آموزش شنا در دریا

همه ساله افراد زیادی برای گذراندن اوقات فراغت خود به مناطق ساحلی و دریا سفر می‌کنند. در این میان افرادی هم وجود دارند که به شنا کردن مشغول می‌شوند. شنا در دریا تفاوت زیادی با شنا در استخر دارد. به همین دلیل است که حرفه‌ای‌ترین افراد هم ممکن است در آب دریا غرق شوند. همان طور که قهرمان شنای جهان چند سال قبل در دریا غرق شد. 

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آموزش شنا در دریا

متاسفانه عدم توجه ماموران ساحلی به پیشروی افراد در آب، عدم داشتن مهارت کافی در شنا کردن و سهل انگاری باعث شده است که دریاها در گرفتن جان انسان‌ها تبحر زیادی پیدا کنند. شما باید به عنوان یک شناگر ابتدا خطراتی که در آب دریا شما را تهدید می‌کنند را بشناسید، سپس با تفاوت شنا در استخر و دریا آشنا شوید تا در نهایت بدانید که چگونه باید در دریا شنا کنید.  شما می‌توانید در این زمینه از پکیج آموزش شنا حامد پور فیض بهره ببرید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب آموزش شنا در دریا:

 • چه خطراتی افراد را در شنا در دریا تهدید می کنند؟
 • آموزش شنا در دریا
 • شنا در دریا چه تفاوتی با شنا در استخر دارد؟
 • سخن آخر
 • سوالات متداول

چه خطراتی افراد را در شنا در دریا تهدید می‌کنند؟

شنا کردن در دریا در کنار این که لذت بخش است، آرامش دارد و می‌تواند اوقات فراغت خوبی را برای شما بسازد، خطراتی هم دارد.

برای یادگیری و آموزش کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

چه خطراتی افراد را در شنا در دریا تهدید می‌کنند؟
چه خطراتی افراد را در شنا در دریا تهدید می‌کنند؟

برخی از این خطرات در ادامه آمده‌اند:

 • آفتاب سوختگی: اولین خطری که شنا در دریا شما را تهدید می‌کند، خطر آفتاب سوختگی است. زمانی که می‌خواهید دوره آموزش شنا در دریا را بگذرانید به دلیل این که در استخر هستید، این خطر احساس نمی‌شود. در صورتی که در موقعیت اصلی قرار بگیرید، خطر افتاب سوختگی شما را تهدید می‌کند. آب دریا نور خورشید را منعکس کرده و کرم‌های ضد آفتاب را نیز از روی پوست بر می‌دارد. بنابراین آب دریا می‌تواند پوست را به وسیله آفتاب بسوزاند. 
 • خطر وجود علف‌های هرز: علف‌های هرز و گیاهانی که در دریاها وجود دارند، همواره رها هستند. این گیاهان ممکن است به هنگام شنا کردن یک فرد به دور دست یا پای فرد شناگر بپیچند و شنا کردن را برای این فرد دشوار کنند. از این رو اگر متوجه شدید که منطقه‌ای از مناطق مورد نظر شما برای شنا تیره رنگ است، از شنا کردن در آن منطقه خودداری کنید چرا که علف‌های هرز زیادی در آن منطقه از آب وجود دارند.
 • سرما: اغلب اوقات آب دریا دمای کمتری نسبت به آب استخر دارد. زمانی که دمای آب کاهش پیدا کند، ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند و دشواری شنا کردن بیشتر می‌شود. بنابراین عضلات منقبض شده و بدن به راحتی نمی‌تواند حرکات شنا را انجام دهد. در نتیجه احتمال غرق شدن وجود دارد. پس به این خطر نیز توجه داشته باشید.
 • امواج دریا: اگر امواج دریا ارتفاع زیادی داشته باشند، ممکن است شناگر در هنگام شنا کردن با مشکل مواجه شود. به دلیل این امر است که افراد معتقدند امواج دریا قدرت زیادی دارند و می‌توانند به راحتی شناگر را از این سو به آن سو ببرند و قدرت شنا کردن را از او بگیرند.
 • جریان آب: یکی از مهم‌ترین خطراتی که می‌تواند شناگر را در شنا در دریا تهدید کند، خطر جریان آب است. تمامی مربیان حین آموزش شنا در دریا به جریان آب در دریا اشاره می‌کنند. جریان‌های ساحلی آب جریان‌هایی هستند که بر خلاف حرکات موج به سمت ساحل حرکت می‌کنند. اگرچه شناگران توانایی این را دارند که موج‌ها را دور بزنند اما در مواقعی ممکن است جریان آب شناگر را به سمت دریا ببرد و در نهایت باعث غرق شدن او شود. یکی از مهم‌ترین این جریان‌ها، جریان مرگبار یا جریان شکافنده است که آب‌های به ساحل رسیده را به سمت دریا می‌کشاند. این جریان می‌تواند حدود ۸۰ درصد از شناگران را غرق کند. پس به این نکته توجه زیادی داشته باشید.

برای یادگیری و آموزش کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

آموزش شنا در دریا

به طور کلی ورزش شنا چهار پایه دارد. شنای کرال پشت، شنای کرال سینه، شنای قورباغه و شنای پروانه از جمله مهم‌ترین انواع شنا در دریا و استخر هستند.

آموزش شنادر دریا
آموزش شنادر دریا

شما باید به کمک همین انواع گلیم خود را از آب بیرون بکشید اما در همین حین باید به چند نکته مهم هم توجه داشته باشید:

 1. به صورت گروهی شنا کنید. حتی اگر احساس می‌کنید که تمامی مهارت‌ها و تاکتیک‌ها را برای انجام شنا یاد گرفته‌اید و به طور حرفه‌ای شنا کرده‌اید، بهتر است به صورت گروهی به دریا بزنید. در این صورت اگر اتفاقی بیفتد که باعث غرق شدن شما بشود، اطرافیان هشیار شما می‌تواند برای نجات جان شما اقداماتی را انجام دهند. 
 2. به محدوده شنا در دریا توجه داشته باشید و به مناطق عمیق نروید. افرادی که در شنا کردن نیمه ماهر هستند و یا نمی‌توانند به خوبی شنا کنند، اگر وارد مناطق ممنوعه شوند، غرق می‌شوند. این مناطق همچنین خلوت هستند و همین خلوت بودن باعث می‌شود که به هنگام خطر کسی صدای شما را نشنود. پس تا حد امکان از رفتن به مناطق عمیق در آب دریا خودداری کنید.
 3. بهتر است همیشه از تیوپ شنا بهره ببرید. این تیوپ‌ها مخصوصا برای افرادی که از شنا کردن می‌ترسند یا شنا را به خوبی بلد نیستند بسیار کاربردی و منجی هستند.
 4. از شوخی‌های ناگهانی در آب دریا پرهیز کنید چرا که اگر فردی به هنگام انجام حرکات مخصوص نوعی از شنا باشد، تعادل خود را از دست داده و غرق می‌شود.
 5. آهسته شنا کردن از جمله مهم‌ترین نکاتی است که شناگرها باید به آن توجه داشته باشند. حتی زمانی که احساس خطر می‌کنید و می‌دانید که در مردابی از آب گرفتار شده‌اید، حرکات آرامی داشته باشید. حرکات آرام و آهسته باعث افزایش تمرکز، آرامش و اعتماد به نفس شما در شنا می‌شوند و در نهایت منجر به نجات جان شما در آب دریا می‌شوند. برای این که توان خود را برای شنا در دریا حفظ کنید، باید آهسته شنا کنید.
 6. اگر می‌دانید که هوشیاری شما کاهش پیدا کرده است، به هیچ عنوان وارد آب نشوید. در این مواقع فرد خود را کاملا ماهر تلقی کرده و همواره در آب پیشروی می‌کند. چه بسا افرادی که در وضعیت هوشیاری ناقص وارد آب دریا شده و در همان جا جان باخته‌اند.
 7. مراقب کودکان خود باشید. ترسناک‌ترین اتفاقی که حین شنا کردن رخ می‌دهد این است که والدین کودک خود را کاملا در آب رها کرده و خودشان مشغول شنا کردن می‌شوند. آب دریا با کسی شوخی ندارد. حال اگر جریان‌ مرگبار یا ساحلی در آب وجود داشته باشند، فرزند شما به وسیله آب حرکت کرده و به سمت دریا می‌رود. اینجا است که خطر غرق شدن در چند قدمی فرزند شما قرار می‌گیرند.

برای یادگیری و آموزش قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا در دریا چه تفاوتی با شنا در استخر دارد؟

طبق تجربه‌هایی که شناگران دارند، چنین تبیین می‌شود که شنا کردن در استخر یا شنا کردن در دریا تفاوت‌های بسیار زیادی با هم دارند. بنابراین لازم است که هر فردی پس از گذراندن دوره‌های شنا در استخر، دوره آموزش شنا در دریا را نیز بگذراند تا در شنا کردن حرفه‌ای شود.

شنا در دریا چه تفاوتی با شنا در استخر دارد؟
شنا در دریا چه تفاوتی با شنا در استخر دارد؟

برای این کار شما باید به تفاوت‌هایی که آب استخر با آب دریا دارد توجه داشته باشید:

 • آب دریا آبی شور است. آب استخر آبی شیرین است. پس مهم‌ترین تفاوت شنا در دریا و شنا در استخر در نوع آب نمایان می‌شود. زمانی که شناگر بخواهد در استخر شنا کند، نیازی به دماغ گیر، استخر یا وسایلی از این قبیل ندارد اما به دلیل این که آب شور دریا چشم را می‌سوزاند و به پوست آسیب می‌رساند، لازم است که از وسایل ضروری برای شنا کردن در این آب استفاده کنید.
 • آب دریا موج دارد اما آب استخر اینطور نیست. به همین دلیل زمانی که شناگر در استخر شنا می‌کند، خطر چندانی او را تهدید نمی‌کند. همین که شناگر وارد آب دریا می‌شود، با خطر جریان‌های آبی و حرکت موج که او را به سمت دریا می‌برند، مواجه است و باید این خطر را از خود دور کند.
 • در دریاها عمق و وسعت آب محدودیت ندارد اما در استخر شناگر به این امر واقف است که در چه عمقی شنا می‌کند. پس اگر هنگام شنا در دریا همانند شنا در استخر عمل کنید، احتمال غرق شدن وجود دارد.
 • اگرچه شنا در استخر بسیار آسان است اما با این حال ناجیانی وجود دارند که می‌توانند تمامی نقاط استخر را کنترل کنند. شنا کردن در دریا‌ها این چنین نیست. در دریا اگرچه ماموران ساحلی همواره حواسشان به شناگران است اما با توجه به عدم محدودیت وسعت دریا، همه جای آن نمی‌تواند مورد توجه ناجیان قرار بگیرد. مهم‌ترین اقدام در اینجا این است که شما به نکات مهمی که از غرق شدن در دریا جلوگیری می‌کنند، توجه داشته باشید.
 • استخر همیشه آرام است اما آب دریا تحت تاثیر باد و شرایط جوی می‌تواند متلاطم و طوفانی شود. پس باید خود را برای مواجهه با چنین اتفاقاتی هم اماده کنید تا در آب غرق نشوید.
 • برای شنا کردن در دریا باید تکنیک‌های خاصی را افزون بر یادگیری تاکتیک‌هایی شنای چندگانه یاد بگیرید تا اگر کسی غرق شد، به او کمک کنید. برای مثال یادگیری شنا از پهلو می‌تواند نفس زیادی در این زمینه داشته باشد.

برای یادگیری و آموزش پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

سخن آخر درباره آموزش شنا در دریا

ما در این مطلب در مورد آموزش شنا در دریا با شما صحبت کردیم و نکاتی را برای بهبود روند شنا در دریا و تفاوت‌هایی که شنا در دریا با شنا در استخر دارد، بیان نمودیم.

شما می‌توانید به کمک این نکات از خطرات احتمالی که ممکن است در دریا پا پیچ شما شوند جلوگیری کنید و بهتر شنا کنید. جهت آموزش شنا در دریا می‌توانید از دوره آموزش شنای حامد پورفیض بهره ببرید. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشند.

سوالات متداول درباره شنا در دریا

 • چرا باید به هنگام شنا کردن در دریا احتیاط را رعایت کنیم؟

دریا دارای نقاط مختلفی است که هر کدام از این نقاط ممکن است عمیق‌تر از نقطه دیگر باشند. پس رعایت احتیاط می‌تواند از خطرات احتمالی مثل غرق شدن جلوگیری کند.

 • چرا باید در دریا به صورت گروهی شنا شود؟

 شنا به طور گروهی باعث می‌شود که افراد از وضعیت شما با خبر شوند و به هنگام غرق شدن به کمک شما بشتابند.

 • افراد مبتدی چگونه در دریا شنا کنند؟

این افراد باید از تیوپ‌های بادی برای آموزش شنا در دریا استفاده کنند و برای گذراندن دوره‌های آموزشی، با همان تیوپ در دریا شنا کنند تا در این زمینه ماهر شوند.

 • چرا نباید در آب دریا شوخی کنیم؟

شوخی‌های بی جا در آب باعث بر هم خوردن تعادل شناگر شده و در نهایت سبب غرق شدن فرد می‌شود. پس تا حد امکان از شوخی کردن در آب بپرهیزید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست