آب درمانی و فواید آن 

بسیاری از ما با مقوله آب درمانی و فواید آن آشنا هستیم یا لااقل اینکه مزایای آن به گوشمان خورده است. آب درمانی با نام علمی هیدروتراپی یکی از بهترین راهکار‌ها در جهت درمان بسیاری از درد‌هاست. همچنین آب درمانی می‌تواند همراه با اثربخشی مثبت بر روی عضلات بوده و به تقویت سیستم ایمنی فرد کمک می‌کند.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آب درمانی و فواید آن 

به همین خاطر ما قصد داریم تا در این مقاله به آب درمانی، فواید و آموزش آن بپردازیم. 

آنچه که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد؛

 • آب درمانی چیست؟
 • آب درمانی چه فوایدی دارد؟
 • نحوه انجام آب درمانی 
 • سوالات رایج پیرامون شنا و آب درمانی 

آب درمانی چیست؟

آب درمانی، یکی از روش‌های حل مشکل و درد با استفاده از نیرو و فشار آب است. در طی این روش بیمار با قرار گرفتن در بستر آب و به دنبال آن راه رفتن و یا شناکردن، سبب بهبود درد‌های مفاصل، تقویت عضلات و افزایش استقامت در بدن خود می‌شود.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

آب درمانی چیست؟
آب درمانی چیست؟

به همین خاطر است که اکثر دکتر‌های فیزیوتراپی به جای تجویز حرکات کششی و سخت که موجب درد عضلات می‌شوند آب درمانی را توصیه کرده‌اند. آب درمانی دارای مزایای بسیار زیادی است با این حال عمده استفاده از این روش برای رفع درد‌های عضلات، دیسک کمر و آرتروز است.

 آب درمانی می‌تواند در آب سرد و یا آب گرم صورت بگیرد. در این حال؛ هر کدام از این محیط‌ها فواید و مزیت‌های خاص به خود را خواهد داشت، البته اکثر آب درمانی‌ها درون آب‌های گرم صورت می‌گیرد علت این امر تاثیر آب گرم در بهبود جریان خون است.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

با بهبود جریان خون در بدن بسیاری از عضلات نرم شده و تا حد زیادی از درد‌های مفاصل کاسته خواهد شد. همچنین آب گرم می‌تواند برای بیمارانی که با طبع سرد روبه رو هستند، بسیار مطلوب باشد. 

مهم‌ترین دلیل تاثیر آب در درمان بسیاری از بیماری‌ها، کاهش فشار ناشی از وزن و جاذبه زمین در بدن است، خود این امر نقش به سزایی را در کاهش درد‌های ناشی از عوامل جانبی ایفا می‌کند. 

یکی از نکات بسیار مهمی که در خصوص آب درمانی باید به آن توجه شود، شدت و نوع حرکات درون آب است. در واقع این دکتر فیزیوتراپ است که باید نوع حرکات، میزان، بازه زمانی و شدت را بر حسب نوع درد بیمار تعیین کند.

 به عنوان نمونه برای بیماران دارای دیسک کمر صرفا راه رفتن درون آب توصیه می‌شود یا بیمارانی که دارای درد مفاصل زانو یا کتف هستند انجام سبک‌های سنگین شنا مانند پروانه توصیه نمی‌شود. 

حرکت درون آب می‌تواند بر بخش‌های گوناگونی از بدن تاثیر بگذارد، البته ممکن است پزشک متخصص انجام حرکات به خصوصی را در جهت درمان بیمار تجویز کند. اکثر مواردی که برای آن‌ها آب درمانی توصیه می‌شود شامل؛

 • فلج اندام‌ها به خصوص در مواقع سکته
 • بهبود جریان درمان و یا تقویت عضلات پس از جراحی‌
 • آرتروز مفاصل (مانند آرتروز گردن، آرتروز زانو، آرتروز لگن)
 • اسپاسم عضلات 
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان
 • درمان درد‌های مفاصل مانند درد کمر(یا دیسک)، درد زانو، درد دست
 • درمان و بهبود آسیب‌دیدگی‌های استخوانی یا مفصلی مثل شکستگی، ترک گرفتگی 
 • شل شدن عضلات و رفع گرفتگی به خصوص پس از ورزش‌های سنگین 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

آب درمانی چه فوایدی دارد؟

آب درمانی به افزایش درگیر شدن عضلات و تقویت آن‌ها کمک می‌کند و عمده فواید آن نیز در خصوص بهبود درد عضلات و مفاصل است. آب درمانی چه فوایدی دارد؟با این حال ما در ادامه به مهم‌ترین مزیت‌ها و تاثیراتی که آب درمانی بر بدن می‌گذارد، اشاره می‌کنیم: 

 • آب درمانی سبب بهبود گردش خون و افزایش خون‌رسانی به بدن می‌شود. این امر در بهبود عضلات قلب و ریه و عروق بدن موثر است. 
 • حرکت درون آب و شنا کردن سبب افزایش سوخت و ساز بدن و به دنبال آن کالری سوزی و لاغری می‌شود.
 • حرکت درون آب به اکسیژن رسانی بهتر به بدن و بهبود مشکلات تنفسی به خصوص آسم می‌شود. 
 • آب درمانی تاثیر شگرفی در گشاد شدن روده‌ها و رفع یبوست دارد. این امر می‌تواند برای اشخاص با سن بالا که یبوست درآن‌ها رایج است موثر باشد. 
 • آب درمانی در بهبود کیفیت خواب موثر است. 
 • آب درمانی نه تنها در تقویت عضلات موثر است بلکه از تحلیل رفتن آن‌ها نیز جلوگیری می‌کند.
 • آب درمانی در بهبود و تقویت عضلات فلج شده موثر است. 
 • آب درمانی از پوکی استخوان جلوگیری کرده و در تقویت استخوان‌ها به خصوص در سنین پایین بسیار موثر است. 
 • حرکت درون آب به بهبود بافت‌های بدن و تغذیه آنها کمک می‌کند. 
 • راه رفتن درون آب میتواند از ایجاد زخم‌های فشاری جلوگیری کند. 
 • از آنجایی که شنا و راه رفتن درون آب سبب خنثی شدن فشار جاذبه بر بدن می‌شود تا حد زیادی از منحرف شدن ستون فقرات و قوز شدن جلوگیری می‌کند.
 •  آب درمانی در بهبود شرایط روحی، رفع افسردگی و بهبود کیفیت خواب موثر است. 
 •  آب درمانی در بهبود دردهای مفاصل زانو، کمر و لگن تاثیرگذار است. 
 • حرکت درون آب تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از ایجاد سنگ در کلیه و مجاری ادراری دارد. 
 • آب درمانی تاثیر بسیار زیادی در کاهش دردهای ناشی از انجام حرکات کششی در هنگام فیزیوتراپی دارد. از این جهت است که به افراد، قبل از انجام درمان‌های فیزیوتراپی شنا در آب توصیه می‌شود. 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

نحوه انجام آب درمانی

امروزه روش‌های خاصی در جهت آب درمانی ارائه شده است. در واقع هر کدام از این روش‌ها با ارائه بهترین حرکات، سعی در پوشش دهی هرچه بیشتر عضلات بدن و بالا بردن اثر بخشی آب درمانی دارند.

نحوه انجام آب درمانی
نحوه انجام آب درمانی

ما در زیر به انواع روش‌های انجام آب درمانی می‌پردازیم؛ 

۱_ روش هالیویک

روش هالیویک، یکی از روش‌های متداول و معروف در خصوص آموزش شنا به افراد کم توان و معلول به شمار می‌رفت، اما قابلیت‌های ویژه این روش موجب شد تا از آن در انجام آب درمانی برای اشخاص سالم نیز استفاده شود. در روش هالیویک، شخص بیمار پس از آن که درون آب غوطه‌ور شد، باید بایستد در این هنگام، درمانگر به کمک حرکات ویژه تعادل بیمار را برهم می‌زند. به دنبال این اتفاق بیمار باید سعی کند تا  تعادل خود را حفظ نموده و بدون غوطه‌ور شدن درون آب بایستد.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.


۲_ روش سیال

روش سیال یکی از شیوه‌های راحت و آسان در خصوص آب درمانی است. در این روش شما باید گردن خود را در آب فرو ببرید و پس از آن پشت خود را به دیواره استخر چسبانده و در حالی که نفس عمیق می‌کشید. حرکاتی را که فیزیوتراپ به شما توصیه کرده را انجام می‌دهید.

 روش سیال در زمره روش‌هایی است که حتماً باید حرکات صورت گرفته در آن متناسب با نوع بیماری و درد توسط پزشک معالج و تجویز شود. 

۳_ روش آیی چی

روش آی چی یکی از بهترین روش‌های آب درمانی در  بهبود حالات روحی و روانی، رفع استرس و بهبود خواب و افسردگی است.

 در این روش ممکن است حرکات خاصی توصیه شود. با این حال عمده این روش به این شکل است که ابتدا دو شانه خود را به زیر آب فرو برده (در حالی که گردن از آب بیرون است)؛ پس از انجام این کار شروع به نفس کشیدن عمیق کنید. این امر می‌تواند سبب اکسیژن‌رسانی بهتر به بدن، خون‌رسانی، بهبود درد عضلات و سوزاندن کالری شود. 

۴_ روش پی ان اف

روش پی ان اف، دربردارنده تعدادی از حرکات کششی درمانی، انعطافی و چرخشی است. در حقیقت از روش پی ان اف در بهبود دردهای حاصل از مفاصل و فیزیوتراپی درون آب استفاده می‌شود. به همین خاطر است که اکثر این حرکات توسط پزشک معالج توصیه می‌شود. 

۵_ روش Brrm

در این روش بیمار باید تا کمر یا شانه درون آب قرار بگیرد؛ پس از انجام این کار با استفاده از تیوب‌های تعبیه شده و شناور درون آب، حرکات استقامتی تجویز شده را انجام دهد. البته این روش در زمره روش‌های خاص بوده و بیشتر برای اشخاص مبتلا به پارکینسون یا اشخاصی که از ناحیه نخاع دچار آسیب دیدگی شده‌اند توصیه می‌شود. 

۶_ روش واتسو

روش واتسو، بیشتر برای اشخاصی که دچار گرفتگی عضلات و یا آرتروز لگن، آرتروز زانو، کمردرد و دیسک کمر هستند، توصیه می‌شود. در حقیقت این روش در زمره شیوه‌های درمانی دردهای عضلات است. برای انجام این روش باید حرکات کششی که توسط فیزیوتراپ تجویز شده را انجام دهید. در حقیقت وابسته به نوع درد انجام این حرکات نیز متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی تمام این حرکات سعی در کاهش فشار وارد بر عضلات و مفاصل را دارند. 

۷_ روش TTTA

از این روش در درمان و بهبود بیماری‌های دستگاه عصبی استفاده می‌شود. عمده کارکرد این روش به این شکل است که درمانگر، بیمار را به انجام حرکاتی که قادر به انجام آنها نیست، تحریک می‌کند. این امر در بهبود مشکلات عصبی و افزایش توانایی‌های بیمار موثر است. 

سخن پایانی درباره آب‌درمانی

ما در این مقاله به آب درمانی اثراتی که این امر بر روی بدن میگذارد پرداختیم. اثرات ویژه شنا و آب درمانی چه در استخرهای آب سرد و چه در استخرهای آب‌گرم موجب شده است تا بسیاری از اشخاص علاقه‌مند به فعالیت در حوزه شنا بوده و خواهان فراگیری این حرفه باشند.

ما برای یادگیری این حرفه به شما مرکز شنای مستر سوییمر را معرفی می‌کنیم. این مرکز شنا با ارائه بهترین خدمات ورزشی در تمامی رده‌های سنی از کودک تا بزرگسال و در تمامی سبک‌های مختلف شنا از مبتدی تا حرفه‌ای، مسابقات و غریق‌نجات زیر نظر مجرب‌ترین مربیان شنا از جمله استاد حامد پورفیض به آموزش شنا می‌پردازد.

سوالات رایج پیرامون شنا و آب درمانی

 •  آیا استخر آب درمانی با استخرهای معمولی متفاوت است؟

در پاسخ باید گفت در استخرهای معمولی نیز می‌توان به آب درمانی پرداخت، البته ممکن است ما با استخرهای مخصوص آب درمانی نیز روبرو شویم.

در این دسته از استخرها معمولاً درجه آب نسبت به استخرهای معمولی گرم‌تر است و دستگاه‌ها و وسایل مورد نیاز برای انجام حرکت کششی و ورزش نیز در آنها تعبیر شده است، با این حال استفاده از هر دو استخر می‌تواند در جهت انجام آب درمانی موثر واقع شود. 

 • آیا آب درمانی می تواند برای بدن مضر باشد؟ 

آب درمانی خطر و ضرر خاصی برای فرد ندارد، با این حال ممکن است پس از آب درمانی احساس خستگی کنید. این یک امر معمول است؛ چرا که انرژی زیادی از شما مصرف شده است، همچنین آب درمانی برای اشخاصی که مبتلا به روماتیسم هستند نیز توصیه نمی‌شود.

 • آب درمانی با آب سرد دارای چه مزایایی است؟ 

آب درمانی با آب سرد می‌تواند سبب بهبود جریان خون ،کاهش فشار خون، کاهش ضربان قلب و افزایش متابولیک بدن شود. 

 •  آب درمانی با آب گرم دارای چه مزایایی است؟ 

آب درمانی با آب گرم می‌تواند سبب کاهش فشار خون افزایش ضربان قلب، کاهش درد عضلات و بالا بردن سطح کراتین شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست