آموزش متدهای جدید شنا

انسان هر روز در حال یافتن متدهای جدیدی برای ورزش‌های گوناگون است. مثلا اگر به ورزش فوتبال علاقه داشته باشید متوجه خواهید شد که از ۴۰ سال پیش تاکنون متدهای آموزش فوتبال چقدر تغییر کرده و این تغییر روی کیفیت نمایش آن چه تاثیرات عظیمی به همراه داشته است. 

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آموزش متدهای جدید شنا

همین موضوع درمورد ورزش شنا هم درست است. آموزش متدهای جدید شنا همیشه جزو دستور کار مربیان حرفه‌ای بوده و هست و به همین دلیل این موضوع را قصد داریم در این مقاله توضیح دهیم.

منظور ما از آموزش متدهای جدید شنا این است که قصد داریم روش‌های جدید که در آموزش شنا، اجرای شنا و انجام حرکات خاص این ورزش وجود دارد را بررسی کرده و در این مقاله آن را آموزش دهیم. اگر شناگری مبتدی یا حرفه‌ای هستید حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید چرا که نکات جالبی برای خواندن وجود دارد.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب آموزش متدهای جدید شنا:

  • نگاهی کلی به ورزش شنا
  • سبک های مختلف شنا
  • آموزش متدهای جدید شنا در ۴ مرحله
  • حرف آخر
  • سوالات متداول

نگاهی کلی به ورزش شنا

شنا ورزشی است که قدمتی به اندازه قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری دارد. این ورزش جزو لاینفک هر تمدنی بوده که در حوزه آب مشغول زندگی بوده‌اند. علت آن هم این است که انسان‌های مقیم مناطق آبخیز مانند حوزه دریاها یا رودخانه‌های پرآب مجبور بوده‌اند که برای زنده ماندن چگونه روی آب ماندن و شنا کردن را بطور کلی بیاموزند.

نگاهی کلی به ورزش شنا
نگاهی کلی به ورزش شنا

جالب است بدانید که در میان حیوانات توانایی شنا کردن یک امر ذاتی محسوب می‌شود. یعنی یک حیوان یا شناگر است یا نیست. مثلا سگ شنا کردن را از ابتدا بلد است، اما خروس این توانایی را ندارد و هیچ‌گاه نخواهد آموخت.

این در حالیست که انسان با اینکه شناگر به دنیا نمی‌آید اما توانایی یادگیری آن را دارد. به همین دلیل است که می‌تواند آموزش متدهای جدید شنا را هم اجرا کرده و در این ورزش پیشرفت کند، اما ما هیچ‌گاه نخواهیم دید که یک سگ سبک جدیدی در شنا کردن کشف کند.

برای آموزش متدهای جدید شنا لازم است که ابتدا خود ورزش شنا را به خوبی بشناسیم. شنا یکی از کامل‌ترین ورزش‌های دنیا است. کامل به این معنی که در حرکات آن هم بخش هوازی وجود دارد هم قدرتی. همچنین یکی از چربی‌سوزترین ورزش‌ها هم محسوب می‌شود.

همچنین تنها ورزشی است که می‌تواند برای شما لحظاتی مفرح در دل طبیعت یا لب ساحل به همراه آورد. این ورزش امروزه جزو محبوب‌ترین ورزش‌های جهان محسوب شده و به همین خاطر هر روز در حال تغییر و نوشدن است. متدهای اجرا و آموزش آن نیز بسیار متنوع است. در ادامه با بررسی سبک‌های مختلف شنا به بررسی متدهای جدیدی که در این ورزش به وجود آمده، خواهیم پرداخت.

سبک های مختلف شنا

ورزش شنا دارای ۴ سبک کلی است که عبارتند از کرال سینه، کرال پشت، شنای قورباغه و شنای پروانه. هرکدام از این ۴ سبک دارای متدهای آموزشی و اجرایی خود هستند که هر روز هم درحال پیشرفت است.

سبک های مختلف شنا
سبک های مختلف شنا

در ادامه به طور مختصر به هر سبک و متدهای اجرایی و آموزشی آنها می‌پردازیم؛ سپس به سراغ آموزش متدهای جدید شنا در هر سبک می‌رویم. اینطور می‌توانیم بهتر با متدهای جدید شنا بطور کلی آشنا شویم.

شنا کرال سینه

این مدل شنا یکی از حرفه‌ای‌ترین سبک‌های این ورزش است. در شنای کرال سینه متد اجرایی به این صورت است که شناگر ابتدا به طور کاملا افقی روی آب قرار گرفته و دست‌ها و پاها را به حالت کشیده در می‌آورد. سپس دست راست را از زیر به عقب رانده و با تکمیل یک دایره کامل آنرا به سرجایش بازمی‌گرداند.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

همزمان با این حرکت دست راست سر شناگر نیز به سمت راست چرخیده و بعد از اتمام دایره، نوبت به دست چپ و تکرر همین حرکت می‌رسد. همزمان با این حرکات پاها نیز به صورت کشیده و با سرعت زیاد از عقب بالا پایین شده و مانند یک پروانه به جلو رفتن بدن شناگر کمک می‌کند. ترکیب تمام این حرکات باهم بدن شناگر را مانند یک قایق باریک و دراز به سمت جلو هل می‌دهد. 

شنا کرال پشت

سبک دیگر شنا که آن همانند کرال سینه است اما در آن بدن کاملا برعکس قرار می‌گیرد، یعنی بدن ۱۸۰ درجه چرخیده و پشت شناگر روی آب قرار می‌گیرد، کرال پشت نام دارد. در این سبک شنا نیز حرکات دست‌وپا همان است که در شنای کرال سینه وجود داشت.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

نکته مهم در این شنا هماهنگی حرکات گردن و دست‌ها است که در قسمت آموزش متدهای جدید شنا به تکنیک‌های جدیدی که برای بهبود این هماهنگی به وجود آمده، خواهیم پرداخت.

شنای قورباغه

قدیمی‌ترین سبک شنای دنیا، شنای قورباغه است. آیا تابحال شنا کردن قورباغه‌ها را دیده‌اید؟ حرکات دست‌وپای قورباغه بطور دقیق در این سبک شنا کپی می‌شود. یعنی دست‌های شناگر از زیر بدنش به صورت نیم‌دایره و به اطراف باز شده و آب را کنار می‌زند.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

همزمان با حرکات دست پاها نیز با فاصله‌ای مشخص از هم به درون شکم جمع شده و باز می‌شوند تا بتوانند آب پشت‌سر شناگر را به عقب برانند. همزمانی حرکات دست‌وپای شناگر در شنای قورباغه باعث حرکت سریع وی در آب شده و برای وی این توانایی را ایجاد می‌کند که بتواند تا مسافت‌های طولانی شنا کند.

شنای پروانه

شاید بتوان سخت‌ترین سبک شنای دنیا را شنای پروانه دانست. در این نوع شنا بدن شناگر درست مانند یک پروانه روی آب به پرواز درآمده و شناگر با انجام حرکاتی بسیار تند و هیجانی تا مسافت زیادی شنا می‌کند، اما به خاطر ماهیت حرکات که بسیار انرژی‌بر هستند، شناگر در این نوع شنا سریع خسته شده و نیاز به استراحت خواهد داشت.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

 

برای آموزش متدهای جدید شنا پروانه لازم است که شناگر حتما متدهای دیگر سبک‌ها را گذرانده باشد؛ چرا که این سبک نیازمند ظرافت و تمرکز زیادی است که یادگیری آن را دشوارتر از دیگر سبک‌ها کرده است.

آموزش متدهای جدید شنا در ۴ مرحله

برای آموزش متدهای جدید شنا لازم است که به ۴ نکته که در ۴ مرحله آموزش داده می‌شود توجه کنید.

آموزش متدهای جدید شنا در 4 مرحله
آموزش متدهای جدید شنا در ۴ مرحله

البته تعداد این متدها خیلی بیشتر از ۴ تا است، اما ما در اینجا تنها ۴ تا از مهم‌ترین این متدها را آورده‌ایم که به شما در یادگیری این روش‌های جدید کمک کند. 

با آب راحت باشید

شاید اگر در گذشته نیازمند یک متد برای یادگیری شنا بودیم همه می‌گفتند که نباید از آب ترسید و شنا با ناگهان پریدن درون آب آموزش داده می‌شد. با اینکه در این متد حقیقتی پنهان نهفته است، اما نحوه بیانش اشتباه است.

شما نه تنها نباید از آب بترسید بلکه باید با آن ارتباط برقرار کنید. شما باید چندین ماه روی آب ماندن را بصورت یک جسم بی‌وزن تمرین کنید تا بدن و ذهنتان با آب ارتباط مداوم برقرار کند.

نفس گرفتن در حالات مختلف

دومین روشی که در آموزش متدهای شنا در ۴ مرحله قصد داریم درمورد آن صحبت کنیم، این است که انواع نفس‌گیری زیر آب را تجربه کنید. این متد برای این است که بهتر بتوانید در شنای کرال سینه و پشت نفس خود را حبس کرده و اجرای آن برای شما راحت‌تر باشد.

مثلا ابتدا نفس خود را در سینه حبس کنید؛ سپس مانند یک چوب خشک به صورت افقی با سینه روی آب دراز بکشید تا هنگام‌که دیگر نتوانید نفس خود را حبس کنید. همین کار را با خوابیدن به پشت امتحان کنید. این متد در توانایی نفس گرفتن بهتر بسیار جوابگو است.

در آب راه بروید

راه رفتن در آب یکی از بهترین متدها برای قدرتمند کردن پاها و البته بالا بردن تعادل در آب است. این روش که سومین متد از آموزش متدهای جدید شنا است، بدن را بسیار مقاوم کرده و هماهنگی میان پاها و دست و دیگر ماهیچه‌های بدن را بالا می‌برد. آهسته راه رفتن در آب تا زمان‌های طولانی، قدرتی راه رفتن یا سریع راه رفتن از انواع گوناگون راه رفتنی است که در این متد اجرا می‌شود. 

شیرجه بزنید

شیرجه زدن چهارمین متد جدیدی است که برای آموزش شنا پیشنهاد می‌شود. درست شیرجه زدن به معنای این است که بطور خلاصه شما تمام نکاتی که برای درست شنا کردن آموزش دیده‌اید را به خوبی آموخته‌اید. سعی کنید با تمرکز بالا و به‌درستی شیرجه زدن را امتحان کنید. این کار قدرت شما را در اجرای درست انواع سبک شنا بالا می‌برد.

حرف آخر آموزش متدهای جدید شنا

در این مقاله سعی کردیم به آموزش متدهای جدید شنا بپردازیم. متدهایی که هرساله در حال تغییر و تحول بوده و با نظر کارشناسان و مربیان با تجربه در اختیار همگان قرار می‌گیرند. تمرین این متدها تنها زیر نظر یک مربی با تجربه ممکن است.

به همین دلیل پیشنهاد ما به شما ثبت نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. شما با ثبت‌نام در این دوره می‌توانید به بهترین شکل از این متدها با خبر شده و به درستی آنها را آموخته و اجرا کنید.

سوالات متداول آموزش متدهای جدید شنا

  • آیا ورزش شنا همچنان در حال ایجاد متدهای جدید است؟

بله. شنا یک ورزش زنده بوده و هرساله در آن متدهای جدید و مطابق با علم تربیت بدنی به‌وجود می‌آید.

  • سبک‌های اصلی شنا که در آن آموزش متدهای جدید شنا انجام می‌شود کدامند؟

شنا دارای ۴ سبک اصلی کرال سینه، کرال پشت، قورباغه و پروانه است که این متدهای جدید در هر ۴ تای آن آموزش داده می‎شود.

  • ۴ مورد از متدهای جدید آموزش شنا کدام است؟

در این مقاله ۴ مورد از این متدها به صورت: ارتباط‌گیری با آب، راه رفتن در آن، شیرجه زدن در آب و نفس گرفتن زیر آب توضیح داده شد.

  • آیا برای آموزش متدهای جدید شنا نیاز به مربی است؟

بله. حضور مربی با تجربه برای درست آموزش دیدن این متدها ضروری است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

272 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست