آموزش های نجات غریق

آیا تا به حال به ساحل دریاهای شمال یا جنوب کشور برای شنا کردن رفته‌اید؟ حتما متوجه شده‌اید که عده‌ای از افراد با لباس مخصوص و سوت‌هایی بر گردن در کنار ساحل مانع از انجام رفتارهای پرخطر می‌شوند. این افراد را نجات غریق می‌نامند که البته در کنار استخر هم گشت زده و مانع از غرق شدن افراد مبتدی می‌گردند.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آموزش های نجات غریق

در این مقاله می‌خواهیم راجع به اینکه نجات غریق چیست و چگونه آموزش داده می‌شود توضیح دهیم. توضیح این موضوع به توضیح آموزش شنا و مهارت‌های آن بستگی دارد. به همین دلیل در ابتدا جایگاه نجات غریق در آموزش شنا را توضیح می‌دهیم و سپس به سراغ اینکه یک نجات غریق چه مهارت‌هایی دارد می‌رویم. در نهایت نیز یک دوره بسیار کاربردی برای آموزش نجات غریق به شما معرفی می‌کنیم تا در این مهارت پیشرفت کنید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب آموزش های نجات غریق:

 • تعریف نجات غریق
 • آموزش نجات غریق چگونه است
 • آزمون ورودی نجات غریق درجه ۲
 • مدارک لازم جهت ثبت نام در دوره
 • آموزش های نجات غریق درجه دو
 • هزینه آموزش نجات غریق
 • حرف آخر
 • سوالات متداول

تعریف نجات غریق

قبل از اینکه بخواهیم آموزش را شروع کنیم، لازم است که یک تعریف اولیه از نجات غریق ارائه دهیم. او کسی است که زیر آب بتواند جان فردی که در حال غرق شدن است را نجات دهد. به همین دلیل این شخص باید بتواند جان فردی که در حال غرق شدن است را نجات دهد. پس مهارت بالای یک ناجی غریق در شنا یکی از شروط بسیار اساسی است.

برای یادگیری و آموزش کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

تعریف نجات غریق
تعریف نجات غریق

بطور کلی وظایفی که یک ناجی بر عهده دارد عبارت است از: حفظ و نگه‌داری از جان غریق، بیرون کشیدن سریع فرد در هنگام غرق شدن، تسلط به اصول اولیه احیای غریق و مراقبت از حوزه استحفاظی و تذکر دادن. به همین دلیل یک ناجی علاوه بر داشتن توانایی بالا در شنا، باید بتواند کسی که در هنگام غرق شدن دچار آسیب ریوی شده را هم احیاء کند. در ادامه مراحل آموزش نجات غریق را مرحله به مرحله با جزئیات بررسی می‌کنیم. 

آموزش نجات غریق چگونه است

برای اینکه بتوانیم مراحل آموزش نجات غریق را به خوبی توضیح دهیم لازم است که در ابتدا هر  نوع سبک شنای پروانه، قورباغه، کرال سینه و کرال پشت را به خوبی آموزش دیده باشید. در واقع دوره آموزش‌های ناجی غریق مختص کسانی است که در شنا کردن به یک سطح کاملا حرفه‌ای دست یافته‌اند.

برای یادگیری و آموزش کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

آموزش نجات غریق چگونه است
آموزش نجات غریق چگونه است

همچنین لازم است بدانید که این آموزش‌ها برای افراد بالای ۱۸ سال مجاز است. شخصی که می‌خواهد ناجی غریق شود باید حتما توانایی بدنی بالایی داشته و به سن قانونی رسیده باشد. اگر هم شما آقا هستید و مایلید به عنوان شغل خود انتخاب کنید، لازم است که حتما وضعیت خدمت خود را مشخص کرده باشید. اما آموزش نجات غریق چگونه است؟ در ادامه این موضوع را به تفصیل بررسی می‌کنیم.

آزمون ورودی نجات غریق درجه ۲

اولین مرحله برای ورود به آموزش نجات غریق عبارتست از تست درجه ۲ که توسط مربی دوره از شما گرفته می‌شود.

آزمون ورودی نجات غریق درجه 2
آزمون ورودی نجات غریق درجه ۲

این تست برای سنجیدن مهارت‌های کلی شما در شنا بوده و به نوعی شرط ورود به دوره است. مواردی که در این آزمون از شما تست گرفته می‌شود عبارت است از:

 • ۲۰۰ متر کرال سینه زیر ۴ دقیقه برای آقایان و زیر ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه برای خانم‌ها
 • ۱۰۰ متر شنای قورباغه زیر ۲ دقیقه برای آقایان و زیر ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه برای خانم‌ها
 • آزمون پای دوچرخه برای ۱ دقیقه شناوری روی آب

برای یادگیری و آموزش قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

مدارک لازم جهت ثبت نام در دوره

برای اینکه بتوانید در دوره آموزش نجات غریق شرکت کنید لازم است که علاوه بر قبولی در آزمون ورودی، مدارکی نیز فراهم کنید. این مدارک عبارتند از مدارک هویتی که در انتهای دوره روی کارت ناجی غریق شما ثبت می‌شود. به همین دلیل باید بیمه ورزشی، دو قطعه عکس، کپی شناسنامه و کارت ملی و در نهایت ۵۰ هزار تومان پول جهت صدور مدرک نجات غریق تحویل مربی دوره دهید.

مدارک لازم جهت ثبت نام در دوره
مدارک لازم جهت ثبت نام در دوره

ارائه این مدارک در ابتدای دوره باعث می‌شود که اگر در پایان دوره توانستید به خوبی آموزش‌ها را بگذرانید و حد نصاب قبولی را اخذ کنید، مدرک نجات غریق برای شما صادر شود. مدرکی که نشان می‌دهد شما یک ناجی هستید و می‌توانید برای این شغل تقاضای رسمی به ادارات و مکان‌هایی که به این مهارت نیاز دارند ارسال کنید.

آموزش های نجات غریق درجه دو

همانطور که در قسمت‌های قبل گفتیم برای اینکه بتوانید در اولین دوره آموزش نجات غریق که همان سطح درجه ۲ آن است ورود کنید، لازم است که حتما در ۴ سبک شنا یعنی شنای قورباغه، شنای کرال سینه، شنای کرال پشت و شنای پروانه مهارت بسیار بالایی داشته باشید.

آموزش های نجات غریق درجه دو
آموزش های نجات غریق درجه دو

با فرض اینکه شما در این ۴ سبک دارای مهارت بسیار بالا هستید آموزش‌های دوره آغاز شده و قادر خواهید بود در این مهارت رشد کنید. اما آموزش این مهارت تنها محدود به اصول شنا و پیشرفت در آن نیست. در ادامه مهارت‌های کلی برای اینکه نجات غریق قابلی شوید را توضیح داده‌ایم.

برای یادگیری و آموزش پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

آموزش مبانی نجات غریق

اولین مرحله در آموزش ناجی غریق عبارت است از آموزش مبانی. این مرحله شامل سرفصل‌های مربوط به قوانین کلی است. در این مرحله ابتدا به شما آموزش داده می‌شود که بطور کلی شغل ناجی چیست و وظیفه شخصی که قرار است در این جایگاه شغلی قرار گیرد کدام است. شما با گذراندن این دوره در ابتدا یک دید کلی راجع به ناجی و وظایف آن به دست می‌آورید. این دید کلی همچنین به شما چگونگی طی کردن مسیر این شغل را هم نشان خواهد داد.

تکمیل شنای قورباغه و کرال سینه

اگر حتی در فیلم‌ها هم چگونگی نجات یک غریق را دیده باشید، متوجه شده‌اید که شخص نجات‌دهنده در مرحله اول با یک شنای قورباغه یا کرال سینه بسیار پرسرعت خود را به سمت غریق رسانده و سپس با یک دست او را گرفته و با دست دیگرش به وسیله شنای قورباغه فرد را به خشکی یا ساحل می‌رساند.

با همین مشاهده ساده می‌توان پی برد که دو شنای کرال سینه و قورباغه برای نجات جان غریق چقدر مهم بوده و افزایش مهارت در این دو سبک برای آموزش نجات غریق جزو ضروریات است. شما در این مرحله زیر نظر یک مربی بسیار با تجربه مهارت خود را در این دو سبک شنا افزایش می‌دهید و توانایی بالایی برای نجات جان غریق پیدا می‌کنید.

آموزش شنای دوچرخه قدرتی

برای نجات جان غریق و انتقال آن وقتی که در فاصله دوری از ساحل در حال غرق شدم است، از دیگر مهارت‌هایی است که در مرحله سوم آموزش نجات غریق به شما یاد داده می‌شود. برای اینکه بدن شما توانایی انتقال غریق در مسافت‌های بالا را داشته باشد باید بتوانید تحمل بار سنگین از یک طرف و توانایی شنا در چنین شرایطی را از طرف دیگر افزایش دهید. شنای پیشنهادی برای چنین مواقعی شنای دوچرخه قدرتی است. نوعی از شنا که در مرحله سوم آموزش داده شده و تمرین‌های آن برای افزایش قدرت بدنی شما بسیار مفید است.

آموزش اصول سی پی آر

اصول سی پی آر یا همان احیاء بخشی چهارمین و آخرین مرحله آموزش نجات غریق است. فرض کنید غریقی را نجات داده‌اید که بر اثر غرق شدگی آب زیادی به ریه آن وارد شده است. در این مرحله دیگر مهارت‌های شنای سریع و قدرتی نیست که نجات دهنده جان این شخص است، بلکه انجام اصول احیاء بخشی یا  سی پی آر به کمک نجات جان او می‌آید.

این اصول که ما به صورت فشار آوردن به قفسه سینه برای بیرون زدن آب یا دادن تنفس مصنوعی آن را می‌شناسیم باید به دقت و به صورت اصولی به نجات غریق آموزش داده شود. جالب است بدانید در پایان دوره از این اصول امتحانی جدا نیز گرفته می‌شود که قبولی در آن جزو یکی از شروط اصلی اخذ کارت نجات غریقی است.

هزینه آموزش نجات غریق

برای گذراندن تمام مراحلی که گفتیم در مرحله اول لازم است که در آزمون ورودی قبول شوید و در مرحله دوم اینکه این مراحل را زیر نظر یک مربی بسیار با تجربه بگذرانید. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که اگر می‌خواهید در آموزش نجات غریق با سرعت و مهارت بیشتری رشد کنید حتما در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض شرکت کنید.

هزینه آموزش نجات غریق
هزینه آموزش نجات غریق

این دوره با اینکه بسیار حرفه‌ای برگزار می‌شود، اما دارای هزینه آموزش بسیار به‌صرفه و مناسبی نیز است. به همین دلیل در این مقاله آن را پیشنهاد کرده‌ایم.

حرف آخر آموزش های نجات غریق

در این مقاله سعی کردیم هرآنچه لازم است راجع به آموزش نجات غریق از تعریف آن تا مراحل را توضیح دهیم. اینکه اصلا چرا چنین شغلی وجود دارد، تعریف آن چیست، چگونه آموزش داده می‌شود، مواد آزمون آن کدام است و البته زیر نظر چه مربی‌ای می‌توان آن را به بهترین شکل آموزش دید، توضیح داده شد. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما آموزنده بوده باشد.

سوالات متداول آموزش های نجات غریق

 • آیا نجات غریق یک شغل است؟

بله. نجات غریق که در آن مهارت‌های لازم نجات دادن شخصی که در حال غرق شدن است آموزش داده می‌شود، یک شغل بسیار حرفه‌ای است.

 • آیا برای ثبت نام در دوره نجات غریق آزمون گرفته می‌شود؟

بله. برای اینکه بتوانید در دوره نجات غریق درجه ۲ ثبت نام کنید لازم است که یک آزمون از مهارت‌های شما گرفته شود.

 • آیا در دوره آموزش نجات غریق مهارت‌های پی سی آر آموزش داده می‌شود؟

بله. در دوره نجات غریق مهارت‌های احیاء بخش یا همان پی سی آر با دقت کامل آموزش داده می‌شود

 • برای یادگیری نجات غریق باید زیر نظر مربی آموزش دید؟

بله. از آنجا که دوره آموزش نجات غریق یک دوره بسیار حرفه‌ای است لازم است که حتما مهارت‌های آن را زیر نظر یک مربی آموزش ببینید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

420 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست