آب ژرف چیست؟

یکی از نقاط مستعدی که برای استخراج آب‌های ژرف بسیار مناسب است، کشور ما ایران است. با افزایش تقاضا برای دریافت و مصرف آب، کارشناسان به منابع آبی ژرف نیز توجه بسیار زیادی کرده‌اند. آب‌های ژرف گونه‌ای از آب‌های موجود در سطح زمین هستند که عمق زیادی دارند.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آب ژرف چیست؟

امروزه آب‌هایی که بیش از ۱۲۰۰ تا ۲۱۰۰ متر عمق داشته باشند را آب ژرف می‌نامند و از آن برای انجام امور مختلف استفاده می‌کنند. آب‌های ژرف انواع مختلفی دارند. ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما را با هر آنچه که لازم است در مورد آب‌های ژرف بدانید، آشنا کنیم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

با ما همراه باشید. آنچه در مطلب آب ژرف چیست؟ می‌خوانید:

 • انواع آب های ژرف
 • آب های ژرف فسیلی
 • آب ژرف معدنی
 • آب های ژرف با ساختار نفتی
 • آب های ژرف با ساختار نفتی
 • آب های ژرف آبرفتی
 • آب های ژرف گسلی
 • برای پیدا کردن چاه آب نفت در ایران چه اقداماتی انجام شده است؟
 • کاربردهای آب ژرف
 • نحوه شناسایی آب های ژرف
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

انواع آب های ژرف

انواع آب های ژرف
انواع آب های ژرف

آب‌های ژرف با توجه به نوع رسوب گذاری و به وجود آمدن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • آب‌های ژرف فسیلی

آب‌های فسیلی ژرف جزو آن دسته از آب‌های تجدیدپذیر هستند که در اثر رسوب گذاری در اعماق زمین به وجود آمده‌اند. اغلب کارشناسان آب‌های ژرف فسیلی را مربوط به دوره‌ی پلیستوسن می‌دانند. امروزه ۱۳۰۰ حلقه چاه فسیلی در جهان وجود دارد که به این آب‌ها متصل شده و از آن استفاده می‌کنند. 

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که افراد با استفاده از این نوع از آب‌های ژرف با آن مواجه می‌شوند این است که در آب‌های فسیلی ژرف امواج رادیواکتیو وجود دارند. در حال حاضر کشورهای پیشرفته با استفاده از تکنولوژی‌های نوین این امواج را از آب‌های ژرف گرفته‌اند، اما باید توجه داشته باشید که این کار بسیار هزینه‌بردار است.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

علاوه بر این، اغلب آب ژرف فسیلی را نوعی آب شور می‌‌دانند که برداشت آن‌ها می‌تواند هزینه‌های بالایی را برای تصفیه شدن داشته باشد. از این رو شما باید قبل از چاه زدن یا استفاده کردن از آب‌های ژرف، با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را به دست آورید.

 • آب ژرف معدنی

آب‌های ژرف معدنی گونه‌ی دیگری از آب‌های ژرف هستند که املاح زیادی در آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل این نوع از آب‌ها را غیر قابل مصرف می‌‌دانند. امروزه برای انجام امور مختلف درمانی و ایجاد جذابیت‌‌های گردشگری مثل چشمه‌های طبیعی از این نوع از آب‌های ژرف استفاده می‌شود.

 • آب‌های ژرف با ساختار نفتی

یکی دیگر از انواع آب‌های ژرفی که در اعماق زمین پنهان شده است، آب ژرف نفتی است که به هنگام انجام عملیات پیدایش نفت کشف شده است. این نوع از آب نیز برای مصارف خوراکی چندان مناسب نیست؛ چرا که در ساختار خود نفت دارد. همچنین، کیفیت آب ژرف نفتی بسیار کم است و برای سایر مصارف نیز نمی‌تواند کاربرد آنچنانی داشته باشد.

 • آب‌های ژرف آبرفتی

آب‌های آبرفتی ژرف آب‌هایی تجدیدپذیر هستند که در مناطق کویری یا دشت‌ها یافت می‌شوند. این نوع از آب‌ها با سایر آب‌های ژرف تفاوت خاصی دارند و این تفاوت هم این است که در اعماق ۴۰۰ متری زمین یافت شده‌اند. مقادیر آبی آب‌های همرفتی بسیار زیاد است و همین باعث شده که انسان به فکر استفاده گسترده از آب ژرف همرفتی بیفتد. این است که در حال حاضر در مناطق کویری یا دشت‌ها چاه‌های آب زیادی دیده می‌‌شوند. 

 • آب‌های ژرف گسلی

نوع بعدی از آب ژرف، آب گسلی است. این نوع از آب‌ها با حرکت گسل در زیر زمین حرکت می‌کنند و ممکن است از جایی به جای دیگر انتقال پیدا یابند. عمق منابع آب گسلی با توجه منطقه‌ای که آب ژرف در آن وجود دارد، می‌تواند متغیر باشد. اغلب در کشورهای آفریقایی پس از ۱۶۰۰ متر، در کشورهایی مثل اردن پس از ۱۳۰۰ متر و در کشور ما ایران پس از ۴۰۰ متر می‌توان به آب‌های ژرف دسترسی پیدا کرد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

برای پیدا کردن چاه آب نفت در ایران چه اقداماتی انجام شده است؟

این که چگونه آب ژرف را پیدا کنیم و این که چگونه از این آب بهره ببریم در ایران مورد توجه قرار گرفته است؛ بنابراین سازمان‌های مختلف در تلاش هستند که در مورد گسل‌ها و حرکت آن‌ها و همچنین در مورد فسیل‌ها اطلاعات کاملی را به دست آورند.

برای پیدا کردن چاه آب نفت در ایران چه اقداماتی انجام شده است
برای پیدا کردن چاه آب نفت در ایران چه اقداماتی انجام شده است

با توجه به این اطلاعات در مناطقی مثل فارس، زاگرس، البرز، سیستان و بلوچستان و مناطق این چنینی چاه‌هایی برای بهره برداری از آب ژرف روی کار آمده‌اند. 

کاربردهای آب ژرف

برخی از منابع آبی از جمله منابع آب ژرف به دلیل این که از عناصر مختلف عبور می‌کنند، کیفیت کمی دارند. این آب‌ها شور هستند، آلودگی‌های رادیواکتیوی دارند و‌ از درجه حرارت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل اگر سفره‌های آب زیر زمینی و آب ژرف با کیفیت بالا کشف شود، ارزش زیادی دارد.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

کاربردهای آب ژرف
کاربردهای آب ژرف

امروزه با توجه به پتانسیل‌های حرارتی که آب‌های ژرف دارند، از این آب‌ها در به وجود آوردن انرژی حرارتی در مناطق مختلف مورد استفاده قرار می‌دهند. برخی از آب‌های ژرف را نیز به عنوان یک ردیاب ایزوتوپی به کار می‌گیرند. این آب‌ها با امواج رادیو اکتیوی که دارند می‌توانند ایزوتوپ‌ها را به خوبی دنبال کرده و ردیابی کنند.

آبخوان‌های فسیلی ژرف شور که هیچ کاربردی در مواد خوراکی، صنعتی یا کشاورزی ندارند، برای دستیابی به نیروی گاز بهره گرفته می‌شود؛ بنابراین، این چنین نیست که آبخوان‌های آب ژرف بدون استفاده بمانند، بلکه کاربردهای متنوعی دارند.

نحوه شناسایی آب های ژرف

امروزه علاوه بر این که با استفاده از روش‌های ژئو فیزیکی می‌توان آب‌های ژرف را شناسایی کرد، به کمک روش سنجش از دور نیز این کار امکان‌پذیر است. این تکنیک تنها چند سال است که در این زمینه کاربرد دارد و با استفاده از داده‌هایی که تصاویر ماهواره‌ای دارند، می‌تواند به کشف و استخراج آب‌های ژرف زیر زمین بپردازد. 

نحوه شناسایی آب های ژرف
نحوه شناسایی آب های ژرف

در کشور ما همواره فلات‌ها، دشت‌ها و مناطق کویری با استفاده از ماهواره‌های دیجیتالی بسیار دقیق بررسی می‌شوند تا منابع آبی زیر زمین در آن‌ها شناسایی شوند. هزینه‌های به وجود آوردن یک چاه آب با عمق ۱۲۰۰ متر حدود ۳۰۰ میلیارد برآورد می‌شود، البته پس از حفر چاه و رسیدن به آب، هزینه‌هایی نیز برای نگهداری و هدایت جریان آب لازم است.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

سخن پایانی درباره آب ژرف

ما در این مطلب در مورد چیستی آب ژرف، کاربردها و انواع آن با شما صحبت کردیم. به آبی که در عمق ۱۲۰۰ متری زمین قرار گرفته اشد و عمق زیادی هم داشته باشد، آب ژرف گفته می‌شود. آب ژرف فسیلی، آب ژرف همرفتی و آب ژرف معدنی از جمله انواع آب ژرف هستند که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد. 

سوالات متداول پیرامون آب ژرف

 • ویژگی آب ژرف چیست؟

آب‌های ژرف از انرژی حرارتی بالایی برخوردار و شور هستند، اغلب کیفیت کمی دارند. به همین دلیل در مصارف خوراکی یا آبیاری کاربرد چشمگیری ندارند.

 • هزینه حفر چاه برای دسترسی به آب‌های ژرف چقدر است؟

 در حال حاضر کارشناسانی که در این زمینه فعالیت دارند، هزینه کندن چاهی به عمق ۱۲۰۰ متر را ۳۰۰ میلیارد برآورد می‌کنند. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های نگهداری و هدایت آب نمی‌شوند.

 • عمق قرارگیری آب ژرف چقدر است؟

عمقی که آب ژرف در آن قرار می‌گیرد، در مناطق مختلف متفاوت است. بعضی از کشورها مثل اردن یا بنگلادش باید در عمق ۱۳۰۰ متری در جستجوی آب باشند. برخی کشورهای آفریقایی نیز در اعماق ۱۶۰۰ متری به آب ژرف دست پیدا می‌کنند. با این حال در کشور ما ۴۰۰ متر پس از حفر چاه آب‌‌های ژرف خود را نشان می‌دهند.

 • چالش‌های موجود در آب فسیلی ژرف چیست؟

این نوع از آب‌ها دارای امواج رادیواکتیوی هستند که ممکن است به انسان آسیب برساند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

383 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست