آموزش شنا برای کسانی که از آب میترسند – آموزش ریختن ترس از آب

آیا آب ترس دارد؟ مسلما اگر شما شخصی باشید که از کودکی در رودخانه‌ها یا برکه‌های گوناگون آب‌تنی کرده و شنا را همان‌جا یاد گرفته باشید، پاسختان خیر است. اما کسی که تجربه شنا را نداشته و تا سن خاصی درون آب نپریده باشد، بدون شک از آب ترس دارد.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آموزش ریختن ترس از آب

این ترس مانع می‌شود که بسیاری از افراد بتوانند شنا یاد بگیرند. به همین دلیل در این مقاله سعی داریم که در مورد ریختن ترس از آب توضیح دهیم، اما مگر برای ریختن ترس از آب آموزش وجود دارد؟ بله برای این کار یک سری آموزش فیزیکی و روانی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا ترس خود را از آب ریخته  و شنا کردن را یاد بگیرید. اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب آموزش ریختن ترس از آب:

 • دلایل ترس از آب
 • قبل از اقدام، علائم ترس از آب را بشناسید
 • نحوه غلبه بر ترس از آب
 • چند نکته کلی درباره نترسیدن از آب
 • مضرات ترس از آب کدام است؟
 • حرف آخر
 • سوالات متداول

دلایل ترس از آب

قبل از اینکه راجع به چگونگی ریختن ترس از آب توضیح دهیم، لازم است که دلایل ترس از آب گفته شود. همانطور که عده زیادی از ارتفاع می‌ترسند یا بعضی‌ها از مکان‌های تاریک ترس دارند، ترس از آب نیز وجود دارد که به آن آکوا فوبیا گفته می‌شود. دلایل آن در بعضی موارد به تجربیات گذشته باز می‌کردد.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

دلایل ترس از آب
دلایل ترس از آب

اگر کسی تجربیات منفی در مورد آب دارد، مثلا غرق شدن کسی را دیده یا اتفاق ترسناکی را پیرامون آب تجربه کرده باشد، در او ترس از آب به وجود می‌آید. از دیگر عوامل ترس از آب می‌توان به دیدن صحنه‌های سینمایی ترسناک مثل فیلم آرواره‌ها یا مستندهای پیرامون غرق در آب اشاره کرد. 

دیدن صحنه‌هایی از آب‌های عمیق با موج‌های خروشان، یا موجوداتی که در اعماق آب‌ها بالا می‌آیند باعث ایجاد یک ترس از آب در ذهن افراد می‌شود. همچنین عده‌ای از پژوهشگران نشان داده‌اند که اگر پدر و مادر شخصی ترس از آب داشته باشند، به احتمال زیاد فرزندشان نیز ترس از آب را به ارث می‌برد. با این حال آیا برای ریختن ترس از آب درمانی وجود دارد و اگر وجود دارد چیست؟ 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

قبل از اقدام، علائم ترس از آب را بشناسید

قبل از اینکه خود را قانع کنید که ترس از آب دارید و برای درمان آن اقدام کنید، بهتر است علائم آن را بشناسید. شاید شما تنها تجربه رفتن در آب را نداشته باشید و به اشتباه امتناع خود را ناشی از ترس از آب بدانید. این علائم درست مانند دیگر فوبیاها درجه‌بندی می‌شود. هر چه ترس از آب شخصی بیشتر باشد، علائم بروز دهنده آن شدیدتر خواهد بود.

قبل از اقدام، علائم ترس از آب را بشناسید
قبل از اقدام، علائم ترس از آب را بشناسید

این علائم عبارت است از لرزش، میخکوب شدن در جای خود، فرار کردن، احساس اضطراب شدید هنگامی که بدانید قرار است به داخل آب وارد شوید یا اینکه هنگام وارد شدن به آب دچار پانیک شدید گردید. اگر هر کدام از این علائم را کم و بیش دارید، بدانید که ترس از آب دارید و باید برای ریختن ترس از آب اقدام کنید. اما چکار باید کرد؟

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

آموزش شنا برای کسانی که از آب میترسند – نحوه غلبه بر ترس از آب

اگر ترس از آب دارید، جای هیچ نگرانی نیست. چرا که آکوا فوبیا نیز مانند همه دیگر فوبیاها با طی کردن یک پروسه درمانی مشخص قابل رفع است. شما برای ریختن ترس از آب باید یک سری دستورالعمل مشخص که از سمت محققان و روانشناسان توصیه شده را به کار گیرید. البته صبر و حوصله در انجام این تمرینات بسیار موثر است.

نحوه غلبه بر ترس از آب
نحوه غلبه بر ترس از آب

شخصی را ناگهان در آب هل دهیم تا به اصطلاح ترسش ریخته شود، به هیچ وجه راهکاری علمی نیست. شما باید در ابتدا قبول کنید که دارای ترس از آب هستید و سپس برای درمان آن قدم به قدم دستورات را اجرا کنید. این مراحل را در ادامه آورده‌ایم. 

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

با آب دوست شوید

اولین مرحله برای ریختن ترس از آب این است که در نزدیکی آب قرار بگیرید یا در اصطلاح با آب دوستی و اخوت برقرار کنید. مثلا استخر که رفتید روی لبه کم عمق آب نشسته و پاهای خود را درون آن بگذارید و به آرامی تکان دهید؛ سپس دستان خود را به آرامی در آب فرو برده و آب جمع شده در دستتان را روی صورت خود ریخته و آن را بشویید.

 در نهایت اگر بعد از انجام این مراحل ترس شما کمتر شد، به آرامی درون قسمت کم عمق آب رفته و قدم بزنید. این کار به آرامی باید انجام بگیرد و ممکن است در طول چند جلسه موفق به انجام آن شوید.

سر در آب فرو ببرید

برای اینکه ریختن ترس از آب شما پیشرفت کند، لازم است که با گذراندن چند مرحله، سرتان را در آب فرو ببرید. اولین قدم این است که نفس خود را حبس کرده و لبتان را روی سطح آب قرار دهید. اگر توانستید این کار را انجام دهید و ترستان کمی ریخت، باید در مرحله بعد کمی دهان خود را بیشتر در آب فرو کنید. 

نگران نباشید آب نمی‌تواند از دهان شما که به خاطر حبس نفستان کاملا بسته است وارد گلویتان شود و خفه شوید. همین حرکات باید مرحله به مرحله تا زمانی پیش برود که بتوانید در نهایت سر خود را کامل زیر آب فرو ببرید. شاید مهمترین مرحله برای اینکه بتوانید ترس خود را از آب بریزید همین باشد که بتوانید سرتان را زیر آب ببرید؛ چرا که ترس از غرق شدن قوی ترین دلیل برای ترس از آب است. 

در آب بدمید

حال که در ریختن ترس از آب پیشرفت کرده‌اید، لازم است که برای تکمیل این تمرینات در زیر آب بدمید. در واقع باید بتوانید نفس حبس شده خود را در زیر آب رها کرده و حباب تولید کنید. ایجاد تعادل میان مقدار دمیدن و جلوگیری از نفوذ آب به درون دهان، شما را بیشتر با چگونگی زیر آب ماندن آشنا کرده و هر چه این آشنایی بیشتر شود، ترستان کمتر می‌گردد. 

در ابتدا برای اینکه بهتر بتوانید این کار را انجام دهید و ترس از آب خود را کاهش دهید، این تمرین را با چشمان باز انجام دهید. سپس که جلوتر رفتید با زدن عینک اقدام به انجام این تمرین کنید. درست انجام دادن این تمرین به شما کمک می‌کند که نه تنها ترس از آب‌تان بریزد، بلکه شنا کردن را هم به خوبی یاد بگیرید. این مرحله آخرین مرحله از تمرینات لازم برای این است که ترستان از آب بریزد.

چند نکته کلی درباره نترسیدن از آب

برای اینکه ریختن ترس از آب شما کامل شود، لازم است یک سری نکات کلی را رعایت کنید. این نکات باعث می‌شود بهتر بتوانید تمرینات لازم برای ریختن ترستان از آب را انجام دهید. اولین نکته اینکه حتما برای اجرای تمرینات در قیمت کم عمق آب بروید. جایی که تا آب تا زیر سینه بالا آمده و هیچ‌گاه سینه شما را پوشش ندهد. 

چند نکته کلی درباره نترسیدن از آب
چند نکته کلی درباره نترسیدن از آب

همچنین انجام این تمرینات در یک آب روشن و زلال مثل آب استخر باعث می‌شود که خیال وجود یک موجود در آب شما را اذیت نکند. حتما عینک بزنید؛ چرا که  رفتن آب در چشم ممکن است شما را بیشتر بترساند. از همه مهمتر حتما در کنار یک مربی دلسوز و با تجربه شنا تمام این تمرینات را انجام دهید. پیشنهاد ما به شما این است که حتما در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض ثبت‌نام کنید و همزمان با اینکه ریختن ترس از شنا را تمرین می‌کنید، شنا کردن را هم به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید.

مضرات ترس از آب کدام است؟

شاید ترس از آب را تنها یک فوبیای عادی بدانید که تاثیر زیادی روی زندگی اجتماعی‌تان نخواهد داشت، اما در حقیقت اینگونه نیست. آب عضوی جدایی‌ناپذیر از زندگی همه انسان‌هاست. در تفریحات مختلف و در موقعیت‌های حساس ما نیاز داریم که به درون آب برویم.

مضرات ترس از آب کدام است؟
مضرات ترس از آب کدام است؟

البته عواقب ترس از آب تنها محدود به ارتباط با خود آب نمی‌شود بلکه روی دیگر جنبه‌های زندگی ما نیز تاثیر می‌گذارد. این تاثیرات عبارت است از:

جدایی از دوستان، جدایی از همسر، مشکلات زناشویی، مشکلات کاری، انزوا از سایر همسن‌ها، مشکل در استفاده از آب درمانی، عدم یادگیری شنا و خطر غرق شدن. 

این مضرات باعث می‌گردد شما از زندگی اجتماعی شاد محروم شده و نتوانید به خوبی در میان دیگر افراد هم‌سن یا آشنایان خود ظاهر شوید. 

حرف آخر درباره آموزش ریختن ترس از آب

بیشتر افرادی که به سراغ یادگیری شنا، این ورزش مفرح و بسیار مفید نمی‌روند، دارای ترس از آب هستند. امیدواریم اگر شما هم با خواندن این مقاله به این نتیجه رسیدید که ممکن است ترس از آب داشته باشید یا اینکه اندکی اضطراب از شنا کردن دارید، وقت آن است که تمرینات ریختن ترس از آب را زیر نظر یک مربی کاربلد و با تجربه که معرفی کردیم شروع کنید.

شما با ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض می‌توانید هم بر ترس خود غلبه کنید و هم شنا را به بهترین شکل یاد بگیرید. 

سوالات متداول آموزش ریختن ترس از آب

 • آیا ممکن است کسی از آب بترسد؟

بله. انسان به طور غریزی ترس از غرق شدن دارد، اما عده‌ای به خاطر بعضی دلایل از آب ترس بیشتری نسبت به حالت عادی دارند.

 • آیا ترس از آب درمان دارد؟

بله این فوبیا نیز مانند دیگر فوبیاهای موجود دارای راه چاره است.

 • بهترین مکان برای ریختن ترس از آب کجاست؟

بهترین مکان برای اینکه ترس از آب ریخته شود، استخر است. چرا که آب استخر زلال و شفاف بوده و قسمت کم عمق آن تا زیر سینه افراد است. 

 • آیا برای ریختن ترس از آب به مربی نیاز است؟

آموزش ریختن ترس از آب زیر نظر یک مربی قطعا دارای نتیجه بهتری است تا اینکه بخواهید تنهایی آن را انجام دهید. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

637 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست