آموزش شنا صحیح

ورزش شنا یکی از بهترین ورزش‌ها برای قلب و عروق، تناسب اندام و حفظ سلامت جسم و روح خویش است. این ورزش تمرینی برای کل بدن است؛ یعنی تقریبا تمام ماهیچه‌های بدن به کار گرفته می‌شوند، شنا کالری‌ها را می‌سوزاند و به کاهش وزن و  حفظ آن کمک می‌کند و استرس را نیز کاهش می‌دهد.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آموزش شنا صحیح

در شنا بدن به مقدار کمی وزن خود را در بردارد و همچنین سوخت و ساز را افزایش می‌دهد، این کار منجر به افزایش سطح انرژی می‌شود. آموزش این ورزش اهدافی مانند شنا برای تفریح تا شنا برای رقابت را در بر می‌گیرد، ‌شنا یک ورزش کامل است، به‌دلیل این که این فعالیت یک تفریح برای افراد در هر سن است.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

اگر مشتاق یادگیری و آموزش شنا صحیح هستید، می‌توانید این ورزش را با تجهیزاتی استاندارد و زیر نظر مربیان حرفه‌ای را فرا بگیرید. برای این کار به مرکز آموزش شنای مستر سوییمر مراجعه کنید، در این مرکز، آموزش‌ها و تمرینات حرفه‌ای توسط استاد حامد پورفیض انجام می‌شود.

فهرست مطالب آموزش شنا صحیح:

 • آموزش شنا جدید
 • کرال سینه
 • کرال پشت
 • شنای قورباغه
 • شنای پروانه
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

آموزش شنا جدید

اهمیت یادگیری آموزش شنا صحیح برای همه روشن است. شنا یک ورزش با تکنیک‌های متنوع است و به عنوان یک فرد تازه‌کار قصد شما باید شنا با کارآمدترین تکنیک‌ها باشد. بعضی از افراد به دلایل مختلف به خشکی عادت دارند و از ورود به آب هراس دارند، عدم تنفس صحیح در آب، بی وزنی در هنگام تماس با آب و تماس مداوم آب با گوش و بینی از اصلی‌ترین عوامل وارد نشدن به آب است.

آموزش شنا جدید
آموزش شنا جدید

این ورزش یک مهارت با لذت فراوان است و برای تامین سلامت و امنیت خود و دیگران در مواقع لازم باید آن را فرا بگیریم، علاوه بر لذت و ضرورت از آنجایی که شنا یک ورزش است، تاثیرات مثبت این ورزش به مرور زمان قابل مشاهده خواهد بود. برای عده زیادی از افراد فراگیری این ورزش کمی ترسناک به نظر می‌آید، اما اگر به شکل اصولی شنا را آموزش ببینید نه تنها ترسناک به نظر نمی‌آید، بلکه تفریحی هیجان‌انگیز نیز خواهد بود.

فرض کنید برای تفریحات خود به رودخانه‌ای رفته‌اید و اتفاقی به داخل آب می‌افتید، شما بگویید چه کسی شما را نجات خواهد داد؟ شاید کودک شما یا عزیزانتان، اتفاقی به داخل رودخانه افتادند؛ اگر شما شنا بلد نباشید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر برای تفریح در تابستان به ساحل رفته‌اید، ممکن است امواج یا شرایط جوی به هر دلیل سبب می‌شود که سطح زیر پای شما خالی شود. به نظرتان آیا آموزش ضروری به نظر نمی‌رسد؟ شنا از ورزش‌هایی است که به سلامت قلب و عروق کمک شایانی می‌کند.

آموزش این ورزش برای تازه‌کارها به شکل کاملا پایه‌ای اجرا می‌شود، در ابتدا باید مواردی که سبب می‌شود شخص از آب بترسد را از بین ببرد. برخی از افراد ورزش شنا را صرفا برای غرق نشدن در آب یاد می‌گیرند، اما به هر اندازه که در شنا مهارت داشته باشید، امکان دارد در آب‌های خروشان یا نا‌آرام به‌دلیل جریانات گردابی و لختی بدن، دچار مشکل شوید.

این را در ذهن خود داشته باشید که اگر در آب‌های عمیق شنا می‌کنید، برای کمی استراحت بدن‌تان را روی سطح آب شناور کنید تا آب شما را هدایت کند. یک انسان به هر اندازه که در ورزش مهارت داشته باشد، امکان دارد که آب‌های مناطق ممنوع برای شنا کردن به آن آسیب وارد شود، برای پیشگیری از این مشکلات موارد ایمنی زیر را رعایت کنید:

 • تا زمانی که به شنا مسلط نشده‌اید، در بخش‌های کم عمق استخر تمرین کنید. 
 • در زمان شنا حتما زیر نظر مربی تمرین کنید. 
 • در آب‌های خیلی سرد شنا نکنید. 
 • برای این که کلر موجود در آب استخر منجر به حساسیت چشمی نشود، عینک مناسب شنا را به کار ببرید.
 • بهتر است قبل از شروع تمرینات، آنها در خشکی تمرین کنید.
 • برای شروع بهتر است از استخرهای سرپوشیده شروع کنید.

در آغاز تلاش کنید در آبهای کم عمق به تمرینات بپردازید تا در صورتی که در آب فرو رفتید بتوانید بایستید، دیواره‌های استخر را با دقت گرفته و یک جلیقه شنا را بپوشید و به آهستگی حرکت پا بزنید و همچنین پاها را در آب به بالا و پایین حرکت دهید.

در این حالت پاها از قسمت پشت هم سطح با سر قرار داشته باشد و در عمق آب پاها را تکان ندهید، بعد از شناور شدن روی سطح آب و حرکات پا، این بار به کمک جلیقه شنا و لبه دیواره استخر به پشت خوابیده و حرکات دست و پا را انجام دهید.

یکی از راه‌هایی که در آب به عمل نفسگیری کمک می‌کند، راه رفتن بدون شنا در آب است. در موقع انجام این کار سر خود را خارج از آب نگه دارید، از ضربه زدن به آب استفاده کنید و همچنین از دستهای خود برای حفظ کردن تعادل به مانند پارو زدن استفاده کنید، حتما ساعدهای خود را بر روی سطح آب نگه دارید.

یکی از بازوها را در جهت عقربه‌های ساعت و بازوی دیگر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت دهید. در مراحل بعد شما باید حرکت نفس‌گیری و معلق ماندن روی آب را یاد بگیرید، اما قبل از آن باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • تمرینات مربوط به حفظ تعادل در آب
 • تمرینات نفس گیری صحیح 
 • حرکات پای دوچرخه

کرال سینه

برای اجرای آموزش صحیح شنا در ابتدا بهتر است که حرکت کرال سینه را یاد بگیرید.

کرال سینه
کرال سینه

حرکات اولیه این شنا همان تمرینات اولیه ماندن روی آب و حرکات پا است، تمرینات را مانند زیر ادامه دهید:

 • به قسمت کم عمق استخر بروید و رو به دیوار‌ها بایستید.
 • با دستها لبه‌ها را بگیرید و یک پا را به صورت افقی در سطح آب قرار دهید .
 • در این زمان به غیر از یک پای شما که کف استخر است، قسمت سر، سینه و بدن را در امتداد پای دیگر و در سطح آب قرار دهید.
 • در هنگامی که صورت در داخل آب است، نفس خود را حبس کنید و پای دیگر خود را از کف استخر جدا کنید تا تمام بدن روی سطح آب قرار بگیرد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

اکنون که حرکات پا را بلد هستید سعی کنید با کمک مربی خود روی سطح آب با حرکات پا شروع به حرکت کنید. برای این کار روی سطح آب دراز کشیده و این بار به جای لبه دیوار دستان مربی خود را بگیرید، حرکات پا در شنا کرال سینه را اجرا و به همراه مربی حرکت کنید. هر موقع که نیاز به نفس‌گیری دوباره شد، این کار را انجام داده و مجددا ادامه دهید.

برای یادگیری حرکت‌های دست در این نوع شنا بهتر است از یک شخص، ترجیحا مربی شما را همراهی کند، در این شنا و در حالی که شما با سینه بر روی سطح آب قرار دارید، مربی مچ پاهای شما را با می‌گیرد، در این زمان شما حرکات دست کرال را به طور متوالی انجام دهید.

در هنگام شنای کرال سینه باید همزمان عمل نفس‌گیری را نیز انجام دهید، این حرکت در مرحله بیرون آمدن دست‌ها از آب و بازگشت به جلوی بدن هم انجام می‌شود، برای این کار بعد از هر حرکت دست که در آب بالا می‌آید، صورت را به شکل زاویه‌دار و تا جایی که دهان و بینی از آب خارج شود، بالا بیاورید، توجه کنید که شما باید از یک سو این حرکت را انجام دهید، یعنی با یک چرخش دم و با چرخش به طرف دیگر عمل بازدم انجام گیرد.  

در هر نوع شنا هماهنگی حرکات بین دست‌ها و پاها اهمیت فراوانی دارد، یک نکته فنی این است که با هر حرکت دایره شکل که دو دست انجام می‌دهند، پاها شش حرکت (شش ضربه) انجام می‌دهند. 

کرال پشت

آموزش شنا صحیح باید آموزش حرکت کرال پشت نیز ادامه می‌یابد.

کرال پشت
کرال پشت

برای یادگیری شنای کرال پشت ابتدا تمرینات مقدماتی مانند پا زدن‌ها، روی آب ماندن و عمل نفس‌گیری را انجام دهید، سپس:

 • درون آب قرار بگیرید و پشت شما به مسیر شنا باشد، یعنی بالا تنه بیرون از آب باشد، با دستان خود قسمتی که در زیر تخته استارت است را محکم بگیرید.
 •  پاهای خود را به بالا بکشید و کف پاها را زیر سطح آب قرار داده تا به دیواره استخر تکیه کنند.
 • در مرحله بعد باید بدن خود را به سوی آب پرتاب کنید، برای این کار با پاها به سطح دیواره فشار وارد کنید و سر به طرف بالا و عقب پرتاب شود، در این زمان بدن باید کمی قوس داشته باشد، در هنگام پرتاب، بدن خود را به نحوی تنظیم کنید که پاها در هنگام فشار آوردن به دیواره‌ها لیز نخورند.
 • بعد از جدا شدن از دیواره استخر امکان دارد به نحوی نا‌متعادل در آب فرود بیاید، در این زمان باید حرکت‌های دست و پای مربوط به شنا کرال پشت را انجام دهید تا به سطح آب بگردید.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنای قورباغه

شنا به سبک قورباغه‌ای قدیمی‌ترین سبک است و در دوره آموزش شنا صحیح نیز قرار می‌گیرد. این سبک معمولا برای مسافت‌های زیاد کاربرد دارد، به علت انجام حرکت‌های دست و پا در زیر آب و وضعیت سر در زمان نفس‌گیری سرعت این شنا آهسته‌تر از بقیه شناها می‌باشد.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنای قورباغه
شنای قورباغه

در شنای قورباغه بدن را به شکل افقی و به موازات سطح آب قرار دهید، سر زیر آب باشد و به سمت جلو نفس‌گیری کنید. دست‌ها آب را از سمت جلو و با کف دست و ساعد به سمت عقب می‌راند، پس از آن دست‌ها از زیر به سمت صورت جمع شده و به شکل کشیده قرار می‌گیرد.

در این زمان پاها با ضربه‌ای که به آب وارد می‌کنند آب را به سمت عقب می‌رانند، به این نحو که با کف پا ضربه زده می‌شود تا به آب فشار لازم را وارد کند.

شنای پروانه

این شنا یکی از دشوارترین و قدرتی‌ترین و یک شنای سریع به حساب می‌آید. در این سبک حرکات پا مانند شنا کرال سینه است با این تفاوت که تعداد ضربه‌ها برای حرکت کردن کمتر باشد و به شکل منظم همزمان با هم و بدون خم‌شدگی در قسمت زانو حرکت می‌کند.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

شنای پروانه
شنای پروانه

در شنا پروانه دست‌ها از هر طرف به جلو پرتاب می‌شود. برای این که شناگران شنا پروانه را صحیح اجرا کند، ضروری است که دستان به شکل آزاد و بی وزن قرار داشته باشند.

سخن پایانی آموزش صحیح شنا

ورزش شنا تفریحی برای عموم مردم و یک ورزش مناسبِ شناگران حرفه‌ای است. اجازه ندهید آسیب‌ها در شنا شما را از این ورزش لذتبخش جدا کند، شنا از زمان کودکی موجب تقویت عضلات و همچنین جلوگیری از زانو درد در سنین بالا خواهد شد.

مشکلات ناشی از این آسیب‌ها دردناک است ولی ادامه شنا بدتر است، آگاهی از این آسیب‌ها و انجام اقدامات به موقع به شما کمک میکند تا در هنگام شنا کردن سالم بمانید؛ بنابراین بهترین کار شرکت در دوره آموزش شنا صحیح زیر نظر یک مربی حرفه‌ای و کارآمد است.

برای غوطه‌ور ماندن در آب موارد آموزش داده شده را به کار ببرید تا ایمنی خود را حفظ کرده و از این ورزش نهایت را لذت ببرید، با انجام این تمرینات عضلات بدن مناسب این ورزش می‌شود، برای آموزش این مهارت‌ها، باید این حرکت‌ها را زیر نظر مربیان مجرب و به شکلی اصولی آموزش ببینید. 

در پایان تاکید می‌شود که در شنا اولویت با رعایت موارد ایمنی است، فراگیری این آموزش‌ها و انجام تمرین‌های مداوم در پیشگیری از آسیب‌ها موثر واقع می‌شود.

سوالات متداول آموزش صحیح شنا

 • علت حرکات اضافی بدن در ضربات پا در شنا کرال سینه چیست؟

ضربات پا که از زانو انجام شوند، مقاومت بدنی ایجاد می‌کنند که سرعت حرکات شما را پایین می‌آ‌ورد، قسمت باسن به اطراف حرکت می‌کند و باعث افتادگی در قسمت لگن می‌شود، به جای خم شدن زانوها، سعی کنید حرکات پا از لگن انجام شود، زانوها را صاف و مچ‌ها آزاد باشد.

 • در شنا کرال سینه نفس‌گیری از بینی‌ها انجام شود یا دهان؟

در این شنا اگر ضربان قلب شما بالا رود فرد شناگر برای تخلیه هوای ریه خود از دهان استفاده می‌کند، به‌دلیل اینکه بینی جوابگوی تنفس نیست.

 • تمرین‌های مقاومتی برای شناگران چه فوایدی دارد؟

در بعضی از تمرینات عضلات بدن از مقاومت کردن نیرو تولید می‌کند، مانند تمرین با کش، فواید این تمرینات کاهش آسیب، افزایش استقامت عضلات و بهبود سرعت می‌باشد.

 • علت ضربه به آب در زمان شنا پروانه چیست؟

این حالت بدن به‌دلیل حرکات دورانی دست یا انقباض در عضلات کتف و شانه است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

444 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست