جلیقه نجات غریق چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به‌تازگی وارد حوزه یادگیری شنا شده‌اید، حتماً از جلیقه نجات‌غریق استفاده نمایید. متاسفانه برخی از افراد معتقدند که استفاده جلیقه نجات در هنگام شنا، نشان از بی‌تجربگی و غیرحرفه‌ای بودن است؛ اما این باور کاملاً غلط است. شما زمانی حرفه‌ای به نظر خواهید رسید که ایمنی و سلامتی خود را در اولویت قرار دهید. استفاده از جلیقه نجات، ایمنی شما را تا حد زیادی بالا می‌برد و باعث می‌شود در آب شناور بمانید.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

جلیقه نجات غریق چیست

جلیقه نجات برای شناور نگه‌داشتن شما در آب طراحی شده است. آنها به طور خودکار شما را به حالت روبه‌بالا تبدیل برمی‌گردانند و دهان و سوراخ‌های بینی شما را از آب دورنگه می‌دارند تا از خطر غرق‌شدن شما جلوگیری کنند.

 اگر به هر دلیلی در آب بیهوش شوید، داشتن جلیقه نجات‌غریق بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که جلیقه غریق نجات برای گرم نگه‌داشتن شما طراحی نشده‌اند. برای محافظت در برابر سرما، بهتر است از لباس‌های مناسب استفاده کنید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

یادگیری نحوه درست استفاده از جلیقه غریق نجات، نیازمند شرکت در کلاس‌های شنا و آموزش‌دیدن زیر نظر یک مربی با تجربه است. پیشنهاد ما به شما کلاس‌های خصوصی شنا حامد پورفیض است. در این مقاله به توضیح جلیقه نجات‌غریق و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب جلیقه نجات غریق چیست و چه کاربردی دارد:

 • ویژگی های بهترین جلیقه نجات
 • چرا باید از جلیقه نجات غریق استفاده کنیم؟
 • انواع جلیقه نجات غریق
 • به هنگام استفاده از جلیقه نجات به چه نکاتی توجه کنیم؟
 • چگونه از جلیقه نجات غریق مراقبت کنم؟
 • جلیقه نجات غریق سبک
 • موارد مورد استفاده در ساخت جلیقه نجات غریق 
 • سخن پایانی 
 • سوالات متداول

ویژگی های بهترین جلیقه نجات غریق 

جلیقه نجات، یک ابزار ضروری برای حفظ ایمنی شما در هنگام شناکردن در آب است. جلیقه نجات، باید دارای کیفیت خوبی باشد تا کارایی لازم را برای شما فراهم آورد.

برای خرید بهترین جلیقه نجات باید چند نکته را در نظر داشته باشید. برای مثال باید مواردی از جمله اندازه جلیقه، نوع طراحی، تحمل وزن جلیقه و رنگ آن را موردتوجه قرار دهید.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

اندازه جلیقه

اندازه یا سایز جلیقه نجات یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید؛ زیرا اگر جلیقه بیش از حد کوچک باشد، مانع از حرکت آسان شما می‌شود.

همچنین اگر جلیقه بیش از حد بزرگ باشد، شناور ماندن شما را دچار مشکل می‌کند. برای انتخاب سایز مناسب، باید جلیقه را بپوشید و یک نفر آن را از سمت بالا بکشد؛ اگر جلیقه تا بینی و گردنتان بالا نیاید، جلیقه مناسب شما است.

نوع طراحی

جلیقه باید دارای پنل‌های مشبک باشد. مشبک بودن باعث می‌شود، جلیقه در زمان زودتری خشک شود و هوا به‌راحتی گردش پیدا کند و تعریق بیش از حد جلوگیری می‌نماید.

تحمل وزن

باید جلیقه‌ای را بپوشید که مناسب وزن شما باشد. اگر جلیقه‌ای که خریداری نموده‌اید، مناسب افراد با وزن سبک باشد، عملاً برای شما بلااستفاده است.

رنگ

شاید تصور کنید که رنگ، فاکتور بی‌اهمیتی است؛ درحالی‌که کاملاً در اشتباهید! باید از جلیقه‌های نجات با رنگ روشن استفاده نمایید تا از فاصله دور قابل تشخیص باشند و در مواقع ضروری، نیروهای کمکی بتوانند به‌راحتی شما را پیدا نمایند.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

چرا باید از جلیقه نجات استفاده کنیم؟

استفاده از جلیقه نجات باعث افزایش ایمنی شما در هنگام شناکردن خواهد شد.

برخی از افراد تصور می‌کنند که تنها در دریاها و رودخانه‌های عمیق، احتمال غرق‌شدن وجود دارد. این در حالی است که احتمال غرق‌شدن حتی در استخرهای کم‌عمق نیز وجود خواهد داشت.

انواع جلیقه نجات غریق

در این بخش به معرفی برخی از انواع مختلف جلیقه نجات خواهیم پرداخت:

جلیقه نجات بادی کودک

این نوع جلیقه مناسب کودکان است. برای استفاده از آن باید داخل آن را به کمک دستگاه مخصوص از باد پر کنید و سپس استفاده نمایید.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

جلیقه نجات معمولی

این نوع جلیقه مخصوص افراد بزرگسال است و به هنگام سوارشدن انواع قایق مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این جلیقه باعث افزایش امنیت شما خواهد شد.

جلیقه نجات حرفه ای

این جلیقه ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد و بیشتر توسط ورزشکاران و شناگران حرفه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد. این جلیقه در مقایسه با سایرین قیمت بالاتری دارد.

نکته مهم دیگری که باید هنگام خرید جلیقه به آن توجه نمایید، زنانه و مردانه بودن جلیقه است. همان‌طور که می‌دانید، فرم اندام مردان و زنان با هم متفاوت است؛ بنابراین باید جلیقه مناسب با اندامتان خریداری نمایید.

به هنگام استفاده از جلیقه نجات به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام استفاده از جلیقه نجات‌غریق به نحوه باز و بسته‌شدن آن توجه نمایید.

جلیقه‌های نجات مخصوص کودکان اغلب با زیپ باز یا بسته می‌شوند. درحالی‌که جلیقه نجات بزرگسالان، به کمک سگک باز و بسته می‌شوند. توصیه می‌کنیم در هنگام خرید جلیقه نجات از سلامت زیپ یا سگک آن اطمینان حاصل نمایید.

چگونه از جلیقه نجات غریق مراقبت کنم؟

جلیقه نجات را زمانی که استفاده نمی‌شود، باید در مکانی خشک نگهداری کرد.

تمام جلیقه‌های نجات باید مطابق با دستورالعمل‌های سازنده بازرسی و نگهداری شوند. به‌عنوان‌مثال هر ماه قسمت‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید تا اگر دچار عیب‌ونقص است، آن را به‌سرعت رفع نمایید.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

جلیقه نجات غریق سبک

جلیقه نجاتی که خریداری می‌کنید، باید وزن سبکی داشته باشد؛ زیرا سنگین بودن وزن آن ممکن است منجر به حوادث ناخوشایندی شود.

به‌این‌ترتیب، در هنگام خرید جلیقه نجات‌غریق، حتماً به سبک بودن وزن آن دقت کافی داشته باشید.

موارد مورد استفاده در ساخت جلیقه نجات غریق

در ساخت و طراحی جلیقه‌های نجات، معمولاً از دو نوع ماده استفاده می‌شود: پلاستیک و نئوپرن.

جلیقه‌های نئوپرن نسبت به جلیقه‌های پلاستیکی قیمت بالاتری دارند. البته لازم به ذکر است، برخی از جلیقه‌ها را از فوم می‌سازند که باعث می‌شود به‌راحتی روی آب شناور شوند.

سخن پایانی

اگر به‌تازگی وارد حوزه یادگیری شنا شده‌اید، حتماً از جلیقه نجات‌غریق استفاده نمایید. متاسفانه برخی از افراد معتقدند که استفاده جلیقه نجات در هنگام شنا، نشان از بی‌تجربگی و غیرحرفه‌ای بودن است؛ اما این باور کاملاً غلط است. شما زمانی حرفه‌ای به نظر خواهید رسید که ایمنی و سلامتی خود را در اولویت قرار دهید. استفاده از جلیقه نجات، ایمنی شما را تا حد زیادی بالا می‌برد و باعث می‌شود در آب شناور بمانید.

برای یادگیری شنا، علاوه بر جلیقه نجات باید در یک کلاس آموزش شنا و زیر نظر یک مربی حرفه‌ای و باتجربه نیز آموزش ببینید. پیشنهاد ما به شما شرکت در کلاس‌های خصوصی آموزش شنا حامد پورفیض است. در این کلاس‌ها، شنا را به‌صورت کاملاً اصولی، یاد خواهید گرفت.

سؤالات متداول درباره اینکه جلیقه نجات غریق چیست و چه کاربردی دارد؟

 • آیا جلیقه نجات مانع از غرق‌شدن خواهد شد؟

جلیقه نجات، احتمال غرق‌شدن شما را به‌صورت مطلق صفر نمی‌کند؛ اما ایمنی شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

 • جنس جلیقه نجات چیست؟

معمولاً جلیقه نجات را از پلاستیک یا نئوپرن می‌سازند.

 • مهم‌ترین فاکتوری که در خرید جلیقه نجات باید به آن توجه کرد، چیست؟

سایز جلیقه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا اگر کوچک باشد حرکت شما را مختل می‌کند و اگر بزرگ باشد، شناور شدن شما را مختل می‌کند.

 • جلیقه نجات باید چه رنگی باشد؟

جلیقه نجات را باید در رنگ‌های روشن خریداری نمایید تا از فاصله دور قابل تشخیص باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

142 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست