سونا بخار و فواید آن

سونا بخار از جمله فضاهایی است که با بخار آب گرم پوشیده شده و گرمای مورد نیاز خود را نیز از آن می‌گیرد. اغلب استخر‌ها و سالن‌ها از سونا بخار و سونا خشک برخوردار هستند. دمای استخر‌های بخار معمولا ۱۱۰ درجه سانتی گراد بوده و به واسطه همین دمای بالا است که شنا در سونا بخار از فواید به سزایی برخوردار است.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

سونا بخار و فواید آن

به همین خاطر ما قصد داریم تا در این مقاله به سونای بخار و فواید‌های شنا در این فضا بپردازیم. 

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب سونا بخار و فواید آن:

 • سونا بخار
 • فواید سونا بخار
 • مضرات سونا بخار
 • سوالات رایج در حوزه سونا بخار و شنا

سونا بخار 

سونای بخار فضای سرپوشیده و عموما محدود و کوچکی است که از بخار آب پوشیده شده است. در حقیقت در این فضا، آب به کمک دستگاه‌های پیشرفته جوشیده شده و بخار حاصل از این عمل فضای موجود در سونا را فرا می‌گیرد. عمده فواید و مزیت‌های سونا بخار به جهت رطوبت موجود در این فضا است.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در منزل مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

سونا بخار 
سونا بخار

سونای بخار در مقابل سونای خشک قرار دارد؛ چرا که در سونای خشک علت اصلی گرمای موجود دستگاه‌های تولید گرمای خشک یا سنگ‌های داغ است، در حالیکه در سونای بخار علت اصلی گرما بخار آب خواهد بود.

فواید سونا بخار

به علت فواید به خصوص سونای بخار، بسیاری از افراد حضور در این فضا را ترجیح می‌دهند، به همین جهت ما نیز در ادامه به بیان مهم‌ترین مزیت‌های سونا بخار می‌پردازیم؛

فواید سونا بخار
فواید سونا بخار

سونای بخار سبب آرامش روحی و کاهش استرس می شود 

مشکلات متعدد روحی و عاطفی و همینطور شرایط ناسالم زندگی می‌تواند سبب ایجاد استرس در بدن شود. در این بین بدن با تولید هورمون کورتیزول سبب احساس منفی و فشار خواهد شد. حضور در سونای بخار سبب کاهش تولید این هورمون شده و به دنبال آن فرد آرامش روحی و روانی و همینطور افزایش تمرکز را تجربه خواهد کرد. البته حضور در سونای بخار دارای محدودیت است و ماندن بیش از اندازه در آن می‌تواند مشکلات مهمی ایجاد کند.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

 بخارآب  تاثیر شگرفی در رفع گرفتگی بینی دارد 

در هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا ممکن است دچار گرفتگی بینی شوید، در این بین استفاده از بخار آب معجزه می‌کند؛ چرا که بخار آب سبب گرم شدن ترشحات بینی شده و به شما فرصت تنفسی راحت و عمیق را می‌دهد. همچنین استفاده از سونای بخار در درمان عفونت‌های سینوسی و گرفتگی صدا نیز مفید عمل واقع می‌شود البته اگر دچار تب هستید استفاده از سونای بخار توصیه نمی‌شود. 

سونای بخار سبب شل شدن و رفع گرفتگی عضلات می شود

ممکن است به دلایل مختلفی دچار گرفتگی عضلات شوید، در این هنگام استفاده از سونای بخار می‌تواند کمک زیادی در رفع گرفتگی و درد شود . علت اصلی این امر گرم شدن بدن و آزاد شدن عضلات بدن است. به همین خاطر است که بسیاری از ورزشکاران قبل یا بعد از ورزش از سونای بخار استفاده می‌کنند. همچنین در ورزش‌های سخت از جمله دو، تکواندو ،کاراته، دوچرخه یا سایر که استفاده از زانو زیاد است؛ استفاده از سونای بخار سبب افزایش انعطاف پذیری زانو خواهد شد. 

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

بخار آب سبب افزایش کالری سوزی و لاغری خواهد بود 

عرق کردن در سونای بخار و استنشاق رطوبت، سبب بالا رفتن ضربان قلب خواهد شد. با بالا رفتن ضربان قلب، بدن انرژی زیادی را مصرف خواهد کرد. در نتیجه به دنبال همین امر، بدن با کالری سوزی زیادی مواجه خواهد شد. البته یکی از نکات بسیار مهمی که در خصوص سونای بخار وجود دارد آن است که بخاری می‌تواند سبب کالری سوزی و لاغری شود که به طور مرتب و پیوسته از آن استفاده شود و استفاده یکباره از سونای بخار سبب از دست دادن آب بدن خواهد شد. به همین خاطر شما باید برای جبران آب از دست رفته بدن، مایعات مصرف کنید. 

سونای بخار می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شود 

در زمانی که شما در فضایی مملو از بخار آب قرار می‌گیرید، گلبول‌های سفید بدن تحریک خواهند شد. تحریک شدن این گلبول‌ها می‌تواند آن‌ها را در جهت حفاظت از بدن و افزایش ایمنی تقویت کند، به همین خاطر است که استفاده از سونای بخار در هنگام سرماخوردگی می‌تواند موثر واقع شود، چرا که بخار عفونت‌های موجود در بدن را نابود می‌کند. 

سونای بخار یک راه حل موثر در درمان درد‌های بعد از ورزش است 

یکی از راه‌های ریکاوری بدن و رفع درد‌های پس از ورزش، استفاده از سونای بخار است چرا که گرمای موجود در بخار آب به درون عضلات بدن نفوذ کرده و درد‌های عضلانی را کاهش می‌دهد. همچنین بسیاری از اشخاص دارای درد‌های مفاصل و زانو از سونای بخار در جهت درمان و یا کاهش درد‌های خود استفاده می‌کنند. 

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

سونای بخار می تواند به سلامت پوست کمک کند 

بخار موجود در آب می‌تواند منافذ بسته پوست را باز کند با باز شدن این منافذ تمامی آلاینده‌ها و سموم زیر پوست تخلیه خواهند شد؛ به همین خاطر است که بسیاری از اشخاص پس از سونای بخار با شفافیت و سفید شدن پوست خود روبه‌رو خواهند شد. همچنین سونای بخار می‌تواند در رفع سلول‌های مرده پوست موثر باشد. سونای بخار به گردش خون بهتر کمک می کند. بر اساس مطالعات انجام شده بر روی افراد مسن و سالخورده، بخار آب و رطوبت حاصل از گرما سبب گردش خون بهتر در این افراد شده است. گردش خون منظم سبب کاهش درد‌ها به خصوص در قسمت دست و پا می‌شود. 

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

مضرات سونا بخار 

سونا بخار، دارای ضرر خاصی نیست.

مضرات سونا بخار 
مضرات سونا بخار

با این حال می‌تواند سبب آسیب‌‌های جانبی در افراد شود از جمله این آسیب‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: 

 • سونای بخار می‌تواند سبب افت فشار خون و ضعف شدید در افراد شود؛ به همین خاطر ماندن در این فضا به اشخاص باردار و یا بیماران خاص توصیه نمی‌شود. 
 • سونای بخار می‌تواند محیطی مناسب برای تولید باکتری و یا رشد آن‌ها باشد به همین جهت ممکن است سبب بیماری در افراد شود. 
 • سونای بخار می‌تواند سبب نفس تنگی و دهیدراته شدن بدن شود؛ به همین خاطر ماندن بیش از ۱۵ دقیقه در این محیط پیشنهاد نمی‌شود.
 • سونای بخار دارای جوی سنگین و بخارآلود است، به طوری که می‌تواند ضربان قلب را به شدت بالا ببرد. به همین خاطر این فضا برای کودکان یا بیماران قلبی مناسب نیست. 

سخن پایانی پیرامون سونا بخار و شنا

فضای استخر همراه با سونای خشک و سونای بخار، به عنوان یکی از مراکز تفریحی پرطرفدار میان مردم شناخته می‌شود. در واقع این بستر با ایجاد فضایی مناسب و مفرح لحظات خوبی را برای مخاطب رقم می‌زند، به همین خاطر است که بسیاری از اشخاص به شنا و یادگیری آن علاقه‌مند هستند.

مراکز متعددی به آموزش سبک‌های مختلف شنا می‌پردازند مانند مرکز آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر. این مرکز با برخورداری از مربیانی با تجربه و ماهر در زمینه شنا مانند استاد حامد پورفیض در تمامی رده‌ها و سبک‌های مختلف به آموزش شنا می‌پردازند.

سوالات رایج پیرامون سونا بخار و شنا

 • چگونه می‌توان از طریق سونا بخار به لاغری رسید؟

صرف قرارگیری در سونا بخار، نمی‌توان به لاغری و تناسب اندام رسید، اما با انجام تمرین ورزشی و داشتن رژیمی درست و اصولی می‌توان از سونا بخار در راستای عملی موثر در لاغری استفاده کرد.  

 • استفاده از سونا بخار بیشتر به بانوان توصیه می‌شود یا آقایان؟

استفاده از سونا بخار دارای محدودیت جنسیتی نیست و تمامی افراد می‌توانند از این مورد استفاده کنند البته طبق مطالعات انجام شده ،کارایی سونا بخار در راستای نرم کردن مفاصل و انعطاف پذیری آن به خصوص در قسمت زانو در بانوان بیشتر است. 

 • سونا بخار چه تاثیری در فشار خون دارد؟

سونا بخار سبب ترشح هورمون آلدسترون می‌شود. این هورمن تاثیر زیادی در کاهش فشار خون داشته و به همین خاطر است که قرارگیری در سونای بخار می‌تواند به افراد دارای فشار خون بالا کمک کند. 

 • مهم‌ترین عامل در راستای فواید حاصل از سونای بخار چیست؟

رطوبت مهم‌ترین عامل در جهت اثربخشی سونای بخار است؛ در حقیقت این رطوبت موجود در آب است که به شما حس آرامش و درمان درد مفاصل را میدهد. 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

325 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست