آب جاری چیست

آبی که در حال جریان باشد را آب جاری می‌نامند. چیزی که همه ما با آن آشنایی داریم. پس چه نیازی به نوشتن مقاله دارد؟ بررسی این نوع آب با همین تعریف ساده تمام نمی‌شود. یعنی باید تعریفی دقیق‌تر از آبی که جاری است داشته باشیم تا بهتر بتوانیم خواص و کاربردهای آن را بشناسیم. به همین دلیل این مقاله را در مورد این نوع آب نوشته‌ایم.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آب جاری چیست

اینکه آب جاری چیست و چه مسائل و نکاتی پیرامون آن وجود دارد را قصد داریم با هم بررسی کنیم. به همین خاطر در ابتدا تعریف دقیقی از آبی که جاری باشد ارائه می‌دهیم، سپس مزایا و خواص آن را بررسی می‌کنیم، درنهایت نیز کاربردهای آن را در ورزش شنا و ساخت استخر توضیح می‌دهیم. پس اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید و دوست دارید کاربردهای آن را در ورزش شنا دریابید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

فهرست مطالب آب جاری چیست:

  • تعریف آب جاری
  • حکم شرعی آب جاری
  • آب جاری و شنا
  • استخر با سیستم گردش آب
  • حرف آخر
  • سوالات متداول

تعریف آب جاری

آبی که از جایی به جای دیگر در جریان باشد را آب جاری گویند. مثلا بعد از بارش باران وقتی آب جریان می‌یابد آن را جاری می‌نامند. همینطور آب چشمه‌ها، رودخانه‌ها و بطور کلی هر جایی که آبی جریان داشته باشد آن را از نوع جاری تعریف می‌کنند. حدود ۹۰ درصد منبع تامین آب آشامیدنی ما از این نوع آب تشکیل شده است.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

تعریف آب جاری
تعریف آب جاری

ناگفته نماند که اکثر منبع آب شیرین جهان اقیانوس‌های منجمد شمالی و جنوبی است، اما از آنجا که باعث ایجاد آب جاری نمی‌شوند، در نتیجه نمی‌توان آنها را منابع مستقیم آب آشامیدنی به حساب آورد. با توجه به این تعریف نمی‌توان آب موجود در لوله‌های کشیده شده از سدها را جاری دانست مگر آنکه آب پشت سد دارای منبعی جوشان مثل چشمه باشد. اما حکم شرعی برخورد با این نوع آب چیست؟

حکم شرعی آب جاری

آب جاری در برخورد با شی نجس پاکیزه می‌ماند، مگرآنکه رنگ و بوی آن تغییر کند. البته اگر این آب  کمتر از آب کر باشد باید جانب احتیاط را رعایت کرد. اما آب کر چیست؟ مقدار آبی که در یک ظرف با اندازه ۳ وجب و نیم عرض، ۳ وجب و نیم طول و ۳ وجب و نیم ارتفاع قرار می‌گیرد را آب کر می‌نامند.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

حکم شرعی آب جاری
حکم شرعی آب جاری

در نتیجه اگر آبی جاری وجود داشته باشد که حجمش به این اندازه باشد آن را آب کر می‌نامند. در برخورد این نوع آب با نجاسات باید جانب احتیاط رعایت شده و اگر کوچکترین تغییر رنگ یا بویی رخ داد آن را فورا از آب مورد استفاده برای تطهیر و وضو کنار گذاشت و با آبی دیگر اقدام به اینکار کرد.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

آب جاری و شنا

همه ما اگر روزی در رودخانه یا نهری شنا کنیم، در آب جاری شنا کرده‌ایم. از طرفی بیشتر استخرهای مدرن دارای سیستم گردش آب در جریان هستند و به همین دلیل آب آنها از نوع جاری خواهد بود. این نوع آب از آنجا که منبع طهارت و پاکیزگی است، به همین دلیل بهترین جا برای شنا محسوب می‌شود.

آب جاری و شنا
آب جاری و شنا

اگر روزی در رودخانه‌ای یا استخر از نوع آب‌جاری شنا کردید نگران مسائل مربوط به نجاست و آلودگی نباشید؛ چرا که این نوع آب خودش منبع طهارت نجاست است و از نظر شرعی پاکیزه‌ترین آب محسوب می‌شود. اما برای طراحی یک استخر با سیستم گردش آب چکار باید کرد؟

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

استخر با سیستم گردش آب

به نظرتان برای طراحی این نوع استخرها باید از منابع آب شهری استفاده کرد یا از آب جاری آمده از نهرها و چشمه‌ها؟ منطقی است که از آب جریان یافته از نهرها و چشمه‌ها برای طراحی این نوع استخر استفاده کرد؛ چرا که اگر از آب شهری برای این کار استفاده کنید مصرف آب بسیار زیاد شده و تقریبا غیرممکن است.

استخر با سیستم گردش آب
استخر با سیستم گردش آب

از طرفی استفاده از آب نهر یا رودخانه برای طراحی این نوع استخرها نیاز به یک سیستم گندزدایی و تصفیه دارد؛ زیرا ممکن است آب جریان یافته از نهر یا رودخانه با جریان فاضلاب برخورد کرده و نجس شود. به همین دلیل باید برای هر شناگر حدود ۵۰۰ گالن در روز از آب موجود در استخر تصفیه شود.

از طرفی می‌توان نصف کار جریان داشتن آب استخر را به وسیله پمپ‌ها و دستگاه‌های سیرکولاتور انجام داد و جریان یافتگی آن را افزایش داد. این کار هم مانع آلودگی بیشتر آب شده و هم اگر بعضی از فصل‌های سال مقدار آب جاری رودخانه یا نهر کم شود به کمک جریان یافتن آب استخر می‌آید. به همین دلیل گاهی چنین استخرهایی را به صورت ترکیبی از آب در جریان و سیستم گردش آب طراحی می‌کنند.

حرف آخر آب جاری

در این مقاله سعی کردیم نکات مربوط به آب جاری را به طور کامل توضیح دهیم. به همین دلیل در ابتدا تعریفی مشخص از آن ارائه دادیم، سپس مسائل شرعی مربوط به آن را بررسی کردیم و توضیح دادیم که حکم مربوط به نجاست آن چیست. در نهایت نیز کاربرد آن را در طراحی استخرهای با آب در جریان توضیح دادیم. اینکه چگونه می‌توان از یک تعریف مشخص کاربردهای مناسب بیرون کشید، درمورد آب جاری صادق است. به همین دلیل در این مقاله به این مبحث پرداختیم تا نشان دهیم چگونه از تعریف این آب برای طراحی استخر با آب در جریان می‌توان استفاده کرد.

سوالات متداول آب جاری

  • آب جاری را چگونه تشخیص دهیم؟

برای تشخیص آب در جریان باید توجه کنیم که آیا آب از یک منبع جوشان مثل چشمه بیرون آمده یا نتیجه باران است، اگر غیر از این دو بود آب مورد نظر جاری نیست.

  • آیا آب جریان یافته در لوله‌های شهری جاری است؟

اگر این آب از یک سد بدون وجود چشمه جریان یافته باشد، خیر جاری محسوب نمی‌شود.

  • حکم نجاست آب‌جاری چیست؟

اگر آب جریان یافته کمتر از کر باشد و بعد از برخورد با نجاست رنگ و بویش تغییر کند، آنگاه حکم آن نجاست است و طهارت و وضو ندارد

  • آیا می‎توان استخر با سیستم آب‌جاری طراحی کرد؟

بله. اگر از آب رودخانه یا نهر برای تامین آب استخر استفاده شود، می‌توان استخر با سیستم آب در جریان طراحی کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

216 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست