شنا چه تاثیری بر اندام دارد

هر ورزشی با هر سطحی دارای تاثیراتی بر اندام است. حال ممکن است این تاثیر اندک باشد یا مانند ورزش‌های سنگین مثل کشتی و بوکس سریعا تاثیر خود را نشان دهد. اما سوال ما در این مقاله این است که شنا چه تاثیری بر اندام دارد؟ همانطور که هر ورزشی مشهور است به تاثیراتی خاص، شنا نیز به این مشهور است که اندام را کشیده می‌کند.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

شنا چه تاثیری بر اندام دارد

در واقع همانطور که می‌توان اندام ورزیده‌ی یک کشتی‌گیر حرفه‌ای را به سادگی تشخیص داد، در مورد شنا نیز چنین جا افتاده که اندام آن‌ها کشیده و بسیار متناسب است. در ادامه برای پاسخ به سوال شنا چه تاثیری بر اندام دارد به بررسی تاثیرات کلی و جزئی که این ورزش بر اندام ما می‌گذارد، می‌پردازیم. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مندید حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب شنا چه تاثیری بر اندام دارد:

  • شنا چه نوع ورزشی است؟ 
  • تاثیرات شنا روی اندام های مختلف 
  • اصولی شنا کنید تا خوش اندام شوید
  • حرف آخر

شنا چه نوع ورزشی است؟

هر ورزشی را براساس تاثیرات ویژه و اصولی که دارد به یکی از دسته‌های ورزش‌های حرکتی، ورزش‌های نمایشی، ورزش‌های رزمی، ورزش‌های قدرتی، ورزش‌های ماجراجویانه، ورزش‌های سواری، ورزش‌های نشانه روی، ورزش‌های گروهی، ورزش‌های راکتی، ورزش‌های فکری، ورزش‌های ساحلی و ورزش‌های آبی تقسیم تعلق دارد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

شنا چه نوع ورزشی است؟
شنا چه نوع ورزشی است؟

هر ورزش آبی که البته شنا در تمام آن‌ها وجود دارد (فقط سبک آن تفاوت دارد) بر کل اندام‌های ما موثر بوده و به طور کلی هر نوع حرکتی در آب اندام ما را تراشیده و زیبا می‌کند. به طور کلی تحقیقات دانشگاه ایندیانا نشان داده است که افراد شناگر در هر سطحی (مبتدی تا حرفه‌ای) دارای اندامی بسیار زیباتر و ورزیده‌تر از کسانی که شنا نمی‌کنند، هستند.

به این ترتیب شنا مانند دیگر ورزش‌ها نیست که تا به حد حرفه‌ای نرسیده باشید تاثیر خود را بر اندام نشان ندهد، بلکه حتی اندام کسانی که تفریحی بدین کار مبادرت می‌ورزند را نیز متمایز و عضلانی می‌کند. شنا بطور کلی روی هر اندام چه تاثیری دارد؟ در ادامه تاثیراتی که شنا روی قسمت‌های مختلف بدن دارد را توضیح می‌دهیم.

تاثیرات شنا روی اندام های مختلف

به طور کلی از آن‌جا که شنا یک ورزش مادر است؛ پس روی تمام قسمت‌های بدن تاثیر می‌گذارد. در نتیجه در جواب به سوال شنا چه تاثیری بر اندام دارد باید گفت که تاثیری بسیار مشخص بر تمام اندام‌های ما دارد.

تاثیرات شنا روی اندام های مختلف 
تاثیرات شنا روی اندام های مختلف

یعنی روی هر اندام ما تاثیری ویژه داشته و همین باعث می‌شود که بطور کلی شناگران ورزیده‌تر و خوش فرم‌تر از دیگر ورزشکاران باشد. در ادامه سعی کرده‌ایم این تاثیر را برای هر بخش بدن به طور جداگانه بررسی کنیم.

تاثیر شنا روی کنترل چربی

احتمالا شما هم از کسانی که می‌خواهند نسخه لاغری برای دیگران بپیچند شنیده‌اید که شنا باعث می‌شود سریع لاغر شوید. بله این سخن کاملا درست است. اولین و واضح‌ترین پاسخ به سوال شنا چه تاثیری بر اندام دارد این است که باعث سوخته شدن چربی‌های پهلو و شکم شده و ماهیچه‌های شکم را ورزیده می‌کند. نتایج تحقیقات کالج‌های ورزشی پزشکی ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که بطور میانگین، شخصی با ۶۰ کیلوگرم وزن که به مدت  ساعت شنا می‌کند، حدود ۴۱۰ تا ۵۹۰ کالری می‌سوزاند.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

این مقدار برای شخصی با ۸۰ کیلوگرم وزن بین ۵۷۰ تا ۸۲۰ محاسبه شده است. همچنین این تحقیقات نشان داده است که از میان انواع استایل شنا، شنای پروانه بیشترین حد چربی سوزی را داشته و با کمترین آسیب دیدگی بیشترین تحرک و ضربان قلب بدون استرس را برای انسان به ارمغان می‌آورد. اگر شخصی ناتوان از انجام ورزش‌های سنگین باشد اما نیاز به چربی سوزی داشته باشد، بهترین گزینه برای وی شنا کردن است.

تاثیر شنا روی عضلات دست و پا

از دیگر تاثیرات شاخص شنا که در جواب سوال شنا چه تاثیری بر اندام دارد می‌توان به آن اشاره کرد، تاثیری است که روی ورزیدگی عضلات دست و پا دارد. حرکات دست و پا هنگام شنا کردن باعث می‌شود که عضلات بازو، سرشانه، کمر، کشاله ران و ساق به شدت قوی شده و دارای کشیدگی زیبایی گردند. 

شنا یکی از ورزش‌های سه‌گانه است که قدرت ماهیچه‌های پا را بسیار افزایش می‌دهد. دو ورزش دیگر کوهنوردی و دوچرخه‌سواری هستند. شاید بدون اغراق بتوان گفت تاثیری که شنا کردن روی عضلات ران و بازو می‌گذارد، بسیار قدرتمندتر بوده و در زمان کوتاه‌تری نسبت به بدنسازی رخ می‌دهد. به همین دلیل می‌توان شنا را جزو ورزش‌هایی که منجر به پرورش اندام می‌شود نیز به حساب آورد. 

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

تاثیر شنا روی عضلات شکم

ماهیچه‌های ورزیده و یکدست شکم شناگران، آرزویی است که دستیابی به آن برای دیگر ورزش‌ها با دشواری بیشتری همراه است. اگر شما هم به شکم و عضلات کمر شناگران توجه کرده باشید، نه تنها اثری از چربی نیست، بلکه ماهیچه‌هایی بسیار خوش فرم و ورزیده در این نواحی وجود دارد. پس پاسخ بعدی به سوال شنا چه تاثیری بر اندام دارد این است که باعث ماهیچه‌ای شدن شکم و کمر شناگران می‌شود. اما شنا چطور چنین تاثیری بر شکم شناگران دارد؟ 

هر نوع استایلی از شنا را که انتخاب کنید، چه کرال سینه باشد چه شنای قورباغه، یکی از عضلاتی که برای افقی ماندن شما بسیار درگیر می‌شود، عضلات شکم است. در واقع یکی از مهم‌ترین وظایف عضلات شکم شناگران قرار دادن آن‌ها به صورت افقی و حفظ تعادل شناگران است. همچنین لگد زدن هنگام شنا و ورود هوای بسیار زیاد به ریه، هم کار چربی‌سوزی را تسریع کرده و هم اینکه باعث ایجاد عضله در نواحی گوناگون مثل شکم می‌شوند. 

تاثیر شنا روی عضلات بالاتنه

درباره تاثیراتی که شنا روی عضلات پا، شکم و دست دارد، توضیح دادیم. اما یکی دیگر از تاثیرات مهم شنا روی عضلات سینه و زیربغل است؛ پس پاسخ دیگری به سوال شنا چه تاثیری بر اندام دارد این است که شنا باعث ورزیده شدن عضلات سینه و زیر بغل می‌شود. 

عضلات بزرگ پشت که باعث ورزیده شدن زیربغل شده، عضلات سینه و عضلات سر بازو که به عضلات سینه متصل هستند همه متاثر از ورزش شنا بوده و بعد از مدتی به بهترین شکل ورزیده و خوش فرم می‌شوند. 

به همین خاطر است که گفته می‌شود شنا روی تمام عضلات بدن تاثیرگذار است و همه اندام‌ها را درگیر می‌کند. البته متاثرترین اندامی که از شنا تاثیر گرفته و تاثیرپذیری آن باعث سلامت شما می‌شود، قلب و سیستم عروقی است. شما با شنا کردن علاوه بر خوش اندام شدن، سلامت روان و بدن نیز به دست آورده و از همه مزایای یک ورزش کامل بهره مند می‌شوید. 

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

اصولی شنا کنید تا خوش اندام شوید

حال که با تاثیرات به‌سزا و مهم شنا کردن بر اندام‌های گوناگون بدن آشنا شدیم، وقت آن است تا به این نکته بسیار مهم نیز اشاره شود، اصولی شنا کنید تا خوش اندام شوید.

اصولی شنا کنید تا خوش اندام شوید
اصولی شنا کنید تا خوش اندام شوید

اگر شما به صورت اصولی شنا نکنید، آن‌گاه تاثیراتی که نام بردیم را به طور کامل حس نکرده و شاید حتی تاثیراتی معکوس و زیان‌بخش نیز از شنا کردن دریافت کنید. اما این اصول کدامند؟ برای اصولی شنا کردن لازم است چند مرحله مهم را رعایت کنید. این مراحل در ادامه آورده شده‌اند.

اول گرم کنید

در مرحله اول همیشه قبل از وارد استخر شدن مقداری از سطح فعالیت داشته باشید و به اصطلاح بدن خود را گرم کنید. این فعالیت باعث جریان یافتن خون در رگ‌های شما شده و عضلاتتان را برای انجام ورزش شنا آماده می‌کند. همچنین مطمئن باشید که بدنتان دچار آسیب قبلی نشده باشد و ایمنی شما در حین شنا کردن حفظ گردد. 

به اندازه انرژیتان شنا کنید

در جواب سوال شنا چه تاثیری بر اندام دارد، توضیح دادیم که این ورزش روی تمام اندام‌ها موثر است. همین موضوع می‌تواند باعث شود که اگر آسیبی هم به خاطر زیاد شنا کردن به بدن وارد شود، به کل اندام‌ها وارد گردد. در نتیجه اگر بعد از مدتی خسته شدید، حتما استراحت کنید و بعد دوباره شنا کردن را از سر بگیرید. اگر استراحت شما به اندازه کافی نباشد و بیش از اندازه‌ای که انرژی دارید شنا کنید، آنگاه کل بدن شما کوفته شده آسیبی بسیار جدی به عضلات شما وارد می‌شود. 

بدنتان را سرد کنید

بعد از شنا، نوبت به سرد کردن بدن می‌رسد. اصطلاح سرد کردن به معنای این است که بعد از انجام شنا، حتما باید دوباره نرمش‌هایی که قبل از شنا کردن انجام داده‌اید را تکرار کنید تا بدنتان ناگهان دچار افت انرژی و تحرک نگردد. اگر این سرد کردن انجام نشود ممکن است آسیب‌هایی جدی به عضلات شما وارد گردد.

حرف آخر درباره تاثیر شنا بر اندام

در این مقاله سعی کردیم به سوال شنا چه تاثیری بر اندام دارد، پاسخ دهیم. اکنون شما می‌دانید که شنا کردن چه تاثیراتی بر اندامتان دارد. به همین دلیل اگر قبلا شنا می‌کردید یا تصمیم داشتید شنا را آغاز کنید، اکنون مشتاق‌تر شده‌اید.

به همین دلیل پیشنهاد ما به شما ثبت‌نام در دوره آموزش خصوصی شنا حامد پورفیض است. تمرین شنا زیر نظر یک مربی با تجربه باعث می‌شود که هم شنا کردن را اصولی دنبال کنید و هم از منافع و تاثیراتی که این ورزش با ارزش بر اندام شما دارد به نحو احسنت استفاده ببرید.

سوالات متداول درباره شنا چه تاثیری بر اندام دارد

  • شنا چه تاثیری بر اندام دارد

تاثیر شنا بر بدن، رشد عضله‌های سینه، زیر بغل، بازو، پا و نقاط دیگر بدن است که توان بدن را بالا برده و همچنین شش‌ها و نفس کشیدن شما را تقویت می کند. سطح چربی بدن کم می‌شود و در نتیجه شنا علاوه بر تناسب اندام، سلامت بدن را به شدت بالا می‌برد.

  • تاثیر شنا بر بدن بهتر است یا بدن سازی

گفتن اینکه چه ورزشی تاثیر بهتری بر روی بدن می‌گذارد بسیار سخت است، زیرا جواب این سوال به موارد نیازی بستگی دارد. هر ورزش بر بدن افراد نختلف می‌تواند تاثیر متفاوتی بگذارد. اما در مجموع، شنا و بدن سازی می‌توانند ترکیب بسیار خوبی برای سلامت و تناسب اندام باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

340 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست