شنا یک ورزش هوازی

شنا بسته به عوامل مختلفی می‌تواند یک ورزش هوازی یا غیر هوازی باشد. تناسب اندام، شدت تمرین و مدت شنا می‌تواند بر مصرف اکسیژن بدن شما تأثیر بگذارد و یکی از تفاوت‌های اصلی شنا با سایر ورزش‌ها همین است. تمرینات هوازی و بی‌هوازی مزایای خود را دارند، اما درک هر یک و روش صحیح استفاده از آنها به تناسب‌اندام شما کمک می‌کند.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

شنا یک ورزش هوازی

در این مقاله به پاسخ این سوال که “آیا شنا یک ورزش هوازی است یا خیر؟” خواهیم پرداخت. پیش از هر چیزی باید بگوییم که اگر قصد یادگیری شنا را دارید، حتماً در کلاس‌های با کیفیت و زیر نظر یک مربی حرفه‌ای، آموزش ببینید. پیشنهاد ما به شما کلاس‌های خصوصی شنا حامد پورفیض است.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب شنا یک ورزش هوازی:

 • هوازی یا بی هوازی
 • فواید ورزش هوازی
 • شنای هوازی
 • مزایای شنای هوازی
 • شنای بی هوازی
 • مزایای شنای بی هوازی
 • برترین فواید شنا برای سلامتی
 • برترین فواید شنا برای سلامتی
 • سخن پایانی
 • سؤالات متداول

هوازی یا بی هوازی

ورزش هوازی هر نوع تمرینی است که باعث افزایش ضربان قلب می‌شود. در طول تمرینات هوازی، تعداد دفعات تنفس و ضربان قلب شما برای مدت‌زمان طولانی افزایش می‌یابد. نمونه‌هایی از ورزش‌های هوازی دویدن یا دوچرخه‌سواری است. در مقابل، تمرینات بی‌هوازی شامل مصرف سریع انرژی است و در مدت‌زمان کوتاهی انجام می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به پریدن، دوی سرعت، یا وزنه‌برداری اشاره کرد.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در منزل مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

هوازی یا بی هوازی
هوازی یا بی هوازی

تنفس و ضربان قلب شما در فعالیت‌های هوازی با فعالیت‌های بی‌هوازی متفاوت است. اکسیژن منبع اصلی تولید انرژی شما در طول تمرینات هوازی است. در طول تمرین هوازی، شما سریع‌تر و عمیق‌تر از زمانی که ضربان قلب شما در حالت استراحت است، نفس می‌کشید.  در طول تمرینات بی‌هوازی، بدن شما به انرژی فوری نیاز دارد. بدن شما برای سوخت‌رسانی به خود به‌جای اکسیژن به منابع انرژی ذخیره شده متکی است و به همین خاطر به تجزیه گلوکز می‌پردازد.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

فواید ورزش هوازی

ورزش هوازی می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی شما داشته باشد، از جمله کاهش خطر حمله قلبی، کاهش ابتلا به دیابت نوع ۲ و کاهش خطر سکته مغزی.

فواید ورزش هوازی
فواید ورزش هوازی

سایر فواید ورزش هوازی عبارت‌اند از:

 • می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.
 • ممکن است به کاهش و کنترل فشارخون کمک کند.
 • می‌تواند استقامت شما را افزایش داده و خستگی را در حین ورزش کاهش دهد.
 • سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کند و احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش می‌دهد.
 • قلب شما را تقویت می‌کند.
 • خلق‌وخو را تقویت می‌کند.

شنای هوازی

در طول ورزش هوازی، نیاز بدن شما به اکسیژن برآورده می‌شود. هر تمرینی که بیش از دو دقیقه به طول انجامد و شما را حسابی به نفس بیندازد، هوازی خواهد بود. شناهای هوازی آن دسته از حرکاتی هستند که از نظر مسافت و مدت‌زمان، طولانی‌تر هستند. این شناها با سرعتی کم تا متوسط ​​انجام می‌شوند.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنای هوازی
شنای هوازی

به این ترتیب شنا یک ورزش هوازی است، اگر مدت‌زمان طولانی و در یک مسافت طولانی ورزش کنید. شناگران با به حداکثر رساندن میزان اکسیژن خون، شرایط قلبی عروقی خود را بهبود می‌بخشند. از آنجایی که اکسیژن منبع اصلی تولید انرژی در بدن است، شناگران باید در زمانی که ضربان قلبشان در حالت استراحت است، سریع‌تر و عمیق‌تر نفس بکشند. 

مزایای شنای هوازی

در طول شنای هوازی بدن شما تحت فشار محدودی قرار دارد. این به شما این امکان را می‌دهد که شنای راحت‌تر و بدون دردسری داشته باشید. هرچه شنای هوازی بیشتری انجام دهید، ظرفیت ریه‌های شما بیشتر می‌شود و بنابراین می‌توانید برای مسافت‌های طولانی سریع‌تر شنا کنید.

مزایای شنای هوازی
مزایای شنای هوازی

با تمرین‌های مستمر، افزایش ظرفیت ریه‌ها به شما این امکان را می‌دهد که مهارت‌های لازم برای شناکردن در مدت طولانی را تقویت نمایید. عضلات شما پس از پشت سر گذاشتن این تمرینات به بالاترین سطح از قدرت و استقامت خواهند رسید.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنای بی هوازی

در طول شنای بی‌هوازی، بدن شما قادر به پاسخگویی به نیاز عضلات برای اکسیژن نیست. این نوع شنا زمانی اتفاق می‌افتد که شما با سرعت شدید شنا می‌کنید.

شنای بی هوازی
شنای بی هوازی

معمولا این نوع شنا فقط دو دقیقه یا کمتر زمان می‌برد؛ اما فشار بیشتری به عضلات و بدنتان وارد می‌کند و زودتر خسته می‌شوید. این نوع شنا، منجر به تجمع اسید لاکتیک در عضلات می‌شود. اسید لاکتیک پاسخ عضله به کمبود اکسیژن است و باعث احساس سوزش در عضلات می‌شود که اغلب در حین دوی سرعت یا شناهای سریع تجربه می‌شود.

مزایای شنای بی هوازی

هرچه شناهای بی‌هوازی بیشتری انجام دهید، بدن شما برای تمرینات با شدت بالا مقاومت بیشتری پیدا می‌کند.

مزایای شنای بی هوازی
مزایای شنای بی هوازی

شنای بی‌هوازی را می‌توان با دوی سرعت مشابه دانست. این نوع شنا به افزایش قدرت عضلانی کمک می‌کند و در عین حال مقدار زیادی کالری نیز می‌سوزاند.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

برترین فواید شنا برای سلامتی

شنا کردن باعث سوزانده شدن حداکثر میزان کالری می‌شود. همچنین ورزش‌کردن در آب بر روی بافت عضلانی تأثیر می‌گذارد و باعث افزایش حجم ماهیچه‌های شما خواهد شد. شنا کردن باعث افزایش حجم ریه‌های شما شده و اکسیژن لازم را در اختیار ماهیچه‌های شما قرار می‌دهد. از سوی دیگر افزایش حجم ریه‌ها و افزایش مصرف اکسیژن باعث بهبود سلامت قلب خواهد شد و بر کنترل فشار خون نیز تاثیرگذار است.

برترین فواید شنا برای سلامتی
برترین فواید شنا برای سلامتی

شنا برای آن دسته از افرادی که دچار مشکلات مفصلی و درد استخوانی هستند، بسیار مفید است. شنا یا راه رفتن در آب باعث کاهش درد مفاصل خواهد شد. هنگامی که در آب هستیم، جاذبه کمتر از زمانی که در خشکی هستیم، بر بدن تاثیر می‌گذارد. به این ترتیب بدن شما در آب، وزن کمتری دارد و فشار کمتری به استخوان‌های شما وارد می‌شود.

سخن پایانی شنا یک ورزش هوازی

ورزش‌های هوازی باعث افزایش حجم ریه‌ها و بهبود سلامت قلب شما کمک می‌کند. شنا در مسافت‌های طولانی از جمله ورزش‌های هوازی است که در افزایش سلامت بدن شما نقش بسزایی دارد. البته لازم به ذکر است که لازمه رسیدن به این نتایج، یادگیری اصولی شنا است. پیشنهاد ما به شما شرکت در کلاس‌های خصوصی آموزش شنا حامد پورفیض است. در این کلاس‌ها طعم شیرین آموزش شنا را بچشید!

سؤالات متداول شنا یک ورزش هوازی

 • ورزش هوازی بهتر است یا بی‌هوازی؟

ورزش هوازی بهتر است؛ زیرا اکسیژن لازم برای تولید انرژی در ماهیچه‌ها را فراهم می‌کند.

 • آیا شنا یک ورزش هوازی است؟

شنا در مسافت‌های طولانی و در مدت‌زمان طولانی، یک ورزش هوازی محسوب می‌شود.

 • مزیت شنای هوازی چیست؟

باعث افزایش قدرت و استقامت در ماهیچه‌ها می‌شود.

 • انرژی مورد نیاز در شنای بی‌هوازی از کجا تامین می‌شود؟

انرژی مورد نیاز در شنای بی‌هوازی از تجزیه گلوکز تامین می‌گردد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

174 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست