معرفی قهرمانان شنا دنیا 

شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که شنا اولین‌بار، ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد در مصر و پس از آن در تمدن‌های آشوری، یونانی و رومی انجام شده است. در یونان و روم، شنا قسمتی از تمرینات رزمی بود. هر چهار سال یکبار که المپیک برگزار می‌شود، یکی از رشته‌های  پرطرفدار و هیجان‌انگیز، رشته شنا است. ورزش شنا یکی از ورزش‌های تکنیکی و درعین‌حال بسیار هیجان‌انگیز است. این ورزش در المپیک در رشته‌های مختلف برگزار می‌شود. در این مقاله به معرفی قهرمانان شنا دنیا خواهیم پرداخت.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

معرفی قهرمانان شنا دنیا

اگر شما هم دوست دارید که روزی قهرمان این رشته ورزشی باشید، باید بگوییم هیچ کاری با تلاش و پشتکار و تمرین مستمر، غیر ممکن نخواهد بود. برای یادگیری اصولی تکنیک‌های شنا، باید در دوره‌های با کیفیت شرکت نمایید. کلاس‌های خصوصی شنا حامد پورفیض، از جمله این دوره‌ها است.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب معرفی قهرمانان شنا دنیا :

 • قهرمان شنا جهان کیست؟
 • شناگران امریکایی قهرمان دنیا
 • شناگران ایرانی قهرمان دنیا
 • چگونه قهرمان شنا شویم؟
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

قهرمان شنا جهان کیست؟

به‌راستی ورزش شنا یکی از تکنیکی‌ترین ورزش‌های دنیاست. رقابت در این رشته ورزشی بسیار هیجان‌انگیز است؛ به همین دلیل نیز شنا یکی از رشته‌های پرطرفدار در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا، یعنی المپیک است.

قهرمان شنا جهان کیست؟
قهرمان شنا جهان کیست؟

در این بخش به معرفی قهرمانان شنا جهان خواهیم پرداخت.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

۹. جانت ایوانز

رشته تخصصی ایوانز، شنای مسافت طولانی بود و چندین رکورد جهانی را در طول دوران حرفه‌ای خود به ثبت رساند. در المپیک ۱۹۸۸ سئول، او رکوردی را در ۴۰۰ متر آزاد به نام خود ثبت کرد که هجده سال پابرجا ماند تا اینکه لور مانودو در سال ۲۰۰۶ آن رکورد را شکست. در سئول، جانت در ۴۰۰ متر مختلط و همچنین در ۸۰۰ متر آزاد طلا گرفت. بعدها در بارسلونا، او تبدیل به اولین شناگر زن شد که طلاهای المپیک را پشت سرهم در هر رویدادی کسب کرد. ایوانز برنده ۵ مدال المپیک (۴ طلا و ۱ نقره)، بود.

۸. کریستین اتو

شکستگی مهره در سال ۱۹۸۵ به این معنی بود که اتو نبرد سختی برای رسیدن به اوج خواهد داشت، اما او با غلبه بر هر چالشی که در راه خود بود در المپیک ۱۹۸۸ سئول به‌عنوان یکی از بهترین شناگران جهان شناخته شد. هر شش مدال المپیک او طلاهای بازی‌های ۱۹۸۸ بود و با انجام این کار، او اولین زنی بود که در یک دوره از بازی‌های المپیک شش مدال طلا کسب کرد. اتو همچنین رکوردهای جهانی جدیدی را در هر یک از رشته‌های ۵۰ متر آزاد، ۱۰۰ متر آزاد، ۱۰۰ متر کرال پشت و ۱۰۰ متر پروانه به نام خود ثبت کرد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

۷. رایان لوخت

علیرغم اینکه در بازی‌های ریو ۲۰۱۶ کاملاً اشتباه عملکرد و خود را با مطبوعات آمریکایی درگیر نمود، هیچ شکی وجود ندارد که او در بین بهترین شناگران تاریخ است. او دارنده کنونی رکوردهای جهانی در هر یک از ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر و ۴۰۰ متر مختلط انفرادی، رقابت سختی را با مایکل فلپس آمریکایی در طول سال‌های اوج خود در این ورزش انجام داد. لوخت اکنون ۳۳سال دارد و مجموعه‌ای باشکوه از ۱۲ مدال المپیک (۶ طلا، ۳ نقره و ۳ برنز) در اختیار او است.

۶. امی ون دایک

ون دایک با وجود آسم شدید، با کسب شش مدال طلا در دو بازی المپیک به اوج خود رسید. در آتلانتا ۱۹۹۶، امی در ۵۰ متر آزاد، ۱۰۰ متر پروانه، ۴ در ۱۰۰ متر آزاد و ۴ در ۱۰۰ متر مختلط تاج را به دست آورد تا اولین زن آمریکایی باشد که چنین دستاوردی را از یک بازی المپیک به خانه می‌برد.

۵. ناتالی کوفلین

در پکن ۲۰۰۸، ناتالی اولین زنی شد که از عنوان قهرمانی ۱۰ متر کرال پشت در بازی‌های المپیک پس از پیروزی قبلی خود در همان مسابقه در آتن ۲۰۰۴ دفاع کرد. ناتالی با برنز ۴×۱۰۰ متر در سبک آزاد در المپیک لندن ۲۰۱۲، سرانجام ۳ مدال طلا، ۴ نقره و ۵ برنز در دوران درخشان خود در المپیک به دست آورد.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

۴. دارا تورس

در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن، این مرد ۴۱ساله رکورد ویلیام رابینسون بریتانیایی را شکست و مسن‌ترین شناگری شد که در این بازی‌ها مدال کسب کرده است. دارا در هر یک از سه مسابقه‌ای که در آنها حضور داشت، یعنی ۵۰ متر آزاد، ۴×۱۰۰ متر مختلط امدادی و ۴×۱۰۰ متر امدادی آزاد، مدال نقره را به دست آورد. یکی از جنبه‌های منحصربه‌فرد او از دوازده مدال المپیک (۴ مدال از هر رنگ) این است که او در همه بازی‌هایی که در سال‌های ۱۹۸۴، ۱۹۸۸ در آن حضور داشته، حداقل یک مدال کسب کرده است. 

۳. ایان تورپ

ایان تورپ، قهرمان المپیک استرالیایی که موفق‌ترین ورزشکار المپیک ۲۰۰۰ سیدنی شد، یکی از برترین شناگران تاریخ است. این متخصص شنای آزاد، در سیدنی ۳ طلا و ۲ نقره به دست آورد و در المپیک ۲۰۰۴ آتن، ۴ مدال دیگر را به دستاوردهای خود اضافه کرد که ۲ مدال آن طلای سبک آزاد بود. 

۲. مارک اسپیتز

شاهکار با شکوه هفت مدال طلای متوالی در یک المپیک که مارک اسپیتز در سال ۱۹۷۲ در مونیخ به آن دست یافت، ۳۶ سال طول کشید تا تکرار شود. کسی که این کار را انجام داد کسی نبود جز میشل فلپس در پکن ۲۰۰۸. اسپیتز به‌عنوان یک اسطوره در تاریخ محسوب می‌شود که ۱۱ مدال به دست آورد که ۹ مدال آن طلا بود.

۱. مایکل فلپس

در سیدنی ۲۰۰۰، عضویت در تیم قدرتمند شنای ایالات متحده در سن ۱۵ سالگی اولین رکورد از انبوهی از رکوردهایی بود که او به ثبت رساند. او با کسب ۶ مدال طلا و ۲ مدال برنز به موفق‌ترین ورزشکار آتن تبدیل شد، شاهکاری که پس از آن در پکن ۲۰۰۸ و همچنین در لندن ۲۰۱۲ تکرار کرد. فلپس فقط به هشت مدال طلای خود در سال ۲۰۰۸ بسنده نکرد. در بازی‌های بعدی، در لندن، ژیمناست اهل بالتیمور، لاریسا لاتینینا را از صحنه خارج کرد تا به‌عنوان پرافتخارترین المپیکی تاریخ ظاهر شود. او تاکنون ۲۸ مدال المپیک (۲۳ طلا، ۳ نقره، ۲ برنز) به نام خود ثبت نموده است.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شناگران امریکایی قهرمان دنیا

مایکل فلپس، مهم‌ترین و برجسته‌ترین شناگر آمریکایی است که تاکنون ۲۸ مدال المپیک را کسب نموده است.

شناگران امریکایی قهرمان دنیا
شناگران امریکایی قهرمان دنیا

از دیگر شناگران امریکایی پر افتخار می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • Katie Ledecky
 • Ryan Lochte
 • Caeleb Dressel
 • Mark Spitz
 • Missy Franklin
 • Nathan Adrian

 شناگران ایرانی قهرمان دنیا

 شناگران ایرانی قهرمان دنیا
شناگران ایرانی قهرمان دنیا

از جمله پرافتخارترین شناگران ایرانی قهرمان دنیا نیز می‌توان افراد زیر را نام برد:

 • متین بالسینی
 • محمد بیداریان
 • حمیدرضا مبرز
 • حیدر شونجانی
 • محمد علیرضایی
 • بابک فرهودی
 • آریا نسیمی نژاد
 • الهام‌السادات اصغری
 • بهناز خجسته‌پور
 • شیرین گرامی
 • فرشته عدل
 • مریم شیخ علیزاده
 • لیلا وزیری

چگونه قهرمان شنا شویم؟

برای اینکه بتوانیم قهرمان شنا شویم، باید به طور مستمر تمرین کنیم. علاوه برآن برای قهرمان شدن نیازمند یک مربی حرفه‌ای و با تجربه هستیم. شنا یک ورزش تکنیکی است که تنها با آموزش‌های اصولی و تمرینات پیوسته می‌توان در آن به موفقیت رسید.

چگونه قهرمان شنا شویم؟
چگونه قهرمان شنا شویم؟

تمامی قهرمانان جهان و ایران همواره بر تلاش مستمر و اصولی اشاره دارند. داشتن هدف، انجام تمرینات درست، داشتن یک برنامه تغذیه‌ای اصولی و داشتن یک مربی با تجربه، از جمله مهم‌ترین شروط موفقیت در ورزش شنا است.

سخن پایانی درباره قهرمانان شنا 

همانگونه که پیش‌ازاین نیز اشاره نمودیم، ورزش شنا، یک ورزش هیجان‌انگیز و پرطرفدار است. قهرمانان این رشته، افرادی بودند که با وجود مشکلات زیاد، دست از هدف مهم خود برنداشتند و با تمرینات پی‌درپی به آنچه که می‌خواستند رسیدند. برای یادگیری اصولی شنا، توصیه می‌کنیم در کلاس‌های خصوصی شنا حامد پورفیض شرکت نمایید تا شنا به طور اصولی بیاموزید.

سؤالات متداول قهرمانان شنا

 • چگونه می‌توان قهرمان شنا شد؟

با داشتن هدف و تلاش مستمر می‌توانید جزو قهرمانان شنا دنیا شوید.

 • بهترین شناگر جهان کیست؟

مایکل فلپس آمریکایی با کسب ۲۳ مدال طلا، ۳ نقره و ۲ برنز به عنوان بهترین شناگر دنیا شناخته می‌شود.

 • بهترین شناگران ایرانی قهرمان دنیا چه کسانی هستند؟

در میان قهرمانان شنا دنیا، شناگران ایرانی نیز دیده می‌شوند. از جمله آن‌ها می‌توان به متین بالسینی و لیلا وزیری اشاره کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

345 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست