شنا یا پیاده روی

اگر بخواهید دو ورزش را برای مقایسه پیشنهاد دهید، به چه معیارهایی توجه می‌کنید؟ آیا هر دو ورزش باید مشابه هم باشند؟ یا اینکه بسیار دور از هم باشند تا حدی که یکی تکمیل کننده دیگری باشد؟ در این مقاله ما به مقایسه ورزش شنا با پیاده‌روی که می‌توان آن را هم طبق شرایط خاص نوعی ورزش دانست، می‌پردازیم. 

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

شنا یا پیاده وری

شنا یا پیاده روی موضوعی است که شاید در نگاه اول چندان معنای خاصی نداشته باشد. اما در پایان مقاله نکاتی گرانبها در اختیار شما قرار می‌گیرد و متوجه خواهید شد که چرا این مقایسه صورت گرفته است.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

اگر شما هم دوست دارید بدانید که میان شنا یا پیاده روی کدام را انتخاب کنید، حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید. قرار است نکاتی بسیار جالب که شاید تا قبل از خواندن این مقاله نمی‌دانستید بیاموزید.

 

فهرست مطالب:

  • شنا یا پیاده روی چه فوایدی دارند
  • شنا کردن چه فوایدی دارد
  • پیاده روی چه فوایدی دارد
  • شنا یا پیاده روی ؟ مساله این است
  • حرف آخر
  • سوالات متداول

شنا یا پیاده روی چه فوایدی دارند

مشخصا برای مقایسه شنا با پیاده‌روی و پاسخ به این پرسش، لازم است فواید هر کدام از این دو را بررسی کنیم. به همین خاطر در ابتدا به بررسی خواص شنا کردن پرداخته‌؛ سپس به سراغ فواید پیاده‌روی می‌رویم.

به اینصورت می‌توانیم مزیت‌های هر کدام از این دو ورزش را با هم مقایسه کرده و دریابیم که هر کدام چه نقاط قوتی دارد که در دیگری وجود ندارد. مثلا آیا شنا کردن بهتر به کسی که بیماری قلبی عروقی دارد کمک خواهد کرد یا پیاده‌روی؟ در ادامه هر کدام را به صورت جدا مفصلا بررسی می‌کنیم.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا کردن چه فوایدی دارد

اگر همین لحظه که در حال خواندن این مقاله هستید وارد اینترنت شوید و در گوگل عبارت فواید شنا را سرچ کنید، خواهید دید که هر سایت در حال برشمردن چندین فایده مختلف برای شنا کردن است؛ پس نام بردن از تمام خواص شنا کردن هم ممکن نیست و هم اینکه با تحقیقاتی که پزشکان هر روزه در حال انجام دادن هستند، این خواص چه برای شنا کردن و چه برای دیگر ورزش‌ها در حال به‌روزرسانی است.

به همین دلیل در اینجا تنها تعدادی از خواص شنا کردن که بسیار مهم‌تر از بقیه هستند را آورده‌ایم. خواصی که می‌توان آنها را در جواب شنا یا پیاده روی بیان کرد. 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

درگیر کردن تمام بدن

اولین و واضح‌ترین خاصیتی که شنا کردن دارد، درگیر کردن یا بکارگیری تمام عضلات بدن است. طوری که بعد از چند دقیقه شنا کردن، تمام عضلات ما دچار کشیدگی، انقباض و انبساط می‌شوند.

این خاصیت یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین خواص شنا کردن است. برای درگیر کردن تمام عضلات بدن در دیگر ورزش‌ها، باید حتما روی آن عضله کار کنید، اما در شنا کردن تنها کافی است که در یک استایل دلخواه شنا کنید. 

افزایش ضربان قلب بدون استرس

یکی دیگر از فواید بسیار جالب ورزش شنا، افزایش ضربان قلب بدون ایجاد استرس است.

محققان به این باور رسیده‌اند که افزایش ضربان قلب اگر همراه با استرس نباشد کمک بسیار مفیدی به تقویت سیستم قلب و عروق خواهد کرد. تحقیقات روی ورزش شنا نشان داده کسانی که هفته‌ای یکبار اقدام به شنا کردن می‌کنند، از سیستم قلب و عروق قو‌ی‌تری برخوردار بوده و احتمال سکته قلبی کمتری دارند.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

این خاصیت از جمله مواردی است که در جواب شنا یا پیاده روی می‌توان بدان استناد کرد. 

کالری سوزی قوی

اگر بدن شما دارای چربی بیش از حد است و هر راهی را برای لاغرتر شدن امتحان کرده‌اید اما جواب نداده، حتما به سراغ ورزش شنا بروید. تحقیقات نشان داده است که یکی از کالری‌سوزترین ورزش‌ها که در مدتی کوتاه باعث می‌شود بدن مقدار زیادی چربی از دست بدهد، شنا کردن است.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

طبیعتا هرچه دفعات این ورزش در طول هفته بیشتر شود، مقدار سرعت چربی‌سوزی شما نیز افزایش می‌یابد. 

ضد افسردگی

از دیگر خواص مهم شنا کردن که برای پاسخ به پرسش شنا یا پیاده روی می‌توان از آن استفاده کرد، نشاط‌آوری و ضد افسردگی بودن این ورزش است.

ورزش شنا با افزایش ضربان قلب و درگیر کردن کل عضلات بدن، باعث می‌شود که سطح نشاط و ترشح آدرنالین به سطح متعادل رسیده و اگر شخص افسردگی دارد، درمان شود. همچنین این ورزش به بهبود کیفیت خواب کمک شایانی می‌کند. 

پیاده روی چه فوایدی دارد

همانطور که در مورد فواید شنا کردن توضیح دادیم، در ادامه به فواید پیاده‌روی می‌پردازیم. ارائه این توضیحات در کنار توضیحاتی که در مورد شنا کردن داده شد به ما اجازه پاسخ به سوال شنا یا پیاده روی را خواهد داد.

البته در نهایت نمی‌توان به طور مطلق گفت که کدام ورزش بهتر است چرا که ممکن است بعضی از افراد نتوانند یکی از ورزش‌ها را انجام دهند. پیاده‌روی نیز خواص بسیار زیادی دارد که نمی‌توان در اینجا همه آن‌ها را نام برد. مواردی که از بقیه مهم‌تر است را در ادامه آورده‌ایم.

تقویت قلب

یکی از بارزترین و مهم‌ترین خواص پیاده‌روی، تقویت قلب است. تحقیقات نشان داده کسانی که در طول روز ۴ ساعت پیاده‌روی می‌کنند، در سنین بالا کمتر دچار عارضه قلبی و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شوند.

همچنین بهترین ورزش برای کسانی که دارای بیماری قلبی هستند و البته نباید ورزش‌های مهیج انجام دهند، پیاده‌روی است. تا حدی که پیاده‌روی را ورزش بیماران قلبی نام نهاده‌اند. همچنین برای تنظیم فشار خون، یکی از بهترین پیشنهادات است.

کاهش دهنده خطر دیابت

سبک زندگی امروزی بشر که به سمت بی تحرکی بیشتر رفته است، باعث شده که خطر ابتلا به دیابت بیش از پیش افزایش یابد. به همین دلیل برای کسانی که کارشان پشت میز لپ تاپ بوده و وقت ورزش کردن ندارند، می‌توان پیشنهاد داد که پیاده‌روی را انتخاب کنند.

پیاده‌روی تا حد ۲ ساعت در روز می‌تواند مانع ابتلا به دیابت نوع ۲ که شایع‌ترین نوع بوده و به خاطر کم تحرکی ایجاد می‌شود، گردد. پیاده‌روی باعث کنترل سطح قند خون بدن شده و به طور کلی سلامت عمومی بدن را در وضعیت خوبی نگه می‌دارد.

پیاده روی و تقویت ماهیچه ها

از دیگر خواص پیاده‌روی که برای پاسخ به سوال شنا یا پیاده روی به کار می‌آید، کمک به تقویت ماهیچه‌هاست. ممکن است شخصی نتواند ورزش شنا را به عنوان ورزش اصلی خود انتخاب کند. اما برای جلوگیری از مستهلک شدن ماهیچه‌هایش باید حتما ورزش کند.

در این صورت بهترین پیشنهاد برای چنین شخصی پیاده‌روی است. پیاده‌روی به مدت طولانی در طول روز می‌تواند مانند شنا کردن درصدی از ماهیچه‌های بدن را درگیر کند. هر چند شنا تمام ماهیچه‌های بدن را به کار می‌گیرد، اما می‌تواند تا حد خوبی ماهیچه‌های پا و کمر را درگیر کند. 

جلوگیری از زوال عقل

از دیگر خواص پیاده‌روی که برای سنین بالا بسیار پرکاربرد بوده، جلوگیری از زوال عقل است. زوال عقل در سنین بالا درصد بالایی از افراد جامعه را درگیر می‌کند. معضلی که در نهایت منجر به عدم کارکرد شناختی افراد و از دست رفتن حافظه می‌شود.

انجام پیاده‌روی روزانه به طور مداوم خطر ابتلا به این بیماری لاعلاج را کاهش داده و باعث می‌شود افراد مسن در سنین بالا همچنان در سلامت عقل و بدن مانده و دیگر نیازی به مراقبت دیگر افراد برای انجام کارهای روزانه نداشته باشند. 

شنا یا پیاده روی؟ مساله این است

در نهایت بعد از بررسی اجمالی که در مورد هر کدام از این ورزش‌ها داشتیم، باید دوباره به سوال اصلی مقاله که شنا یا پیاده روی است برگردیم و سعی کنیم به آن پاسخ دهیم.

با توجه به اینکه خواص مشترک پیاده‌روی و شنا تا حد بالایی مشترک است، اما شنا کردن این خواص را با کیفیت بالاتری در بر دارد؛ پس می‌توان به سادگی این نتیجه را گرفت که شنا کردن کامل تر و مثمر ثمرتر از پیاده‌روی است. 

از طرفی روش انجام این دو ورزش بسیار با هم تفاوت دارند. ممکن است شخصی نتواند انرژی و هیجانی که شنا کردن نیاز دارد را فراهم کند. در اینصورت برای او پیاده‌روی گزینه بهتری است؛ بخصوص که در سنین بالا انجام شنا با دشواری‌هایی همراه است که پیاده‌روی این دشواری‌ها را ندارد؛

بنابراین در مرحله اول باید متوجه این موضوع باشید که آیا می‌توانید شنا کنید؟ اگر آری که بین شنا و پیاده‌روی، اولویت با شنا کردن است، اما اگر شنا کردن برای شما دشوار باشد، بهتر است به سراغ پیاده‌روی بروید. چرا که انرژی کمتری نیاز داشته و در دسترس‌تر است. 

حرف آخر

حال که از فواید بی شمار شنا کردن با خبر شده‌اید و البته تصمیم گرفته‌اید که این ورزش را پیگیر شوید، بهتر است به صورت حرفه‌ای و زیر نظر یک مربی با تجربه اقدام به این کار کنید. پیشنهاد ما به شما ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است.

دوره‌ای که زیر نظر مربی‌ای با تجربه برگزار شده و شما می‌توانید با شرکت در این دوره به بهترین شکل شنا کردن را یاد گرفته و از خواص بی نظیر این ورزش نهایت استفاده را ببرید. 

سوالات متداول درباره شنا یا پیاده روی

  • آیا پیاده روی نیز مانند شنا تمام بدن را درگیر می‌کند؟

پیاده‌روی به خاطر اینکه ورزشی کم تحرک‌تر از شنا است، در نتیجه به مقدار بسیار کمتری تمام عضلات بدن را درگیر می‌کند.

  • پیاده روی کالری بیشتری می‌سوزاند یا شنا؟

ورزش شنا به خاطر ماهیتی که دارد، هم هوازی محسوب شده و هم استقامتی. در نتیجه چندین برابر پیاده‌روی به چربی‌سوزی کمک می‌کند.

  • بین شنا یا پیاده روی کدام ورزش به تقویت قلب کمک می‌کند؟

هر دوی این ورزش‌ها به تقویت قلب کمک می‌کنند، اما شنا به خاطر اینکه توانایی ایجاد ضربان قلب بدون استرس دارد، در نتیجه بهتر به دستگاه قلب و عروق کمک می‌کند.

  • برای سنین بالا شنا بهتر است یا پیاده روی؟

از آنجا که در سنین بالا توانایی تحرک زیاد عملا کمتر می‌شود، در نتیجه ورزش شنا چندان توصیه نمی‌شود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

197 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست