شنا در آب یخ

شنا، از جمله تفریحاتی است که بسیاری از اشخاص در گروه‌های سنی مختلف به آن علاقه‌مند هستند. شنا چه در آب گرم و چه در آب سرد می‌تواند همراه با مزایا و اتفاقات مثبت در بدن همراه باشد، البته که ممکن این بستر گرم یا سرد معایبی را نیز به همراه داشته باشند.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

شنا در آب یخ

شنا در آب سرد از جمله فعالیت‌هایی است که بسیاری از متخصصین در حوزه پزشکی به آن اشاره کرده‌اند. به همین خاطر ما قصد داریم تا در این مقاله به شنا کردن در آب سرد و مزایا و معایب آن بپردازیم. 

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب:

 • مزیت های شنا در آب سرد
 • معایب شنا در آب سرد
 • آموزش شنا در آب سرد
 • سخن پایانی

مزیت های شنا در آب سرد

مزیت های شنا در آب سرد
مزیت های شنا در آب سرد

شنا در آب سرد و یخ می‌تواند مزایای بسیار زیادی به همراه داشته باشد، از جمله این مزایا می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ 

شنا در آب سرد سبب بهبود گردش خون می شود

از آنجایی که هنگام شنا در آب سرد، رگ‌ها و مویرگ‌ها شستشو داده می‌شوند خون به سطح فشار وارد می‌‌کند. همین امر سبب گرم شدن بدن و بهبود گردش خون می‌شود. گردش خون منظم به طور مستقیم و غیر مستقیم در سلامت بدن موثر است.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا در آب سرد سیب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود 

شنا درون آب سرد تاثیر چشمگیری بر روی سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. طبق تحقیقات صورت گرفته، شنا در آب سرد سبب افزایش تعداد گلبول‌های سفید بدن می‌شود. همین افزایش گلبول‌های سفید سبب تقویت سیستم ایمنی در هنگام مواجه با خطر و بیماری می‌شود. 

شنا در آب سرد سبب کاهش کالری و لاغری می شود 

شنا در آب سرد سبب کاهش دمای شدید بدن می‌شود. در این هنگام بدن برای گرم نگه داشتن عضلات و اندام‌ها خون بیشتری را به سمت قلب پمپاژ می‌کند.

شنا در آب سرد سبب کاهش کالری و لاغری می شود 
شنا در آب سرد سبب کاهش کالری و لاغری می شود

همین امر موجب می‌شود تا هنگام شنا درون آب بدن بیشتر کار کند و انرژی بیشتری را مصرف کند،‌ در نتیجه شنای مداوم درون آب سرد می‌تواند موجب لاغری و کاهش وزن شود.

شنا درون آب سرد سبب کاهش استرس می شود

شنا چه درون آب گرم و چه درون آب سرد تاثیر شگرفی بر روی کاهش استرس دارد. البته طبق مطالعات انجام شده شنا درون آب سرد تاثیر بیشتری در کاهش استرس و نا آرامی‌های جسمی و روحی دارد. 

شنای آب سرد سبب افزایش میل جنسی می شود

طبق باوری نادرست شنای آب سرد نه تنها میل جنسی را کاهش نمی‌دهد، بلکه می‌تواند سبب افزایش این میل شود. علت این امر آن است که آب سرد تاثیر زیادی در تولید استروژن و تستوسترون دارد. به همین خاطر است که برای اشخاص با میل جنسی پایین و یا نابارور شنا در آب سرد توصیه می‌شود. 

شنا در آب سرد سبب احساس شادی و نشاط می شود

شنا در آب سرد سبب فعال شدن آندروفین‌ها می‌شود. آندروفین موجب می‌شود تا در هنگام فعالیت، فرد حس شادی و نشاط پیدا کند.همچنین این فرایند می‌تواند در درمان افسردگی و رفع ناملایمات نیز موثر باشد. شنا در آب سرد در درمان درد نیز مفید عمل واقع می‌شود. 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا در آب‌های سرد و شور سبب بهبود تنفس می شود

شنا درون آب‌های سرد و شور مانند دریا و دریاچه‌ می‌تواند سبب بهبود تنفس شود، چرا که آب‌های شور سبب پاک کردن سینوس‌ها و تقویت مژک‌ها می‌شود. 

شنا در آب‌های سرد و شور مانند دریا سبب بهبود سلامت پوست می شود 

شنا درون آب‌های سرد و شور می‌تواند سبب جذب مواد مغذی مانند سدیم،منیزیم، کلسیم، کلرید و سولفات شود. همین امر تاثیر بسیار زیادی در درمان مشکلات پوستی چون اگزما وپسوریازیس دارد.

از دیگر فوایدی که میتوان برای شنا در آب سرد عنوان کرد: 

 • شنا در آب سرد سبب کاهش درد عضلات می‌شود.
 • شنای آب یخ سبب قدرت ذهنی و مدیتیشن می‌شود. 
 • شنای آب سرد تاثیر مثبتی بر روی پوست، حفظ شادابی و سفید شدن آن دارد.
 • آب سرد می‌تواند برای درمان درد مزمن مفصل و آرتروز انتخاب شود.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

معایب شنا در آب سرد 

علیرغم تمامی فواید و مزیت‌هایی که برای شنا در آب سرد وجود دارد، این عمل می‌تواند همراه با معایبی نیز باشد.

معایب شنا در آب سرد 
معایب شنا در آب سرد

از جمله معایب شنا در آب یخ می‌توان به این موارد اشاره کرد: 

آب سرد می تواند سبب گرفتگی آنی عضلات شود 

ورود ناگهانی به آب سرد می‌تواند سبب گرفتگی عضلات و درد بدن شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید به طور تدریجی وارد آب شد، همچنین بهتر است قبل از ورود به آب سرد با نرمش بدن خود را آماده کرد. 

آب سرد می تواند سبب گرفتگی عضلات قلب شود 

پرش در آب سرد و یا شنای طولانی درون آب سرد می‌تواند سبب گرفتگی عضلات قلب و یا ایست قلبی شود. به همین خاطر بهتر است اشخاصی که دچار بیماری قلبی و یا ضعف بدنی هستند از شنای در آب یخ خودداری کنند. 

شنا در آب سرد می تواند سبب لرز یا کبودی بدن شود 

اشخاصی که دچار ضعف بدن هستند یا درآب‌های بسیار سرد شنا می‌کنند، ممکن است با کبودی بدن به خصوص لب‌ها و لرز شدید مواجه شوند؛ به همین خاطر بهتر است پس از خروج از آب سرد فورا در فضایی گرم و معتدل قرار گرفت. 

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

آموزش شنا در آب سرد 

به واسطه فواید شنا در آب سرد، بسیاری از اشخاص علاقه‌مند به یادگیری شنا درون آب سرد هستند. شنا درون آب سرد تفاوتی با شنا درون آب گرم یا فضای سرپوشیده مانند استخر ندارد و می‌توان از تمامی سبک‌های شنا درون آب سرد استفاده کرد البته به واسطه سنگین بودن فضای آب سرد عموما از شناهای سبک مانند شنای کرال سینه و یا شنای غورباقه استفاده می‌شود.

آموزش شنا در آب سرد 
آموزش شنا در آب سرد

شنا درون آب سرد مستلزم نکاتی مهم و کاربردی است که شناگر باید حتما به آن توجه کند. این نکات شامل: 

 • در هنگام شنا در آب‌های سرد، از سبک‌های مختلف استفاده کنید، این امر سبب حفظ انرژی لازم و عدم خستگی مفرط خواهد شد. 
 • شنا در آب‌های یخ و عمیق بدن را شوکه می‌کند به همین خاطر بهتر است به هنگام شنا درون آب سرد از فرو بردن سر درون آب خودداری کنید. به همین جهت است که شنای پروانه درون آب‌های خیلی سرد توصیه نمی‌شود. 
 •  با وجود تمام فواید شنا، بهترین بازه زمانی شنا کردن در این محیط حداکثر ۱ ساعت است؛ چرا که شنای طولانی در فضای سرد می‌تواند سبب گرفتگی عضلات، خستگی شدید و لرز شود.

سخن پایانی درباره آموزش شنا در آب سرد  

ما در این مقاله به بیان شنا در آب سرد، فواید و مضرات آن پرداختیم. شنا در این فضا می‌تواند تغییرات مثبت و شگرفی را در بدن ایجاد کرده و آرامش روحی و روانی را به همراه آورد. اشخاص زیادی نیز علاقه‌مند به یادگیری شنا و کسب مهارت در این زمینه هستند. مراکز متعددی به آموزش شنا و سبک‌های گوناگون آن می‌پردازند مانند؛ مرکز شنای مستر سوییمر. این مرکز به عنوان یکی از مراکز تخصصی آموزش خصوصی شنا شناخته شده که با برخورداری از مربیانی با تجربه و ماهر از جمله استاد حامد پورفیض در تمامی سطوح و رده‌های سنی به جذب شناگر می‌پردازند.

سوالات رایج در حوزه شنا در آب سرد

 •  شنا در آب سرد چگونه به سلامت پوست کمک می‌کند؟

شنا درون آب سرد باعث آرامش سیستم عصبی، جذب مواد مغذی موجود درون آب و همینطور کاهش شکستگی ناشی از استرس پوستی می‌شود. همچنین شنا در آب‌های سرد و شور سبب کاهش سطح کورتیزول بدن می‌شود. همین عوامل به سلامت پوست کمک فراوانی می‌کند. 

 • پس از شنا در آب سرد چگونه می‌توان به دمای محیط رسید؟

رسیدن به دمای محیط و گرم شدن نباید به شکل ناگهانی صورت بگیرد. به عنوان مثال پس از شنا در آب سرد نباید بلافاصله دوش آب گرم گرفت؛ چرا که این امر می‌تواند سبب شوک به قلب و ایست آن شود. 

 • بهترین بازه زمانی برای شنا در آب سرد چه مقدار است؟

شنا در آب سرد در فصل گرم و سرد متفاوت است، به عنوان مثال شنا در آب سرد در فصل زمستان بین ۱ تا ۳ دقیقه است، در حالیکه در تابستان می‌تواند نیم ساعت یا بالاتر باشد. بر اساس یک قاعده کلی به ازای هر درجه دمای آب میتوان یک دقیقه به تایم شنا اضافه کرد. 

 • چگونه می‌توان مقاومت بدن در آب سرد را بالا برد؟

انجام تمرین‌های گرم کننده و همینطور شنای مداوم در فضاهای ملایم می‌تواند سبب مقاومت بدن در آب سرد شود. همچنین پوشیدن لباس‌های مناسب به خصوص کلاه در آب سرد می‌تواند تایم شنا در این فضا را بالا ببرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

428 تعداد بازدید

دیدگاه ها

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست