فین شنا چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

ورزش شنا از زمان‌های قدیم تاکنون مورد استفاده بشر برای عبور از رودخانه‌ها، تفریح و سرگرمی و ماهی‌گیری بوده است. این ورزش نیز با پیشرفت تکنولوژی دچار تغییر و تحولاتی ویژه گشته، طوری که امروزه می‌توان انواع ابزار و وسایل ویژه آموزش، غواصی، شنا در رودخانه را تهیه کرد و به وسیله آنها شنا کردن را آموخت یا ارتقاء بخشید. فین شنا یکی از این وسایل است.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

فین شنا

در این مقاله قصد داریم راجع به اینکه فین شنا چیست، چه کاربردها و مزایایی دارد، انواع آن کدام است و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد توضیح دهیم. اگر شما هم به‌تازگی نام این وسیله را شنیده‌اید یا اگر هم شناخت قبلی دارید اما قصد دارید اطلاعات بیشتری راجع به آن بیاموزید، حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید. چرا که قصد داریم هر آنچه نیاز دارید راجع‌به آن بدانید را به شما توضیح دهیم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب فین شنا:

 • فین شنا چیست
 • انواع فین شنا و کاربرد آن
 • چگونه از فین شنا استفاده کنیم
 • حرف آخر
 • سوالات متداول

فین شنا چیست

همه شناگران چه حرفه‌ای چه مبتدی می‌دانند که حرکات پا در شنا چقدر اهمیت داشته و می‌تواند سرعت و قدرت شناگر را بسیار بالاتر ببرد. همچنین همه به این نکته واقف‌اند که هرچه سطح پا با آب بیشتر باشد، بازدهی شناگر بالاتر می‌رود. به همین دلیل است که غواصان کفش‌هایی مثل باله ماهی می‌پوشند.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در منزل مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فین شنا چیست
فین شنا چیست

فین همین کفشی است که به آن باله یا کفش غواصی هم گفته می‌شود و جهت افزایش بهره‌وری شناگر و بالا بردن سرعت و قدرت وی در شنا مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه انواع متنوعی از این وسیله در بازار وسایل ورزشی موجود است اما بطور کلی دو نوع قدرتی و سرعتی دارد که از پلاستیک، لاستیک و دیگر مواد ساخته می‌شوند.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

بد نیست بدانید نام انگلیسی آن (Swimfin) بوده و گاها میکروفین نیز نامیده می‌شود. از این وسیله در سطح مبتدی تا پیشرفته استفاده شده و یک وسیله کمک آموزشی و کاربردی برای قسمت‌های خاص است. در ادامه انواع آن را بررسی کرده و کاربردها و طرز استفاده از آن را بررسی می‌کنیم.

انواع فین شنا و کاربرد آن

به دو نوع قدرتی و سرعتی تقسیم می‌شود. این دو نوع هر کدام مزایا و کاربردهای ویژه خود را دارند. علت طراحی دو نوع قدرتی و سرعتی این وسیله هم باز می‌گردد به ماهیت شنا.

انواع فین شنا و کاربرد آن
انواع فین شنا و کاربرد آن

در کل شنا یک ورزش کامل است که در آن هم حرکات قدرتی وجود دارد و هم حرکات سرعتی. به همین دلیل است که این وسیله در دو نوع قدرتی و سرعتی ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما هر کدام چه کاربردهایی دارند؟

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

نوع قدرتی

نوع قدرتی به این منظور ساخته شده است که عضلات پا را هنگام شنا قدرتمند کند. شاید فکر کنید که این وسیله تنها برای افرادی است که تازه شنا کردن را شروع کرده و قصد دارند عضلات پای خود را قوی کنند.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

فین قدرتی در اصل مناسب شناگران حرفه‌ای است که قصد دارند در مسابقات شنای حرفه‌ای شرکت کرده و برای این کار نیاز دارند که عضلات پای بسیار قوی داشته باشند. همچنین فین قدرتی مزایای دیگری به جز تقویت عضلات پا دارد مثل تقویت سیستم قلب و عروق، افزایش آمادگی جسمانی شناگر و افزایش سوخت و ساز بدن. از ویژگی‌های فین قدرتی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • عموما مقاوم‌تر و سنگین تر از فین‌های سرعتی هستند.
 • برای ضربات کوتاه و پرقدرت طراحی شده‌اند.
 • برای آماده‌سازی بدن شناگر مسابقات طولانی مفید هستند.

نوع سرعتی

فین سرعتی از نظر ظاهری درست مانند باله ماهی طراحی شده است. علت این نوع طراحی نیز این است که بتواند به سرعت آب پشت‌سر شناگر را کنار زده و باعث افزایش سرعت شنای فرد شود. در فین سرعتی باله‌ها بلند‌تر بوده و البته نرم‌تر از فین‌های قدرتی هستند. این نوع فین برای شناگران مبتدی طراحی شده تا بتوانند به خوبی شنا کردن را بیاموزند.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

یکی از مهم‌ترین مزایای این فین علاوه بر افزایش سرعت شناگر، این است که باعث می‌شود سرعت سوخت‌وساز بدن شناگر بسیار بالا رفته و بدن شروع به سوختن چربی‌ها و در عوض عضله‌سازی کند. اما ویژگی‎‌های فین سرعتی عبارت است از:

از فین‌های قدرتی سبک‌تر و البته نرم‌تر هستند.

برای ضربات بیشتر و با فشار کمتر طراحی شده‌اند.

دارای انواع متنوعی بوده و برای آموزش شناگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چگونه از فین شنا استفاده کنیم

همانطور که گفته شد فین قدرتی بیشتر به منظور ضربات کوتاه و سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد و فین سرعتی برای ضربات با فشار کمتر. به همین دلیل بسته به اینکه کدام نوع فین را بخواهید استفاده کنید، طرز استفاده از آن تغییر خواهد کرد.

چگونه از فین شنا استفاده کنیماگر شخصی آماتور هستید و فین را برای آموزش شنا استفاده می‌کنید، لازم است که در ابتدا روی تخته شنا قرار گرفته و سعی کنید با زدن ضربات پای کشیده و بلند، چگونه حرکت دادن فین در آب را بیاموزید. هرچه ضربات شما در این مرحله با حوصله بیشتری زده شود بهتر می‌توانید کنترل حرکات پا با فین را بیاموزید.

از طرفی اگر قصد دارید از فین قدرتی استفاده کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از این نوع در ابتدا با کرال سینه کار خود را شروع کنید. نیازی نیست از همان ابتدا حرکات پا را با فین قدرتی بسیار سریع و پرفشار شروع کنید. کافی است که چند دور شنای کرال سینه را با این نوع فین تجربه کنید و سپس شروع کنید به ضربات کوتاه و سنگین. 

حرف آخر فین شنا

به‌نظرتان بهترین راه برای اینکه طرز استفاده از فین شنا را بیاموزید و البته دیگر کاربردها و مزایای آن را بشناسید کدام است؟ دیدن فیلم‌های یوتیوب؟ خواندن مقالات آموزشی؟ ما در این مقاله سعی کردیم نکاتی کلی در مورد انواع فین قدرتی و سرعتی در اختیار شما قرار دهیم، اما اینکه چگونه از فین استفاده کنید موضوعی عملی است و نیاز به مربی شنا دارد.

به همین دلیل بهترین راه ثبت‌نام در یکی از دوره‌های آموزش شنای یک مربی با تجربه است. در این زمینه هم ما یکی از بهترین پیشنهادات را داریم: ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض که یکی از بهترین دوره‌ها برای یادگیری شنا بطور کلی و البته طرز استفاده از فین بطور خاص است. 

سوالات متداول فین شنا

 • فین شنا چیست؟

یکی از وسایلی که برای آموزش و افزایش قدرت عضلات پا مورد استفاده قرار می‌گیرد که کفش غواصی هم نامیده می‌شود. 

 • انواع فین کدام است؟

بطور کلی دو نوع فین قدرتی و سرعتی وجود دارد که هرکدام دارای کاربرد ویژه خود است.

 • آیا فین‌های قدرتی سبب بهبود سیستم قلب‌وعروق می‌شوند؟

بله. این فین‌ها به خاطر حرکات کوتاه و سنگینی مه دارند باعث بهبود سیستم قلب‌وعروق شناگر هم می‌شوند.

 • بهترین راه آموزش کار با فین شنا چیست؟

بهترین راه آموزش کار با این وسیله نزد یک مربی با تجربه است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

247 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست