آموزش تئوری شنا

شنا یکی از ورزش‌های بسیار محبوب و درعین‌حال حرفه‌ای است که یادگیری آن نیازمند تمرین بسیار زیاد است. اما قبل از اینکه به‌صورت عملی به سراغ این ورزش برویم، لازم است که یک آشنایی تئوری با آن داشته باشیم؟ راستش داشتن یک آشنایی اولیه با آموزش تئوری شنا قبل از هرگونه اقدام عملی برای یادگیری آن، کمک بسیار زیادی به انجام تمرینات عملی آن خواهد کرد.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آموزش تئوری شنا

به همین دلیل در این مقاله به بحث آموزش تئوری شنا پرداخته‌ایم تا بیشتر به فهم موضوع کمک کنیم. اگر شما هم دوست دارید بدانید که تئوری شنا چیست و شامل چه تمریناتی است، و همچنین دنبال افزایش اطلاعات خود نسبت به این ورزش محبوب هستید، حتماً تا پایان مقاله با ما همراه باشید. چرا که قرار است یک موضوع جذاب را با هم پیگیری کنیم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب آموزش تئوری شنا:

 • تاریخچه شنا
 • انواع سبک شنا
 • آموزش تئوری شنا قورباغه
 • آموزش تئوری شنا کرال سینه
 • آموزش تئوری شنا کرال پشت
 • آموزش تئوری شنا پروانه
 • حرف آخر
 • سؤالات متداول

تاریخچه شنا

به نظر شما ورزش شنا توسط ملت خاصی اختراع شده؟ مثلاً می‌گویند چوگان را ایرانیان اختراع کرده‌اند. یا فوتبال اختراع انگلیسیان است. اما آیا شنا ورزشی است که اختراع شده باشد؟ اگر در مورد تمدن‌های اولیه انسان مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که اکثر این تمدن‌ها یا شاید همه آن‌ها در ابتدا کنار رودهایی پرآب شکل‌گرفته‌اند. به نظرتان اگر این افراد شناکردن بلد نبودند، آیا چنین ریسکی را متحمل می‌شدند که در کنار دجله و فرات یا نیل زندگی کنند؟ مسلماً خیر. 

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در منزل مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

تاریخچه شنا
تاریخچه شنا

به همین دلیل است که قدمت این ورزش را به دوران تمدن‌های اولیه نسبت می‌دهند. یعنی نمی‌توان به طور دقیق گفت که ورزش شنا دقیق توسط چه کسانی برای اولین‌بار به وجود آمده است و مانند سوارکاری از همان ابتدا در تمدن‌های نخستین آموزش داده می‌شده است. اما جالب‌تر این است که هم آموزش تئوری شنا قابل تعلیم به همه انسان‌هایی که توانایی بدنی لازم دارند است. در ادامه ابتدا انواع شنا را توضیح می‌دهیم و سپس تئوری هرکدام را توضیح خواهم داد.

انواع سبک شنا

امروزه ورزش شنای فردی را در ۴ گروه کلی تقسیم‌بندی می‌کنند. این تقسیم‌بندی اولین‌بار در سال ۱۹۰۷ توسط فدراسیون جهانی شنا (FINA) انجام شده و تا به امروز تغییری نکرده است. به‌طورکلی ورزش شنا دارای ۴ سبک شنای کرال سینه، شنای کرال پشت، شنای قورباغه و شنای پروانه است. 

انواع سبک شنا
انواع سبک شنا

آموزش تئوری شنا برای هرکدام از این سبک‌ها دارای اصول و روش‌های خاص خود است. در ادامه هرکدام را به طور جدا مفصل توضیح می‌دهیم. اینکه در آینده بخواهید در کدام سبک کار خود را ادامه دهید بستگی به شرایط و علاقه خودتان دارد.

آموزش تئوری شنا قورباغه

شنای قورباغه را قدیمی‌ترین سبک شنا می‌دانند. این شنا همان شنایی است که بصورت طبیعی با بدن بیشترین هماهنگی را داشته و آموزش آن نیز بسیار ساده است. برای اینکه درکی اولیه از شنای قورباغه داشته باشید، به حرکات دست و پای یک قورباغه هنگام شنا کردن توجه کنید. در این حرکات قورباغه در ابتدا با سر و بدنی کاملا افقی و دست‌هایی رو به جلو کشیده شده به داخل آب می‌پرد.

آموزش تئوری شنا قورباغه
آموزش تئوری شنا قورباغه

سپس بعد از چند ثانیه موازی با سطح آب شده و دست‌ها و پاها را از کنار بصورت نیم دایره و هماهنگ با هم حرکت می‌دهد تا به جلو حرکت کند. تمام این حرکات بصورت طبیعی با بدن قورباغه هماهنگ است.

چرا که اولا قورباغه حیوانی دوزیست است و می‌تواند تا مدت‌ها زیر آب شنا کند، در ثانی این نوع شنا برای شنا در مسافت‌های طولانی بسیار مناسب بوده و کمترین خستگی را برای بدن دارد. اما ما انسان‌ها این شنا را چگونه اجرا می‌کنیم؟

حرکات دست و پا

آموزش تئوری شنا قورباغه در حالت حرفه‌ای خود شامل ۴  مرحله است. در اولین مرحله که آن را استارت شنای قورباغه می‌نامند، شناگر با دست‌هایی کشیده و بدنی افقی به درون آب شیرجه می‌زند.

سپس بعد از سه ثانیه سر را از آب بیرون آورده و نفس می‌گیرد. هم‌زمان با نفس‌گیری باید دست‌های کشیده شده از بغل باز شده و آب را از جلوی سینه کنار بزند.

هم‌زمان با این حرکت پاها باید به درون شکم جمع شده و تا قبل از برخورد به شکم، با حفظ فاصله ۱۵ سانتی‌متری از هم در شکم جمع شوند.

همین‌که دست‌ها به انتهای بدن یعنی لگن‌ها رسید و پاها درون شکم جمع شد (در این حالت کف پاها باید روبه‌بالا قرار بگیرد) دوباره سر زیر آب‌رفته و دست‌ها با کف‌های به‌هم‌چسبیده روبه‌جلو کشیده شده و آب را می‌شکافد.

دست‌ها که کامل کشیده شد هم‌زمان پاها نیز آب پشت سر را کنار شده و کف آن‌ها به‌صورت عمود بر سطح آب قرار می‌گیرد. پاها و دست‌ها که به انتهای کشیدگی رسید نوبت به بیرون آمدن سر و نفس گیری می‌رسد.

دوباره دست‌ها به سمت کنار باز شده (با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای کف دست‌ها) و این فرایند ادامه می‌یابد. نکته مهم در شنای قورباغه هماهنگی حرکات دست‌ها و پاها با لحظاتی است که سر از آب بیرون می‌آید. آموزش این هماهنگی تنها در تمرین عملی ممکن است.

آموزش تئوری شنا کرال سینه

آموزش تئوری شنا کرال سینه شامل چند مرحله کلی است. این سبک شنا را حرفه‌ای‌ترین سبک در میان ۴ سبک کلی شنا می‌دانند و عموماً بعد از آموزش شنای قورباغه آموزش داده می‌شود.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

آموزش تئوری شنا کرال سینه
آموزش تئوری شنا کرال سینه

برای اینکه بتوان شنای کرال سینه را به‌خوبی متوجه شد فرض کنید یک‌تکه چوب کاملاً صاف (قایق‌های تک‌نفره کشیده مثلاً) روی آب افتاده و به اطراف آن دو پارو وصل شده که به طور نوبتی در آب‌رفته و عمود بر سطح آب به‌صورت نیم‌دایره آب را کنار می‌زنند تا این چوب یا قایق به سمت جلو حرکت کند. در این نوع شنا شاهد بیشترین سرعت برای شناگر هستیم. 

حرکات کلی شنای کرال سینه

در آموزش تئوری شنا کرال سینه از چند حرکت اساسی نام‌برده می‌شود. این حرکات اصلی به ترتیب عبارت است از یک استارت کاملاً دقیق که در آن بدن به‌صورت کاملاً افقی روی سطح آب قرار می‌گیرد. سپس نوبت به حرکات دست‌وپا می‌رسد. ابتدا دست راست شناگر در یک حرکت با چرخش دایره‌ای کامل از زیر سینه آب را جارو کرده و به بالا می‌آید. هم‌زمان با آن سر که بیرون آب است به سمت راست چرخیده و شناگر نفس می‌گیرد.

هم‌زمان با این حرکت پاها به‌صورت کاملاً صاف در قسمت عقب به‌صورت یکی در میان بالا و پایین رفته و مانند یک پروانه در عقب قایق به حرکت روبه‌جلوی شناگر کمک می‌کنند. دست راست که به درون آب برده شده و دایره تکمیل شد، نوبت به دست چپ رسیده و آب زیر سینه شناگر با آن کنار زده می‌شود و همچنین سر به سمت چپ می‌چرخد.

این حرکت نیز درست مانند حرکت دست راست باید تا تکمیل‌شدن یک دایره کامل عمود بر سطح آب ادامه داشته باشد و بدن شناگر را به جلو ببرد. هماهنگی این حرکات دست‌وپا باهم شنای کرال سینه را تشکیل می‌دهد.

در شنای کرال سینه مهم‌ترین نکته این است که کشیدگی دست‌ها و پاها در طول شنا کاملاً حفظ شده و با هم هماهنگ باشند. در این صورت است که بدن شناگر درست مانند یک قایق سرعتی باریک در آب حرکت کرده و با سرعت زیاد به‌پیش می‌رود.

شنای کرال سینه در مسابقات شنای سرعتی بیشترین استفاده را دارد و به همان اندازه که زیبا و هماهنگ است، انجامش دشوار بوده و نیازمند تمرین فراوان است. این شنا در هماهنگی با شنای قورباغه برای مسابقات استقامت شنا مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

آموزش تئوری شنا کرال پشت

آموزش تئوری شنا کرال پشت درست مانند شنای کرال سینه است چرا که این سبک شنا در کنار شنای کرال سینه قرار گرفته و تکمیل‌کننده آن محسوب می‌شود. برای انجام کرال سینه پشت لازم است که شناگر به‌صورت افقی به پشت خوابیده و کاملاً خود را روی آب رها کند.

آموزش تئوری شنا کرال پشت
آموزش تئوری شنا کرال پشت

بعد دست‌های خود را به‌صورت کاملاً آرام از طرفین باز کرده و آب را به زیر کرال پشت خود وارد کند و هم‌زمان پاها را در آب به‌صورت قدرتی در آب بالا و پایین کند. این نوع شنا دارای سرعت بسیار اندکی بوده و بیشتر برای نمایش و حفظ تعادل انجام می‌شود.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

همچنین زمانی که شناگر نیاز دارد تا استراحت کرده؛ اما همچنان به جلو حرکت کند می‌تواند از حالت کرال سینه چرخیده و با قرارگیری در حالت کرال پشت به مسیر خود ادامه دهد. انجام این نوع سبک شنا نیازمند تلاش و پشتکار زیاد است.

آموزش تئوری شنا پروانه

آموزش تئوری شنا پروانه نیازمند استفاده از حرکات کششی و نمایشی است. به تندتند بال‌زدن پروانه هنگام پرواز دقت کرده‌اید؟ شناگر هنگام انجام شنای پروانه درست مانند یک پروانه دست‌ها و پاهای خود را به رقص درآورده و جوری شنا می‌کند که انگار در حال پرواز روی آب است.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

آموزش تئوری شنا پروانه
آموزش تئوری شنا پروانه

این سبک شنا کاملاً نمایشی بوده و تنها بعد از حرفه‌ای شدن در دیگر سبک‌های شنا قابل‌اجرا است. البته تئوری آن مشابه حرکات دست‌وپا در شنای قورباغه و کرال سینه جلو است؛ اما تنها در عمل قابل نمایش هستند. 

حرف آخر آموزش تئوری شنا

در این مقاله سعی کردیم آموزش تئوری شنا را برای ۴ سبک شنای اصلی یعنی کرال سینه، کرال پشت، شنای قورباغه و شنای پروانه توضیح دهیم. به همین خاطر از هرکدام حرکات اصلی را انتخاب کرده و توضیح دادیم. به نظرتان آیا ممکن است کسی تنها با خواندن در مورد تئوری شنا، شناگر شود؟

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

مسلماً یک شناگر برای یادگیری شنا نیازمند گذراندن دوره عملی زیر نظر یک مربی باتجربه و آگاه از تئوری کامل شنا است. به همین خاطر پیشنهاد ما به شما ثبت‌نام در آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. شما با گذراندن این دوره هم به یک آموزش تئوری شنا مناسب در هر سبک دست خواهید یافت و هم آن‌ها را به بهترین شکل تمرین خواهید کرد. 

سؤالات متداول آموزش تئوری شنا

 • آموزش تئوری شنا چیست؟

به‌طورکلی توضیح حرکاتی که شناگر باید آموزش ببیند تا بتواند شنا کند را آموزش تئوری شنا می‌نامند.

 • انواع سبک شنا کدام است؟

امروزه بنا بر تقسیم‌بندی فدراسیون جهانی شنا، انواع شنا به ۴ سبک قورباغه، پروانه، کرال سینه جلو و کرال سینه پشت تقسیم می‌شود.

 • چگونه می‌توان شنای کرال سینه را آموخت؟

برای آموختن شنای کرال سینه لازم است که در ابتدا تئوری آن را به‌خوبی بیاموزید سپس زیر نظر یک مربی با تجربه حرکاتش را تمرین کند.

 • آیا یادگیری شنا بدون مربی ممکن است؟

خیر. آموزش شنا تنها با خواندن تئوری آن و بدون داشتن مربی ممکن نیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

270 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست