شنا یا بدنسازی

آیا می‌خواهید بدنی خوش فرم و قوی داشته باشید؟ اگر می‌خواهید بدانید که چه ورزشی شما را به نتیجه مطلوبی خواهد رساند، در این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی مزایای دو ورزش محبوب و پرطرفدار؛ یعنی بدنسازی و شنا بپردازیم. پیش از شروع، باید یادآور شویم که ما طرفدار ورزش خاصی نیستیم و تنها هدفمان معرفی ویژگی‌های این دو ورزش است. در نهایت این خود شما هستید که انتخاب می‌کنید به سمت کدام ورزش بروید.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

شنا یا بدنسازی

در واقع این دو ورزش به نحوی مکمل یکدیگر هستند و انجام آنها به طور همزمان، می‌تواند باعث پیشرفت شما در اردو آنها شود. توجه کنید که هیچ‌کدام از این ورزش‌ها، در مدت‌زمان کوتاه شما را به نتیجه مطلوبتان نخواهند رساند و باید صبر و حوصله داشته باشید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

اگر می‌خواهید به اهدافتان برسید، باید ثابت‌قدم باشید و به طور پیوسته کار کنید. با حداقل ۶ ماه تمرین مداوم می‌توانید، نتایج خوبی را از هر دو ورزش به دست آورید.

 

فهرست مطالب شنا یا بدنسازی:

 • بدنسازی را انتخاب کنم یا شنا؟
 • بررسی اجمالی ورزش شنا
 • بررسی اجمالی ورزش بدنسازی
 • شنا در کاهش وزن موثرتر است یا بدنسازی؟
 • شنا برای عضله سازی مناسبتر است یا بدنسازی؟
 • شنا برای سلامت قلب مفیدتر است یا بدنسازی؟
 • برای رسیدن به بهترین نتیجه شنا و بدنسازی را ترکیب کنیم
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

بدنسازی را انتخاب کنم یا شنا؟

شنا یکی از بهترین ورزش‌هاست. در این ورزش تمام قسمت‌های بدن شما درگیر می‌شوند. در واقع شنا یک ورزش قدرتی و استقامتی است که در تقویت عضلات شما بسیار مؤثر است.

شنا همچنین سیستم قلبی عروقی شما را به چالش می‌کشد و باعث می‌شود کالری بسیار بیشتر بسوزانید. در مقابل بدنسازی نیز به تقویت ماهیچه‌ها و عضله‌سازی کمک مطلوبی می‌کند و باعث می‌شود بدن خوش‌فرمی داشته باشید.

پبرای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

همان‌طور که شواهد امر پیدا است، این دو ورزش تا حد زیادی مکمل یکدیگر هستند و در کنار هم معنا پیدا می‌کنند.

بررسی اجمالی ورزش شنا

شنا یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در بین افراد مختلف است. این ورزش، علاوه بر اینکه برای سلامتی جسم شما مفید است، نوعی تفریح و سرگرمی محسوب شده و برای سلامتی روح نیز مفید است.

این ورزش به سلامت قلب شما کمک می‌کند و باعث تقویت عضلات و قوی‌تر شدن شما می‌گردد. این ورزش محدودیت سنی ندارد و  برای تمامی افراد مناسب و خوشایند است.

همچون بدنسازی، شنا هم یک ورزش استقامتی است؛ یعنی در رشد و تقویت ماهیچه‌های بدنتان تاثیر به سزایی دارد. علاوه بر این شنا برخلاف بدنسازی به مفاصل و استخوان‌های شما فشاری وارد نمی‌کند و به همین خاطر نیز برای همه افراد در سنین مختلف (علی‌الخصوص در دوران پیری) مناسب است.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

حرکات مداوم کشش و فشار بر روی آب برای عضله‌سازی و افزایش استقامت بدن بسیار عالی است. شنا فقط بر روی یک قسمت خاص از بدن تمرکز ندارد و تمامی قسمت‌های بدن شما را درگیر می‌کند.

شنا تقریباً تمام ماهیچه‌های بدن شما را به طور هم‌زمان تمرین می‌دهد، اما بر برخی عضلات بیشتر از سایرین درگیر هستند. این عضلات شامل عضلات پشت، شانه، شکم، ساق پا و چهار سر ران هستند.

بررسی اجمالی ورزش بدنسازی

فعالیت در رشته بدنسازی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال برخی تنها برای گذراندن وقت و سلامتی به این ورزش روی می‌آورند، برخی برای شرکت در مسابقات زیبایی اندام این ورزش را انتخاب می‌کنند و برخی نیز برای تقویت عضلات خود و عملکرد بهتر در ورزش شنا به فعالیت در این ورزش می‌پردازند.

ورزش بدنسازی به طور عمده بر روی تقویت عضلات بدن شما تمرکز دارد. روند این ورزش به این صورت است که برای تقویت عضلات ناحیه‌های مختلف باید حرکات مخصوص به همان ناحیه را انجام دهید و برخلاف شنا، انجام یک حرکت آن بر تمامی عضلات بدن شما تاثیرگذار نیست. کار با وزنه و دمبل منجر به افزایش قدرت بدنی شما خواهد شد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

بدنسازی موثرترین راه برای عضله‌سازی است و در صورت انجام صحیح این ورزش می‌توانید به نتایج عالی با حداقل عوارض جانبی دست یابید. نکته قابل‌توجه اینجا است که بدنسازی اصولی می‌تواند باعث بهبود عملکرد شما در ورزش شنا شود.

شنا در کاهش وزن موثرتر است یا بدنسازی؟

کاهش وزن را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد. برای کاهش وزن باید ورزش‌هایی را انجام دهید که به طور قابل‌توجهی باعث سوزاندن کالری می‌شوند. البته داشتن یک برنامه غذایی اصولی نیز، از دیگر ارکان اصلی در کاهش وزن است.

این بدان معنی است که شما باید کالری کمتری نسبت به کالری که می‌سوزانید مصرف کنید. این موضوع  با داشتن رژیم غذایی و کمتر خوردن یا انجام نوعی ورزش که باعث سوزاندن کالری می‌شود، محقق می‌گردد.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

بین شنا و بدنسازی، شنا به طور طبیعی باعث می‌شود، کالری بسیار بیشتری بسوزانید. البته این به این معنا نیست که بدنسازی باعث کاهش وزن نمی‌شود؛ بلکه بدان معنا است که برای کاهش وزن به کمک بدنسازی باید مدت‌زمان بیشتری ورزش کنید.

شنای کرال که معمولاً در مسابقات نیز محبوب و پرطرفدار است، باعث سوزانده شدن ۲۵۷ کالری در مدت‌زمان ۳۰ دقیقه می‌شود و شنای پروانه نیز ۴۰۴ کالری را در همین مدت‌زمان در بدن شناگر می‌سوزاند.

از سوی دیگر بدنسازی تنها باعث سوزانده شدن ۸۰ تا ۱۳۰ کالری در مدت ۳۰ دقیقه خواهد شد که در جای خود مقدار قابل‌توجهی است؛ اما به‌اندازه شنا نیست؛

بنابراین، اگر می‌خواهید وزن کم کنید، شنا بهترین گزینه برای شما خواهد بود، زیرا کالری بیشتری می‌سوزانید و سریع‌تر وزن کم می‌کنید. فقط باید مراقب رژیم غذایی خود نیز باشید. در ضمن صبر و پشتکار یادتان نرود.

شنا برای عضله سازی مناسبتر است یا بدنسازی؟

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، شنا و بدنسازی هر دو شکلی از تمرینات مقاومتی هستند. اما همانگونه که گفتیم، بدنسازی برای عضله‌سازی و تقویت ماهیچه‌های شما ورزش بهتری است.

استفاده از وزنه و دمبل در بزرگ‌شدن و قوی‌تر شدن ماهیچه‌های تاثیر بیشتری دارند. شنا نیز به عضله‌سازی کمک می‌کند؛ اما باید مدت‌زمان بیشتری را صرف کنید.

 

 هر چه از وزنه‌های سنگین‌تری استفاده نمایید، در نهایت ماهیچه‌های بزرگ‌تر و قوی‌تری خواهید داشت. البته ذکر این نکته ضروری است که اگر در بدنسازی، مبتدی هستید، حتماً با وزنه‌های سبک شروع کنید و تنها تحت نظارت مربی خود وزن آنها را افزایش دهید. 

به طور خلاصه، برای ساخت بیشترین عضله چه در درازمدت و چه در کوتاه‌ترین زمان، احتمالاً بدنسازی انتخاب بهتری خواهد بود. به‌خاطر داشته باشید، برخلاف کاهش وزن، باید غذای بیشتری بخورید و کالری اضافی برای حفظ روند عضله‌سازی داشته باشید، در غیر این صورت، در این ورزش به نتایج خوبی نخواهید رسید.

شنا برای سلامت قلب مفیدتر است یا بدنسازی؟

این سؤال یک پاسخ روشن، مختصر و ساده دارد. اگر به دنبال سلامت اندام سیستم عروقی و افزایش استقامت هستید، شنا در مقایسه با بدنسازی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

وزنه زدن در باشگاه در سلامت سیستم قلبی و عروقی شما تاثیر چندانی نخواهد داشت. به همین دلیل است که بسیاری از بدنسازان و پاورلیفترها می‌توانند یک تن وزن را بلند کنند و شبیه نسخه انسانی یک تانک به نظر برسند؛ اما نمی‌توانند حتی دو کیلومتر بدوند چه رسد به اینکه دو کیلومتر شنا کنند.

با شنا، سیستم قلبی و عروقی شما در سلامت کامل است. 

سلامت سیستم قلبی عروقی به این معنی است که شما قلب و سیستم تنفسی قوی‌تری دارید که به شما کمک می‌کند تا سالم‌تر بمانید. یک شناگر ماهر می‌تواند حدود ۱۰ کیلومتر را در یک ساعت بدود، بدون اینکه نفس کم بیاورد یا خسته شود.

برای رسیدن به بهترین نتیجه شنا و بدنسازی را ترکیب کنیم

با تمام آنچه گفته شد، واضح است که هم شنا و هم بدنسازی در داشتن یک بدن سالم نقش مؤثری دارند. به همین خاطر نیز بسیار محبوب هستند.

هرکدام از آنها فواید متفاوتی دارند و بر جنبه‌های مختلف تناسب‌اندام تأکید دارند؛ بنابراین، چرا هر دو این ورزش‌ها را به‌صورت هم‌زمان انجام ندهیم و از مزایای هر دو به‌صورت هم‌زمان بهره نبریم؟ 

پیشنهاد ما این است که شنا و تمرینات بدنسازی را به‌صورت هم‌زمان و در روزهای مختلف هفته انجام دهید. به این ترتیب شما از مزایای هر دو آنها برخوردار خواهید شد. برای مثال می‌توانید از برنامه‌های زیر کمک بگیرید:

مثال ۱:

 • شنبه – باشگاه بدنسازی
 • یکشنبه – شنا
 • دوشنبه – بدنسازی
 • سه‌شنبه – شنا
 • چهارشنبه – بدنسازی
 • پنجشنبه – شنا
 • جمعه – استراحت

مثال ۲:

 • شنبه – باشگاه بدنسازی
 • یکشنبه – شنا
 • دوشنبه باشگاه بدنسازی
 • سه‌شنبه – شنا
 • چهارشنبه باشگاه بدنسازی
 • پنجشنبه – استراحت
 • جمعه – استراحت

سخن پایانی

شنا یا بدنسازی؟! ترکیبی از هر دو ورزش، بسیار عالی خواهد بود. اگر می‌خواهید سیستم قلبی و عروقی سالمی داشته باشید، در زمان کمتری وزن کم کنید و عضله‌هایتان را تقویت کنید شنا بهترین گزینه است.

اگر به دنبال عضله‌سازی هستید پیشنهاد ما به شما بدنسازی است؛ بنابراین، به طور خلاصه، شنا بهتر است و پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در دوره‌ها و کلاس‌های با کیفیت شنا ثبت‌نام کنید. کلاس‌های خصوصی شنا حامد پورفیض، از جمله بهترین‌ها در حوزه آموزش اصولی شنا است.

سؤالات متداول درباره شنا یا بدنسازی

 • شنا بهتر است یا بدنسازی؟

این دو ورزش در ترکیب با یکدیگر، نتایج مطلوب‌تری به ارمغان خواهند آورد.

 • آیا شنا باعث کاهش وزن می‌شود؟

بله. شناگران در هنگام شنا کالری بسیار زیادی می‌سوزانند.

 • آیا بدنسازی به طور مستقیم باعث بهبود سیستم تنفسی می‌شود؟

خیر. برخلاف شنا، بدنسازی تاثیر چندانی در بهبود سیستم تنفسی ندارد.

 • آیا می‌توان شنا یا بدنسازی را همزمان انجام داد؟

بله، شما می‌توانید با برنامه‌ریزی درست یک روز شنا و یک روز بدنسازی داشته باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

347 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست