تمرینات حرفه ای شنا

ورزش شنا به‌خودی خود یک ورزش حرفه‌ای محسوب می‌شود. تنوع بالا و حرکات پیچیده دست‌وپا در این ورزش به‌گونه‌ای است که نمی‌توان بدون ممارست و حضور مربی آن را به‌خوبی آموخت. با این حال سطح تمرینات این ورزش هم از مبتدی شروع شده و تا مرحله حرفه‌ای پیش می‌رود. به همین خاطر در اینجا قصد داریم تمرینات حرفه ای شنا را توضیح دهیم.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

تمرینات حرفه ای شنا

یعنی قصد ما این است که تمرینات حرفه ای شنا را در انجام حرکات دست، حرکات پا، تمرینات بدنسازی و مکمل تمرینات شنا، تمرینات کششی کنار استخر، تمرینات ویژه برای استارت و دور زدن بهتر شناگر را توضیح دهیم. اگر به‌تازگی شنا کردن را شروع کرده‌اید یا قصد دارید در این ورزش حرفه‌ای شوید، حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید. چرا که قرار است نکات بسیار جالبی در مورد این تمرینات به شما بگوییم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب تمرینات حرفه ای شنا:

  • نگاهی کلی به ورزش شنا
  • سبک های مختلف شنا
  • تمرینات حرفه ای شنا و بدنسازی
  • تمرینات حرفه ای شنا و تغذیه
  • حرف آخر
  • سوالات متداول

نگاهی کلی به ورزش شنا

شنا یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های دنیا است. این ورزش به خاطر اینکه نقش حیاتی برای نجات بشر از غرق شدن داشته، توسط تمام تمدن‌های باستانی تمرین و آموزش داده می‌شده است. به همین خاطر تمام سربازان ارتش، پادشاهان، جنگجویان و ماهی‌گیران شنا کردن را در گذشته بلد بوده‌اند تا در صورت لزوم بتوانند از رودخانه عبور کرده و خود را نجات دهند.

نگاهی کلی به ورزش شنا
نگاهی کلی به ورزش شنا

اما چه چیزی در ورزش شنا وجود دارد که از آن زمان تاکنون همچنان یادگیری آن نیاز به مربی دارد و البته حرکاتش پیچیده‌تر شده است؟ ورزش شنا را جزو کامل‌ترین ورزش‌های دنیا می‌دانند. منظور از کامل بودن شنا این است که در آن می‌توان هم حرکات کششی یافت و هم حرکات قدرتی. به همین خاطر انجام این ورزش تمام عضلات بدن را درگیر می‌کند. 

از طرفی گسترده بودن سبک‌های این ورزش باعث شده تا اگر کسی هم وارد این ورزش حرفه‌ای می‌شود تنها بتواند تعداد اندکی از سبک‌های آن را بیاموزد. در واقع تمرینات حرفه ای شنا برای هر سبک آن متفاوت است.

مثلا در شنای تکی ۴ سبک شنای پروانه، شنای قورباغه، شنای کرال سینه و کرال پشت وجود دارد. در سبک گروهی شنا هم همه ما مسابقات هیجان‌انگیز واترپلو را دیده‌ایم. این تنوع و گستردگی ورزش شنا هم آن را جذاب کرده و هم کاری کرده که حرفه‌ای شدن در آن بسیار دشوار شود.

طوریکه برای رسیدن به سطح حرفه‌ای در هر کدام از سبک‌های آن نیازمند سال‌ها تلاش و انجام تمرینات بسیار دشوار است که البته بدون حضور مربی ممکن نیست. در ادامه این تمرینات را توضیح داده و در نهایت با معرفی یک مربی بسیار حرفه‌ای به شما در طی کردن این مسیر کمک خواهیم کرد.

سبک های مختلف شنا

در شنای انفرادی ۴ سبک اصلی وجود دارد که هرکدام تمرینات حرفه ای شنا خود را دارند. این ۴ سبک همانطور که توضیح دادیم عبارتند از: شنای قورباغه، شنای پروانه، شنای کرال سینه و شنای کرال پشت.

سبک های مختلف شنا
سبک های مختلف شنا

برای حرفه‌ای شدن در هر کدام از این سبک‌ها لازم است یک سری تمرینات بسیار فشرده و سنگین انجام دهید که در ادامه برای هر کدام به طور جدا توضیح می‌دهیم. اما قبل از آن باید یادتان باشد که این تمرینات تنها باید در حضور مربی با تجربه انجام شود.

تمرینات حرفه ای شنا قورباغه

شنای قورباغه با اینکه یکی از ساده‌ترین سبک‌های شنا است، اما برای حرفه‌ای شدن در آن لازم است یک سری تمرینات ویژه انجام شود. دو حرکت استارت و برگشت شنای قورباغه نیاز به تمرینات حرفه ای شنا دارد چرا که ساده نیستند. برای تمرین استارت لازم است شما شیرجه زدن به صورت صاف و سپس هدایت بدنتان به سمت بالای آب را به‌خوبی بیاموزید.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

برای این کار تمریناتی مثل شیرجه با دست و پاهای کشیده، اما به صورت مایل آموزش داده می‌شود تا استارت شناگر به بهترین شکل انجام شود. همچنین برای انجام حرکت برگشت باید تمرینات حبس نفس زیر آب و تکیه دادن به دیوار استخر و پرتاب کردن خود در زیر آب انجام شود که باعث می‌شود شناگر بهتر بتواند برگشت شنای قورباغه را انجام دهد.

تمرینات حرفه ای شنا کرال سینه

شنای کرال سینه جزو شنای سطح حرفه‌ای محسوب شده و همراه با شنای کرال پشت آموزش داده می‌شود. عموما بعد از آموزش شنای قورباغه، نوبت به یادگیری شنای کرال سینه می‌رسد. در این شنا دست‌وپای شناگر بصورت کاملا کشیده و هماهنگ باعث جلو کشیدن بدن شناگر در آب می‌شوند. مهم‌ترین حرکات این سبک شنا که خوب یاد گرفتن آنها نیاز به تمرینات حرفه ای شنا دارد، حرکات دست و هماهنگی آنها با چرخش گردن است.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

در این حرکت که حرکت اصلی سبک کرال سینه هم هست شناگر دستانش را به صورت کشیده از زیر بدن چرخانده و آن را در یک مسیر دایره‌ای کامل و عمود بر سطح افقی آب به نقطه اول بازمی‌گرداند.

همزمان با این حرکت گردن هم به سمتی که دست در حال چرخیدن است چرخیده و این هماهنگی دست و گردن با تعویض دست‌ها حفظ می‌شود. برای بهتر انجام دادن این حرکت یک سری تمرینات مثل چرخش گردن بدون حرکات دست و حرکات دست بدون چرخش گردن انجام می‌شود.

تمرینات حرفه ای شنا کرال پشت

شنای سبک کرال پشت هم درست مانند کرال سینه دارای یک سری تمرینات حرفه ای شنا است که انجام آنها به حرفه‌ای شدن شناگر در این سبک کمک خواهد کرد. در این سبک مهم‌ترین نکته مانند سبک کرال سینه هماهنگ کردن حرکات دست و چرخش گردن است.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

از آنجا که در کرال پشت شناگر به پشت روی آب می‌خوابد؛ پس لازم است که علاوه بر تمریناتی که برای کرال سینه نام بردیم، یک سری تمرینات هم برای حبس کردن نفس انجام شود.

به همین دلیل در انجام تمرینات حرفه‌ای شنای کرال پشت شناگر مانند یک چوب بی‌تحرک با سینه روی آب خوابیده و سعی می‌کند نفسش را تا جایی که توان دارد، حفظ کند. این تمرین به بالابردن قدرت حبس نفس در انجام کرال پشت کمک شایانی خواهد کرد.

تمرینات حرفه ای شنا پروانه

و اما شنای پروانه به خاطر اینکه بسیار حرفه‌ای است، تمام حرکاتش جزو تمرینات حرفه ای شنا محسوب می‌شود. مهم‌ترین تمرینات این سبک شنا همزمان کردن حرکات دو دست و حبس و خروج نفس است. همانطور که می‌دانید در این سبک شنا شناگر دو دستش را با هم بصورت نیم‌دایره در آب چرخانده و با هر فروبردن دست‌ها در آب نفس خود را حبس کرده و سرش را زیر آب می‌برد. 

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

حرفه‌ای شدن در این تمرین بسیار دشوار است و تمرینات ویژه‌ای باید انجام شود تا شناگر بتواند در انجام شنای پروانه ماهر گردد. یکی از تمرین‌ها شیرجه با دست باز در آب است. این تمرین به غوطه‌ور شدن شناگر هنگام فرو بردن دست‌ها در آب کمک کرده و سرعت وی را در انجام شنای پروانه بالا می‌برد.

یکی دیگر از تمرینات حرفه‌ای برای ماهر شدن در شنای پروانه، انجام حبس نفس‌های طولانی در حالات مختلف بدن زیر آب است. مثلا در یکی از این تمرینات شناگر به پهلو خوابیده و نفس خود را زیر آب حبس می‌کند. همچنین حبس نفس به حالت خوابیده به پشت نیز تمرین می‌شود.

تمرینات حرفه ای شنا و بدنسازی

از مهم‌ترین نکات در انجام چنین تمرین‌هایی، انجام تمرینات بدنسازی پیشرفته است. شناگر اقدام به انجام پرس سینه، کرال پشت و جلو، پشت بازو و بازو، حرکات پا و شکم، حرکات سرشانه و گردن و دیگر تمریناتی که با سیم‌کش انجام می‌شود، می‌کند.

تمرینات حرفه ای شنا و بدنسازی
تمرینات حرفه ای شنا و بدنسازی

البته نکته اینجاست که تمام این حرکات و برنامه‌ای که طبق آن این تمرینات انجام شود باید کاملا زیر نظر مربی شنای باتجربه انجام شود؛ چرا که تمریناتی بسیار مهم و سرنوشت‌ساز هستند.

تمرینات حرفه ای شنا و تغذیه

یکی دیگر از نکات مهم توجه به تغذیه مناسب است. بدن شناگر به خاطر انجام تمرینات حرفه‌ای که بررسی کردیم دچار تحلیل و چربی‌سوزی زیادی می‌شود. به همین دلیل لازم است که حتما یک برنامه غذایی مناسب در کنار این تمرینات وجود داشته باشد.

تمرینات حرفه ای شنا و تغذیه
تمرینات حرفه ای شنا و تغذیه

برنامه غذایی مناسب برای بدن شناگر عبارت است از برنامه‌ای که در آن کربوهیدرات، انواع ویتامین، پروتئین و مواد قندی وجود داشته باشد. همچنین ممکن است برای تغذیه بهتر بعضی مکمل‌های غذایی هم با برنامه غذایی شناگر همراه باشد که البته تجویز و مصرف آنها باید زیر نظر مربی و پزشک تغذیه انجام شود.

حرف آخر تمرینات حرفه ای شنا

پیشنهاد ما برای انجام این کار ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. این مربی با داشتن تجربه فراوان در امر آموزش شنا و البته کسب مقامات زیاد در مسابقات ملی و بین‌المللی بهترین گزینه برای یادگیری شنا در هر سطحی از مبتدی تا پیشرفته است. به همین خاطر آموختن تمرینات حرفه ای ورزش شنا برای هر سبکی زیر نظر این مربی بهترین گزینه ممکن است.

سوالات متداول تمرینات حرفه ای شنا

  • آیا ورزش شنا دارای سطوح مختلف است؟

بله. این ورزش دارای سطح مبتدی تا حرفه‌ای بوده و البته برای حرفه‌ای شدن در آن تنها می‌توان یک سبک را انتخاب و در آن رشد کرد.

  • انواع سبک شنا کدام است؟

شنای انفرادی دارای ۴ سبک قورباغه، پروانه، کرال سینه و کرال پشت است.

  • تمرینات حرفه ای شنا در کدام سبک‌ها انجام می‌شود؟

در هر ۴ سبک شنا تمرینات حرفه‌ای شنا انجام می‌شود.

  • آیا برای یادگیری تمرینات حرفه‎ای شنا حضور مربی الزامی است؟

بله. بدون حضور مربی یادگیری و انجام این تمرینات ممکن نیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

450 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست