شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد

شنا ورزشی مفرح و جذاب، که بیشتر مواقع انجام آن برای تفریح و لذت انجام می‌شود. انجام دادن آن تمام عضلات بدن را درگیر کرده و ورزشی برای سرتاپای شما محسوب می‌شود. این ورزش هر چقدر لذتبخش و مفرح است، همانقدر نیازمند تمرکز و تمرین نیز است. به همین دلیل یادگیری آن دارای اصول و قواعدی ویژه بوده و ورزشی نیست که بتوان در اوقات فراغت آن را آموخت.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد

شما باید برای یادگیری این ورزش انرژی و وقت زیادی بگذارید. در این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد و چگونه می‌توان این اصول و قواعد را آموخت. اما برای بررسی اینکه شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد لازم است که در ابتدا توضیحاتی کلی در مورد شنا داده شود. با ما همراه باشید تا این موضوع جذاب را با هم بررسی کنیم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد:

 • تاریخچه شنا
 • ورزش شنا چگونه ورزشی است
 • انواع سبک های شنا
 • وسایل لازم برای یاد دادن شنا
 • استخر مناسب برای یاد دادن شنا
 • انواع تمرین بدنسازی
 • تغذیه مناسب برای آموزش شنا
 • حرف آخر
 • سؤالات متداول

تاریخچه شنا

اگر سرگذشت تمدن‌های اولیه انسان را نگاهی کوتاه بیندازید، متوجه خواهید شد که اکثر آن‌ها در کنار رودخانه‌های پرآب شکل‌گرفته‌اند. در واقع انسان از ابتدا با کنار آب سکنی گزیدن تمدن خود را شنا کرده است. پس منطقی است که نتیجه بگیریم قدمت شنا به دوران ماقبل تاریخ تمدن بازمی‌گردد، وگرنه چگونه ممکن است که توانسته در کنار آب زندگی کند بدون اینکه در آن غرق شود. 

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

تاریخچه شنا
تاریخچه شنا

حیوانات گوناگون یا شناگر به دنیا می‌آیند مثل مرغابی و سگ و … یا اینکه نخواهند توانست شنا کنند مثل بز و مرغ و خروس و … اما انسان با قوه یادگیری که دارد اگرچه از ابتدا شناگر به دنیا نمی‌آید اما می‌تواند با هر درجه از استعدادی این ورزش بسیار مهم و حیاتی را یاد بگیرد.

به همین دلیل این ورزش جزئی از فرهنگ انسان بوده و هست و انسان‌ها در همه تمدن‌ها آن را نسل به نسل به فرزندان خودآموخته‌اند. اما شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد ؟ در ادامه با بررسی بیشتر ورزش شنا این اصول و قواعد را بهتر خواهیم آموخت.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

ورزش شنا چگونه ورزشی است

در جواب اینکه شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد لازم است بدانیم که شنا چه نوع ورزشی است. همان‌طور که در ابتدا توضیح دادیم، شنا را یک ورزش کامل می‌دانند. اما منظور از کامل چیست؟ به‌طورکلی ورزش‌ها به دو نوع هوازی که دارای حرکات سریع و کششی است و قدرتی که شامل حرکات سنگین و قدرتی است تقسیم می‌شوند.

ورزش شنا چگونه ورزشی است
ورزش شنا چگونه ورزشی است

ورزش شنا متشکل از هر دو ویژگی است. یعنی در آن هم حرکات قدرتی وجود دارد و هم حرکات هوازی. به همین خاطر چند برابر دیگر ورزش‌ها نیازمند تغذیه مناسب، استراحت کافی، بدنسازی و البته ممارست است. همچنین این ورزش نیازمند یک سری وسایل خاص مثل عینک، بینی‌بند، کلاه، لباس مخصوص و … است.

 به همین دلیل در جواب اینکه شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد می‌توان گفت اصول و قواعد زیادی برای یاد دادن این ورزش باید رعایت شود که بسته به سطح شناگر دارد. اگر آماتور باشید، لازم است از همه تجهیزات استفاده کنید. اگر کمی حرفه‌ای‌تر هستید بسته به نظر مربی باید تغذیه خاصی را آغاز کنید و اگر حرفه‌ای هستید نیازمند شروع تمرینات و رژیمی ویژه خواهید بود. در ادامه همه این مراحل را توضیح می‌دهیم، اما در ابتدا باید بدانیم چند نوع شنا وجود دارد. 

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

انواع سبک های شنا

بعد از اینکه در سال ۱۹۰۸ فدراسیون بین‌المللی شنا (FINA) ایجاد شد، یک دسته‌بندی کلی از انواع شنا انجام شد که تا به امروز پابرجا مانده است و تمام مسابقات جهانی شنا در این ۴ گروه انجام می‌شود.

انواع سبک های شنا
انواع سبک های شنا

در ادامه ابتدا هر ۴ نوع شنا را معرفی کوتاه می‌کنیم سپس به سراغ سؤال اصلی‌مان یعنی شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد رفته و سعی می‌کنیم با اطلاعاتی که تا اینجا به دست آورده‌ایم به آن پاسخ دهیم.

شنای قورباغه

از قدیمی‌ترین انواع شنا شنای قورباغه است که البته آموزش آن نیز بسیار ساده بوده و کاربرد بسیار زیادی هم دارد. در این شنا شما با نوسان دادن دست‌ها و پاهایتان از حالت کشیده رو با افق تا لگن و انتهای بدن را مانند شنا کردن یک قورباغه در آب حرکت می‌دهید. 

شنای پروانه

یکی دیگر از انواع شنا که البته بیشتر جنبه نمایشی دارد شنای پروانه است. در این شنا شناگر با انجام یکی سری حرکات ریز و بسیار حرفه‌ای سعی می‌کند که با تکان‌دادن دست‌وپا با سرعت زیاد، روی آب به‌اصطلاح پرواز کرده و مانند یک پروانه حرکت کند.

شنای کرال سینه

در شنای کرال سینه که یکی از حرفه‌ای‌ترین انواع شنا است شناگر روی آب به‌صورت افقی دراز کشیده و با نوسان دادن دست‌هایش به‌صورت نیم‌دایره عمود بر سطح افقی آب سعی دارد خودش را با سرعت به جلو پیش ببرد.

شنای کرال پشت

در شنای کرال پشت که چهارمین سبک شنا محسوب می‌شود، شناگر از پشت ‌روی آب دراز کشیده و سعی می‌کند با حرکات پا به‌صورت قیچی روبه‌جلو برود. این شنا بیشتر در ترکیب با شنای کرال سینه انجام می‌شود و در سبک آزاد بکار می‌رود.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

وسایل لازم برای یاد دادن شنا

تا اینجای مقاله سعی کردیم اطلاعاتی کلی در مورد ورزش شنا و اینکه چگونه ورزشی است در اختیار شما قرار دهیم تا بهتر بتوانیم به سؤال شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد ؟ پاسخ دهیم. اولین نکته برای یاد دادن شنا این است که بدانیم برای آموزش آن چه وسایلی لازم است.

وسایل لازم برای یاد دادن شنا
وسایل لازم برای یاد دادن شنا

همان‌طور که گفتیم، در قدم اول آموزش شنا لازم است که عینک شنای مناسب، کلاه شنا، لباس شنای مناسب و بینی ‌بند در اختیار شناگر قرار گیرد. اما همین کافی نیست. یکی از وسایل بسیار مهم برای آموزش به شناگر مبتدی تخته شنا نام دارد.

این وسیله به شناگر کمک می‌کند تا بدون نیاز به دیگران روی آب قرار گرفته و حرکات دست و پایی که لازم است انجام دهد را تمرین کند. همچنین وسایل دیگری مثل دوقلو، فین شنا، حلقه نجات و کمربند شناوری نیز برای یادگیری شنا لازم است.

استخر مناسب برای یاد دادن شنا

برای اینکه بهتر به سؤال شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد پاسخ دهیم لازم است که مشخصات یک استخر استاندارد برای آموزش شنا را هم توضیح دهیم. استخرهای استاندارد که در آن مسابقات نیز برگزار می‌شود دارای ۵۰ متر طول، حداقل ۲۱ متر عرض، عمق ۱ متر و ۸۰ سانتی‌متر متر در حداقل عمق و ۶ متر عمق در قسمت عمیق است.

استخر مناسب برای یاد دادن شنا
استخر مناسب برای یاد دادن شنا

همچنین تعداد خط موجود در استخر باید ۸ عدد هر یک به عرض ۲ و نیم متر باشد. همچنین دمای استخرهای مناسب برای آموزش و مسابقه باید چیزی در حدود ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد بوده و هر لحظه در حال تصفیه با مواد کلردار باشد. جدای از این استخرهای استاندارد، استخرهایی وجود دارند که مخصوص واترپلو، شیرجه و سینکرونایز (رقص در آب) بوده و با استانداردهای خودساخته می‌شوند.

انواع تمرین بدنسازی

برای اینکه بتوان بهتر شنا را یاد داد تنها وجود وسایل شنا و استخر استاندارد کافی نیست. به همین دلیل در جواب شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد می‌توان به چیزی مثل تمرینات بدنسازی متناسب نیز اشاره کرد. شناگران هنگام یادگیری اصول و قواعد شنا باید حتماً یک سری تمرین بدنسازی هم انجام دهند.

این تمرینات برای این است که عضلات شناگر در حین تمرینات تحلیل نرفته و علاوه‌برآن قدرت بیشتری کسب کنند. چرا که حرکات قدرتی شنا به‌شدت قوی بوده و ممکن است باعث تحلیل عضلات گردد

از جمله تمرینات مهم در بدنسازی شنا، می‌توان به تمرینات کرال سینه، کرال پشت، پشت بازو، بازو و تمرینات پا اشاره کرد. این تمرینات البته زیر نظر مربی حرفه‌ای باید آموزش داده شود و همچنین همراه با یک تغذیه مناسب باشد که در بخش بعد این تغذیه مناسب را توضیح می‌دهیم. 

تغذیه مناسب برای آموزش شنا

و اما آخرین نکته که در جواب شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد گفته می‌شود، عبارت است از اینکه چه تغذیه‌ای مناسب است برای یاد دادن شنا. به طور کلی شنا یک ورزش بسیار چربی‌سوز است و در حین انجام تمرینات آن نیاز است که حتماً یک تغذیه مناسب سرشار از چربی، کربوهیدرات و قند به‌عنوان پشتیبان داشت.

تغذیه مناسب برای آموزش شنا
تغذیه مناسب برای آموزش شنا

همچنین علاوه بر کربوهیدرات و قند، نیاز است که مواد غذایی سرشار از پروتئین در تغذیه وجود داشته باشد تا بدن شناگر دچار افت پروتئین نگردد. این مواد غذایی را می‌توان هم به‌صورت طبیعی استفاده کرد یا اینکه از بعضی مکمل‌های ورزشی کمک گرفت. البته استفاده از این مکمل‌ها باید حتماً زیر نظر مربی ورزشی و مشاور تغذیه مورد استفاده قرار گیرد.

حرف آخر اصول و قواعدی شنا یاد دادن 

در این مقاله سعی کردیم هرآنچه لازم است در جواب شنا یاد دادن چه اصول و قواعدی دارد بدانید را برایتان توضیح دهیم. اما آیا بدون مربی می‌توان چنین اصول و قواعدی را آموزش دید یا آموزش داد؟ به‌هیچ‌وجه. 

به همین دلیل پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. شما در این دوره با اصول و قواعد کلی یادگیری شنا، شنا کردن را به بهترین نحو یاد می‌گیرید. همچنین خیالتان از بابت اینکه چه تغذیه‌ای مناسب بوده و چه تمرینات ورزشی انجام دهید راحت خواهد بود. چرا که استاد پورفیض دارای تجربه و دانش فراوان در امر آموزش شنا در تمام سبک‌ها است.

سؤالات متداول اصول و قواعدی شنا یاد دادن

 • آیا شنا یک ورزش قدیمی است؟

بله شنا یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های جهان محسوب شده و به‌نوعی یادگیری آن برای زنده‌ماندن انسان ضروری بوده است.

 • اصول و قواعد آموزش شنا چند مورد است؟

به‌طورکلی تعداد زیادی اصول و قواعد برای یادگیری شنا وجود دارد؛ اما تهیه لوازم مخصوص، قرارگیری در استخر استاندارد، انجام تمرینات ورزشی و داشتن تغذیه مناسب اصول کلی یادگیری شنا است.

 • آیا یادگیری شنا بدون مربی ممکن است؟

خیر. شنا از جمله ورزش‌هایی است که یادگیری آن بدون مربی ممکن نیست.

 • برای یادگیری اصول و قواعد شنا چه‌کار کنیم؟

بهترین کار برای یادگیری اصول و قواعد شنا ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

221 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست