آب راکد چیست

شاید همه ما حتی برای یکبار هم شده نام آب راکد را شنیده باشیم. کم و بیش هم می‌دانیم که این نام برای آبی که برای مدتی در یکجا ساکن مانده به کار می‌رود. اما تعریف دقیق و کاربردهایی که این نوع آب دارد را هم می‌دانید؟ در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و توضیح دهیم که اصلا چرا این نوع آب را راکد می‌نامند.

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

آب راکد چیست

برای اینکه به سوال آب راکد چیست پاسخ دهیم لازم است که بدانید این نوع آب چه خواصی دارد، چه کاربردهایی دارد و چرا اصلا باید به آن اهمیت داد. از همه مهم‌تر اینکه اگر شنا می‌کنید باید بدانید که امروزه استخرهایی با استفاده از این نوع آب طراحی شده‌اند که بسیار مدرن محسوب شده و لازم است شما هم در جریان آنها باشید. پس با ما باشید تا تمام این نکات را با هم بیاموزیم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا در تهران مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

سوالات متداول آب راکد چیست:

  • تعریف آب راکد
  • طراحی استخر با آب راکد
  • حرف آخر
  • سوالات متداول

تعریف آب راکد

نقطه مقابل آب در جریان را آب راکد می‌نامند. یعنی آبی که نه جوشش دارد و نه درجریان است. پس اگر مقداری مشخص آب در یکجا جمع شود و در اثر عوامل فیزیکی جاری نشده و از مقدار آن کم نشود و همچنین به آن چیزی اضافه نگردد، آن را راکد می‌نامند.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

تعریف آب راکد
تعریف آب راکد

مثال برای این نوع آب بسیار زیاد است: آب موجود در برکه‌های ساکن، آب موجود در حوض‌های بدون گنج، آب باران جمع شده در یک گودی یا ظرف و… از جمله مواردی است که آنها را راکد می‌نامند. اما چرا این نوع آب را تعریف کرده‌اند و چه اهمیتی دارد؟ شاید نزدیک‌ترین موضوع قابل فهم برای ما مسلمانان در مورد آب راکد این باشد که حکم آن چیست؟ 

اگر این نوع آب در محفظه‌ای باشد که عرض، طول و ارتفاع آن به اندازه ۳ وجب و نیم باشد آن را آب کر می‌نامند. اگر آبی که راکد تشخیص داده شده است کمتر از آب کر حجم داشته باشد، سریعا بعد از برخورد با نجاست نجس شده و نمی‌توان با آن طهارت یا وضو گرفت. اما اگر این آب بیشتر از آب کر باشد اگر با نجاست برخورد کند تا زمانی که رنگ و بوی آن تغییر نکند نجس محسوب نمی‌شود.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

همچنین اگر بصورت آب جاری درآید مانند آب جاری با آن برخورد شده و نجاستی نخواهد داشت. پس می‌توان با آن وضو و طهارت گرفت. دانستن این نکات برای کسانی که وارد استخر می‌شوند بسیار مهم است چرا که آب استخر هم اگر درجریان نباشد و به صورت لحظه‌ای تصویه نگردد راکد محسوب شده و شامل احکام نجاست می‌گردد. 

طراحی استخر با آب راکد

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید طراحی استخرها بر اساس سیستم آبرسانی آنها در سه دسته قرار می‌گیرد. استخر دارای آب راکد، استخر با آب گذرا و استخر با سیستم گردش بسته.

طراحی استخر با آب راکد
طراحی استخر با آب راکد

اما برای طراحی نوع راکد آن چگونه می‌توان عمل کرد که آب در اثر برخورد با نجاست احتمالی نجس نشده و بدن شناگران آلوده نگردد؟

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

در ادامه مراحل و اصول طراحی استخر نوع راکد را بررسی می‌کنیم. نکات جالبی در این نوع طراحی وجود دارد که اطلاع یافتن از آنها خالی از لطف نیست.

سیستم آب استخر راکد

در مورد استخر طراحی شده با آب راکد باید بدانید که این نوع استخر هیچ سیستم گردش آبی ندارد بلکه هر چند روز یکبار باید آبش تعویض شود. این نوع سیستم برای استخرهایی که در منازل یا آپارتمان‌ها ساخته می‌شوند بکار می‌رود.

چراکه نمی‌توان استخر این نوع ساختمان‌ها را با یک سیستم گردش آب طراحی کرد. نکته مهم در مورد طراحی استخر راکد این است که برای هر شناگر که یک ساعت در این نوع استخر شنا می‌کند باید ۵۰۰ گالن آب تعویض انجام شود. در غیر اینصورت آب گندیده شده و دیگر نمی‌توان از آن برای استخر استفاده کرد.

ضد عفونی کردن استخر راکد

نکته بعدی در مورد استخر با آب راکد این است که باید در آب آن کلر به اندازه کافی ریخته شود. تعیین میزان دقیق کلر مورد نیاز برای ضدعفونی کردن آب استخر راکد چندان مشخص نیست به همین دلیل باید مقدار ماکزیمم کلر را درنظر گرفت.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید

برای اینکه بتوان سلامت شناگران در این نوع استخر را تامین کرد باید همیشه آب آن را کلررسانی کرد. اما هفته‌ای یکبار نیز باید بعد از تخلیه کامل آب استخر کف و دیواره‌های آن را بطور کامل ضدعفونی کرده و مانع از قارچ زدگی یا کپک زدگی آن شد. به همین خاطر است که استخرهای موجود در آپارتمان‌ها یا ویلاها نیاز به مراقبت زیاد دارد. 

حرف آخر آب راکد

در این مقاله تلاش کردیم که معنای دقیق آب راکد و چگونگی تعریف آن را توضیح دهیم. شناخت این نوع آب به ما در رعایت احکام دینی و البته طراحی مناسب استخرهای منازل و استخرها کمک می‌کند.

استخرهای موجود در آپارتمان‌ها به خاطر طراحی خاصی که دارند شامل آب‌های راکد بوده و به همین دلیل شناخت این نوع آب به طراحی بهتر این استخرها کمک خواهد کرد. مهم‌ترین نکته در استفاده از این نوع آب به عنوان آب استخر این است که حتما باید در آن کلر ریخته شده و ضدعفونی گردد.

سوالات متداول آب راکد

  • آیا هر آبی که در جایی بصورت ساکن قرار گرفته باشد راکد می‌نامند؟

بله. اگر آبی در محفظه‌ای قرار گرفته باشد طوری که هیچ خروج و ورودی نداشته باشد، آنگاه به آن راکد می‌گویند. 

  • چه زمانی به آب راکد آب کر می‌گویند؟

اگر محفظه نگه‌دارنده این نوع آب ۳ و نیم وجب طول، عرض و ارتفاع داشته باشد آن را آب کر می‌نامند.

  • حکم نجس شدن آب‌های راکد کدام است؟

اگر آبی راکد باشد و کمتر از کر باشد، در برخورد با نجاست نجس شده و نمی‌توان با آن طهارت و وضو گرفت.

  • کاربرد آبهای راکد کدام است؟

در طراحی استخرهای منازل و آپارتمان‌ها از این نوع آب استفاده می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای آموزش خصوصی شنا با مستر سوییمر تماس بگیرید تلفن : 09122275231

سایت‌های دیگر ما

201 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست