام تمدن‌هایی که کنار رودخانه زندگی می‌کردند از ورزش شنا آگاه بودند و از آن استفاده می‌کردند.

  • اولین مسابقات شنا در چه دوره‌ای برگزار شده است؟

اولین مسابقات شنای جهان در زمان تمدن باستانی یونان برگزار می‌شده است.

  • اولین باشگاه شنای جهان در چه سالی و در کدام کشور تاسیس شد؟

اولین باشگاه شنای جهان با نام متروپولیتن در کشور انگلستان و در سال ۱۸۶۹ تاسیس گشت.

  • سبک شنای پروانه چگونه به عنوان یک سبک جداگانه پذیرفته شد؟

تا مدت‌ها فدراسیون جهانی شنا سبک پروانه را نوع خاصی از سبک قورباغه محسوب می‌کرد تا اینکه در المپیک ۱۹۴۸ لندن ۸ نفر اول مسابقات سرعتی به‌خاطر استفاده از شنای پروانه به این مقام دست یافتند و به همین خاطر فدراسیون جهانی شنا این سبک را یک سبک جدا با قابلیت‌های متفاوت از شنای قورباغه پذیرفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

422 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست