لوازم مورد نیاز شنا چیست

شنا، در زمره پرطرفدارترین ورزش‌ها در میان افراد مختلف به خصوص کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود؛ چرا که انجام این ورزش می‌تواند سبب ایجاد حس و حالی خوب و مثبت در شما شود. ورزش شنا نیز مانند تمامی ورزش‌های دیگر نیازمند ابزار‌های منحصر به خود است، چرا که استفاده از این لوازم می‌تواند کیفیت شناکردن را افزایش داده و پیامد‌های منفی پس از شنا را نیز خنثی سازد.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

لوازم موردنیاز برای شنا

به همین خاطر ما اینجا هستیم تا به بررسی اصلی‌ترین وسایل مورد نیاز برای شنا بپردازیم. 

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب لوازم مورد نیاز شنا :

  • لوازم مورد نیاز شنا چیست؟
  • لوازم جانبی مورد استفاده در شنا
  • سخن پایانی
  • سوالات متداول درباره لوازم مورد نیاز شنا 

لوازم مورد نیاز شنا چیست؟

عموما برای شنا کردن چه در فضای آبی و چه در فضای استخر و سر پوشیده ما به یکسری لوازم مشترک نیاز داریم.

این لوازم به خصوص در مورد شناگران مبتدی می‌تواند کمک ارزنده‌ای در جهت تعلیم، بالا بردن کیفیت شنا و کاهش آسیب‌های جانبی کند. مهم‌ترین لوازم به کار گرفته شده در شنا شامل این موارد است؛ 

 مایو

مایو، مهم‌ترین وسیله در شنا محسوب می‌شود. در واقع فرقی نمی‌کند که قصد شنا در چه فضایی را داشته باشید؛ چرا که شما همواره به مایو نیاز خواهید داشت. مایو لباس مخصوص شنا است و استاندارد‌های تعبیه شده در آن در بانوان و آقایان متفاوت است، به همین خاطر اشخاص باید مایو‌های متناسب با جنسیت خود را تهیه کنند. 

استفاده از توری و یا ابر در مایو از اهمیت به سزایی برخوردار است؛ چرا که سبب پوشاندن قسمت‌های خصوصی بدن می‌شود. علاوه بر جنسیت، مایو‌ها متناسب با سن شخص نیز طراحی می‌شوند، به همین خاطر مایو اشخاص خردسال با بزرگسال متفاوت است.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

همچنین در یک دسته‌بندی دیگر مایوهای مصرفی توسط شناگران ماهر به نسبت شناگران مبتدی متفاوت است، به گونه‌ای که عموم مایوهای شناگران حرفه‌ای چسبیده به بدن و دارای استاندارد‌های خاص خود است. 

مایو‌ها در طرح‌ها و قیمت‌های مختلف قابل تهیه هستند، البته در این بین یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای مایو جنس آن است. بهترین جنس برای مایو، پلی استر است؛ چرا که در مقابل کلر آب استخر مقاوم بوده و حالت کشسانی و چسبندگی خود را دیرتر از دست می‌دهد. 

کلاه شنا 

کلاه شنا به عنوان یک مکمل در کنار مایو به شمار می‌رود. برای همین است که اکثر مایو‌ها با خود کلاه شنا نیز دارند. کلاه شنا تاثیر زیادی برای بهبود کیفیت شنا دارد چرا که با کاهش اصطکاک‌ در آب سبب افزایش سرعت می‌شود.

همچنین استفاده از کلاه از جهت بهداشتی نیز اهمیت دارد چرا که در محیط استخر قرار است اشخاص متعددی به شنا کردن مشغول باشند.

 همین امر می‌تواند سبب ریزش مو در آب و آلودگی محیط شود، برای همین استفاده از کلاه تاثیر زیادی در رعایت بهداشت خواهد داشت. همچنین یکی دیگر از فواید کلاه شنا، نظم دادن به موهای بلند است.

چرا که شنا با موهای بلند و آزاد میتواند سبب کاهش دید و عدم تمرکز و کنترل در شنا شود به همین خاطر استفاده از کلاه توصیه می‌شود. 

کلاه‌ شنا نیز مانند مایو دارای جنس و طرح‌ مختلف است عموم جنس کلاه شنا از پارچه و یا سیلیکون است.

استفاده از کلاه‌های سیلیکونی بیشتر به اشخاص بزرگسال و یا شناگران ماهر توصیه می‌شود. البته منعی برای استفاده از کلاه پارچه‌ای برای این اشخاص وجود ندارد.

عینک شنا 

فضای آبی و کدر سبب محدود شدن دید شناگر می‌شود، همین امر می‌تواند شنا کردن را به خصوص در فضاهای سرباز با مشکل روبه رو کند. از سوی دیگر آلودگی‌های موجود در آب و کلر استخر می‌تواند سبب قرمزی وسوزش چشم شود، همین عوامل اهمیت استفاده از عینک شنا را دو چندان می‌کند. عینک‌های شنا انواع مختلفی داشته و برای سطوح مبتدی تا حرفه‌ای و غواصی می‌توان عینک شنا را تهیه کرد. 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

همچنین می‌توان برای کودکان از عینک شنای مخصوص این سن استفاده کرد. بهترین عینک شنا آن است که در هنگام استفاده فریم آن کاملا چشم‌ها را پوشانده و از ورود آب جلوگیری نماید. همچنین استفاده از عینک‌های با کیفیت و مقاوم در برابر بخار آب و مه گرفتگی توصیه می‌شود.

اگر دچار ضعف بینایی هستید، می‌توانید از عینک‌های طبی شنا استفاده کنید. البته قیمت این دسته از عینک‌ها به نسبت عینک‌های معمولی گران‌تر است. 

گوش گیر و دماغ گیر 

بسیاری از افراد شناگر به خصوص افراد تازه وارد یا کودکان از درد گوش و عفونت آن و همچنین داخل شدن آب وارد بینی شکایت دارند. این امور می‌تواند به وسیله گوش‌‌گیر و دماغ‌گیر بر طرف شود. چرا که گوش‌گیرها سبب می‌شوند تا آب داخل گوش نشده و از عوارض جانبی آن مانند عفونت، تب، گوش درد، سرگیجه و سردرد جلوگیری می‌کنند. همچنین استفاده از دماغ گیر از ورود آب به داخل بینی در هنگام حرکت در آب جلوگیری می‌کند. با وجود تمام این تفاصیل استفاده از این دو وسیله بیشتر در خصوص شناگران مبتدی است. 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

لوازم جانبی در شنا 

علاوه بر لوازم نامبرده، انجام یک شنای خوب و فوق‌العاده نیازمند تهیه لوازم جانبی این ورزش نیز هست.

به همین خاطر ما در ذیل به لوازم جانبی که در هنگام شنا به آن‌ نیاز می‌شود، اشاره می‌کنیم؛ 

فین غواصی 

فین غواصی از جمله ابزار‌هایی است که اشخاص مبتدی و یا نیمه‌حرفه‌ای در جهت افزایش قدرت پا درون آب استفاده می‌کنند. در واقع فین غواصی مانند کفشی است که از تیغه‌ها و باله‌های کوچک تشکیل شده است. شناگر می‌تواند با پوشیدن این فین به عضلات پا و تقویت آن‌ها کمک کند.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.


حوله شنا 

استفاده از حوله‌های بهداشتی و مناسب پس از خروج از آب می‌تواند مفید عمل واقع شود. همچنین پس از خروج از آب سعی کنید با استفاده از حوله درون گوش‌ها را به خوبی خشک کنید؛ چراکه این امر از عفونت‌ گوش جلوگیری می‌کند. 

ساک ورزشی 

استفاده از یک ساک ورزشی مناسب می‌تواند کمک زیادی در جهت حفظ لوازم شنا کند. در واقع استفاده از لوازم اصلی در شنا، مستلزم قرارگیری آن‌ها در محفظه‌ای مناسب و استاندارد است تا هم حمل وسایل راحت شود و هم اینکه این موارد از فضای آلوده استخر حفظ شوند.

به همین جهت استفاده از کوله و یا ساک ورزشی می‌تواند مهم باشد. 

سخن پایانی

استفاده از لوازم ورزشی مخصوص می‌تواند کیفیت شنا را بالا برده ولحظات خوبی را برای شناگر رقم بزند، به همین خاطر بهتر است که این لوازم از مراکز مطمئن و شاخص در این زمینه و همینطور از برند‌های معروف انتخاب شوند.

شناکردن، مقوله‌ای که علاقه‌مندان زیادی را به خود اختصاص داده است؛ به همین خاطر اگر قصد فراگیری شنا را دارید ما مرکز مستر سوییمر را به شما معرفی می‌کنیم.

این مرکز شنا آموزش خصوصی با برخورداری از مربیانی با تجربه و ماهر از جمله استاد حامد پورفیض در تمامی رده‌های سنی و در تمام سطوح از مبتدی تا حرفه‌ای به آموزش شنا می‌پردازد. 

سوالات متداول درباره لوازم مورد نیاز شنا 

  • آیا شنا نیاز به لوازم جانبی دارد؟

بله؛ شنا نیز همانند سایر ورزش‌ها چه در محیط آزاد و چه در استخر نیاز به لوازم جانبی دارد.

  • مهم‌ترین لوازم جانبی شنا چه چیزهایی هستند؟

مایو، عینک، گوش‌گیر جزو لوازم اصلی و مورد نیاز شنا هستند.

  • لوازم جانبی شنا چه چیزهایی هستند؟

فین غواصی، حوله شنا و ساک ورزشی جزو لوازم کناری و جانبی ورزش شنا هستند.

  • چرا باید از گوش‌گیر استفاده کنیم؟

با توجه به اینکه ورزش شنا در آب است، ممکن است به مرور زمان گوش دچار عفونت و قارچ شود، به همین دلیل همه شناگران باید از گوش‌گیر استفاده کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست