آب مقطر چیست؟

آب مقطر در واقع آبی است که طی تقطیر، تصفیه شده و ناخالصی‌های خود را به طور کامل از دست داده است. با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته آزمایشگاهی آب معمولی را می‌جوشانند و تقطیر می‌کنند، سپس گازها و ذرات معدنی را از آب معمولی جدا می‌کنند و در نهایت آب مقطر ساخته می‌شود. 

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آب مقطر چیست؟

در آب مقطر تقریبا هیچ نوع املاح و مواد معدنی وجود ندارد. آب مقطر مصارف گوناگونی دارد که از جمله آن‌ها استفاده برای استخرهای شنا است. در این مقاله درباره تفاوت‌های آب مقطر و آب معمولی و نیز کزیت‌های آن برای استخر به طور کامل توضیح داده‌ایم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

در ادامه مقاله آب مقطر چیست؟ به عناوین زیر پرداخته شده است:

  • تفاوت آب مقطر و آب معمولی چیست؟
  • چرا از آب مقطر برای استخرها استفاده می کنند؟
  • فواید آب مقطر برای پوست بدن
  • سخن پایانی
  • سوالات متداول

تفاوت آب مقطر و آب معمولی چیست؟

آب معمولی یا آب شهری هم همانند آب مقطر، تصفیه شده است و حاوی هیچ‌ گونه آلودگی یا مواد خطرناک نیست اما باز هم به طور کامل خالص سازی نشده و املاح معدنی همانند کلسیم، منیزیم، آهن و… در خودش دارد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

تفاوت آب مقطر و آب معمولی چیست؟
تفاوت آب مقطر و آب معمولی چیست؟

وجود این املاح معدنی خطری برای سلامت انسان ندارد و حتی آشامیدن آن‌ها به حفظ و پایداری سلامت بدن کمک می‌کند. با این وجود استفاده از آب معمولی برای خیلی از صنایع ممکن نیست. به همین خاطر از آب مقطر براب مصارف صنعتی همچون کارخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، استخرها و… استفاده می‌کنند.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

آب مقطر فاقد هرگونه مواد حل شونده همچون املاح معدنی یا کالری و قند است‌. از دیگر تفاوت‌های آب مقطر و آب معمولی، نحوه فرآیند تولید آن‌ها است؛ در واقع آب مقطر حاصل ایجاد تغییرات شیمیایی در آب معمولی یا همان آب شهری است. آب مقطر به وسیله تبخیر در فشارهای بالا و در شرایط استاندارد آزمایشگاهی به وجود می‌آید.

چرا از آب مقطر برای استخرها استفاده می کنند؟

آب معمولی یا آب شهری دارای مقادیر زیادی املاح معدنی است. این مواد معدنی پس از مدتی ممکن است در کف استخر ایجاد رسوب کنند. رسوب ایجاد شده باعث کدر نشان دادن آب و همچنین پاکیزه نشان ندادن کف استخر می‌شود.

چرا از آب مقطر برای استخرها استفاده می کنند؟
چرا از آب مقطر برای استخرها استفاده می کنند؟

برطرف نمودن رسوب ایجاد شده کار سختی به همین خاطر بهترین کزینه برای پر کردن استخر آب مقطر است. علاوه بر این وجود املاح در آب باعث بر هم خوردن پی‌اچ نرمال استخر نیز می‌شود. با تغییر پی‌اچ، کارایی مواد افزودنی که برای گندزدایی یا میکروب‌کشی به استخر اضافه می‌کنند کاهش می‌یابد؛ همچنین وجود املاح در آب شهری می‌تواند باعث اختلال در کار کلر موجود در آب استخر شود.

آب مقطر عاری از هرگونه املاح و مواد محلول است و به همین خاطر نگرانی‌های مورد نظر برای استخر را رفع می‌کند؛ علاوه بر این‌ها، احتمال بروز هرگونه حساسیت‌های پوستی بر اثر قرار گرفتن در معرض املاح معدنی را کاهش می‌دهد.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

فواید آب مقطر برای پوست بدن

یکی از فاکتورهای مهم برای سلامت و زیبایی پوست، استفاده از آب است. شستشوی پوست صورت و بدن با استفاده از آب مقطر به دلیل نداشتن عناصر معدنی اضافی همانند سدیم، کلسیم، منیزیم و… بسیار مفید و شاداب کننده است؛ همچنین آب مقطر خاصیت ضد میکروبی دارد و می‌تواند میکروارگانیسم‌های مضر بر سطح پوست را از بین ببرد.

فواید آب مقطر برای پوست بدن
فواید آب مقطر برای پوست بدن

آب مقطر از جمله مواردی است که می‌تواند آبرسانی طبیعی و مفیدی برای پوست صورت و بدن انجام دهد.

همانطور که می‌دانید خالص ترین حالت آب، آب مقطر است. وجود هرگونه املاح و آلودگی در آب می‌تواند تمام فواید و مزیت‌های آب را از بین ببرد؛ چرا که ممکن است با بافت‌های پوست واکنش نشان دهند و اکوسیستم‌های حساس بدن را تخریب کنند. آب مقطر همچون یک سم‌زدا برای پوست عمل می‌کند. چرا که با عبور از پوست، باعث جریان پیدا کردن آلودگی‌های پوست به سیستم خونی می‌شود‌. به صورت کلی می‌توان گفت هر چقدر املاح موجود در آب کمتر باشد، آب بیشتر جذب پوست خواهد شد و در نتیجه پوست شاداب‌تر خواهد ماند.

یکی از مضرات آب شهری برای پوست این است که ماندن املاح روی پوست می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی همچون خشکی پوست، التهابات پوستی و … شود. آب مقطر که فاقد هرگونه املاح هست، این ریسک را به صفر می‌رساند و همچنین باعث شفافیت پوست نیز می‌شود.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

سخن پایانی درباره آب مقطر

آب مقطر از تقطیر آب معمولی به دست می‌آید و فاقد هرگونه املاح معدنی و مواد محلول همچون منیزیم، سدیم، کلسیم، آهن و… است. آشامیدن آب معمولی ایرادی ندارد اما در بسیاری از صنایع نمی‌توان از آب شهری استفاده کرد؛ به همین خاطر آب مقطر جایگزین آب شهری در صنایع مختلف از جمله استخرهای شنا شده است. آب مقطر به دلیل نداشتن املاح محلول، فواید بسیار زیادی برای شفافیت و شادابی پوست دارد؛ همچنین از بروز هرگونه حساسیت یا التهاب حاصل از املاح معدنی، جلوگیری می‌کند.

وجود آب مقطر در استخر احتمال رسوب مواد معدنی در کف استخر را کاهش می‌دهد؛ همچنین از هرگونه اختلال در روند کار مواد ضدعفونی کننده در استخر، به ویژه کلر جلوگیری می‌کند. آب مقطر در آزمایشگاه‌ها و به وسیله دستگاه‌های پیشرفته تقطیر تهیه می‌شود.

سوالات متداول درباره آب مقطر

  • آیا آب مقطر روی پوست حساسیت نشان می‌دهد؟

آب مقطر به دلیل نداشتن هرگونه املاح معدنی، هیچ حساسیت و التهایی روی پوست ایجاد نمی‌کند، بلکه باعث جذب بیشتر آب توسط پوست می‌شود و به دنبال آن، آلودگی‌های پوست را به جریان خون هدایت می‌کند و باعث شفافیت و شادابی بافت پوست می‌شود.

  • وجود آب شهری در استخر چه تاثیری بر پی‌اچ می‌گذارد؟

آب شهری به دلیل آن که املاح معدنی و مواد محلول در خودش دارد، پی‌اچ متفاوتی نسبت به آب خالص خواهد داشت؛ به همین خاطر حضور آب شهری در استخر، می‌تواند محدوده نرمال پی‌اچ آب استخر را برهم بزند.

  • آب مقطر خاصیت میکروب کشی دارد؟

آب مقطر به مقدار کمی خاصیت آنتی میکروبی دارد اما بیشترین نقش آن این است که به دلیل نداشتن املاح، در روند کاری مواد ضدعفونی کننده استخر همچون کلر اختلالی ایجاد نمی‌کند و با واکنش‌های معدنی مزاحم، جلوی فعالیت گندزدا ها را نمی‌گیرد.

  • آب مقطر چگونه تولید می‌شود؟

آب مقطر در واقع حاصل تغییر آب معمولی یا همان آب شهری است. در شرایط استاندارد آزمایشگاهی با اسنفاده از دستگاه‌های پیشرفته، آب معمولی را در فشارهای بالا تبخیر و تقطیر می‌کنند و پس از جداسازی املاح و مواد محلول در آن، آب مقطر را تولید می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

201 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست