شنا یا کشتی

برای کسانی که در میان دو راهی شنا یا کشتی گیر کرده‌اند و نمی‌دانند کدام را انتخاب کنند، ما این مقاله را تالیف کردیم. کشتی، ورزشی است که به حداقل تجهیزات نیاز دارد؛ اما باید به‌صورت کاملاً اصولی و زیر نظر مربی آموزش داده شود تا آسیب‌های جدی جلوگیری به عمل آید. کشتی موجب افزایش اعتمادبه‌نفس و قدرت بدنی در ورزشکار می‌شود. 

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

شنا یا کشتی

اگر به دنبال راهی برای تناسب‌اندام، تقویت سلامت روانی، بهبود مهارت‌های حل مسئله و یادگیری دفاع شخصی هستید، کشتی یک فعالیت همه‌جانبه و عالی است.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

حقیقت این است که تمرینات کشتی فواید زیادی برای بدن و ذهن دارد و به شما امکان می‌دهد به چیزهایی دست یابید که فکر نمی‌کردید امکان‌پذیر باشند.

شنا یک ورزش عالی برای سلامت کل بدن و سیستم قلبی عروقی است. یک ساعت شنا تقریباً به‌اندازه ۲ کیلومتر دویدن کالری می‌سوزاند، بدون اینکه هیچ تاثیر بدی روی استخوان‌ها و مفاصل شما داشته باشد.

شنا تمامی ماهیچه‌های شما را درگیر فعالیت می‌کند و از جمله ورزش‌هایی است که کمترین آسیب را به بدن وارد می‌کند. این ورزش باعث ایجاد حس نشاط و شادی می‌شود. برای یادگیری اصولی شنا نیز باید زیر نظر یک مربی باتجربه، آموزش ببینید.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

پیشنهاد ما به شما شرکت در کلاس‌های خصوصی آموزش شنا حامد پورفیض است.

فهرست مطالب:

 • فواید شنا
 • فواید کشتی
 • شنا بهتر است یا کشتی؟
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

فواید شنا

 1. تمام بدن شما را درگیر می‌کند.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای شنا این است که واقعاً تمام بدن شما را از سرتاپا درگیر فعالیت می‌کند. شناکردن:

 • ضربان قلب شما را بدون ایجاد استرس در بدن شما، افزایش می‌دهد.
 • عضلات را تقویت می‌کند.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

استقامت ایجاد می‌کند. رشته‌هایی گوناگونی در شنا مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای تنوع بخشیدن به تمرین شنای خود از آنها استفاده کنید، از جمله:

 • کرال سینه
 • کرال پشت
 • پروانه
 • سبک آزاد

هرکدام از موارد بالا، روی گروه‌های ماهیچه‌ای مختلف تمرکز می‌کنند. 

 1. بر سلامت سیستم قلبی عروقی مؤثر است.

درحالی‌که عضلات شما به‌خوبی تقویت می‌شوند، سیستم قلبی عروقی شما نیز همین‌طور است. شنا قلب و ریه‌های شما را قوی می‌کند. شنا برای شما آن‌قدر خوب است که محققان معتقدند، حتی ممکن است خطر مرگ شما را کاهش دهد. برخی مطالعات دیگر نشان داده‌اند که شنا ممکن است به کاهش فشارخون و کنترل قند خون کمک کند.

 1. برای افراد مبتلا به جراحات و آرتریت مناسب است.

مهم است که قبل از شروع یا ازسرگیری هر برنامه ورزشی، تاییدیه پزشک خود را داشته باشید. شنا می‌تواند یک گزینه ورزشی ایمن برای اکثر افراد با موارد زیر باشد:

 • آرتروز
 • ناتوانی
 • آسیب مفاصل و …

شنا حتی ممکن است به کاهش برخی از دردها یا بهبودی پس از آسیب کمک کند. یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به استئوآرتریت پس از انجام تمرینات در آب، کاهش قابل‌توجهی در درد و سفتی مفاصل داشتند

 1. گزینه خوبی برای افراد مبتلا به آسم است.

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده، شنا را به یک فعالیت عالی برای افراد مبتلا به آسم تبدیل می‌کند. نه‌تنها این، بلکه تمرینات تنفسی مرتبط با این ورزش، مانند حبس نفس، ممکن است به شما کمک کند کارایی ریه خود را افزایش دهید و کنترل تنفس خود را به دست آورید. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که شنا ممکن است خطر ابتلا به آسم را به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده برای پاکیزگی آب استخر، افزایش دهد. در صورت ابتلا به آسم با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی شنا صحبت کنید و در صورت امکان به دنبال استخری باشید که به‌جای کلر از آب‌نمک استفاده می‌کند.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

 1. برای بیماران آسم نیز فایده دارد.

برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) نیز شنا بسیار مفید است. در یک مطالعه معتبر، یک برنامه شنای ۲۰ هفته‌ای منجر به کاهش قابل‌توجه درد در افراد مبتلا به ام اس شد. همچنین علائمی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی در این افراد بهبود یافت. 

 1. کالری زیادی می‌سوزاند.

شنا یک راه کارآمد برای سوزاندن کالری است. یک فرد ۷۳ کیلوگرمی، درحالی‌که با سرعت کم یا متوسط ​​شنا کند، تقریباً ۴۲۳ کالری در ساعت می‌سوزاند. همین فرد ممکن است تا ۷۱۵ کالری در ساعت با شناکردن با سرعت بالا، بسوزاند.  برای مقایسه این اعداد با سایر فعالیت‌های کم‌تأثیر رایج، همان فرد ۷۳ کیلوگرمی با پیاده‌روی با سرعت ۶ کیلومتر در ساعت به مدت ۶۰ دقیقه، تنها حدود ۳۱۴ کالری می‌سوزاند. 

 1. خواب شما را بهبود می‌بخشد.

شنا به شما کمک می‌کند شب بهتر بخوابید. در مطالعه‌ای بر روی افراد مسن مبتلا به بی‌خوابی، شرکت‌کنندگان افزایش کیفیت زندگی و خواب را پس از انجام تمرینات هوازی منظم گزارش کردند. نزدیک به ۵۰ درصد از افراد مسن، سطحی از بی‌خوابی را تجربه می‌کنند، بنابراین این خبر بسیار خوبی است. این مطالعه بر روی همه انواع تمرینات هوازی، از جمله دوچرخه، استخر و … متمرکز بود. شنا برای طیف وسیعی از افرادی که با مشکلات فیزیکی سروکار دارند و باعث می‌شود سایر ورزش‌ها، مانند دویدن، برایشان جذابیت کمتری داشته باشد، بسیار مناسب است. 

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

 1. به مدیریت استرس کمک می‌کند.

محققان گروهی از شناگران را بلافاصله قبل و بعد از شنا، مورد بررسی قرار دادند. از ۱۰۱ نفر مورد بررسی، ۴۴ نفر گزارش دادند که افسردگی خفیف و استرس زیادی داشتند. پس از اتمام تمرین و شنا تعداد افراد مضطرب به ۸ نفر کاهش یافت. محققان به این نتیجه رسیدند که شنا یک راه قدرتمند برای کاهش سریع استرس است.

فواید کشتی

 1. ذهنی قدرتمند ایجاد می‌کند.

سرسخت بودن از نظر ذهنی و روانی، در هر بخش از زندگی ضروری است. داشتن توانایی استقامت در زمان‌های سخت و بیرون آمدن از مشکلات، صرف‌نظر از موقعیت و اهداف زندگی شما ضروری است. به گفته کارشناسان، یکی از مهم‌ترین عواملی که برنده‌ها را از بازنده‌ها (در زندگی و ورزش) جدا می‌کند، تمایل ذاتی به استقامت و پایداری علی‌رغم شکست و شکست‌ها است. تمرینات کشتی کار درخشانی در ایجاد قدرت انجام می‌دهد؛ زیرا به شما فروتنی را می‌آموزد. ارزش کار سخت را به شما نشان می‌دهد، شما را مجبور می‌کند با خود صادق باشید و شما را با محدودیت‌های جسمی و روانی خود آشنا می‌کند.

 1. برای سلامت فیزیکی شما عالی است.

کشتی فعالیتی است که نیاز به قدرت و آمادگی جسمانی بالایی دارد. در ظاهر ممکن است ساده به نظر برسد، اما هر کشتی‌گیر مشتاق برای غلبه بر حریفان باید قدرتی باور نکردنی داشته باشد. به‌طورکلی مسابقات کشتی به‌دور دور ۶ دقیقه‌ای تقسیم می‌شود. این به سن رقبا بستگی دارد، اما حتی راندهای دقیقه‌ای نیز می‌توانند خسته‌کننده باشند؛ زیرا باید مدام در حال جنب‌وجوش و جنگیدن باشید.

خبر خوب این است که تمرینات کشتی به‌خودی‌خود فوق‌العاده سخت است و کار فوق‌العاده‌ای برای بهبود قدرت و آمادگی شما انجام می‌دهد. یادگیری تکنیک‌ها، انجام تمرین‌ها و کشتی‌گرفتن با حریفان، فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای هستند که توانایی‌های جسمی‌تان را بالا می‌برند.

 1. به کاهش وزن کمک می‌کند.

شنا یا کشتی؟! کاهش وزن می‌تواند برای بسیاری از افراد دشوار و طاقت‌فرسا باشد. ممکن است با استفاده از صدها رژیم غذایی، برنامه‌های آموزشی، مکمل‌ها و … برای کاهش وزن اقدام کنید؛ اما به نتیجه‌ای نرسید. کاهش وزن یکی از ساده‌ترین فرایندهای فیزیولوژیکی در بدن است. اگر کالری کمتری نسبت به کالری که می‌سوزانید مصرف کنید، بدن شما مجبور می‌شود از بافت‌های چربی در بدنتان استفاده کند تا انرژی باقیمانده‌ای را که برای عملکرد طبیعی خود نیاز دارد، دریافت کند. این موضوع می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.

خبر خوب این است که تمرینات کشتی برای کاهش وزن فوق‌العاده است. این ورزش، به شما کمک می‌کند کالری زیادی بسوزانید که به شما امکان می‌دهد به طور موثر وزن کم کنید. شما می‌توانید بدون ایجاد تغییر در تغذیه خود به این مهم دست پیدا کنید. در نتیجه، بیشتر چربی‌ها را از دست می‌دهید، عضلات خود را تقویت می‌کنید و در نهایت لاغر و خوش اندام به نظر می‌رسید.

شنا بهتر است یا کشتی؟

باتوجه‌به آنچه که تاکنون برای سوال شنا یا کشتی گفته شد، هر دو ورزش شامل فواید باورنکردنی برای سلامت جسم و روان شما هستند. به‌این‌ترتیب نمی‌توان گفت که کدام‌یک ورزش بهتری است و پاسخ به این سؤال تا حد زیادی به علاقه شما بستگی دارد. تنها نکته‌ای که می‌توان گفت این است که این دو ورزش، می‌توانند مکمل هم باشند و شرکت در هرکدام می‌تواند به بهبود فعالیت شما در دیگری منجر شود.

سخن پایانی

شنا یا کشتی؟! این سوالی بود که سعی کردیم در این مقاله به آن پاسخ دهیم. ورزش از هر نوعی که باشد، برای سلامت جسم و روان شما مفید است؛ بنابراین بهانه‌ها را کنار بگذارید و برای داشتن یک زندگی شاد به‌سوی ورزش بشتابید. شنا و کشتی دو ورزش بسیار نفس‌گیر و هیجان‌انگیز هستند و هر دو آنها در تناسب‌اندام شما، نقش پررنگی ایفا می‌کنند. این دو ورزش همچنین باعث بهبود سلامت روان می‌شوند که در جایگاه خود، بسیار قابل‌توجه است. این ورزش‌ها را باید زیر نظر مربیان باتجربه آموزش ببینید. پیشنهاد ما برای آموز شنا، شرکت در کلاس‌های خصوصی شنا حامد پورفیض است که شنا را به‌صورت کاملاً اصولی به شما آموزش می‌دهد.

سؤالات متداول

 • آیا کشتی باعث کاهش وزن می‌شود؟

بله. تمرینات کشتی منجر به سوزاندن کالری می‌گردد و به‌این‌ترتیب، کاهش وزن را به همراه خواهد داشت.

 • یکی از فواید باورنکردنی شنا چیست؟

شنا باعث بهبود سیستم قلبی عروقی و تنفسی شما می‌شود.

 • شنا ورزش بهتری است، یا کشتی؟

شنا و کشتی، هر دو ورزش‌های بسیار خوبی برای سلامت جسم و روان هستند و پاسخ به این سؤال تنها به علاقه شما وابسته است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

156 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست