آب ژاول چیست

آیا تابه‌حال نام آب ژاول را شنیده‌اید؟ نام این نوع آب چیزی نیست که چندان متداول باشد. برای مثال ما همه نام آب معدنی و آب راکد را حداقل چند بار شنیده‌ایم اما ژاول؟ بعید است. برای اینکه با این نوع آب آشنا شوید قصد داریم در این مقاله به تعریف، بررسی ویژگی‌ها، خواص و کاربردها، مزایا و مضرات آن بپردازیم. 

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آب ژاول چیست

بررسی اینکه آب ژاول چیست و چه کاربردهایی دارد، موضوعی جالب است از آن نظر که نوع جدیدی از آب را به ما معرفی کرده، کاربردهای آن را بررسی کرده، مصارف و ویژگی‌هایی که دارد را به ما معرفی می‌کند و بطورکلی چیزهای جدیدی با ما خواهد آموخت. اگر شما هم کنجکاوید بدانید این نوع آب چیست و چه کاربردهایی دارد، حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب آب ژاول:

 • تعریف آب ژاول
 • ویژگی های آب ژاول
 • مزایا و مضرات آب ژاول
 • کاربردهای آب ژاول
 • حرف آخر
 • سوالات متداول

تعریف آب ژاول

شاید با خود بگویید چه دلیلی دارد راجع‌به آب ژاول مقاله بخوانیم. اگر هر از چندگاهی به استخر می‌روید یا بطور کلی یک شناگر مبتدی یا حرفه‌ای هستید، این موضوع به شما مربوط است. اما چگونه؟ در پایان این پاراگراف متوجه خواهید شد.

برای یادگیری شنا با آموزش شنا در منزل مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

تعریف آب ژاول
تعریف آب ژاول

برتوله، شیمی‌دان فرانسوی اولین کسی است که توانست از دمیدن گاز کلر در هیدروکسید مایع، آب ژاول یا همان چیزی که به آن وایتکس می‌گوییم به دست آورد (البته این نوع آب و وایتکس یک تفاوت مهم دارند که در بخش‌های بعدی توضیح می‌دهیم). او کارگاه خود را در محله ژاول پاریس احداث کرد و به همین خاطر نام این نوع آب را ژاول می‌نامند.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

همه ما می‌دانیم که دمیدن کلر در آب به چه منظور انجام می‌شود. بله، گندزدایی و پاکیزه کردن آب. اگر حتی یکبار هم استخر رفته باشید می‌دانید که درون آب استخر هر لحظه کلر ریخته می‌شود تا گندزدایی شده و باعث بیماری پوست شناگران نشود. اما ویژگی‌ها، مزایا و مضرات و دیگر کاربردهای این نوع آب کدام است؟

ویژگی های آب ژاول

آب ژاول مایعی سفیدکننده محسوب می‌شود که برحسب غلظت دارای مصارف گوناگون است. حالت غلیظ آن که همان وایتکس است سمی، زرد رنگ و دارای بویی تند است. اما غلظت‌های کم‌تر گاز کلر دمیده شده درون هیدروکسید مایع این ویژگی‌ها را نداشته و تنها تا درصد مناسبی خاصیت گندزدایی دارد.

ویژگی های آب ژاول
ویژگی های آب ژاول

در حدی که درصد بسیار کمی از آن را در آب آشامیدنی شهری هم وارد می‌کنند و درصد متوسط آن برای جلوگیری از گندزدگی آب استخر بکار می‌رود. البته غلیظ‌ترین درصد آن که ۱۲ الی ۱۵ درصد است مصارف صنعتی داشته و بسیار خطرناک است. با این حال چیزی که برای آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد در حد ۱ درصد است.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

طوری‌که فقط مانع قارچ زدگی و گندیدن آب درون استخر شده و اگر ناخواسته به درون دهان شناگر رود خطر نداشته باشد. اما وایتکس نباید با پوست کوچک‌ترین تماسی داشته باشد، چرا که باعث خارش و سوختگی خفیف می‌شود. پس تفاوت اصلی وایتکس و این نوع آب، درصد آنهاست. 

مزایا و مضرات آب ژاول

بطور کلی مزایا و مضرات آب ژاول بسیار زیاد است. از مزایای این نوع آب می‌توان به ضد باکتری و قارچ‌کش بودن آن، ضد باکتری و ویروس بودن، جلوگیری از کثیف شدن سطوح و مناطقی که آب مانده قرار گرفته، توانایی بالای تمیز کنندگی سطوح کثیف، استفاده برای تصفیه مایعات صنعتی و آب خوراکی، توانایی غیر فعال سازی مایکوتوکسینهای تریکوتسن که خورنده فلزات صنعتی است اشاره کرد.

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

مزایا و مضرات آب ژاول
مزایا و مضرات آب ژاول

همچنین این نوع آب دارای مضراتی هم هست که می‌توان به سرطان‌زا بودن، ایجاد تنگی نفس، توانایی ایجاد مسمومیت خطرناک، ایجاد مشکلات ریوی و قلبی، ایجاد سوزش و خارش روی پوست، ایجاد سرفه‌های خونی و تحریک بینی تا مدت طولانی و سوزش چشم اشاره کرد. البته این مضرات و مزایا کاملا بستگی به درصد دارد، طوری‌که هر چه درصد پایین‌تر باشد مزایای پاک‌کنندگی کمتر شده اما در عوض عوارض خطرناکش برطرف می‌شود. 

برای یادگیری و آموزش آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

کاربردهای آب ژاول

با توجه به توضیحاتی که دادیم این آب، دارای کاربردهای مصرفی و صنعتی بسیار زیادی است.

کاربردهای آب ژاول اولین کاربرد آن همانطور که گفتیم خاصیت ضدعفونی‌کننده و گندزدا بودن آن است. اما جدای از این کاربرد، ژاول دارای کاربردهای دیگر هم هست که عبارتند از:

 1. کاربرد در کشاورزی، صنایع شیمیایی، صنایع رنگ و آهک، صنایع غذایی و شیشه‌سازی، صنایع کاغذسازی و دارویی
 2. استفاده در صنعت نساجی به عنوان سفیدکننده
 3. کاهش بوی بد فاضلاب
 4. خنثی کردن گاز هیدروژن گوگرد (SH) و آمونیاک (NH3)
 5. سم‌زدایی حمام‌های سیانور در صنایع مختلف
 6. استفاده در دندان‌پزشکی برای شست‌وشوی ریشه دندان

جدای از این کاربردها، ژاول بیشترین کاربرد را در استخرها دارد. در واقع آب استخر از این نوع آب بوده و شناگران در حال شنا در این آب هستند. این نوع آب مانع ایجاد قارچ در کف استخر یا روی دیواره‌های آن شده و همچنین هر لحظه آب استخر را که ممکن است حاوی آلودگی‌های مختلف باشد، تمیز می‌کند.

حرف آخر آب ژاول

در این مقاله سعی کردیم آب ژاول را بطور کامل معرفی و ویژگی‌های آن را بررسی کنیم. فهمیدیم که این نوع آب دارای کاربردهای زیادی در صنایع و شست‌وشوی بخش‌های مختلف خانه و صنایع بوده و در واقع همان آب موجود در استخر است.

همچنین متوجه شدیم که درصد گاز کلر در هیدروکسید مایع است که تعیین‌کننده خواص و کاربردهای این نوع آب است. به طوری که درصد کم آن ۱ درصد بوده و در آب خوراکی استفاده می‌شود و از طرفی درصد بالای آن ۱۵ درصد است که در صنایع مختلف و برای پاکیزگی محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوالات متداول آب ژاول

 • آیا آب ژاول یک نوع از آب محسوب می‎‌شود؟

بله. این آب از ترکیب گاز کلر با هیدروکسید مایع در آب به دست آمده و نوعی از آب محسوب می‌شود که برای گندزدایی و ضدعفونی کردن به‌کار می‌رود.

 • آیا آب ژاول دارای درصدهای مختلف است؟

بله. این نوع آب از ۱ درصد شروع شده و تا ۱۵ درصد بالا می‌رود و بسته به این درصدها کاربردهای مختلف خواهد داشت.

 • آیا آب ژاول در صنعت هم کاربرد دارد؟

بله. ژاول ۱۵ درصد دارای کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف است.

 • آیا آب استخر همان آب ژاول است؟

بله. آب استخر همان ژاول است که حدود ۱ درصد کلر دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

120 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست