شناگر کیست؟ چگونه تبدیل به یک شناگر ماهر شویم

هر ورزشی مستلزم داشتن یک پلیر و انجام دهنده است در ورزش شنا نیز این شناگر است که به عنوان فاعل اصلی عمل شنا کردن را انجام می‌دهد.در حقیقت شناگر با استفاده از حرکات منظم دست و پا و کش و قوس‌هایی که به بدن خود از جمله شکم وارد می‌کند بدون اینکه درون آب فرو رود و یا غرق شود در سطح آب به سمت های مختلف حرکت می‌کند. در ادامه به صورت کامل متوجه خواهیم شد که شناگر کیست؟

آموزش خصوصی شنا: 09122275231

شناگر کیست

شنا کردن یکی از مفرح‌ترین ورزش‌های آبی به حساب می‌آید. جذابیت‌های این ورزش، مفید واقع شدن آن، تقویت سیستم عضلانی بدن و کاهش وزن از دلایلی است که سبب شده‌ تا بسیاری از اشخاص در رده‌های سنی مختلف به خصوص کودک و نوجوان به این ورزش روی آورند. شناگر کیست و چگونه یک شناگر ماهر شویم.

برای یادگیری شنا با آموزش خصوصی شنا مستر سوییمر با بهترین قیمت و بهترین مربی شنا ایران کلیک کنید.

از سویی دیگر شنا کردن و شناگر شدن مستلزم یادگیری تکنیک‌های لازم در این حرفه‌ ورزشی است به همین خاطر ما در ادامه قصد داریم تا با بیان این مفاهیم شناخت عمیق‌تری را نسبت به این حرفه به دست آوریم.

مطالبی که در ادامه می‌خوانید:

  • شناگر به چه کسی گفته می شود؟
  • چگونه شناگر شویم؟
  • سخن پایانی

شناگر به چه کسی گفته می شود؟

هر ورزشی مستلزم داشتن یک پلیر و انجام دهنده است در ورزش شنا نیز این شناگر است که به عنوان فاعل اصلی عمل شنا کردن را انجام می‌دهد.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال سینه با مستر سوییمر کلیک کنید.

در حقیقت شناگر با استفاده از حرکات منظم دست و پا و کش و قوس‌هایی که به بدن خود از جمله شکم وارد می‌کند بدون اینکه درون آب فرو رود و یا غرق شود در سطح آب به سمت های مختلف حرکت می‌کند.

شناگر به چه کسی گفته می شود؟
شناگر به چه کسی گفته می شود؟

 یکی از نکات مثبت در خصوص ورزش شنا و شناگرشدن آن است که بر خلاف بسیاری از ورزش‌ها که کودکان نمی‌توانند یا توان انجام آن ورزش را ندارند اما در این ورزش کودکان در هر رده سنی مختلف می‌توانند به یک شناگر حتی شناگر ماهر بدل شوند به بیانی دیگر برای شناگر شدن هیچ محدودیت سنی و یا حتی جنسیتی وجود نخواهد داشت.

شناگران دارای سطح‌بندی‌های مختلفی خواهند بود در واقع در دنیای شنا ما با شناگران مبتدی، حرفه‌ای و حتی شناگران المپیادی روبه‌رو خواهیم بود در این میان هر فردی با آموزش صحیح می‌تواند به عنوان یک شناگر مبتدی شناخته شود اما بدل شدن به یک شناگر حرفه‌ای و یا حتی فوق حرفه‌ای و همینطور غرق نجات مستلزم اموزش‌های گسترده، تمرین، تکرار و فعالیت‌های آبی در فضاها و عمق‌های مختلف است. 

شناگر کیست؟

در کنار تمامی رده بندی‌های شنا ما با دسته‌ای دیگر از شناگران مواجه هستیم که شاید از نظر تکنیک‌های شنا به عنوان یک شناگر موجه و درست شناخته نشوند در واقع این حرکات منظم دست و پا است که می‌تواند شما را به یک شناگر حرفه‌ای بدل کند با این حال در دنیای شنا ممکن است شما بدون هماهنگی این اعضا نیز بتوانید خود را بر روی سطح آب نگه داشته و حرکت دهید و به نوعی به عنوان یک شناگر شناخته شوید.

برای یادگیری و آموزش شنا کرال پشت با مستر سوییمر کلیک کنید.

شناگر ماهر

همان طور که اذعان داشتیم ما در ورزش شنا با اقسام مختلفی از شنا کننده از مبتدی تا حرفه‌ای روبه‌رو هستیم. شناگر ماهر و یا حرفه‌ای دسته‌ای از این اقسام هستند در این بین بسیاری از شناگران مبتدی به دنبال رسیدن به این مرحله از توان و مهارت هستند.

شناگران ماهر ،شناگرانی هستند که حرکات لازم در جهت حفظ تعادل و شناور بودن به روی آب را گذرانده و وارد حرکات حرفه‌ای شنا و انواع شنا‌های دشوارتراز جمله شنای غورباقه و پروانه شده‌اند.

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در زمینه ورزش شنا مطرح است آن است که چگونه میتوان به یک شناگر ماهر بدل شد؟

باید گفت کسب مهارت در این زمینه و تبدیل شدن به شناگری ماهر مستلزم رعایت اصول ذیل است؛ 

۱. ورزش کردن بیرون از آب و تقویت عضلات مورد نیاز برای شنا 

ورزش کردن و تقویت عضلات دست ، مچ ، پا، شانه و.. کمک ارزنده‌ای برای پیشرفت در شنا و حرفه‌ای شدن در این زمینه می‌کند. همچنین استفاده از بند‌های کششی لاستیکی در هنگام تمارین ورزشی سبب تقویت عضلات دست و شانه‌ها خواهد شد چیزی که برای حرکت مداوم و  به دور از خستگی درون آب نیاز است. 

۲. ورزش کردن و تقویت عضلات درون آب 

بدن شما باید انرژی مورد نیاز در فضای ابی را به دست آورد به همین خاطر باید بدن با این محیط خو گرفته و توانایی لازم در جهت مقابله با سنگینی آب را به دست آورد به همین جهت ورزش دوچرخه، ضربه زدن به آب ، حرکت دست‌ها از زیر به روی آب از جمله حرکاتی است که عضلات پشت پا و دست را قوی نموده و مقابله با وزن آب و حرکت در آن را راحتتر می‌کند. این کار تبدیل شدن به یک شناگر ماهر در طولانی مدت را تضمین کرده و به نوعی مقدمه ایست برای رسیدن به هدف حرفه‌ای شدن.

۳. مسافت‌های طولانی با عمق‌های مختلف را برای شنا کردن خود برگزینید 

شنا کردن در مسافت‌های کوتاه و به طور یکنواخت تبدیل شدن به یک شناگر حرفه‌ای را کند می‌کند. از سویی دیگر اگر شنا کردن برای مسافت‌های طولانی صورت پذیرد سبب افزایش تمرکز و یادگیری رویداد‌های سرگرم‌کننده است باید گفت این کار درصد توانایی شما را برای شرکت در مسابقات شنا نشان خواهد داد.

برای یادگیری و آموزش شنا قورباغه با مستر سوییمر کلیک کنید.

همچنین شنا کردن در عمق‌های مختلف به خصوص عمق‌های بیش از دو متر می‌تواند مهارت و کنترل تنفس را در شما تقویت نماید، چرا که شنا کردن در عمق‌های بیشتر مستلزم صرف انرژی و اکسیژن بسیار زیادی خواهد بود که خود این امر در کاهش انرژی شناگر بسیار تاثیرگذار است به همین خاطر تمرین مداوم در مسافت‌های طولانی و عمق‌های مختلف می‌تواند بدن شمارا با هر شرایط آبی وفق داده و از شما یک شناگر حرفه‌ای بسازد.

چگونه شناگر شویم؟ 

مزایای ورزش شنا و همینطور فواید آن در بهبود خلقیات روحی و شرایط جسمی موجب شده ‌است تا بسیاری از افراد به دنبال  کسب مهارت در این حرفه باشند. در این بین سوال کثیری از اشخاص آن است که چگونه می‌توانیم به یک شناگر تبدیل شویم؟

ما اینجا هستیم تا به این سوال پاسخ دهیم.

باید گفت شناگر شدن مستلزم رعایت مراحلی تدریجی بیان شده در ذیل است:

کسب اعتماد به نفس و مقابله با ترس 

برای شروع ورزش شنا و دنبال کردن این علاقه شما باید در ابتدا اعتماد به نفس لازم برای مواجه با آب را به دست آورید. درواقع بسیاری از افراد به واسطه ترس و واهمه خود از آب هیچگاه به سمت این ورزش نمی‌روند، اما باید گفت این ترس تنها هراسی ناچیز و ناآگاهانه است که فکر شخص را به سمت غرق‌شدگی می‌برد.

برای یادگیری و آموزش شنا پروانه با مستر سوییمر کلیک کنید.

 به همین خاطر اگر شما به عنوان یک شناگر  در وهله اول بتوانید با ترس خود از آب کنار بیایید و اعتماد به نفس ورود در آب و شنا کردن را کسب کنید مهمترین قدم برای شروع به این حرفه را برداشته‌اید.  برای رفع هر گونه واهمه وترس حتما با استفاده از یک مربی و یا شخص ماهر در استخر‌های با عمق کم شنا کردن خود را آغاز کنید.

از مربی کمک بگیرید

یادگیری شنا از آن قسم فعالیت‌های ورزشی است که در شروع و پیشرفت آن ضرورت مربی شنا را می‌توان احساس نمود. مربی شنا تاثیر زیادی در کاهش استرس و ترس از آب، بالا بردن اعتماد به نفس مقابله با واهمه، یادگیری شناور بودن به روی آب و پس از آن تنظیم حرکات دست و پا، یادگیری انواع مختلف شنا، یادگیری نفس‌گیری و شیرجه زدن‌های اصولی بدون ایراد صدمه به بدن دارد. 

استفاده از مربی شنا در خصوص آموزش کودکان و حتی نوجوانان امری محرز و الزامی بوده و بهتر است که حتما از مربیان خبره و متخصص در این زمینه استفاده نمود. همچنین کمک گرفتن از مربی فرایند یادگیری شنا را کاهش داده و از این جهت برای علاقه‌مندان یادگیری این ورزش بسیار مفید خواهد بود. 

تکرار و تمرین حرکات بدنی 

آن چیزی که از شما یک شناگر می‌سازد  تمرین ، تمرین و تمرین است. در حقیقت شما با وجود یک مربی حرکات مورد نیاز در شنا را فرا می‌گیرید، اما آن چیزی که سبب تثبیت این حرکات و یادگیری عمیق می‌شود تکرار و تمرین آن است. به همین جهت سعی کنید که تمامی حرکات دست و پا را ولو برای مدت اندک حتی در بیرون از آب تمرین کنید. 

به تمامی سبک‌ها شنا کنید 

ورزش شنا از ۴ حرکت شنای آزاد، شنای پروانه، شنای غورباقه و شنای کرال تشکیل شده است. اگر قصد دارید تا به یک شناگر بدل شوید باید تمامی این سبک‌هارا فرا گرفته و مهمتر از آن به تمامی سبک‌ها شنا کنید. 

عموما اشخاص با شنای کرال سینه و یا کرال پشت راحتتر بوده و از این جهت بیشتر حرکات آن‌ها در شنا نیز برگرفته از این دو سبک است با این حال شناگر شدن این امر را می‌طلبد که شما باید در تمامی سبک‌های این حرفه شنا نموده و از کارایی بدن خود در راستای فراگیری و کسب مهارت در هر ۴ نوع حرکت استفاده کنید.

در تمام طول سال شنا را رها نکنید 

شنا کردن باید به طور دائم و پیوسته رخ دهد ویک وقفه می‌تواند شما را از تحمل و بنیه بدنی قوی خود در شنا دور سازد به همین جهت شنا کردن در تمام طول سال را از یاد نبرده و تمارین خود را در تمام فصول ادامه دهید.

سخن پایانی

شنا کردن و فراگیری آن لازمه تبدیل شدن به یک شناگر ماهر است. امری که طولانی یا کوتاه شدن مدت آن به تمرین و تکرار شما بستگی دارد، با این حال نمی‌توان از تاثیر شگرف مربی شنا غافل شد؛ چرا که مربی است که اولین پایه‌های اصولی در ورزش شنا را به شما تعلیم داده و سبک واقعی شما را تکمیل می‌کند.

در این میان یکی از بهترین مراکز تعلیم دهنده شنا برای تمام سنین مرکز شنای مستر سوییمر است. این مرکز با برخورداری از بهترین و با تجربه‌ترین مربیان شنا از مبتدی تا پیشرفته و مسابقات کمک شایانی را در جهت بدل شدن به یک شناگرماهر می‌کند.

سوالات متداول درباره اینکه شناگر کیست؟ چگونه تبدیل به یک شناگر ماهر شویم

۱_  ایا فراگیری شنا و کسب مهارت در آن سبب مهارت در نجات غریقی نیز خواهد داد؟

باید گفت مهارت نجات غریقی و نجات‌دادن سایر اشخاص در معرض غرق شدن و مرگ نیازمند آموزش‌های حرفه‌ای در این زمینه است. افرادی که شناگر بوده هر چند شناگری ماهر، نباید خود را به عنوان نجات غریق فرض نمایند؛ چرا که با این کار می‌توانند سبب آسیب به خود و یا دیگران شوند.

۲_کدام یک از انواع مختلف شنا برای شروع این حرفه مناسب است؟

  پس از کسب مهارت‌های اولیه بهترین سبک شنا ، شنای کرال است. حال چه کرال پشت چه کرال سینه. 

۳_ آیا انجام غلط حرکات دست و پا می‌تواند موجب آسیب به بدن شود؟

اگر حرکات دست و پا به طور صحیح و اصولی شکل نگیرند، می‌توانند در درازمدت آسیب‌هایی بر روی اندام‌های داخلی بگذارند. همچنین حرکات اشتباه شما را از یک شنای حرفه‌ای و سرعتی دور خواهد ساخت.

۴_ مهم‌ترین اصل برای شروع به ورزش شنا چیست؟

شاید به جرئت می‌توان گفت مهمترین نکته در شروع به شنا کسب اعتماد به نفس و مقابله با ترس از آب خواهد بود، چرا که همین امر می‌تواند بسیاری از اشخاص را از شروع به این حرفه باز داشته و یا حتی در میانه راه آن‌ها را خسته نماید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست