تاثیر شنا در بدن 

شنا، از جمله ورزش‌های هوازی و آبی است که به شناگر اجاره می‌دهد در تمام سنین، از کودکی تا میانسالی به این حرفه مشغول شود. از سویی دیگر در کنار تمامی لحظات مفرح و شادی که ایجاد می‌کند تاثیرات مثبت و بسیار زیادی بر روی بدن دارد. همین تاثیرات فوق‌العاده شنا موجب شده است تا بسیاری از اشخاص به یادگیری این حرفه علاقه‌مند شوند و سعی در تقویت قابلیت‌های خود از طریق این ورزش را داشته باشند.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

تاثیر شنا در بدن 

به همین جهت ما قصد داریم تا در این مقاله به شنا و تاثیرات آن به روی بدن بپردازیم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب تاثیر شنا در بدن :

 • تاثیرات و فواید شنا در بدن
 • سوالات رایج پیرامون شنا

تاثیرات و فواید شنا در بدن

تاثیرات فوق‌العاده شنا سبب شده است تا از آن به عنوان ورزشی برای تمامی خواسته‌های بدنی یاد شود. این ورزش با درگیر کردن تمامی عضلات بدن فواید زیادی را به همراه دارد.

برای یادگیری و آموزش کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

تاثیرات و فواید شنا در بدن 
تاثیرات و فواید شنا در بدن

از جمله تاثیرات شنا در بدن می‌توان به این موارد اشاره کرد: 

۱_ تاثیر شنا در سلامت قلب و عروق

شنا، تاثیر مستقیمی بر روی قلب و عروق گذاشته و سبب می‌شود تا خطرات ابتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی تا حد زیادی کاهش یابد. طبق بررسی‌های انجام شده، شنا سبب کاهش مرگ و میر در اشخاصی است که این ورزش را حرفه خود قرار داده‌اند. از آنجایی که شنا یک ورزش هوازی است سبب اکسیژن‌رسانی به قلب و ریه شده و با تقویت عضلات این بخش از بدن تاثیر زیادی بر روی سلامت آن خواهد گذاشت.
از دیگر بررسی‌های که در خصوص تاثیر شنا بر روی قلب صورت گرفته است این نتیجه حاصل شده است که شنا کردن تاثیر زیادی در کاهش فشار خون و کنترل قند خون بالا دارد؛ به همین جهت است که شنا به افراد دارای فشار خون بالا و یا اشخاص دیابتی توصیه می‌شود.

برای یادگیری و آموزش کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

۲_ تاثیرات شنا بر روی افراد مبتلا به بیماری آسم

شنا در فضای مرطوب استخر، بستری را فراهم می‌کند که می‌تواند برای اشخاص مبتلا به آسم مناسب باشد، در حقیقت رطوبت موجود در این فضا و همینطور انجام حرکات و تمرینات تنفسی مانند زیر آبی و یا نگه داشتن نفس در زیر آب موجب می‌شود تا ظرفیت ریه افراد مبتلا به آسم افزایش یافته و از این طریق به تنفس بهتر این اشخاص کمک می‌شود. البته از آنجایی که ریه اشخاص مبتلا به آسم حساس است، بهتر است در محیط‌هایی که درصد کلر استاندارد داشته یا محیط‌های آبی سر باز به شنا بپردازند؛ چرا که آلودگی آب با مواد شیمیایی می‌تواند مشکلات تنفسی را تشدید کند. 

۳_ تاثیر شنا در کالری سوزی و لاغری

اگر به بدن یک شناگر توجه کرده باشید متوجه تناسب اندام و عضلات قوی او خواهید شد. در واقع باید گفت از آنجایی که شنا یک ورزش همه جانبه در درگیر کردن عضلات و اندام‌های بدن است کالری سوزی بالایی رخ داده و به دنبال این امر تناسب اندام به وجود خواهد آمد. به همین خاطر است که بسیاری از اشخاص ورزش شنا را برای لاغری انتخاب می‌کنند. 

تاثیر شنا در کالری سوزی و لاغری
تاثیر شنا در کالری سوزی و لاغری

شنا سبک‌های مختلفی داشته و هر یک از این سبک‌ها با قابلیت‌های ویژه خود می‌تواند تاثیرات متفاوتی را بر روی کالری سوزی و تناسب اندام و لاغری بگذارد. به عنوان مثال؛ شنای پروانه در زمره شناهای سنگین و درصد بالای درگیر کنندگی عضلات بدن است به همین خاطر از آن به عنوان یک سبک شنای موثر در لاغری یاد می‌شود. البته باید گفت تمامی سبک‌های شنا در فرایند کالری سوزی و لاغری مناسب بوده و صرفاً زمان و تایم کالری سوزی در آنها متفاوت است.
یکی دیگر از نکات مهم در خصوص کالری سوزی در ورزش شنا آن است که درصد سوزاندن کالری به سرعت شما در شنا نیز وابسته است. به گونه‌ای که هر چقدر سرعت شناگر بالاتر رود، کالری سوزی بیشتری رخ می‌دهد.

 به عنوان نمونه یک فرد ۷۲ کیلویی در هر یک ساعت شنا کردن حدود ۴۲۳ کالری می‌سوزاند، حال اگر همین فرد با سرعت بیشتری شنا کند، به عنوان مثال از سبک های سرعتی شنا استفاده کند، می‌تواند تا حدود  ۷۱۵ کالری بسوزاند. 

برای یادگیری و آموزش قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

وزن شناگر نیز از فاکتورهای تاثیرگذار در لاغری و کالری سوزی است، به گونه‌ای که هر چقدر وزن بالاتر باشد میزان کالری سوزی بیشتر خواهد بود. به همین جهت است که از شنا برای لاغری یاد می‌شود. 

۴_ تاثیر شنا در رفع افسردگی و بهبود خلق و خو

شنا در زمره ورزش‌های نشاط آور است. در حقیقت انجام حرکات دست و پا درون آب سبب تولید هورمون اندورفین می‌شود. هورمون اندورفین در زمره هورمون‌هایی است سبب ایجاد حس خوب و شادی در شخص می‌شود.

 خود این امر می‌تواند در کاهش استرس، بهبود خلق و خو و بهبود کیفیت خواب شخص شناگر موثر باشد. از سوی دیگر شنا کردن سبب اکسیژن‌رسانی بهتر به عروق خواهد شد که خون‌رسانی در بدن را بهبود بخشیده و سبب ایجاد احساس بهتری در بدن شناگرمی‌شود. از شنا کردن به عنوان فعالیتی مفید در درمان افسردگی و جلوگیری از زوال عقل نیز یاد می‌شود. 

۵_ تاثیر شنا در تسکین درد‌های مفاصل

شنا از جمله ورزش‌های مفید است که می‌تواند دردهای مفاصل را تسکین و بهبود ببخشد. البته برای درمان دردهای مفاصل، شنا در سبک‌های سنگین توصیه نشده و عموماً راه رفتن درون آب یا حرکات سبک مانند حرکت دوچرخه تجویز می‌شود. شنا می‌تواند در درمان آرتروز، آسیب دیدگی، معلولیت، دیسک کمر و درد زانو یک ورزش ایمن تلقی شود، البته بهتر است که در خصوص این موارد قبلاً با پزشک معالج مشورت شود. 

۶_ تاثیر شنا در تقویت عضلات بدن

تراکم و فشار آب تاثیر زیادی بر روی عضلات دارد، به طوری که با انجام حرکات منظم شنا، عضلات تقویت شده و پس از مدتی با ماهیچه‌ها مقاوم‌تر می‌شود. در حقیقت شنا کردن همانند یک باشگاه بدنسازی عمل می‌کند، با این تفاوت که این فشار آب است که سبب تقویت بدن خواهد شد. 

برای یادگیری و آموزش پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

هر کدام از سبک‌های مختلف شنا می‌تواند عضلات بخش‌های مختلفی را تقویت کند. به عنوان مثال در شنای پروانه بیشتر عضلات پشت پا، دست و شانه تقویت می‌شود. البته باید گفت شنا در زمره ورزش‌هایی است که تقریبا تمام عضلات بدن را درگیر می‌کند و این می‌تواند یکی از نکات مثبت در این ورزش باشد.
عمده عضلاتی که در شنا درگیر می‌شوند شامل:

 • عضلات ساعد دست برای حرکت در آب و کنار زدن آن
 • عضلات شکم به خصوص در شنای پروانه 
 • عضلات پایین کمر به هنگام حرکت درون آب و جلوگیری از فرو رفتن درون آب
 • عضلات پا، پشت پا، گاستروکنمیوس، تیبیالیس قدامی برای حرکت به خصوص در شنای کرال 
 • عضلات کتف و شانه برای حرکت در آب به خصوص در کرال سینه و پشت
 • عضلات همسترینگ و گلوت در جهت پیشبرد در آب 
 • عضلات بازو ، دوسر و گردن به خصوص در هنگام نفس‌گیری 

۷_ تاثیر شنا در افزایش قد

شنا، از جمله فعالیت‌هایی است که می‌تواند در افزایش قد به خصوص در دوران رشد موثر باشد؛ چرا که از یک سو با انجام فعالیت های ورزشی درون آب بدن به تولید هورمون رشد بیشتری پرداخته که خود این امر به خصوص در دوران بلوغ و نوجوانی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش قد داشته باشد( علت بالا تنه بزرگ شناگران نیز همین است).

 همچنین با فرایند‌های خود می‌تواند کاهش قد در مرور زمان را کاهش دهد. در حقیقت انسان با راه رفتن به روی زمین همواره تحت تاثیر نیروی جاذبه خواهد بود. این نیروی جاذبه به مرور زمان و با افزایش سن سبب کاهش قد خواهد شد، در حالی که شنا و حرکت درون آب می‌تواند تا حد بسیار زیادی تاثیرات جاذبه را کاهش داده و آن را خنثی نماید. به همین خاطر است که بسیاری از اشخاص شناگر حتی در دوران پیری نیز با فرسایش قد مواجه نبوده و تناسب اندام خود را در این دوران نیز حفظ نموده‌اند. 

۸_ تاثیر شنا بر روی زنان باردار

بر خلاف نظرات و باورهای رایج، شنا نه تنها خطر و آسیبی را به زنان باردار نمی‌رساند، بلکه می‌تواند برای این اشخاص بسیار مفید واقع شود. در حقیقت شنا برای زنان باردار به خصوص در ماه‌های پایین بارداری و آن هم به شکل سبک‌های آسان، می‌تواند تاثیرات چشمگیری را در روح و جسم مادر ایجاد کند. 

تاثیر شنا بر روی زنان باردار شنا علیرغم رفع تمامی آسیب‌های روحی، استرس، افسردگی و فشارهای روانی که در این دوران برای مادر به وجود می‌آید را با ایجاد بستری مناسب به تقویت عضلات کمر و شکم مادر کمک کرده و با بهبود عضلات قلب، غدد درون ریز بدن و همینطور فشار خون ( به عنوان یکی از مشکلات اساسی زنان باردار در این دوران) سلامت مادر را تضمین کرده و زایمان راحت و ایمن‌تری را به دنبال خواهد داشت.

۹_ تاثیر شنا در ترمیم بافت های آسیب دیده

از دیگر تاثیرات شنا، بهبود و ترمیم بافت‌های آسیب دیده است. در واقع شنا می‌تواند صدمات استخوانی را تا حد زیادی بهبود ببخشد، به همین خاطر است که بسیاری از ورزشکارانی که با آسیب‌های بدنی از جمله شکستگی، ترک، در رفتن یا گرفتگی عضلات مواجه شده‌اند از شنا به عنوان راه‌حل مناسب در جهت بهبود این آسیب‌ها استفاده می کنند. اگر شدت این آسیب‌ها زیاد باشد شنا کردن درون آب گرم می تواند تاثیر درمان را دوچندان کند. 

سخن پایانی تاثیر شنا در بدن

ما در این مقاله به تاثیرات اساسی و مهم شنا بر روی بدن پرداختیم. این حرفه در زمره ورزش‌هایی که توسط بسیاری از پزشکان متخصص توصیه شده است. شنا ورزشی است که تمامی افراد در تمامی رده‌های سنی و حتی با وضعیت‌های خاص می‌توانند به آن مشغول بوده و فواید و تاثیرات چشمگیر آن را مشاهده کنند.

 بسیاری از افراد به دنبال یادگیری شنا و کسب مهارت در آن هستند. ما برای این کار( مرکز شنای مستر سوییمر) را به شما معرفی می‌کنیم، مرکز شنای مستر سوییمر به عنوان یکی از مراکز آموزش خصوصی شنا زیر نظر مجرب‌ترین و با تجربه‌ترین مربیان شنا از جمله استاد حامد پور فیض در تمامی سبکها از مبتدی تا پیشرفته، مسابقات و غریق نجات به آموزش می‌پردازد.

سوالات رایج پیرامون ورزش شنا

 • آیا کودکان نیز می‌توانند از حرفه شنا به عنوان فعالیتی ورزشی استفاده کنند؟

در پاسخ باید گفت که کودکان نیز می‌توانند به حرفه شنا مشغول بوده و اتفاقاً این حرفه در میان کودکان نیز بسیار پرطرفدار است. کودکان حتی پیش از آن که قادر به راه رفتن باشند، می‌توانند شنا کردن را آموخته و تبدیل به یک شناگر قابل شوند. شنا در سن کودکی می‌تواند برای کودک بسیار مثمر ثمر واقع شده و تاثیرات شگرفی را در بهبود رشد جسمی و اخلاقی او بگذارد با این حال بر اساس نظر متخصصان بهترین سن برای یادگیری شنا در کودکان سن ۴ سال به بعد است. 

 • آیا شنا می‌تواند در کنار تمام مزیت‌های خود موجب خطرات و مشکلاتی نیز باشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که شنا دارای خطرات و مشکلات خاصی نیست و عمده خطرات به خود شناگر، انجام حرکات و محیط وابسته است. با این حال برای دفع خطرات حاصل از شنا همواره توصیه می‌شود که در محیط‌های ایمن و آرام شنا کرده و اشخاصی که مبتلا به بیماری‌های خاص مانند صرع، گرفتگی عضلات، تپش قلب و دیابت هستند از شنا کردن خودداری نماید. همچنین شنا کردن در محیط‌های آلوده می‌تواند سبب عفونت‌ بدن بیماری‌های پوستی و عفونت گوش شود. به همین جهت توصیه می‌شود که همواره در محیط‌های بهداشتی به شنا کردن بپردازید. 

 • برای تقویت هر کدام از عضلات بدن انجام کدام یک از سبک‌ها مناسب است؟

باید گفت  تمامی سبک‌های شنا در درگیر کردن عضلات و تقویت و افزایش استقامت آنها موثر است. با این حال بعضی از سبک‌های شنا عضلات خاصی را درگیر کرده و سبب تقویت آن‌ها می‌شوند. به عنوان مثال در شنای قورباغه عضلات ران و سینه نسبت به سایر نواحی بدن بیشتر تقویت می‌شود یا اینکه در شنای کرال سینه و  پشت عضلات شانه و دست به نسبت سایر نواحی تقویت خواهد شد. اگر قصد دارید تا تقویت عضلات در تمامی نواحی بدن رخ دهد، می‌توانید به طور تدریجی و پیوسته از تمامی سبک های شنا بهره بگیرید.

 •  آیا شنا کردن می‌تواند در افزایش اشتها موثر باشد؟

از آن جایی که در ورزش شنا میزان کالری‌سوزی بالا است، بسیاری از افراد پس از انجام این فعالیت با گرسنگی شدید مواجه شده و اشتها آن‌ها افزایش خواهد یافت. از این جهت با اینکه شنا برای اشخاص چاق می‌تواند بسیار موثر باشد، اما اگر پس از شنا فرایند لاغری رعایت نشده و این اشتهای زیاد کنترل نشود تاثیر شنا در کالری سوزی کاهش خواهد یافت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

376 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست